Alternatifim Cafe

Ezan Sesinden Rahatsız Olan Yazar Kim ?

Discussion started on Haberler

Radikal gazetesinin en çok tartışılan ismi Perihan Mağden yine olay yaratacak bir yazıya imzasını attı.

Mağden yazısında sabah ezanından duyduğu rahatsızlığı belirtirken kendi ifadesiyle, "Bu Arapça'da ne söylediğini anlamadığım (anlamak arzusunda da olmadığım) " dediği ezanı çok sert ifadelerle eleştirdi.

İşte "Bu topraklarda artık dinsizler çoğalmalı" diyen Perihan Mağden'in o yazısı:

Sabah ezanı

Sabaha karşı' diyeceğim; zira henüz ‘karşı' sayılabilecek bir saatte, bu sabah saat dördü on beş-yirmi geçe, evin ortasına ses bombası atılmış kıvamında bir ezan sesiyle mi neyle- uyandım.

Öyle böyle kuvvetli değil: Sokağa, bir arabanın içinden güçlü bir ses sistemiyle yayın yapılıyor gibiydi. Bangır bangır.

Türkiye Cumhuriyeti'nde herrr evin olması gerektiği üzre, bizim evin yakınlarındaki camiden de ezan sesi duyulur. Ama uykunun hangi safhasında olduğunuza bakar; bazen duyarsın, bazen duymazsın.

Bu Arapça'da ne söylediğini anlamadığım (anlamak arzusunda da olmadığım) Herhangi 1 TC İmamı'nın ezan okumasından ziyade, başka bir üsluba/dile özenen iddiacı bir dincinin çok tuhaf bir şekilde okuduğu belki de duanın; beni yalnızca çok çok rahatsız ettiğini, söyleyebilirim.

"Ulan Allahımızı çaldınız!"
(...) Ayrıca Fanatik, sözümona Laikçi Kemalistler feci bir itişmeye giriştiler Müslümanlarla: "Bu din sizin dininiz değil, bizim de dinimiz. Hem orucumuzu tutarız, hem namazımızı kılarız, hem laikçiyiz, hem Atatürkçüyüz, hem de Umre'ye gideriz- tutmayın bizi!" yollu- (‘Ulan, Allahımızı çaldınız!' diye Atatürkçü Düşünce Derneği mitinglerinde bağıran Tuncay Özkan'ı hatırlayıverin.)

"Dinsizlerin sayısı artmalı çünkü.."
(...) İşte hal böyleyken Kapatma Davası'yla uykularımızı bıçaklayan Kemalistlerin ezanları, duaları, hayırlı olsun.

Ama bu topraklarda artık dinsizler çoğalmalı. Her çeşidinden bağımsız, bağlantısız, sindirilmemiş ruhlar Dinsizlik Hakkı'nı her zamankinden daha ateşli bir güçle savunmalı.

Kapatma Davası, Fanatik Kemalist Dincilerin son numarası. Olsun. Olmalı.

Radikal / Perihan MAĞDEN

#1 - Temmuz 15 2008, 16:52:32
''  Kaybedecek neyin var,ihtimalinden başka...

sonuçta hepimiz bir gün toprak olacagz ozaman görür bu şahıs ezan sesinden rahatsız olmayı
#2 - Temmuz 15 2008, 16:55:50
lan yüzüme bakma malca konuşmuyorum arapça

Gunes ve Ay

Ezandan rahatsız olmak?
Ancak bunun gibi dinden, inançtan anlamayanlar yapabilir bunu.
Ne diyim .  :öff
#3 - Temmuz 15 2008, 17:03:37

rahatsız olmuş olabilir ezan sesleri hep kısıldı da zaten başka yapacak bişey yok.....bi şekilde uyuyamamış sonrasında o sinirle saçmalamış
#4 - Temmuz 15 2008, 17:05:39
Savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif öfkeye,
Zaman ki sana hasta oldu, incelikli haytasın,
Nüksederken raksını,mahallenin maşallahı, eyvallahı,
Güzellik be oğlum
Şimdilik, ölümüne kadar hayattasın.

Bazen bende tırsarım ama asla rahtsız olmam :ehem
#5 - Temmuz 15 2008, 17:47:39

evet budur buna verilebilecek en kısa cevap.
#6 - Temmuz 15 2008, 21:33:29
Hayat aslında basittir, zorlandığında bas ittir olmuyosa hasss.. (6)

Bunu yazar katagorisine koyup yazarlarımıza hakaret ederken,laik ve demokratik toplumun refahı için çalışan radikal gazetesinede şükranlarımızı sunmadan geçmeyelim.Şaçma sapan eleştirilerle başladıgı yazarlık hayatını şaçmalıklarla devam ettirmekte,tükürdüğünü yalayan yazarlardandır ayrıca Radikal de yazmam deyip tekrar geriye dönen pivonların kuklalarından sadece biridir..
#7 - Temmuz 15 2008, 21:54:35
''  Kaybedecek neyin var,ihtimalinden başka...

Cezası ahirette kesilir :öff
#8 - Temmuz 16 2008, 00:35:46

fazla yorum yapmaya gerek yok o onunla allah arasındadır.
#9 - Temmuz 16 2008, 00:41:44

böqürtlenli_reçel

saçmalamış...
#10 - Temmuz 16 2008, 12:45:19

bizde  bu ülkede o ve onun gibilerden rahatsız oluyoruz.Ne olucak şimdi?
#11 - Temmuz 16 2008, 12:53:07

evet budur buna verilebilecek en kısa cevap.

#12 - Temmuz 16 2008, 13:20:39
Göründüğü gibi mutlu değildir hiçbir şey.

Bunu insan sıfatına yakıştırıp yazdıklarını ciddiye almak bile çok saçma.
Öldüğünde senfoniyle gömülür o vakit.
#13 - Temmuz 16 2008, 13:45:23
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Herkesin görüşü kendine.( Hayret hala hakaret edilmemiş büyük gelişme!)
#14 - Temmuz 16 2008, 13:59:19
dans cette classe il y a des imbeciles,
ce sont des imbeciles heureux,
ils sont heureux d'etre imbeciles...

