Alternatifim Cafe

2009'da Çıkacak Yeni Türk Liraları Hakkındaki Düşünceleriniz?

Discussion started on Konu Dışı

!_By_Gizli_!

#1 - Kasım 08 2008, 10:57:51

Şizofren Sevdam..

tek kelime; iğrenç
#2 - Kasım 08 2008, 11:01:51

Paralarda çok fazla ayrıntı var. Bozuk paraları beğendim, 1 kuruşu ne için çıkardılar hâla anlamış değilim. Güvenlik seviyesini arttırmışlar ama, bizim üstün Türk zekası (!) bunuda kopyalar (6)

En güzel yanı, diğer değerli kişilerimizin resmide olması..
#3 - Kasım 08 2008, 11:05:58

BnCde gZl çÜnKü rEsİmLerDeSaDEcEaTaRÜrK yOK o yüZdeN BNce gzLlEr HePsİde
#4 - Kasım 08 2008, 14:57:31
Sakalını orantılı kesebilen adamla, sağ elinin tırnaklarına düzgün oje sürebilen kadının birleşmesine 'örnek çift' denir.

Pek de umrumda değil aslında değişen paralar. Zira bir şey değişmeyecek. 50 kuruşa 500 bin, 1 liraya 1 milyon, 200 liraya 200 milyon demeye devam edeceğiz yine. Maksat yeşillik olsun.
#5 - Kasım 08 2008, 15:02:48
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

çok rengarenk olmuş, çok fazla gereksiz renk kullanmak işin kalitesizliğini gösterir bence.

o ayrıntıların güvenlik amaçlı olduğunun farkındayım ama görüntü kirliliği yapıyorlar yinede, sonuçta Türkiye'nin reklamını yapacağını düşünülerek daha havalı yapılmalılar..
#6 - Kasım 08 2008, 15:05:16
Hayat aslında basittir, zorlandığında bas ittir olmuyosa hasss.. (6)

SnoWays

Eski paralar üstünde sadece Atatürk resmi olduğu için çirkin miydi ?
#7 - Kasım 08 2008, 15:09:43

Bence 200 lira gereksiz !
Çünkü maaşını alınca çoğunluk 200 den oluşucak ve az olucak hiçbir zevk wermez bence :Ç
#8 - Kasım 08 2008, 15:23:54
"Kim o?" deme boşuna,
Benim, ben.
Öyle bir ben ki gelen kapına;
Baştan başa sen..

Paranın görüntüsüne bakan insan varmıdır hep merak etmişimdir,işlevi aynı sonucta( boyu değil işlevi:p)bu paraların yılbasında piyasada olacagını varsayarsak,ülkemizde ki krizi de göz önüne alarak cogu kişinin ömrü bu paraları görmeye yetmez...
#9 - Kasım 08 2008, 15:44:25
''  Kaybedecek neyin var,ihtimalinden başka...

Demir paralar (Özellikle de 1 TL ) güzel olmuş ancak kağıt paralar ciddi anlamda kötü, çok basit görünüyorlar. Çok daha profesyonel hazırlanabilirdi. Mesela Amerikan Doları günümüzde artık sembolleşmiştir. Boyutları bellidir mesela doların, yeşil diyince çoğu insanda akla gelen sembolleşmiş bir şeydir. Aynı şekilde Sterlin ve Euro da sembolleşmiştir. Çünkü hem akılda hem de günlük hayatta kalıcı olmaya çalışılmıştır dolar, sterlin ve euro basılırken nitekim başarılı da olunmuştur. Ancak bizim paramızda ben bu etkiyi yaratabilecek bir görüntü göremiyorum. Gayet basit,sade ve modern bir çizgi izlenmiş. Oysa para milletlerin kültürünü bir şekilde yansıtmalı. Ben üstündeki deseninden yazı tipine kadar Türk motiflerinin işlenmesini isterdim. Bence 1 TL'nin arkasındaki motif bizim kültürümüzü kağıt paraların arkasına basılan kişilerden daha çok yansıtıyor.
Ayrıca dikkatimi çekti de paralar kendi arasında fazla bütünlük de sağlayamıyor. 1 TL ve 50 Krş arasında tasarım olarak hiçbir bağ göremiyorum (Atatürk'ün resmi ve paraların renginin dışında.)

