Alternatifim Cafe

Özenti Olarak Tanımladığın Kişiler?

Discussion started on Rock

Dionysus.

Özenti kelimesi insanların akıllarına öylesine empoze edilmiş ki, asıl manasını kavrayamıyorlar.Kelimenin kökünden de anlaşılacağı gibi birşeye özenmek.Peki neden özenmek gibi gayet normal bir kelime, abartılarak aptal saptal şekillere sokuluyor? Herhangi birşeye özenmenin anlamını kavrayamıyor musunuz?
Karşındakinde birşeyi görür beğenirsin.Sende aynısı olsun istersin.Bunun müzik versiyonuda tıpkı bunun gibidir.Birinden duyarsın, dinler beğenirsin.Ve dinlemeyede devam edersin.İlk insan olmadığımıza göre illaki birşeylere özenmiş oluyoruz değil mi?
Ha, beğenmediği halde sırf "cool görüniyim dinliyormuş gibi yapıyım " diyen insanlar yok mu? Malesef ki var.Peki onlar neden özenti yaftasına yapıştırılıyor? halbuki tamamen ayrı kelamlar.O şahısla ilgili söylense söylense, kendini bir b*kmuş gibi göstermeye çalışıyor, denir.Özenti kelimesi kavram olarak bu manada kullanmak yanlış.
#26 - Eylül 10 2008, 19:07:25
« Son Düzenleme: Eylül 10 2008, 19:09:19 Gönderen: Dionysus. »

Özenti , özentidir. Konuşmalarında belli eder kendisini. Giyimle, dinlediği türle alakalı değildir. Sadece rock&metal içerisinde de değildir. Özenti olan insan heryerdedir. Ayrıca şunu demek istiyorum. Bir insan metal dışında da başka bir müzik türünden bir grup, sanatçı dinleyebilir. Ha bunla kastım  pop, rap falan değil jazz,blues (vs.) idir.

Bunu yazardım bende.
#27 - Eylül 10 2008, 19:45:30

Metal dinliyorum deyip Tokio Hotel dinleyen birine kesinlikle özenti gözüyle bakarım...
kesinlikle...
#28 - Eylül 15 2008, 18:12:18

Konudaki serzenişler ve sitemler aynı ama farkında olmalısınız ki siz de bir zamanlar birilerine özenip, Rock müziği seçtiniz.
#29 - Eylül 16 2008, 12:05:39
Minä Rakastan Sinua

Dionysus.

Konudaki serzenişler ve sitemler aynı ama farkında olmalısınız ki siz de bir zamanlar birilerine özenip, Rock müziği seçtiniz.
Söylenmek istenilen budur zaten.Dinlediğimiz müziği yapan kişilerde birilerinden gördüler değil mi?
Özenti kelimesine öcü gözüyle bakmak, sözde o şekilde olduğunu düşündüğümüz insanları kınamak, küçümsemek yanlış.Kişi kendine bakmalı önce.Sonra yargılamalı etrafındakileri.İşte böyle olduğunda bu tip tartışmalarda çıkmayacak.Kendimi bildim bileli süregelen bu konuşmalarlada karşılaşmayacağız.
Kişi hep birbirinin açığını kolladıkça, saçma sapan konularda tartışma çıkarmaya çalıştıkça  ( bkz: din,siyasi vb konular.) düşünce özgürlüğü diye birşey kalmayacak.Tek düze hayatta, at gözlüklü insanlar..
Etrafta kim ne dinliyoda ne söylüyo diye düşünüp kafanızı yoracağınıza biraz da halinize, gidişatımıza bakın.Dünyada kafaya takılacak binbir türlü problem varken tartışılan şeylere bakıldıkça gülmemek elde değil, ağlanacak halimize.Ve ben şuanda yazdığım bu mesaj karşısında kendimi tutamayıp gülüyorum.Yazık bana.
#30 - Eylül 16 2008, 15:43:13

Any_one

Linkin Park'ı , Tokio Hoel'i , Avril'i kendilerine ilah yapmış tiplerdir . "Bence"

-Kendi dinlediği grupları yüceltip, başkalarınınkini eğer dinlemiyorsa (ki önceden o da dinlemiştir aslında) ezen tipler.
Bu tipler genelde çok sık aralıklarla favori gruplarını değiştirirler, önceden dinledikleri grupları ezerler (Bak teyzesi büyümüş.).

Rock dinlediğini bangır bangır bagırma gereği duyanlar!