Bizi yanlış yola yönlendiren soysuzlar, çok kere din perdesine bürünmüşler, saf ve temiz halkımızı hep şeriat sözleriyle aldata gelmişlerdir. Tarihimizi okuyunuz, dinleyiniz… görürsünüz ki milleti mahveden, tutsak eden, perişan eden fenalıklar hep din örtüsü altındaki küfür ve kötülükten gelmiştir. Mustafa Kemal Atatürk...

fazla yorum yapmaya gerek yok o onunla allah arasındadır.
Herkesin görüşü kendine.( Hayret hala hakaret edilmemiş büyük gelişme!)
#15 - Temmuz 16 2008, 14:01:15
Açları Beslediğim Zaman Bize ``Kahraman``  Diyorlar,
Bu İnsanların Neden Aç Olduklarını Sorduğumuz Zaman  ``KOMÜNİST``

Herkesin kendi görüşü kendi meselesi
#16 - Temmuz 16 2008, 14:22:28

BNCEDE... :@
#17 - Temmuz 16 2008, 14:25:45

1.katılıorum sna kardeşim
2.gecenin bi yarısı mahallemizin önünde bangır bangır müzik çalan abazalardan magandalardan şikayetçi olup nunla ilgili bi yazması gerekirken ezan sesinin onu rahatsız etmesi saçmalığın daniskasıdır
3.ezan sesini araştırsa içinde onu rahatsız edecek bişeyin olmadığını görür
4.dinsizlerin artması gerektiğini düşünüosa üzgünüm cicim ama bazı kavramlardan vazgeçemeyeceğimiz gibi(özgürlük,cumhuriyet vs vs)dinimizden de geçemeyiz
#18 - Temmuz 16 2008, 16:52:02
*Ah bu iyiler!
İnsanlar doğruyu söylemezler hiçbir zaman; bu türlü iyi olmak, ruhun bir hastalığıdır.

Şizofren Sevdam..

edit: argo
#19 - Temmuz 16 2008, 17:15:46
« Son Düzenleme: Temmuz 17 2008, 01:00:41 Gönderen: ErrayN »

Kendisi yine bir yazısında Atatürk ile kendisinin aşırı benzediğini, çünkü ikisinin de gözlerinin mavi olduğunu söylediği için dikkate alınması gereken birisi olarak görmüyorum.
#20 - Temmuz 16 2008, 23:38:02

baya saçmalamış yazısında dikkat çekmeye çalıştığı çok açık lakin fazla dikkate almaya gerek yok kendisi de ne/neci olduğunu bilmiyor herhalde ..  :öff
#21 - Temmuz 16 2008, 23:42:10
Piyasadaki tek adam gibi adam, maymun Çarli'ydi...

Onun dini nedir acaba?
Merak ettim.
O kadar rahatsız oluyorsa taksın kulağına kulaklık.
'Saçma sapan yazılarla ilgi çekmeye çalışan düşük insanlar...'  ben de bunlardan çok rahatsız oluyorum.
#22 - Temmuz 17 2008, 15:15:56

Kendisi yine bir yazısında Atatürk ile kendisinin aşırı benzediğini, çünkü ikisinin de gözlerinin mavi olduğunu söylediği için dikkate alınması gereken birisi olarak görmüyorum.

demek ki bu kadar amacını bilmeyen sivrizekalı biri.Doğuştan olsagerek.
#23 - Temmuz 17 2008, 21:18:46

sağane.
#24 - Temmuz 23 2008, 18:47:11
« Son Düzenleme: Ekim 24 2010, 02:39:58 Gönderen: Janus. »
kısmet

poison_black!!

Duymak istemiyorsa çıksın gitsin başka bir ülkeye,
Çan sesleriyle uyansın.
oda zor gelirse atsın kendini bir yerden.
#25 - Temmuz 23 2008, 18:54:42

ezan bitince yazsın :Ç
#26 - Temmuz 23 2008, 19:08:01

Punk- O -Rama

Fanatik Kemalist Dinci ne demektir bre?
#27 - Temmuz 24 2008, 13:53:27

valla sabah ezanını duyunca kendimi cok hafif hissediyorum
#28 - Temmuz 28 2008, 01:18:24
Ne Kadar Bilirsen Bil;
Söylediklerin Karşındakinin Anlayabildiği Kadardır...

Yorum Yapıcaktım Vazgeçtim Yazdıklarınızı Okuduktan Sonra :Ç
#29 - Temmuz 28 2008, 13:02:55

bende sen ve senin gibilerden rahatsızım gerizekalı !
bi gün gelcek yalwarcksın nolur 1 kerecik duyim o ezan sesini bu sefer öle yapmıcam diceksin !
allahım böle insanları bizden uzak tut!
#30 - Temmuz 28 2008, 18:00:56

Anti-tiKKy

Bu kendisine kalmış birşey, bize yorum düşmez bence.
#31 - Temmuz 28 2008, 19:33:36

Kendisin kaale almıyorum.Bizim de onun gibi insanlardan rahatsız olduğumuzu bilmeli bence.
#32 - Temmuz 31 2008, 13:53:29
İmzanız kural dışı.

.
#33 - Temmuz 31 2008, 15:11:54
« Son Düzenleme: Ocak 24 2010, 19:08:12 Gönderen: Karaçalı »
Yaşamak sansürler eşliğinde, çok sahte.

Amacı nedir bilmiyorum ama rahatsız oluyor ise kimse  bu ülkede zorla tutulmuyor çeksin gitsin ezan sesinden uzak yerlere  :haydut
#34 - Temmuz 31 2008, 15:50:53
Gölgeye çarpan kan gibiyim

Aynaya diyorum bu yalan mı

Kendime diyorum: "Uyan artık"!

4ever.haiko

aptal yaaa....madem rahatsızsın defol git dinsiz bi ülkeye aptal yaa..bence bunu burda haber yapmk bile ona reklam olur...salak ...
#35 - Temmuz 31 2008, 17:29:10

Ezan sesinden değil de okunuşundan rahatsızım sanırım,evet öyleyim.Yüksek sesle okumakla güzel tiz sesle ezanın güzelliğini kulaklara enjekte etmenin farkını anlamalarını isterdim hocaların...
#36 - Ağustos 10 2008, 14:20:29

Yazan kişi belli Perihan Maden!! İki kelam dahi etmeye değer bir insan olmadığı kesin olan biri..
#37 - Ağustos 11 2008, 20:51:33

Onun dini nedir acaba?
Merak ettim.
O kadar rahatsız oluyorsa taksın kulağına kulaklık.
'Saçma sapan yazılarla ilgi çekmeye çalışan düşük insanlar...'  ben de bunlardan çok rahatsız oluyorum.

ya ateist ya deist.

yorumsuz
#38 - Ağustos 11 2008, 21:39:25
Ölümsüzlüğüyle çürümüş anıların öncüsüydü sadece kara karga,
milyonlarca insanın ölümünü gördü kara gözleriyle.
Sonra tuhaf uzak zamanlarda çırptı kara kanatlarını kara bir gökyüzünde kondu karaağacın dalına,
yumdu gözlerini ve kendi ölümünü bekledi sessizce..

