Alternatifim Cafe

Ekrandan Uzak Durun !

Discussion started on Yararlı Bilgiler

Bilgisayar hayatımızın vazgeçilmezi ancak ciddi göz hastalıklarını da beraberinde getiriyor. Peki nasıl korunacağız :?:

Bilgisayar ekranlarının sürekli titreşen yapıda olmaları ve saniyede 40-80 kez yanıp sönüyor olması, görme güçlüğüne, göz yorgunluğuna ve göz kurumasına neden oluyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Kamış, televizyon ve bilgisayarların yaygınlaşmasıyla gözle ilgili rahatsızlıkların ciddi oranda artış gösterdiğini söyledi.

Yüzyılın en yaygın meslek hastalıklarından biri olan “bilgisayara bakma sendromu”nun her geçen gün yayıldığını ifade eden Doç. Dr. Ümit Kamış, gözlerde ağrı, yorgunluk, rahatsızlık, kızarıklık, bulanık görme, çift görme gibi belirtileri olan hastalığın bilgisayar kullanıcıları arasında yaygınlığının yüzde 88,5 olduğu belirtti.

Doç. Dr. Kamış, bilgisayara bakma sendromunun modern dünyanın yarattığı yeni bir durum olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
“Yani bilgisayara bakma sendromu, halk arasındaki ifadeyle gözü bozmaz. Ancak genellikle 60-80 santimetre mesafeden ekrana bakılıyor olması ve saatlerce çalışılıyor olması, bazen kırılma kusurlarının kendini hissettirmesine neden olur. Bunun dışında bilgisayar ekranlarının sürekli titreşen yapıda olmaları ve saniyede 40-80 kez yanıp sönüyor olması, görme güçlüğüne, bu da dikkatle izlemekte olan kişilerde göz yorgunluğuna ve göz kurumasına neden olur. Normalde 12-16 defa olan dakikadaki göz kırpma sayısının dikkatli bakış sırasında 5-6 defaya kadar düşmesi, kırpma yoluyla gözümüzün kurumasını önleyen mekanizmayı yavaşlatır.”

Büro gibi klimalı ortamlarda göz yaşı buharlaşma hızının artması ve ortam neminin azalmasının da göz yüzeyinin kurumasını artırıcı diğer bir faktör olduğunu belirten Doç. Dr. Kamış, bilgisayar kullanıcılarının göz yorgunluğu ve göz kurumasını önlemek için ekran başında uzun süre durmaması gerektiğini bildirdi.

BİLGİSAYAR KULLANIRKEN

Doç. Dr. Ümit Kamış, uzun süre ekran başında kalmak zorunda olanların da bilgisayar ekranının üst seviyesinin, göz seviyesini aşmamasına özen göstermesi ifade ederek, şunları söyledi:
“Bu sayede gözümüz çalışma sırasında hafifçe aşağı bakar pozisyonda olacak, bu durum kapak aralığının bir miktar dar kalması yoluyla göz yaşının buharlaşabileceği göz yüzeyini azaltacaktır. Ekrana 60-80 santimetre mesafeden bakan bir kişi için ekran boyu ile ekran çözünürlüğü dengesi de çok önemlidir. 14 inç ekran boyutu için 640x480, 15 inç ekran boyutu için 600x800, 17 inç ekran çözünürlüğü için 1024-768 ideal seçimdir. Bu durum görüşü çok daha kolaylaştırır. Ayrıca dikkatli çalışma ve keskin görüş çabası, göz kırpma sayısını istemsiz olarak düşürecektir. Bu nedenle 45 dakika ekran karşısında geçirildiğinde, 15 dakika süreyle daha az görsel dikkat gerektiren bir işlev yapılacak şekilde ara verilmelidir.”

Bunun dışında bilgisayarın bulunduğu mekanın havasının mutlaka belli aralıklarla nemlendirilmesi gerektiğini belirten Doç. Dr. Kamış, ekran filtresi kullanmanın da bir diğer koruyucu önlem olduğunu bildirdi.

AA
#1 - Mayıs 12 2008, 21:33:56
Gidişim biraz suskun ama ''Dönüşüm'' böcek olucak.

Gregor Samsa

fazla bilgisayar başında durunca gözlerim kızarıyo
#2 - Haziran 17 2008, 15:24:53
Hayatım Kural Dışı Olmuş.Kendimin Kuralıyım ߣN ...

£я§@N_05

Ya yok yalan bu göz bozukluğu falan genetik şeyler bunlar :Ç
#3 - Temmuz 05 2008, 14:18:52

paylaşım için teşekkürlerr
#4 - Temmuz 17 2008, 18:34:09
Boğulmak değil korkum inan nefes alamamak
Rüyayı gerçek etmenin kolayı uyumak
Bir şeyi çok isteyip de hiçbir zaman alamamak
Hayat çocukken oynadığım kırık bir oyuncak

ben sabahtan aksama kadar pc ile ugrasıyorum ama gözlerımde hiçbişey yok nazar degmesın masallahh :D
#5 - Ağustos 06 2008, 05:23:47
Ne Kadar Bilirsen Bil;
Söylediklerin Karşındakinin Anlayabildiği Kadardır...

Ölçtüm lan! Tam 80 cm uzaktan bakıyorum ama benim gözler 2 derece miyop. Ona ne demeli?
#6 - Şubat 06 2011, 13:43:01
ஜ Buyum ben, sadece bu.
                                    ĢĬŻξM

UZAKTAN BAKINCADA OLMUYOR
#7 - Ocak 14 2014, 11:40:22

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.