-Hani dinlersin seversin de dinlersin müziği, sözleri hoşuna gitmiştir. Tarz yaparsın, siyah giyersin vb. içinden geliyordur da giyersin.. ama içten içe hissedemezsen dinlediğini o zaman anla özentisin, içinden gelmeden giyersen giydiklerini o zaman anla özentisin. İçinden gelen de başkalarının etkisinde gelmez içine 'iç' diyorum 'dış' değil;)

Yani ' İçinden geleni yapçaksın o senin tarzın olcak. ' söz budur. :ehem

not: Linkin Park, Avril, Tokio Hotel vb. dinleyenler kendilerini ' Ya ben özentiymişim ):' diye kasmasınlar. Ben de Linkin Park hayranıyım kaç yıldan beri son gidişatını pek beğenmesem de aşağlamam grubumu. Bestelerini, yaptıkları müzikleri ve sözlerini sevdim ben onların. Amacım hava yapıp bir arkadaş kitlesi oluşturmak değildi. Sözlerini gördüm ve etkilendim derin duygular oluşturdu onlar bende. Amacınız hava vb. gibi değilse sizin de benimki gibi; kasmayın hiç. Sonra az gelir yaptıkları, haz alamazsınız başka ufuklara açılırsınız; değiştirirsiniz grubunuzu böyle gelir, gider bu;)-bkz: benim gibi.

#31 - Eylül 17 2008, 17:35:48

Any_one

Hayır canım. Sen öyle olabilirsin, gördüklerin öyle olabilir ama bazı insanlar (bkz: özentilik dönemini yaşamadan atlatmış genç)
dinledikten sonra hoşuna gittiği için dinlemiş, içinden geldiği gibi bir tarz yaratmış insanlardırlar. Bunlar rock müzik de dinler, rap de jazz da r&b de vb. Tarzları kimisinin rock- metal olmuştur kimisinin rap kimisinin başka birşey.. İlk dinledikleri kimi zaman rastlantı sonucu gelmiştir önlerine kimi zaman tavsiye.
İşte bazılarının da havalı sanılan bir grup arkadaşları tavsiye ettiği zaman her ne kadar etkilenmese de dinler, hayran olur, biter.
Özentilik böyle bir şey olsa gerek.
#32 - Eylül 17 2008, 17:50:10

Zeitgeist

Benim olduğum gibi sen de bir özentisin. Tamamiyle özgün bir insan bulursan bana söyle.
#33 - Eylül 17 2008, 18:03:39

Any_one

Sen özentilikle özenmenin arasındaki farkı çözememişsin anlaşılan. Özenmek dersek evet özeniyorum, gothiclere özenirim mesela son zamanlarda ama onlar gibi olma çabam yok ama onlar gibi olma çabası yapsaydım özenti olurdum;) Ben şuanda kimseye bakmadan kendi kafamda takılıyorum. Arkadaşlarım tarzımı anlayamaz bile beğendiğimi dinlerim, içimden geleni yaparım işte bu içimden gelen de benim tarzıma ve müzik seçimime yansır. Bazıları da hava veya arkadaş ortamı yaratmak, kızların gözüne girmek vb. şeyler yüzünden seçerler tarzlarını, hissetmeden. İşte bence özentiler budur. Özenmez miyim? Özenirim. Ama içimden geleni yaparım. Belki de çoğu insan böyledir;) Sana da mantıklı gelmiyor mu?
#34 - Eylül 17 2008, 23:10:40