Farklı olan birşeye anında "ilgi çekme çabası", "zeka seviyesi düşük moron" gibi yaklaşımlarda bulunmak n'asıl bir tepkidir anlamakta güçlük çekiyorum doğrusu. Kaldı ki Perihan Mağden'i düzenli olarak okurum, böyle bir ülke için köşesinde ele aldığı konular fazla cesurdur, her okuyuşumda da bu cesur kadına olan saygım artar.. Düşünce özgürlüğü olmayan bir ülkede çekinmeden istediğini söyleyebilen, duruşuyla takdirimi kazanmış güçlü bir kadındır. Düşüncesini yargılasan ne, yargılamasan ne. Hem sana ne?
#39 - Eylül 10 2008, 18:53:01

burdaki bircok arkadasımız haklı olarak elestirmiş perihan magden i ama perihan maden toplumumuzda ilgi goren bir yazar biz bu durumu kabullensekte kabullenmesekte...yani benim elestirdigim yonu kendisinin bu dusuncede olması degil...cunku herkes aynı seyi dusunmek zorunda degil...lakin sayın magden in bu toplumun degerlerini dikkate almadan dusuncelerini sesli bir sekilde ifade etmesi yanlıs...cunku herkes gibi o da iyi bilmelidirki toplumumuz icin ozellikle bazı dini degerler cok onemlidir...sunun farkında degil galiba sayın pek bilmiş yazarımız ezan muhafazar kesim icinde sol goruslu insanlarımız icinde kutsal ve onemli bir degerdir...
#40 - Eylül 17 2008, 02:53:58

Rahatsiz oluyorsa Alirsin bir ucak bileti gidersin Ezan Okunmayan bir ulkeye! tovbe tovbe
Insan Ezan Sesinden nasil rahatsiz olur ya anlamiyorum !
#41 - Eylül 19 2008, 22:44:25
« Son Düzenleme: Eylül 20 2008, 18:48:07 Gönderen: Mervekader »

2010  القدر♥ موسى

Seviyorum

Kendisi Şeytan'ın yolunda gidiyorsa bizde mi gitmek zorundayız ya :@
#42 - Eylül 20 2008, 17:38:24
[Sıze '6'] Korkunç bir kurban bayramı olan kıyamet günü,
inananlara bayram günüdür, öküzlere ölüm günü.
Mevlana
[/b][/Sıze]

sizin sayın die bahsettğinzz bayan ülkedeki bir sürü müslümanın benimsedği ezan sesinden rahatsız oldgnu onları hıce satarak belırtebiliosa ki bunu bır gazate aracılıgya herkese duyrabılıosa forumdakı arkadaslrında bu dunsceye karsı oldgnu belırtmesı kesınlıkle bı hata olmass !!!!!
#43 - Temmuz 26 2009, 00:47:41
[ ' oRaLaRda beNdeN yoq Bi düşüNseN anLaRsıN ●●●buRaLarDa seNdeN çoq Bi göRseN şaşaRsıN ●●● ]

Bende rahatsız oluyorum,evet. Duyduğum anda son ses müzik açarım. Bu benim düşüncem,sizin farklı olabilir,Bys.
#44 - Ağustos 12 2009, 11:13:55

Evet hala böyle insanların var olduğunu yorumlarınız sayesinde bizlere gösterttiğiniz için tişikkürler.
Habere gelince olabilir ve bunu demesinde sakınca yoktur, hani sizene yani? Demesiyle ezanlar mı kaldırıldı, camiiler mi yıkıldı. Çok sevgili dininiz yerlere mi vuruldu? Sadece sevmediğini söylemiş, ne bi hakaret etmiş siz aşık insanlara ne de başka bir şey. Fekat sizler ki, yaptığınız yorumlarla kadını resmen dövmüşsünüz. Düşüncelerinize saygı olsun istiyorsanız sizinde diğer düşüncelere saygı göstermeniz lazım değil mi? Bunu teeee ilkokul 1. sınıfta öğrenmeniz gerekir, demek öğrenememişsiniz.
#45 - Ağustos 12 2009, 12:28:24
Eskiden buralar hep hayat, yaşamdı.

Ogun samast sesimizi duy.
#46 - Ağustos 12 2009, 13:11:41
Programmer: CS3-CS4

Any_one

Düşündüm de insan her düşündüğünü söylese olabilirmiş. O da düşündüklerini söylemiş, düşünmüş ve söylemiş, basit. Yanlış veya doğru farketmez, düşüncesi sonuçta, biz de yanlış şeyler düşünebiliriz değil mi? Bak, bir de şurada takılıyorum; düşündükleri diğer insanları rahatsız etse de söyleyebilmeli mi insan? Hakaret falan..öy..
ayrıca ezan sesinden rahatsız olanları anlamayanları anlayamıyorum..
#47 - Ağustos 12 2009, 13:16:42
« Son Düzenleme: Ağustos 12 2009, 13:54:22 Gönderen: Darque Ash »

Ateist takılan bir arkadaşım vardı.Muhabbet açılır konuşurduk ve kendince haklı sebeplere dayanarak anlatırdı düşüncelerini.Ben de dinlerdim.Bir gün yine bana anlatırken iş hakaret boyutuna geldi.Ne güzel görüşünü paylaşırken inanmadığı şeye niye hakaret eder ki bir insan  ? :) Bu,ona inananlara da hakarettir.Kimliğini vermesini söyledim,verdi.Baktım;'Dini:İslam' yazıyor.Madem bu kadar bilimsel takılıyorsun,günümüz çağına uygun olarak bu bilimsel düşüncelerini resmiyete dök g**tün yiyorsa;aileni,çevreni kaybetme pahasına,toplumdan dışlanmayı göze alarak mahkemeye git bu yazıyı burdan kaldır dedim.
-'Neden kaldırayım ki' ... Komik bir cevap..
Bu tür düşüncelere sahip olanların çoğunda dediğim durum mevcuttur.O çok değerli ve arkasından gittikleri düşüncelerini mahkeme korkusuna hemen satıverirler.Merak ettim bu yazarımızın kimliğinde ne yazıyor acaba?..Araştırmak lazım...

