Alternatifim Cafe

GençFenerBahçeli'ler Fan Club

Discussion started on Fan Club & Birlikler

Evet arkadaşlar diğer konu silinmiş sanırım ya da birşeyler olmuş..
yepyeni bir grup ile karşınızdayız..
Fenerbahçe'miz ile ilgili herşeyi buradan paylaşabiliriz arkadaşlar..

FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ

Kuruluş yılı: 1907

Kurulduğu Yer: Moda'da Beşbıyık Sokağı 3 numaralı evin alt katı.

1895 yılında Moda'da oturan İngilizlerin modern futbolu oynamaya başlamaları, Fenerbahçe Spor Kulübü'nün kurulmasının ilk adımları olacaktı.

Deniz öğrencisi Fuat Hüsnü Kayacan'ın, 1899 yılında Fenerbahçe Stadı'nın bulunduğu çayırda meşin yuvarlağa yaptığı vuruşlar sırasında arkadaşları Reşat Denyal, Mehmet Ali ile dile getirdikleri "Ah biz de bir futbol takımı kurup oynayabilsek" özlemi, Türk gençleri arasında Black Stocking FC kurulmasına sebep olmuştur. Fakat daha sonra, kulüp monarşi rejiminin engellenmesini önlemek amacıyla hemen dağıtılmıştır.

Bir kaç gencinde katılımıyla aynı isimler, 1902 senesinde bu kez Kadıköy Futbol Kulübü adı altında toplandılar. Ancak daha sert hafiye baskını bu girişimi de engellemiştir.

1907 yılının bir bahar gününde gene bir maç dönüşü Ziya, Ayetullah ve Necip evlerinde çay içerlerken sönmeyen ideallerini bir kez daha başarmaya yöneldiler. Monarşi rejimi artık gevşemiş ve bu girişim bu kez tutunmuş ve FENERBAHÇE FUTBOL KULÜBÜ bir daha kapatılmamak üzere kurulmuştur.

Fenerbahçe Futbol Kulübü'nün ilk yönetim kurulu şöyledir: Ziya Bey "Başkan", Ayetullah Bey "Genel Sekreter" ve Necip Bey de "Genel Kaptan ve Veznedar"dır.

Tabii kuruluş yılları kolay olmamış, zaman zaman futbolcu bulmakta zorlanılmış ve bir çok defa gemilerden ödünç futbolcu alarak ligdeki mücadelesini sürdürülmüştür. 1909 yılında kulübün adı Fenerbahçe Spor Kulübü olarak değişmiş, renkleri de sarı-beyazdan bugünkü rengi olan sarı-laciverede çevrilmiştir. 1909-1911 yılları Fenerbahçe'miz için çok zor geçmiş bir ara dağılma noktasına bile gelinmiş ancak Elkatipzade Mustafa adlı üye, kulübü kurtaran adam olmuştur. Lokali dahi olmayan kulübün takımları çok kötü durumdayken St. Joseph, Robert College ve Kadıköy Numune Mektebi'nden toplanılan genç futbolcularla, kulübün genç takımları kurulmuş, bir nevi alt yapısını oluşturulmuştur. Bu atılım, başarısız geçen 2 yılın ardından Fenerbahçe'ye hiç yenilmeden ilk şampiyonluğunu getirmiştir.

Bu şampiyonluk ise, Fenerbahçe'ye yaşama gücü aşılamış ve kulüp Altıyol ağzında 2 odalı bir lokale kavuşmuştur. Balkan Savaşı nedeni ile yapılmayan 1912-1913 lig maçlarından sonra üst üste ve yenilmeden kazanılan 2 şampiyonluk, Fenerbahçe camiasını oluşturmaya başlamıştır. Fenerbahçemiz aynı zamanda 1914 senesinde tertiplenen Genç takımlar şampiyonluğunu da kazanmış ve 10 yıl içinde en çok şampiyonluk kazanmış takım olma unvanını alarak İngilizler tarafından verilen tarihsel şilti de almaya hak kazanmıştır.

