Alternatifim Cafe

24 Nisan 1915

Discussion started on Ermeni Sorunu

Anti-tiKKy

 Rus ve İngiliz kışkırtmaları sonucunda meydana gelen isyan ve katliamlar karşısında Osmanlı hükümeti, herhangi bir önleme başvurmadan önce Ermeni Patriği, Ermeni milletvekilleri ve Ermeni cemaatinin ileri gelenlerine "Ermenilerin Müslümanları arkadan vurmaya ve katletmeye devam etmeleri halinde gerekli önlemleri alacağını" bildirmekle yetinmiştir. Ancak, olaylar durmak yerine giderek yoğunlaşınca, ordunun bir çok cephede savaş halinde bulunması nedeniyle cephe gerisinin emniyete alınması ihtiyacı doğmuştur.

Bu maksatla, 24 Nisan 1915 tarihinde Ermeni Komiteleri kapatılarak, yöneticilerinden 2345 kişi devlet aleyhine faaliyette bulunmak suçundan tutuklanmıştır. Osmanlı Hükümeti'nin bu kararı üzerine hareket geçen Eçmiyazin Katalikosu Kevork, ABD Cumhurbaşkanı'na şu telgrafı göndermiştir:

"Sayın Başkan, Türk Ermenistanı'ndan aldığımız son haberlere göre, orada katliam başlamış ve organize bir tedhiş Ermeni halkının mevcudiyetini tehlikeye sokmuştur. Bu nazik anda Ekselanslarının ve büyük Amerikan Milletinin asil hislerine hitap ediyor, insaniyet ve Hıristiyanlık inancı adına, büyük Cumhuriyetinizin diplomatik temsilcilikleri vasıtasıyla derhal müdahale ederek, Türk fanatizminin şiddetine terkedilmiş Türkiye'deki halkımın korunmasını rica ediyorum."

Başpiskopos Kevork'un telgrafını, Rusya'nın Washington Büyükelçisi'nin ABD'deki temasları izlemiştir. Bütün olup biten, yasadışı Ermeni komitelerinin kapatılması ve elebaşlarının tutuklanması olmasına rağmen, olayı bir "katliam" gibi göstermeye çalışan Ermeniler, başta ABD ve Rusya olmak üzere, çeşitli sömürgeci devletleri kendi saflarına çekmeye çalışmışlardır.

Diaspora Ermenilerinin her yıl sözde "Ermeni soykırımının yıldönümü" diye andıkları 24 Nisan, devlet aleyhine faaliyette bulunan ve masum insanları katleden 2345 komitecinin tutuklandığı tarihtir. Görüldüğü gibi bu tarih, sözde soykırım şöyle dursun, sözde soykırım iddialarına temel oluşturduğu iddia edilen "yer değiştirme" uygulamasıyla bile ilgili değildir.
#1 - Ağustos 19 2008, 03:21:33

rihanna_m

Merak ediyorum, neden bir denilen diğerini tutmuyor ? Ermeni soykırımı hakkında genelde 'Eğer soykırım olsaydı Ermeniler şimdi yaşıyor olmazdı.' veyahut 'Yer değiştirme (göç) esnasında açlıktan öldüler' deniliyor. Bu nedir o zaman?
#2 - Ocak 19 2009, 20:34:00

Zamanından beri etnik bir yapıya sahip olan Türkiye Cumhuriyeti çatısı altında yaşayan ve yaşamaya devam eden Ermenilere bir soykırım olduğunu düşünmüyorum.Bu yine şu klişe söz olan dış mihrakların ortalığı bulandırma çabasından ibarettir. Evet şu gerçek ki Ermeniler zamanında bu ülkeden sınır dışı edilmek istenmiş ve bir çoğu edilmiştir. O zamanki oluşumun yapısına ters düşen bir zihniyeti sindirme çabası olacaktır elbet. Bu ister ermeni ister rum isterse din sıfatı altında gericiler olsun.Tarihte süre gelen bir çok çirkin olay yaşanmıştır hala (yaşanıyor). Bence hatalardan ders alıp şu zamanda tarihin o derin ve çirkin yüzünü ısıtıp ısıtıp önümüze sunmak yerine hali hazırda hala ülkemizde yaşayan azınlık sıfatında hor görülen  Ermenilere kucak açmalıyız.
#3 - Mayıs 09 2009, 10:44:22

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.