Ezan sesine gelince;insan psikolojisi çok farklı birşey.En inananı bile bazen ruh haline göre rahatsız olabilir,gördüm.
#48 - Ağustos 12 2009, 13:44:48

Zeitgeist

Mahkeme korkusu mu?  (6) Suç mudur, Dini : İslam yazısına bir çızık attırmak ki, 'mahkeme korkusu' diyebiliyorsun? Mahkemelerden korkacaksak, bu ülkedeki adalet iyi işlemiyor demektir. Ayrıca, bilgin olsun diye söyleyeyim, 'mahkeme' (!) değildir korkulan, çevre baskısıdır. İnsanlar, bu önyargıyı hayatlarından atabilmeli önce. Merak etme zorbey, kimlikteki islam yazısını sildirmek suç değildir. Suç olmayan bir şey için de, mahkeme korkusu yersizdir.
   Mahkeme, kimlikteki islam yazısını kaldırmaya 15 yıl vermiyor sen merak etme. Suç ne mahkeme de, ne de kimliğindeki islamı sildirmeye çalışan insanlardadır. Suç, sen ve senin gibi sığ düşünenlerdedir. Mahkemeden korkuyor tıssısııs demekle, insanların gözünde, 'dar kafalı, bağnaz' mertebesine çok rahatlıkla ulaşıyorsun, merak etmeyesin.

Alıntı
Ne güzel görüşünü paylaşırken inanmadığı şeye niye hakaret eder ki bir insan  ? Bu,ona inananlara da hakarettir.

Ne güzel de kendinle çelişiyorsun.

Alıntı
resmiyete dök g**tün yiyorsa

Peki bu hakaret değil de nedir? Kendini çok mu ak pak görüyorsun allasen? Güldürmeyn yahu beni. Sizin gibi sığ düşünen insanlar olduğu sürece, değil kimlikteki dini, adımızı bile değiştiremeyiz.
#49 - Ağustos 12 2009, 13:52:45
« Son Düzenleme: Ağustos 12 2009, 13:58:45 Gönderen: Gebere Jackson »

Any_one

Evet, düşündüklerimizi söylüyoruz, sakince...
#50 - Ağustos 12 2009, 13:56:24

Hevai

Herkes düşüncelerini söylemekte özgür,buna kimse karışamaz. İster rahatsız olur ister olmaz buna biz karışamayız. Ama biri ''Sussun ezanlar'' şeklinde bir öneriyle gelirse karşıma yüzüne tükürürüm. Türkiyede farklı kökenleri birleştiren unsurlardan biri de dindir. Kimse kimsenin inancına karışamaz zira.
Misal, ben de Hristiyan bir ülkede yaşasam çan sesinden rahatsız olurdum belki. Ama ''Yeter be,susturun şu Çanları''desem yüzüme gülerler kahkalarla. Ki gülmekte de çok haklıdırlar.
Bence biraz da empati yapmaya çalışarak eleştirin. Oturduğun yerden ahkam kesmek kolay.
#51 - Ağustos 12 2009, 13:58:38

Suç değildir.Hukuk devletinde yaşıyoruz.Laik bir devletin dini olamaz,Türkiye'nin de dini yoktur.Mahkeme korkusu söylemeye çalıştığımın arka planında kalıyor gebere.Tabii o da var ancak söylemek istediklerim seninle aynı noktada birleşiyor.Toplumumuz bunu kabullenen bir toplum değil.İnsana iş vermezler,aş vermezler,dışlarlar.Yaşam alanı kalmaz.Bu noktalarda birleşiyoruz değil mi ? Ama sen bu konuyu benimle genelleyecek kadar ön yargılısın.Mahkeme korkusu dediğim ise;insanların çekinmesinden gelir.Tabii genelleme yapmıyorum ancak çoğu insanda bir antipati yok mudur mahkemeye karşı ?
Farkındaysan bu tür görüşleri dinlemeye,saygı göstermeye açık olduğumu belirtiyorum yazdığım mesajda.Ancak olay hakarete vardığı zaman dinlemekle yetinmediğimi belirttim ve o şekilde bir yaklaşım sergilediğimi söyledim.
#52 - Ağustos 12 2009, 14:08:11

Any_one

''Sussun ezanlar''mış. Sen bir müslüman olarak 'herkes müslüman olmalı' diye düşündün mü acaba hiç? Ben öyle düşünenleri de gördüm, tüküreyim mi yüzüne? İşte bu ezanların susması, topraklarda dinsizlerin artmasını da istemesi onun gibi bir şey. Söylüyor düşündüklerini işte.
#53 - Ağustos 12 2009, 14:11:10

Hevai

Karşısındakinin inancına saygılı olmayan her adamın yüzüne büyük bir zevkle tükürürüm şahsen. İster din fanatikliğini yapsın ister dinsizlik fanatikliği yapsın,fark eder mi? İnsan değildir o kişi bana göre. Bu arada az önceki yorumum bağımsız bir yorumdu. Kimseye birşey demedim. Sadece tartışmanın en koyu kısmında atlamışım bilmeden. (6)
#54 - Ağustos 12 2009, 14:21:45

Any_one

Bir insanın bütün herkesin müslüman olmasını istemesi, ezanların susmasını istemesi ya da yaşadığı yerde dinsizlerin artmasını istemesi ve bunları dile getirmesi karşısındakinin inancına saygılı olmayışından mı kaynaklanır?
#55 - Ağustos 12 2009, 14:29:12

Hevai

Sence başka ne olabilir? (6)
Adam geliyor ''Herkes benim gibi olacak.'' diyor. Kime ne benim dinimden imanımdan? Kimse kimseye karışamaz bu konuda.
#56 - Ağustos 12 2009, 14:33:55

Any_one

Kimsenin kimseye karıştığı yok. Sadece isteklerini paylaşıyor, adam.
Hem o emretmiyor bak, dikkatli bak.
#57 - Ağustos 12 2009, 14:42:49

Hevai

Hay Allahım!  Deminden beri  ''-se'li -sa'lı'' konuşuyorum ben,dikkat et. Yazıdaki düşünceye saygı duyuyorum ama karşıma şunla gelirse hoş karşılamam diyorum. Sen de maşallah çekiyorsun konuyu bir yerlere.
#58 - Ağustos 12 2009, 14:54:24