her kelimesine katılıyorum.
monopoly paraları bile daha havalı (6)
#10 - Kasım 08 2008, 15:47:38

bence güzeller değişikler inşallah bir daha değiştirmezler :D
#11 - Kasım 08 2008, 16:28:15
lan yüzüme bakma malca konuşmuyorum arapça

evet
#12 - Kasım 08 2008, 17:21:21
İmzam kural dışı kusura bakmayın.

evet

Şuan burada umarım körü körüne yapılan bir arkadaş avukatlığı ile karşı karşıyayızdır yoksa bu ülkenin akıbeti gerçekten çok kötü görünüyor. Sahiplenmesi gereken bir avuç  değere bile sahip çıkamayanlar bir şekilde, en tez zamanda arındırılmalı bu ülkeden..
#13 - Kasım 08 2008, 23:29:36

Bu konun polemiğine bu konuda girmeyelim
Ayrıca ben Atatürk'ü kötülüyecek bişey demedim
Bu ülkenin akıbetinin iyiye gidebilmesi için , hazır görüşlülüğü ortadan kaldırmamız lazım bence
...
#14 - Kasım 09 2008, 00:23:57
İmzam kural dışı kusura bakmayın.

Dionysus.

Sadece Atatürk var deyyi paramızı beğenmeyen insanlar olduğunu gördüğümüzde neler düşünebileceğimizi sen gel kendin düşün.Ondan sonra hazır görüşlülük kısmısını çıkar mesajdan birazcık çalışıyor ise kafa tasının içerisindeki organdan sayılan somut varlık.
--
Ben bu liralarla ilgili birşey düşünmek istemiyorum.2011'deki cıkacak olanları düşünüyorum, acaba nasıl olurlar deyyi.Bunlarda kalkar tez zamanda tedavülden.Devletçe paraların değişimi mevzuusuna taktık zira.Başka düşünülcek şey yok ki.Tek derdimiz yeni paralar nasıl olmalı?  :)) Altında toplandığımız ampul, hep başımızın üstüne ol inşallah.
#15 - Kasım 09 2008, 00:39:29

çok şıklar.. :)
#16 - Kasım 09 2008, 00:48:28
ßen sana qeLdiqimde coktan vuruLmu$tum soL TarafımdaN ..
ßen sana Darmadağın oLmaya geLmiştim ,ToparLanmaya deqiL deLi Mavim..
ßen senLi öLümLere qeLmiştim , Yaşamaya degiL ..

Benim Hoşuma gitmedi bana göre tekrar milyonlu sisteme dönelim :) şimdi soruyor arkadaşlar ne kadarın var 2 lira eskiden sorarlardı 2milyon vaouw olurdu şimdi 2 lira diyince hmm hadi hoşcakal diyorlar :D
#17 - Kasım 09 2008, 11:34:50
İmza atamıyorum ama PArmak basabilirim..

banknot paraların arka yüzlerindeki kişilerden cahit arf ve yunus emre dışındakilerin hepsi bence yanlış seçim mimar sinan varken niye mimar kemaleddin mi ne onu koymuşlar ama madeni paralar güzel
#18 - Kasım 10 2008, 18:38:09
Samsun’lular Birliği

>>>Tıkla<<<

banknot paraların arka yüzlerindeki kişilerden cahit arf ve yunus emre dışındakilerin hepsi bence yanlış seçim mimar sinan varken niye mimar kemaleddin mi ne onu koymuşlar ama madeni paralar güzel

haklısın, yarısını tanımıyorum şahsen.

biliyorum bu benim cehaletimden kaynaklanıyor ama yine de daha bilinen karakterler olmalıydı..
#19 - Kasım 10 2008, 19:31:29

Mimar Sinan iyi bir tercih olabilirdi gerçekten..
#20 - Kasım 10 2008, 19:34:54

!_By_Gizli_!

Yeni ibaresini kaldırıyoruz. TLye dönüyoruz. TL, 1 Ocak 2009da piyasada olacak. Halkımız uzun bir aradan sonra kendi parasına yatırım yapmayı daha çok tercih etmeye başlamıştır.

