Alternatifim Cafe

4 bankaya düşük performans notu

Discussion started on Ekonomi Haberleri

Türk bankacılık endeksi son beş ayda TL bazında yüzde 27, dolar bazında ise 43 oranında geriledi. Düşüşlerin 2009’un ilk yarısında da sürmesi bekleniyor. Dört bankanın İMKB’nin genel performansından daha kötü getiri sağlayacağı tahmin ediliyor.

Bank of America ve Merrill Lynch Türk bankacılık sektörüyle ilgili raporunu yayımladı. 8 Türk bankasının (Akbank, İş Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Garanti Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Bank Asya, Albaraka Türk) incelemeye alındığı raporda sektörün son yılların en kötü çeyrek rakamlarını duyurmaya hazırlandığı belirtildi.

Araştırmada 8 Türk bankasından Akbank, Yapı ve Kredi Bankası, Vakıfbank ve Bank Asya’ya düşük performans notu verilirken, Garanti Bankası ve İş Bankası için ‘al’ yorumu yapıldı. Halk Bankası ve Albaraka Türk ise durağan notu aldı. 

Verilen bilgililere göre Türk bankacılık sektörü yılın ilk 9 ayında yüzde 9 oranında büyürken bu rakam son çeyrekte yüzde 2’ye geriledi. TL cinsinden mevduat ise bir önceki yıla kıyasla yüzde 5 oranında arttı. Döviz cinsinden birikimlerde ise yükseliş yüzde 9’a çıktı. 2008 yılının tamamı göz önüne alındığında ise mevduat artışları yüzde 27 olarak gerçekleşti.


4 BANKA İÇİN GETİRİ BEKLENTİSİ DÜŞTÜ

Bankaların likidite oranı yüzde 14 seviyesinde bulunuyor. Bankaların özellikle kredi konusunda büyüme potansiyeli bulunuyor ancak şirketler mevcut piyasa koşulları göz önünde tutulduğunda bu alanda daha fazla büyüme konusunda ısrarlı değil. 2008’in ilk 9 ayında krediler yüzde 28 oranında arttı. Ancak çeyrek başına ortalama yüzde 9 olarak gerçekleşen bu büyüme son çeyrekte yüzde 2’ye düştü. Kredi girişlerindeki azalma ve yükselen maliyetler nedeniyle Türk bankacılık sektöründe gelirlerin üçüncü çeyrek rakamlarına kıyasla yüzde 3, bir yıl öncesine kıyasla ise yüzde 12 oranında gerilemesi bekleniyor. Raporda Türk bankacılık endeksinin üçüncü çeyrekten bugüne TL bazında yüzde 27, dolar bazında ise 43 oranında gerilediği vurgulandı. Sektörde yaşanan düşüşlerin 2009’un ilk yarısında da devam etmesi bekleniyor. Diğer yandan Credit Suisse’in hazırladığı raporda Türk bankalarının Orta Doğu ve Afrika bölgesinde risk kazanç oranı en yüksek finans kuruluşları olduğuna işaret edildi.

DÜŞÜK PERFORMANS (UNDERPERFORM) NEDİR?

Hisse senedi piyasalarında hisseler üç şekilde değerlendiriliyor. Underperform, marketperform ve Overperform.

Underperform: Her hangi bir hissenin işlem gördüğü endeks performansının altında getiri sağlamasına underperform deniliyor.

Overperform: Hissenin işlem gördüğü endeksin üzerinde bir getiri sağlaması yada endeksin kaybının üzerinde kaybetmesi durumuna deniliyor.

Marketperform: Hissenin endeksle aynı seviyede düşüş ya da yükseliş göstermesi durumuna marketperform deniliyor.
#1 - Şubat 13 2009, 23:54:41
Bu içindeki; olmayan beyninin değil aşk'sızlıktan guruldayan midenin sesi.
Sana hayvan dediğimde hayvanlar alınmıyor da sendeki bu tavır neyin nesi ?!


YKB ikinci çeyrekte beklentilerin az üzerinde TL 1,331mn solo net kar açıkladı. Banka, 2020’nin ikinci çeyreğinde TL 1,331mn solo net kar açıkladı. Açıklanan bu kar rakamı bizim ve piyasa beklenti ortalaması olan TL 1,281mn’a göre bira daha iyi bir gerçekleşme. Bankanın ikinci çeyrekte yıllıklandırılmış ortalama öz kaynak karlılığı ilk çeyreğe göre 151 baz puan aratarak %12.4 olarak gerçekleşmiş oldu. Beklentimiz ile gerçekleşme arasındaki farkın ana nedeni net karşılık giderlerinin ve faaliyet giderlerinin beklentimize göre bir miktar daha düşük gerçekleşmesi olarak gözüküyor. Bankanın muhafazakâr karşılık ayrıma politikası ikinci çeyrekte de devam etti. Karşılıkların kredilere oranı %7.2 gibi sektörün en yüksek gerçekleşmelerinden biri olmaya devam ediyor. Bunun yanında bankanın marjlarını da hafif de olsa arttırmayı başardığını görüyoruz. YKB’nin aktif orandaki rahat pozisyonu nedeniyle kredi rekabetine girmemesi ve kaynak maliyetinin de hızla aşağı gelmesi spred daralmasını çok yönetilebilir seviyelerde tutmuş. Ücret ve komisyon gelirlerinde beklenen düşüş aslında tahminlerimizle uyumlu biz bu alanda ikinci çeyrek rakamının tüm sene içindeki en zayıf gerçekleşme olacağını düşünüyoruz. Banka yönetimi 2020 içim önceki tahminlerini revize etti. Özellikle karşılık/ krediler oranında daha önce verilen 300 baz puan altı rakamının 225 puana çekilmesini karlılık ve aktif kalite açısından çok önemli buluyoruz. Bende buradan yapı kredi bankası hisse senedi takibini yapıyorum: https://piyasa.paratic.com/hisse-senetleri/ykbnk/
#2 - Ağustos 29 2020, 10:02:53

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.