Bir hiristiyan ülkesınde çan sesini susdurmak ne denli aptallıksa,bir müslüman ülkesınde Ezan sesını susturmakta o denlı aptallıktır,bırde çok şaşıyorum suratında sıvılce ızlerı ıyıleşmeyen bazı tıplemelerin hiç bir din mensubu olmadan yada her *** alaylı alaylı yakşalarak saygı gösterın demesı benı cıldırtıyor, bunun neresine saygı duyayım,müslüman bir ülkede bırak Ezanı çan sesının bıle kesılmesıne karşıyım,Din içerisinde çok önemli yerlerı olan görsel yada işitsel etkenlerın hepsı olmak zorunda,Ezanlar yada Çan'lar asırladır hatta binlerce yıl dıye tabır edılıcek zamandır varolmuşken,aklı sübyanlıgının dorugunda  15 yasında hala bireylerının komutasında olan yaşayan nefes alan kışılerın burada profesör babında konusmalarınada tilt oluyorum,saygı duy diyor saygı duymasını bilmıyor nasıl bir çelişkidir,bu topraklarda yüzyıllardır Ezan okunmuştur ve okunacaktır,bu ülke varoldugunda burada varolmayanlar şimdı kalkmış Ezandan ondan bundan bahsedıyor,rahatsız oldunsa git başka yerde yaşa fevri zevkinden ötürü mılletın ınancı olan şeylere konuşulmamalı bence,ben bir Müslüman olarak Çan sesını duydugumda bıle rahatsız olmuyorum saygı duyyorum,sen kımsınde yada sız kımsınızde buna saygısızca yaklaşıyorsunuz?

bazı sübyanlar ilk okuldan fılan bahsedıyor  orada saygı unsuru ögretılıyor dıye ama kendı lise sıralarında sürtmekte olmasına  ragmen saygı nedır onu ögrenememiş :Ç  harbıden dıkkate alınmayacak karakterler  ama bılıncsızce konuşuyorlar
#59 - Ağustos 12 2009, 15:01:00
Kadınlar'a bayılıyorum harika varlıklardır,öyleki salak ve beyinsiz erkekleri ilk görüşte anlarlar,ama asla  zekisinden anlamazlar.

Any_one

Ben konuyu çekmiyorum, ben de yazıdan ayrı bir şekilde -bak konudan da çıktık :/- senin söylediklerine karşı yorum yapıyorum. Öyle kendi kendine bir şeyler yazıp, kimsenin ilgisini çekmeden gitmek istemişsin ama çektin işte ilgimi. Sakince düşüncenin yanlış olduğunu düşündüğümü belirtiyorum ben de. Hay Allah'ım. Konuyla alakasızmış.
Hay Allahım!  Deminden beri  ''-se'li -sa'lı'' konuşuyorum ben,dikkat et. Yazıdaki düşünceye saygı duyuyorum ama karşıma şunla gelirse hoş karşılamam diyorum. Sen de maşallah çekiyorsun konuyu bir yerlere.
Bu arada, rahatsız oldunsa git başka yerde yaşa da demeyin artık, lütfen yahu.
#60 - Ağustos 12 2009, 15:03:29
« Son Düzenleme: Ağustos 12 2009, 15:07:40 Gönderen: Darque Ash »

İlke kime/neye cevap yazıyorsun ki ?
Salla gitsin.  (6)
#61 - Ağustos 12 2009, 15:13:54

Hevai

Anladığm kadarıyla düşünce özgürlüğünde ikimizde uyuşuyoruz. Sonra ben diyorum ki ''Eğer,karşı taraf ibadetimi yapmaya engel olacak şeyler düşünürse,hoşgörülü olamam.'' diyorum. Bence bu düşüncede yanlış birşey yok. Kime sorarsan bu böyledir. Bak,Metin Abi de olaya açıklık getirmiş. Bahsedilen ister çan sesi olsun ister ezan sesi olsun fark etmez. Kimse kimsenin ibadetini engelleyecek düşünceleri savunamaz. Buna bağnazlık denir,hoşgörüsüzlük denir.
Anlattıklarımı anlamak istemiyormuş  gibi geliyor. Sırf muhafelet yapmak için muhafelet gibi birşey bu kusura bakma da.

Pardon da Hαωк Nєℓѕση,sen kimsin ki bana kime/neye şeklinde hitap ediyorsun,sazan misali? Neyle uğraşıyoruz ya?? (6)
#62 - Ağustos 12 2009, 15:16:09
« Son Düzenleme: Ağustos 12 2009, 15:17:01 Gönderen: _Vaveyla_ »

Any_one

İlke kime/neye cevap yazıyorsun ki ?
Salla gitsin.  (6)
Sıs lan. :p

''Eğer,karşı taraf ibadetimi yapmaya engel olacak şeyler düşünürse,hoşgörülü olamam.'' Düşünürse? Hım.. peki.. Metin ağabey de olaya açıklık getirmedi bence. Hem Metin ağabey, lütfen yaş konusuna girmeyelim. 20 yaşını geçmiş bazı arkadaşlarımızdan daha olgun düşünüp, davranan arkadaşlarımız var alnındaki sivilcelerine rağmen, lütfen. Didiğim şu; onun düşünmesi senin herhangi bir ibadetini engellemez :///
#63 - Ağustos 12 2009, 15:22:38

Tamam lan sustum. :/ Zaten o kadar pis laf soktu ki utanmam lazım yazmak için.  :(
#64 - Ağustos 12 2009, 15:24:04

Hevai

Düşüncesinde çok ısrarlı olan insan, bir şekilde bunu gerçekleştirme imkanını da bulur bana göre.
Misal herkesin müslüman olmasını isteyen kişi,müslüman olmayana manevi bir baskı uygulamaya başlar ilk. Yüzünü asar, onu görmezlikten gelir. Sonra sözleriyle yapmaya başlar bunu . İmkanı ve cesareti varsa şiddete kadar bile gider bu.  Diğer verdiğimiz örneklerde farksız değil inan. Belki yöntem ve uygulaması farklıdır ama hepsi aynı kapıya çıkıyor. Benim en korktuğum insan modelidir saygısız insan. Hangi düşünceyi savunursa savunsun bilmeden ahkam kesiyorsa o kişiyle tüm alakanı  keseceksin.