Kurucular: Nurizade Ziya Songülen Bey, Osmanlı Bankası memurlarından Ayetullah Bey, Bahriye Mektebi talebesi Necip Okaner Bey, Hindli namıyla anılan Asaf Beşpınar Bey ve Enver Yetiker tarafından kurulmuştur.

İlk Başkan: Nurizade Ziya Songülen

Renkleri: Sarı Lacivert

Amblem: Fenerbahçe Kulübü'nün ilk amblemi, Fenerbahçe burnundaki ışık saçan beyaz feneri, renkleri ise sarı ile beyaz olmuştu. Ancak, kulüp mensupları bunu tatminkar bulmadıkları gibi, anlam bakımından da içinde bulunulan monarşi rejimini tehdit edici sayılabileceği endişesi ile kısa sürede iptal etti. 1910 yılında Fenerbahçeliler arasında resim çizmede maharetiyle tanınan futbolcu solaçık Hikmet (Topuz)'in çizdiği (bugünkü) amblem ise herkesin beğenisini kazandı ve kabul edilerek bugünlere kadar da ulaştı. İşte "sarı ve lacivert" ağırlık içinde olmak üzere 5 renkten oluşan amblem ve şu anlamları taşımaktaydı(*22) ; "FENERBAHÇE SPOR KULUBÜ 1907" yazılı beyaz yuvarlak çerçeve, temizlik ve açık yüreklilik ifadesiydi. Kırmızı fon ise, safiyet ve Fenerbahçeliler arasındaki sevgi ve bağlılığı belirtirken bu arada bayrağımızı da sembolize etmekte, ortadaki sarı renk Fenerbahçe için duyulan gıpta ve kıskançlığı, kalp şeklindeki lacivert renk asaleti temsil etmekteydi. Sarı lacivert renkler içinde yükselen palamut dalı Fenerbahçelilik güç ve kudretini sembolize etmekte, yeşil renk ise yükselen bu kudret için başarının gerekli olduğunu açıklamaktaydı. Böylece "milli renkler arasında doğan Fenerbahçe"nin, sarı ile lacivert renkler beraberindeki bu amblemi üyelerce de kabul gördüğünden, klişesi İngiltere'ye Manchester şehrine yollanmış ve Fenerbahçe Spor Kulübü'nün bugünkü rozeti olarak ilk kez 1910 yılında yaptırılmıştı. Rozet; 1929 yılından itibaren üzerindeki eski Türkçe harfleri yeni Türkçe harflere bırakmış ve manada önemli etki yapmayacak ufak tefek değişikliklerle de günümüze kadar aynı şekli muhafaza ederek gelmiştir.

GÜNCEL BİLGİLER

Başkan: Aziz Yıldırım

Merkez: Fenerbahçe Spor Kulübü, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu

Kombine Kartlar: Fenerbahçe  Şükrü Saracoğlu Stadyumu kombine kartları, Maraton Tribünü girişindeki kombine kart merkezi'nde satılmaktadır.

Maç biletleri: Futbol karşılaşmalarının biletleri maç öncesinde, Biletix'in internet sitesi (http://www.biletix.com/), CallCenter ve gişelerinden, maç günü ise Şükrü Saracoglu Stadı gişelerinden temin edilebilir.

Lisanslı ürünler: Fenerbahçe Spor Kulübü Lisanslı Ürünleri, Fenerbahçe Spor Ürünleri A.Ş. tarafından Fenerium Mağazaları'nda satılmaktadır. Mağazalarımızdan online alışveriş için www.fenerium.com.tr adresini ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

#1 - Eylül 25 2008, 12:47:10
« Son Düzenleme: Eylül 25 2008, 12:57:25 Gönderen: ChaCharoN »
"Aşığım sana"cümlesinin sonunda ki 'a' harfi sessizce terk etti seni.. Bunun farkına var sevgili; sen hala " aşığım san" beni...

yep yeni bir üye adayı ile karşınızdayız. :/
#2 - Eylül 25 2008, 12:48:53
Bu teknik dilimde mürekkep kadar koyu.
Kayıp bir ortam doğru,uzan yatağıma ve soyun . . .  : Şş