Zeitgeist

Spesifik görünmekte bir pürtelaş içinde gençlik. Rock,Rap,Pop dinlemek bile özentiliğe kâfidir. Zira başkalarından görerek o müziği dinler, dinlediğimiz müziğe binaen giyiniriz. Herkes gibi bende bir özenti(!)yim, siyasete özenirim, ekose pantolonlardan vazgeçmem, arkeologlara özenirim, punk rock çatısı altındaki bir çok grubu dinlerim. Bu da beni bir özenti yapar, nickim bile özenti ürünüdür. Adındanda anlaşıldığı üzre Zeitgeist filminden çalıntıdır. Ona bakılırsa bu konuyu açan kişide bir özentidir.
  Hayatta bir çok şeye özenerek yaşarız, kabul etsekte etmesekte. Vitrinde gördüğümüz Nightmare Before Christmas hedelerini "Ayh süfer bu!" şeklinde kelamlar ederek alır ve akabinde o zamazingolara tebelleş bir biçimde hayatımızı sürdürürüz. Pek müessif, lakin hepimizin yaptığı budur. Kim ben bir şeye özenmiyorum adamım derse yalan söyler, kendini bilmelidir insan. Kendisini bilmeyip her önüne geleni özenti yaftasına yapıştırıp ifşa etmemelidir kanaatimce.
  O ilah,ulvi,yegane olarak gördüğümüz vakt-i evvel maşuk olduğumuzu zannettiğimiz akabinde Mecanin minvalinde gezdiğimiz Rock solistleri,gitaristleri v.s de başkalarına özenerek bu güne gelmişlerdir.
  Peki eyvallah hepimiz özentiyiz, bu çürütülemez bir denencedir lakin özentinin alası olarak tanımlanabilecek kişileri afişe etmek isterim ;
  Akla ilk gelen kuşkusuz Emo'lar olacaktır. BoBaBi rumuzlu yarim ile gezdiğimde bir olaya şahit olmuş idik. 2 emo kız sırf artistlik olsun diye çarşının ortasında kadınlara "150 bininiz var mıaaaa?" şeklinde istifhamlarını yöneltiyorlardı. Ben bu insanlara acırım farz-ı muhal. Akabinde şu Tokio Hotel ve türevleri grupları dinleyen ve onların sitelerine müntesip olanlardanda haz etmem. Sırf ortam olsun diye festivallere gidenleride sevemedim yarim. Birde şu Türkçe katledicileri vardırki o konuya hiç girmeyeyim.

+

Özenmek ve özentilik aynıdır özünde.
#35 - Eylül 17 2008, 23:14:33

Any_one

Özenmek : Kendisinde olmayan veya yapısına uymayan beğendiği bir durumda olmaya, beğendiği şeye benzemeye çalışmak: ''Yavru horozlar meydanı boş bulunca ötmeye özenirlerdi.''  TDK Sözlükten baktım senin için, ben de öğrendim  :dondurma .
 Buna bakılırsa biz böyle miyiz? Bence hayır. Bence henüz içinden geldiği gibi yaşayan bir sürü insan, genç var. Ben de onlardan biri olduğumu sanıyorum. Değilsem söylerdim hatalarımı söylemek gibi bir alışkanlığım vardır da :p
Rock özentisi: Ben rock dinliyorum der tarzını oluşturur. Aslında sırf göstermelik dinler. Kulakları rahatsız olur, alışamamıştır, ağır gelir, birşey anlamaz; anlamaya çaba sarf etmez. Ama tarzım olsun, havam olsun diye devam eder. Evet özentilik budur canım. Senin söylediğin ise etkisinde kalmak olabilir, hoşlanmak belki de.
#36 - Eylül 17 2008, 23:30:02

Çok biliyorsunuz.
Neticede kültür emperyalizmidir. Bunun rock metal cart curt ne alakası var yahu.. Sınırlandırmayın giyim ve müzikle bunu..
tdk kadar güvenilir bir kaynaktan edindiğim nacizane bilgi,

kişilerin yönlendirilmemiş tepkiselliklerinin ilk hedefidir. genelde bireyselleşme sürecinin olduğu her ortamda gözlemlenebilen özentilik eleştirilerini de beraberinde getirir. eskiden toplumun alt sınıflarına göre kolektif ruhun daha az baskın olduğu, bireyin öne çıktığı toplumun üst sınıflarında görülen özentilik hali günümüzde çoğu sınıfta artan bireylerle her yere yayıldı tabii.
reklamı yapılan kimlik sayısı gün geçtikçe popüler kültür denilen şeyle katlanarak artınca yalan kimlikler, komik duruşlar çevreyi sardı.
bir de ortaya bunun eleştirisi çıktı ki, bunun da sahtesi ve gerçeği ayırt edil(me)meye başlandı. populer olan her seyden nefret etmek tartışılır oldu.
#37 - Eylül 17 2008, 23:34:26
yankee go home

Any_one

Çok biliyorsunuz.
Neticede kültür emperyalizmidir. Bunun rock metal cart curt ne alakası var yahu.. Sınırlandırmayın giyim ve müzikle bunu..
tdk kadar güvenilir bir kaynaktan edindiğim nacizane bilgi,

kişilerin yönlendirilmemiş tepkiselliklerinin ilk hedefidir. genelde bireyselleşme sürecinin olduğu her ortamda gözlemlenebilen özentilik eleştirilerini de beraberinde getirir. eskiden toplumun alt sınıflarına göre kolektif ruhun daha az baskın olduğu, bireyin öne çıktığı toplumun üst sınıflarında görülen özentilik hali günümüzde çoğu sınıfta artan bireylerle her yere yayıldı tabii.
reklamı yapılan kimlik sayısı gün geçtikçe popüler kültür denilen şeyle katlanarak artınca yalan kimlikler, komik duruşlar çevreyi sardı.
bir de ortaya bunun eleştirisi çıktı ki, bunun da sahtesi ve gerçeği ayırt edil(me)meye başlandı. populer olan her seyden nefret etmek tartışılır oldu.