#65 - Ağustos 12 2009, 15:32:11

ÖLü DamaT; dediklerinde yüzde 100 haklıymış.
atana rahmet :))
#66 - Ağustos 12 2009, 15:35:20
  :ask düş #

Yeri geldiğinde uzun hava yeri geldiğinde avazının çıktığı kadar bağıran imamlara saygılarımı iletiyor ve akabinde tekrarda öss'ye hazırlanmalarını ve konservatuarın şan bölümüne yazılmalarını istemek her ne kadar fantazi olsada aklıma gelmiyor değil hani. Adım başı camii yapıp mikrofonuda bu imam amcalara yeğenlere dayılara felan teslim eden zihniyetede kaktüs gönderiyorum.Bugün baya cömertim.
#67 - Ağustos 12 2009, 18:26:27

Kalcalarinin ne kadar guzel oldugunu objektiflere bariz gosterip gundeme bomba gibi dusme cabasinda olan motorumsu kadin modelinin forum versiyonu gordu gozlerim su an.Ahh madro cok zalImsIn...
#68 - Ağustos 12 2009, 22:43:08
Programmer: CS3-CS4

Any_one

Düşüncesinde çok ısrarlı olan insan, bir şekilde bunu gerçekleştirme imkanını da bulur bana göre.
Misal herkesin müslüman olmasını isteyen kişi,müslüman olmayana manevi bir baskı uygulamaya başlar ilk. Yüzünü asar, onu görmezlikten gelir. Sonra sözleriyle yapmaya başlar bunu . İmkanı ve cesareti varsa şiddete kadar bile gider bu.  Diğer verdiğimiz örneklerde farksız değil inan. Belki yöntem ve uygulaması farklıdır ama hepsi aynı kapıya çıkıyor. Benim en korktuğum insan modelidir saygısız insan. Hangi düşünceyi savunursa savunsun bilmeden ahkam kesiyorsa o kişiyle tüm alakanı  keseceksin.
Tamam, bu söylediklerinde haklı olabilirsin, ama ''Misal herkesin müslüman olmasını isteyen kişi'' de takılıyoruz (= istiyor o onu sadece, herkes müslüman olsun diye akıllarına girmeye çalışan, ya da çeşitli eylemlerde bulunan bir kişi değil bu herkesin müslüman olmasını isteyen kişimiz. Hem düşüncelerimiz yanlış olsa da paylaşmalıyız diyenlerdenim, sonuçta yanlış olduğunu nereden anlayacağız paylaşmadıkça?
Bir de şu ezan sesinden rahatsız olanlara bir önerim var, çoğu insanı, inançlı inançsız, rahatlatan bir ses olduğu bariz ezanın. siz de bir gün inançlarınızı, inançsızlığınızı bir kenara koyup, 'rahatlatsın beni bu bugün' niyetiyle dinlerseniz umarım siz de kendinizi rahatlamış bulursunuz. -ne rahatlamaymış şu da- ha ben rahatlamak istemiyorum, rahatsızlığımdan memnunum derseniz de, yapabileceğiniz bir şey yok bu konuda. Ne yaparsanız yapın ezan sesini susturamazsınız böyle bir toplumda. Kültürümüz o bizim sonuçta, iki üç kişiyi rahatsız ediyor diye susturamayız ezanlarımızı, kusura bakmayın ://
#69 - Ağustos 13 2009, 06:00:55

Hevai

E be güzelim,dikkat edersen ''çok ısrarlı olursa'' diyorum. Orda burda ''Şunu yapacağız,bu böyle olacak.'' şeklinde öten insan zaten çok istiyordur o şeyi. İmkanları dahilinde ulaşmaya çalışacaktır istediği şeye.
Mesela,bu yazıda da yazar arkasında bir kamuoyu oluşturuyor sonuçta. Kendi gibi korkunç fikirlere sahip insanları arkasında topluyor. Belki ezanları susturmak için güçleri yok. Ama yeterince topluluğu karştırmak için iyi bir fırsat sana. Baksana, bizim forum da bile nasıl yankı buldu bu konu. Bir de bunun Türkiye genelinde oluşturduğu yankıyı düşün. Nerden çıkıyor sanıyorsun sağ-sol kavgaları? Her iki kesimin  de ısrarlı ve saygısız insan modelleri kendilerince ahkam kesiyor sonra da etraf toz duman oluyor işte.

#70 - Ağustos 13 2009, 11:07:37

Ulan yalnız şöyle bişey var, herkes birbirine "Kadının kendi düşüncesidir karışmayın" diyyor. Ama gel gör ki millet burda birbirinin düşüncesine tecavüz ede ede milli oldu  (6)

Arkadaşlarım sakin olun (6)
#71 - Ağustos 13 2009, 11:46:31

Any_one

ben sakinin bebiğim, hem tecavüz etmek de nedir? düşündüklerimi paylaşıyorum, o da düşündüklerini paylaşıyor ve sonunda doğruyu bulacağız :ehem
Vaveyla'ya gelirseeek; sırf sana bunu söyletmek için bu kadar tartıştım biloor musun? ya da inanır mısın?
#72 - Ağustos 13 2009, 14:15:37

Benim lafım sakin olmayanlara :Ç
#73 - Ağustos 13 2009, 15:35:22

İslamiyet'ten soğuyanları cehennemde ısıtıyorlar, koşmayın herkese yetecek yer var. Sakin olun.
#74 - Ağustos 14 2009, 16:52:12
Şefim sarı kula var mı?

Cezası ahirette kesilir :öff

aynı fikirdeyim
#75 - Ağustos 26 2009, 15:03:42
*Ah bu iyiler!
İnsanlar doğruyu söylemezler hiçbir zaman; bu türlü iyi olmak, ruhun bir hastalığıdır.

herkesin inancı kendisine ama rahatsızda olsa yapıcak birşeyi yok bizler nasıl saygı gösteriyorsak inancı farklı olanlara yada inancı olmayanlara onunda dini islamiyet olanlara saygı göstermesi gerekmektedir.bir gazete yazarı olan bireyin böyle düşünce ve inanc saygısızlığında bulunması üzücü...
#76 - Ekim 31 2009, 20:37:57
Hani ansızın kaçar gidersin bütün dostlardan
Hani gün gelir, uzaklaşırsın bütün aynalardan
Hani gözlerin, hani gözlerin
Uzaklara dalar, suskun bakar
İçinde kalanları anlatamazsın O suskunluk bir hastalık gibi sarar vücudunu kurtulamazsın

Kadıncağız dinden uzaklaşmanın aydınlık olduğunu savunmuş gizliden, bizim zavallı üyelerimiz de bu aptalın düşünce özgürlüğünü savunmuş. Ay canlarım. :)) Yerim ben sizin özgürlük anlayışınızı, küçük beyinlerinizi. Sizin inanmama hakkınız kadar bizim de inanma hakkımız var anladın? Hadi çöptüm.
#77 - Ocak 23 2010, 18:48:42
Biz ol nesl-i kerîm-i dûde-i Osmaniyânız kim
Muhammerdir serâpâ mâyemiz hûn-ı hamiyetten

Dimi Merve :))
Düşünce özgürlüğü, düşünce özgürlüğü diye her mallığı rahatça söyleyebilir hale geldi insanlar.
Şu azınlıklar var ya hani. Hani dinsiz kesim. Ne kadar da nimet sayıyorlar kendilerini. Düşüncesini savunurken de özgürlüğüm var, deyip çekiliyor. Ne özgürlüğü anasını. Yabancı bir ülkede çan sesini kessinler gibi bir açıklama yapsınlar, kıstırmıyorlar mı bir köşede.

