Alternatifim Cafe

Efsane Orgeneral Eşref BİTLİS Paşa

Discussion started on Yakın Tarihimiz

(1933 Malatya-1993 Ankara) Jandarma Genel Komutanı.
1952 yılında Kara Harp Okulu'ndan Teğmen rütbesi ile mezun oldu. 1966 yılında Kara Harp Akademisini tamamladı. Almanya'da dil eğitimini tamamladıktan sonra 1969 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi'nden mezun oldu. 1973'de Alman Harp Akademisi'ni tamamladı. Bir yıl Kara Harp Akademisi'nde başöğretmen olarak görev yaptı. 1978'de Tuğgeneral oldu ve Bolu Komando Tugay Komutanlığına getirildi. 1982'de Tümgeneral ve Kıbrıs 28. Tümen Komutanı oldu. 1986'da Korgeneral rütbesi aldı. 1988'de Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı oldu. 1990'da Orgeneral rütbesi aldı ve Jandarma Genel Komutanlığı'na atandı..

Saddamın halepçe katliamı sırasında dönemin cumhurbaşkanı sn Turgut ÖZAL kuzey ıraktan türkiyeye geçmeye çalışan kürtler için acilen bir set oluşturulması konusunda danışmanlarıyla uzlaşmaya vardı ve amerikadan yardım istendi. Amerikada meşhur çekiç gücü gönderdi... Bir müddet sonra çekiç güç amacını aşan ve affedilmez yanlışlara girişti. CIA ajanlarıyla kaçan kürtleri peşmerge olarak yetiştirmeye ve türkiyeye karşı kışgırtmaya başladı. Bitlis bölgede konuşlanmış durumda bulunan Çekiç Güç Kuvvetlerinin Türkiye'den ayrılması gerektiğini açıklıyor ve ABD'nin Kuzey Irak'da oluşturmaya çalıştığı Kürt Devleti'nin Türkiye'nin zararına olduğunu söylüyordu. Bu nedenle ABD büyükelçiliği tarafından birkaç defa Hükümete şikayet edildiği iddia edildi. Eşref BİTLİS paşa çekiç güç konusunu girdiği bütün MGK toplantılarında dile getiriyodu.
Bu arada zamanın kürt liderleri talabaninin babasının ile barzaninin babası olan molla barzani türkiyeye verdiği sözü hatılatmak için kuzey ıraka uçacaktı BİTLİS paşa...Verilen söz; Kürt yönetici ve adamları tarafından yakalanacak olan bütün pkklı teroristler türkiyeye teslim edilecekti. Nitekim türkiye ve kuzey ıraklı kürtlerin yakınlaşması, ne amerikanın nede ortadoğuda uzun vadeli planları olan bazı güçlerin işine gelirdi. İşte doğruları konuşan ve vatanın menfaati için çalışan insanların susturulması gerektiği gibi Efsane paşada susturuldu... Eşref Bitlis 17 Ocak 1993'de henüz çözümlenmemiş bir şekilde uçağının düşmesi sonucu şehit edildi!!! Şüpheli bir kazaydı, hangarların bölümünde bekçilik yapan kişinin şu açıklaması çarpıcı:"Olaydan önceki gece hangarın etrafında bi kaç kişi gördüm... Özel kimlikli kişilerdi." Bu iddiaya yakın olan bir belgede,mitin güvenlik birimlerine gönderdiği yazıda 6 tane mossad ajanının türkiyeye giriş yaptığıydı.

Paşam seni unutmanın vatana bir hıyanet olduğunu düşünüyorum... Allah rahmet eylesin...

Saygılar...

#1 - Ağustos 14 2008, 18:28:49
« Son Düzenleme: Ağustos 14 2008, 18:29:37 Gönderen: karases »
Benim doğduğum köyleri akşamları eşkiyalar basardı.
Ben bu yüzden yalnızlığı hiç sevmem konuş biraz.

ORGENERAL EŞREF BİTLİS
#2 - Ağustos 14 2008, 23:25:55
Benim doğduğum köyleri akşamları eşkiyalar basardı.
Ben bu yüzden yalnızlığı hiç sevmem konuş biraz.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.