Bence haklısın.
+ Konu neden açılmış anlamama rağmen, bir de rock metal bölümüyle ne alakası olduğunu anlayamıyorum. Ya da niye sadece rock metal? Tamamiyle müzikle mi ilgilidir özentilik? Neyse önemli değil benim için. Bunları öğrenmem yarar sağlamıyacak bana.
#38 - Eylül 17 2008, 23:42:52
« Son Düzenleme: Eylül 17 2008, 23:56:03 Gönderen: Any_one »

Rock^çıyım Diyip PoP DinLeYenLer.
Bir MaL Sanıorlar KendiLerini..
#39 - Eylül 21 2008, 14:32:13
Emocukk.

MOD:Yanlız_EmO

Dionysus.

Eheh.
Bu nickle böyle yerlere fazla yazma bence sen.Psikolojik ve fizyolojik sağlığın açısından diyorum.
#40 - Eylül 21 2008, 20:39:35

Any_one

Eheh.
Bu nickle böyle yerlere fazla yazma bence sen.Psikolojik ve fizyolojik sağlığın açısından diyorum.

ehüreh (6)
#41 - Eylül 22 2008, 18:20:03
« Son Düzenleme: Eylül 22 2008, 18:23:29 Gönderen: Any_one »

Özentilik herkesde var arkadaş ya, herkes birilerine özenir yalan mı. Ama sonra özüne dönecektir. Mesela emo bir özentiliktir, ama belli bi yerden sonra insan özüne döner. Yalansa yalan deyin.
#42 - Eylül 23 2008, 17:33:08

Zeitgeist

Sende yalanmışsın Asi Ruh.
#43 - Eylül 27 2008, 16:54:05

özentiyim............:Ç
#44 - Eylül 28 2008, 14:19:15
İmzanız kural dışı.

insan tek başına yaşamıyo bu dünyada illa ki çevresindeki her sevdiği insandan birşey kapıcak onu uygulamaya çalışcak ki kendi tarzını bulsun.. sevdiği insanlara özenerek başlayan yolculuk kendi tarzında son bulur fakat özentilik başka bi olay yani belki de herkesin diline kötü yansımış bi kelime olduğu için de öyle geliyo olabilr herkese fakat özenti olarak tanımladığmız kişiler KENDİ ORTAMINDAKİ HERKES gibi olmaktır.. "bütün arkadaşlarım emo ve çok ilgi çekici bir tarz, herkes bu müziklerde kopuyo ve bu ortama girmek için bu müzikleri dinlemek zorundayım, sigara içmeyip *** tarafta olmamalıyım, jnm yhaa diye konuşup çok cool olunuyo" gibi düşüncelerden en azından bi tanesini düşünenler özentidir yani başka da bi açıklaması yoktur bunun bence ..
#45 - Ekim 01 2008, 00:32:13
Beynimde dans eden hatıraların bacağını nasıl kırabilirim?..

metalciyim diyip emo giyinenler:D:D
#46 - Ekim 02 2008, 18:59:45
I'm breaking the habit

can-kan tarzı insanlar diim en basitinden

bide dünden beri görmee başladıım yeni çocukların hepsi
#47 - Ekim 02 2008, 19:06:39
bip bip

bill & tom kaulitz ve onların tayfaları gustav ve georg..
avril lavigne..
#48 - Ekim 07 2008, 16:52:12
FeeLiN' the bLaNks..

avril lavigne..

ve bunların dinleyici kitleleri.. :)
#49 - Ekim 07 2008, 18:28:02
Göründüğü gibi mutlu değildir hiçbir şey.

avril lavigne..

ve bunların dinleyici kitleleri.. :)

onları unutmuştm saoL (=
#50 - Ekim 09 2008, 18:47:28
FeeLiN' the bLaNks..

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.