Bu kadınla da beraber şunu söylemezsem duramam. Türkiye'de kadın yazar namına değer verilecek hiç kimse yok. Al bu kadar da iddialı konuşuyorum. Yelloz.

Allahu Ekber, Allahu ekber yalnız. Sabah ezanının tadı da bir başkadır he. dinleyin bakın.
#78 - Ocak 23 2010, 19:06:34
« Son Düzenleme: Ocak 23 2010, 19:14:42 Gönderen: Lalena »

Sizin inanma hakkınız var, bazı insanların da inanmama hakkı var bu gayet doğru: Şimdi bırakın bu düşünce doğrultusunda insanlar neye inanmak istiyorlarsa inansınlar. Karşıt görüşe hakaret etmek, bir azınlığın düşüncesini baskın kültür olmanın verdiği güç ile dalga konusu etmek, elitist bir hava vererek onu ötekileştirmek ve böylece baskı altına almak olur asıl kendini nimetten saymak. (Öldürmelik yazarlar geldi beyler eki eki, beyaz bere ve kot ceket ile geliyorsunuz. Kot ceket opsiyonel, giymek zorunda değilsiniz. İşte o yazar: http://images.google.com.tr/images?hl=tr&source=hp&q=Perihan+Ma%C4%9Fden&gbv=2&***=f&oq=)
#79 - Ocak 23 2010, 23:27:35

Durum ne biliyor musun? O baskın kültür birazcık ters çıktığında hemen yorumundaki yaftalara maruz kalıyor. Ama nedense zıt görüş baskın kültüre dilediğini söyleyebiliyor. Ki söylenmiş de zaten. Bunu ısrarla yapmaya devam edene ısrarla saygı duyduk lakin artık değil. Kültürümüze saygıyı ikinci plana atıp el ve dil uzatanlar oldukça anladıkları dilden konuşmak olur baskın kültürün yaptığı. Kaldı ki Allah'ımızı bizden aldınız dedikleri, Müslüman kesim dedikleri bariz ortada. Bu durumda ötekileştiren ve öteki durumuna düşenler kim sorarım ve göz önünde bulundurulmasını dilerim.
#80 - Ocak 23 2010, 23:36:02

Her şeye de bir cevap; insanı dinden soğutuyorsunuz. Nereye soğutuyorsunuz lan? Dinine bağlı insan zaten durumun önemini arz edip kendisine çeki düzen vermeye kalkar. Dinden soğumaz kalbiyle inanan insan.
Ama moda edinmişler, din hakkında bilgi verenlere yobaz yaftası ve dinden soğutan insan düşüncesiyle bakıyorlar. Bu kadın ülkedeki minarelerin susturulması gerektiğini savunurken, hak hukukla kimliklerinde islam yazanları değiştirmeye çalışırken ezan seslerinden rahatsız olmayanlar buna karşı çıkmıyorlar. Ne zaman ki Allah'ına, kendi inancına hakaret boyutunda laf söyleniyor, işte o zaman durum değişir.

Ama niyeyse müslüman adamın hoşgörüsü bir başka oluyor, gayet alttan alıcı. Gayet kendisi Allah'a havale edilmiş. Hani anlamayana davul zurna azdır artık.
Bu yüzden bir diğer adamlara bakınca da baskın kültürün altında bir hayli eziliyorlar :))
#81 - Ocak 23 2010, 23:45:09
« Son Düzenleme: Ocak 23 2010, 23:50:17 Gönderen: Lalena »

Hala saygı duymak zorundasın. Onu eleştirebilir, yerebilirsin tabii; bu da düşünce özgürlüğüne girer, ya da Allah inancı olmayanları kendi nedenlerinle eleştirebilirsin, yine hakaret etmeyerek, bir imada bulunmayarak. "Birazcık ters çıkmak"tan kastın buysa, evet bu yapılabilir. Fakat bu karşı çıkmak, bu düşünceyi dile getireni ve düşüncenin genelini aşağılamak ise bu yapılamaz. Bir yerde aynı kültürün, tek tip insanın olabilmesi imkansız. Bunu görmek, biraz daha hoşgörüyle yaklaşabilmek lazım. Hoşgörüyle yaklaşılmadığı vakit baskın kültürün içerisinde farklı ses olmak cesaretini gösteren insanların akıbetinin ne olduğu da aşikar.
#82 - Ocak 23 2010, 23:53:01

Aşikar, öyle mi? Belli o zaman vahim durumda olan aşikar grubun hoşgörüsü. İnananlara yaptıkları hakaret boyutundayken; inananların onlara yaptıkları sabırla, saygıyla dahi dalga geçsinler. Sonra da yobaz olan onlar olsun, ezilenler de durumları aşikar olan kişiler olsun. Ne güzel.
#83 - Ocak 23 2010, 23:59:49

Hayır gayet saygı duyarım. Hiçbir şeyin tek tipi iyi değildir. Hiçbir şekilde tek tip düşünce iyi değildir. Her farklı düşünce insana kendisini sorgulatıp eksiklerini buldurtur. Demem o ki elbette olmalı her türlü insan. Kimse kimseye illa ki bunu benimseyeceksin demiyor, diyemez. Kaldı ki mesele de bu değil. Herkes savunduğu düşünce itibariyle durması gereken yeri bilmeli. Ama biz bunu beceremiyoruz. Düşünce özgürlüğü bulduysak suyunu çıkarmadan bırakmıyoruz ve nedense aşağılamak bizim düşünce özgürlüğünden tek anladığımız. Tarafımca yapılmış aşağılamalar da buna dikkat çeker niteliktedir. Ki bu savunulan düşünce eğer üstteki yorumlarda düzgün olarak savunulsaydı, ne var yani böyle yapınca böyle mi oldunuz gibi çocukça ve saçma bir tavır takınılmamış olsaydı biz baskın kültürün de tavrı bu şekilde olmazdı. Ki hoşgörüsüzlüktür esasında ezan sesinden rahatsız oluş da konuya dönecek olursak. Ben ibadetimi yapıyorum, bu benim ibadetimin bir gereği. Sen rahatsız oluyorum diye ortaya çıkarsan bana da bu insanlardan rahatsız olma hakkı doğmuş olmaz mı?
#84 - Ocak 24 2010, 00:02:09