İmzamız :

>>TIKLA>>
<<TIKLA<<

Kod: [Seç]
[center][b]>>TIKLA>>[/b][/center]
[center][url=//forum.alternatifim.com/index.php?topic=136365.new#new][img]http://img228.imageshack.us/img228/2057/fenerbahceresimleri4kb6.jpg[/img][/url][/center]
[center][b]<<TIKLA<<[/b][/center]

#3 - Eylül 25 2008, 12:50:21
"Aşığım sana"cümlesinin sonunda ki 'a' harfi sessizce terk etti seni.. Bunun farkına var sevgili; sen hala " aşığım san" beni...

Üye listemiz :

1    ChaCharoN
2    rEhnÜmA
3    Rüyam..
4    333+333
5    Bozuk Plak
6    witch hunter
7    tutkum
8    orqanik.shekerr
9    can_bey_81 
10  Dina
11  Tári Elensar
12  Eeyore
13  karacali.edda
14  teknokolik
15  -dejavu-
16  gIcIk
#4 - Eylül 25 2008, 12:51:20
« Son Düzenleme: Ekim 28 2008, 21:35:55 Gönderen: ChaCharoN »

Kadrii benide üye yapabilir misin? (:
#5 - Eylül 25 2008, 20:49:38
Benimsin ellere söyle bilinsin
Kader başkaysa silinsin
...

üyelik pls... :))
#6 - Eylül 26 2008, 09:28:22
Menino quem te fez?
Quem te deu tanta guarida,
Quem te mostrou a beleza
De dançar dentro da briga?

Rüyam..
333+333

hoşgeldiniz arkadaşlar =)
#7 - Eylül 26 2008, 10:44:09

İşin içinde Fenerbahçe olur da ben olmaz mıyım ? :artis
Üyelik istiyorum. :b
#8 - Eylül 26 2008, 11:15:58
İMZA.

Bozuk Plak     isteyin yeter =) hoşgeldin :)
#9 - Eylül 26 2008, 11:22:02

benim sölememe gerek var mı ya hemen üyelik istiyorum..

yeni fan clup hayırlı olsun
#10 - Eylül 26 2008, 20:18:19
Yağma yağmur sağanak bu sağanak için yok sığınak.

Üyelik lütfen
#11 - Eylül 26 2008, 21:15:34
Gölgeye çarpan kan gibiyim

Aynaya diyorum bu yalan mı

Kendime diyorum: "Uyan artık"!

bnide üyeee yapınn bebeimm=)
#12 - Eylül 26 2008, 21:47:09

#13 - Eylül 26 2008, 21:55:58

sanırım 6. üyede ben oluyorum : )
#14 - Eylül 26 2008, 22:08:46

teknik direktör denen bunak gitmeden ben üye olmam
#15 - Eylül 26 2008, 22:13:56

witch hunter
tutkum
orqanik.shekerr
can_bey_81

hoşgeldiniz =)
#16 - Eylül 27 2008, 14:39:46

rihanna_m

Üyelik (:
#17 - Eylül 27 2008, 20:05:20

büyüklük

#18 - Eylül 27 2008, 20:10:21
Yağma yağmur sağanak bu sağanak için yok sığınak.

Hoşgeldin Dina =)
#19 - Eylül 28 2008, 13:43:21

7 den 70 destek, hep destek tam destek.

#20 - Eylül 28 2008, 13:46:31
''Cehennem, başkalarıdır. ''

SnoWays

Benide üye yaparmısın :Ç
#21 - Eylül 28 2008, 14:01:33

#22 - Eylül 28 2008, 14:41:54

Tári Elensar
Eeyore

hoşgeldiniz =)
#23 - Eylül 28 2008, 23:29:16

Bende üye olmak istiyorum.  :)
#24 - Eylül 29 2008, 14:35:23
Yaşamak sansürler eşliğinde, çok sahte.

hoşgeldin karacali.edda  ;)
#25 - Eylül 30 2008, 23:57:41

Üye:

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.