Alternatifim Cafe

Roj Tv Ersoy'un başını yaktı!

Discussion started on Magazin

Bülent Ersoy'un sözlerini ROJ Tv çok beğendi, sürekli kullandı. En sonunda da Ersoy'un başını yakacak gibi görünüyor. İşte ayrıntılar...

Jüri üyeliği yaptığı 'Popstar Alaturka' adlı programda sarf ettiği sözler nedeniyle halkı askerlikten soğutmak suçundan hakkında soruşturma başlatılan Bülent Ersoy'a 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Ersoy'un "Sözlerimin arkasındayım" açıklaması, ifadelerinin ROJ TV'de sürekli yayınlanması, konunun DTP tarafından Meclis gündemine getirilmesi ve mirasının bir kısmını Mehmetçik Vakfı'na bağışladığına dair belgeleri savcılığa sunmaması, davanın açılmasında etkili oldu.

Zaman Gazetesi'nin haberine göre; Bülent Ersoy hakkında, Şubat ayında yayınlanan Popstar Alaturka programında, "Başkalarının masa başı savaşı için doğurduğum çocuğu toprağa veremem" sözleri nedeniyle soruşturma başlatılmıştı.

Soruşturmayı açan Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Ali Çakır'a ifade veren Bülent Ersoy, sözlerinin kasıtlı olmadığını, hatta mirasının bir kısmını Mehmetçik Vakfı'na bağışladığını söylemişti.

MİRASINI MEHMETÇİK VAKFINA BAĞIŞLAMADI

Ancak bunun belgelerini en kısa sürede savcılığa ileteceğini söyleyen Ersoy, yaklaşık iki aydır vakfa bağış yaptığına dair herhangi bir belge sunmadı.

Bunun üzerine Savcı Ali Çakır, Bülent Ersoy hakkında halkı askerlikten soğuttuğu gerekçesiyle 9 aydan 3 yıla kadar hapis talebiyle dava açtı.

PKK'YA MALZEME OLDU

Savcı Çakır hazırladığı iddianamede, Askerlik Kanunu'nun 1'inci maddesindeki, "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her erkek askerlik yapmaya mecburdur" hükmünü hatırlattı.

Türk hukukunda vicdani red gibi bir kavramın olmadığının da altını çizen Savcı, dava gerekçelerini iddianamede şöyle sıraladı: "Askerlik mecburiyeti olan bir ülkede, kişileri bu mecburiyetten soğutucu bir demeçtir. Türk askerinin Kuzey Irak'a operasyon düzenlediği sırada bu demecin verilmesi, operasyona katılan askerlerin aileleri tedirgin olmuş, o tarihte askere gidecek olanlar da kuşkuya düşmüştür. Açıklama provokasyon niteliğindedir."

ROJ TV SÜREKLİ YAYINLIYOR

Bülent Ersoy'un bu sözlerinin ROJ TV'de yapılan bazı programlarda destek bulduğu belirtilen iddianamede, "Bu sözler, bölücü terör örgütü PKK'ya malzeme oldu. DTP ise bu konuyu, meclis komisyonunda dile getirdi" gibi bilgilere de yer verildi.

'SÖZLERİMİN ARKASINDAYIM' DEMİŞTİ

Ayrıca programın ardından birçok kesimden tepki alan Bülent Ersoy'un yaptığı basın açıklamasında sözlerinin arkasında olduğunu söylemesi, savcılıktaki ifadesinde pişman olduğunu söylememesi gibi noktalar, sanatçı hakkında dava açılmasını sağladı
#1 - Mayıs 10 2008, 13:24:22
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.


Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.