Ezan sesinden duyulan rahatsızlığı dile getirmek gayet tabiidir. Fakat ezan sesini fiziksel ya da psikolojik güçlerle bastırmaya çalışmak, ezan sesini engellemek faşizmdir. Bu mantıkla baskın kültürün kutsal saydığı konular hakkında hiçbir görüş beyan etmemek lazım ki, bu da bu ülkede konuşulanların epey azalmasıyla sonuçlanacaktır. Bu arada lalena yahu ben facebook kültüründen mi bahsediyorum? Oradaki cahil lümpen ateist çocuklarından mı? Evet aşikar, ülkenin baskın olan müslüman-milliyetçi kültürü bu ülkenin kültürüne ters düşmüş, karşıt görüşte insanların sonu olmuştur. Ne yani yok mu bunlar?
#85 - Ocak 24 2010, 00:09:09

Ellerinden gelse yapacakları o kadar bariz ki. Şimdilik sadece lafla nabız yokluyor gibiler. Eğer sadece dilleriyle kalsa, elleri uzanmasa saygı duymaya devam ederim. Ama otorite ellerinde sanmamalı kimse. Bunun için de karşı taraf kendini göstermeli. Budur meramım. Uzatmak istemiyorum iki taraf da anladı çünkü birbirini. Ve ben belirttiğin noktaları zaten destekliyorum bu konuda bir sıkıntı yok. Dolayısıyla genel olarak sıkıntı yok.
#86 - Ocak 24 2010, 00:33:54

Fade

ezan bitince yazsın :Ç
:Ç 

"uykunun hangi safhasında olduğunuza bakar; bazen duyarsın, bazen duymazsın." Burda olayı çözmüş aslında, daha ne saçmalıyo ki?
#87 - Ocak 24 2010, 14:35:01

Bu arada lalena yahu ben facebook kültüründen mi bahsediyorum? Oradaki cahil lümpen ateist çocuklarından mı?

Lütfen ama :)) Forumumuzda sağlam bir kültüre sahip olan kaç kişi var:)) geçmiş yorumlar her şeyi ortaya seriyor ki.
Herkes ne yazık ki senin gibi düşünmediği için bu tepkiler. Ezan sesini dindirmek, bunu düşünmek bile bir tepkiye yol açıyor. Dine eleştri olmaz, sen de farkındasın sanırım bunun. Her neyse zaten ortalığı kızıştıralım diye yazmadık biz. Biz de düşüncelerimizi yazdık. Ceres de gerekli olanı söylemiş.
#88 - Ocak 24 2010, 18:29:51

Bir hiristiyan ülkesınde çan sesini susdurmak ne denli aptallıksa,bir müslüman ülkesınde Ezan sesını susturmakta o denlı aptallıktır,bırde çok şaşıyorum suratında sıvılce ızlerı ıyıleşmeyen bazı tıplemelerin hiç bir din mensubu olmadan yada her *** alaylı alaylı yakşalarak saygı gösterın demesı benı cıldırtıyor, bunun neresine saygı duyayım,müslüman bir ülkede bırak Ezanı çan sesının bıle kesılmesıne karşıyım,Din içerisinde çok önemli yerlerı olan görsel yada işitsel etkenlerın hepsı olmak zorunda,Ezanlar yada Çan'lar asırladır hatta binlerce yıl dıye tabır edılıcek zamandır varolmuşken,aklı sübyanlıgının dorugunda  15 yasında hala bireylerının komutasında olan yaşayan nefes alan kışılerın burada profesör babında konusmalarınada tilt oluyorum,saygı duy diyor saygı duymasını bilmıyor nasıl bir çelişkidir,bu topraklarda yüzyıllardır Ezan okunmuştur ve okunacaktır,bu ülke varoldugunda burada varolmayanlar şimdı kalkmış Ezandan ondan bundan bahsedıyor,rahatsız oldunsa git başka yerde yaşa fevri zevkinden ötürü mılletın ınancı olan şeylere konuşulmamalı bence,ben bir Müslüman olarak Çan sesını duydugumda bıle rahatsız olmuyorum saygı duyyorum,sen kımsınde yada sız kımsınızde buna saygısızca yaklaşıyorsunuz?
#89 - Ocak 24 2010, 18:57:12
...Senin aydınlığındır ay'a ışığını veren geceleyin.
Ben bir geceyim, sen bir ay'sın madem,
Gökyüzünde bensiz gitme, istemem...

Ben de oluyorum, akşam ezanlarından özellikle. Kızım deli gibi havlamaya başlıyor, bitene kadar da susmuyor.
#90 - Aralık 05 2010, 13:55:59

İnanmayanlar salak inananlar akıllı oley :))
#91 - Aralık 07 2010, 12:18:10
Eskiden buralar hep hayat, yaşamdı.

Ateist takılan bir arkadaşım vardı.
Şu ifadeye de bayılırım oldum olası. "Hobi falan gibi böyle" havası katmak için Müslüman takılanlar hep böyle diyorlar nedense.
#92 - Aralık 07 2010, 15:50:55

arsenik

Bu ülkede düşünce özgürlüğü yoksa ölelim hepimiz. Düşüncesini rahat rahat dile getirebilir. Ama bunu eyleme dönüştürürse faşist olur. Hiç sanmıyorum inançsız bir insan faşist olsun. Faşizanlığı teist insanlar yapar.
#93 - Aralık 07 2010, 18:07:31

Özgürlük özgürlük diye aglaklik yapip baskalarının düşüncelerine nedense saygı duyamaz bizim insanımız. Herkes ayni düşüncede olacaksa siz niye demokrasi demokrasi diye tutturuyorsunuz? Daha dün özgürlük ararken 19 yasında bebeğini kaybeden kızın yanında olmazsniz ama...
#94 - Aralık 07 2010, 18:41:25

Kim ne derse desin arkadaş , ben bü ülkede ezan seslerinin değil böyle insanların seslerinin kesilmesini istiyorum,benim görüşüm bu. Çıkıp bana yok yaftacısın,düzmantıksın bağnazsın bilmemne derseniz ağzımı açarsam ne olayım ki ..
#95 - Şubat 20 2011, 17:52:35
Ya imzanı kurallara göre koy ya da kuralları kendin belirle

Sabah ezanına uyanmak çok zordur :D Besmele çekip yatmış , yada beyin loblarında ki bir problemden dolayı aşırı hassasiyet var :D
#96 - Ağustos 15 2011, 22:01:57
‘Olgunlaşmamış insanın özelliği, bir dava uğruna soylu bir biçimde ölmek istemesidir; olgun insanın özelliği ise, bir dava uğruna gösterişsiz bir biçimde yaşamak istemesidir’

J.D. Salinger

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.