5083 Sayılı kanun ile paramızdan 6 sıfır atılarak YTL geçişine ve bununda geçiş süreci olduğu geçtiğimiz yıllarda söylenmişti. Diğer ülkelerin tamamında da benzer örnekler kullanılmıştır. Türk Lirasındaki yeni ibaresi çok kullanışlı bir ibare değildir. Üretimine başlanan Türk Lirasının boyutları belirlenmiş iken, para sayma makinaları, bankalar ve atm’lere bu konuda bilgiler verilmiştir. Vatandaşların değişim için acele etmemesi 2005 yılında olduğu gibi YTL paralar 31 Aralık 2009 a kadar devam edecek. YTL banknotlar kalktıktan sonra yeni süreç 10 yıldır. Bu süreç boyunca Merkez Bankası tarafından değiştirmek istediğiniz YTL paralar değiştirilecektir. Türk Lirasının kapsamlı tanıtımı Ekim ayında yapılacaktır. Ayrıca Türk Lirasında çok fazlaca değişiklik yapılmış olup güvenlik önlemleri konusunda çok fazla bir mesafe alınmıştır. Görme engelli yurttaşlarımız için de ileri düzeyde değişiklikler yapılmıştır. Madeni paraların ise YTL paralarla aynı olacaktır.

Paramızdaki yeni ibaresi kaldırılırken yeni paramızda güvenliği ön plana çıkaran özellikler ile hazırlanmıştır. Bu toplantı TLye geçiş aşaması için ön bilgi vermek maksadı ile düzenleniyor. Yeni bankotlarımız bir çok yeni özellikler içermektedir. Tüm özellikler bankamızda belirlenmektedir. Ön yüzde Atatürk resmi olacaktır. Yeni banknotlarda görme engelli vatandaşlarımızın paraları ayırt edici özellikler ile hazırlanıyor. Görme engelli vatandaşların gönlü rahat olsun. Yeni paraları ayırt edecekler. Yeni TL döneminde bir lira sadece demir para olarak piyasada olacaktır.
#21 - Kasım 27 2008, 12:47:18
« Son Düzenleme: Kasım 27 2008, 12:47:31 Gönderen: ^^GeCeMaViSi^^ »

renkleri hariç iyimiş.. ayrıca diğer kişilerin de resminin konulması hoş olmuş ve dediğiniz gibi mimar sinan'ın koyulması iyi olurdu.. sonuçta bugün turistlerin baktığı ve tanıtımımızda kullanılan birçok yapının sahibi o
#22 - Kasım 27 2008, 13:37:26
Göründüğü gibi mutlu değildir hiçbir şey.

tek kelime; iğrenç
nasıL iğrenç arkadşm. Bnce güzeL neresini beğenemiyorsunuzz_?
#23 - Kasım 27 2008, 17:04:12
ßirisi Ácıyı Çékti ötèki Âcıyı sérvis Ètti Şàrkılàr yázıldı ikisi üzérinè vé birisi bitti diğêri ´Çáldı Şárkılár késilmèdi çók élvédà démişti birisi Hárbi tèk nèfésté yàşàdı Zór bi dênéyim óLdu Kördü yoktu günéşi Zôrdu çoktu çiLési . .

Şizofren Sevdam..

tek kelime; iğrenç
nasıL iğrenç arkadşm. Bnce güzeL neresini beğenemiyorsunuzz_?

sen neresini beğeniyorsan bende orasını beğenmiyorum diyim

başka derdimiz yok bizim tek para derdimiz vardıı iyi uğraşım yapmışlar ama ben beğenmedim
#24 - Kasım 27 2008, 17:09:42

20 YTL'deki adam Stalin'e benziyor. Bunlar daha geniş olacakmış duyduğuma göre, güzel, her şeyin olduğu bir bakkalda tanık oldum bu muhabbete. Adam, "100 YTL'ler cepte hemen yırtılıyor" diye veryansın etti, bakkal da "yeni çıkanlar daha geniş olacak, yandık" dedi, ben de bozuk 3 75 vererek ve bu muhabbete hayran kalarak çıktım bakkaldan.
#25 - Kasım 27 2008, 22:51:39

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.