Alternatifim Cafe

1 Mayıs da neler oldu ?

Discussion started on Lüzumsuz Bilgiler

* 1707 - İngiltere, Galler ve İskoçya, Büyük Britanya olarak birleşti.

* 1889 - 1 Mayıs işçilerin ortak bayramı olarak kabul edildi.

* 1900 - Utah'da bir maden kazasında 200 kişi öldü.

* 1925 - Kıbrıs, İngiltere kolonisi oldu.

* 1931 - New York'taki Empire State Building hizmete girdi.

* 1933 - Almanya'da, 1 Mayıs, o günü tatil ve "Ulusal İşçi Günü" ilan eden iktidardaki Nazi partisinin desteğiyle ve görkemli törenlerle kutlandı. Ertesi gün, tüm sendika merkezleri işgal edildi, varlıklarına el konuldu, sendika liderleri tutuklandı.

* 1948 - Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) resmen kuruldu. Kim Il-sung devlet başkanı.

* 1948 - Hürriyet gazetesi, Sedat Simavi tarafından İstanbul'da kuruldu.

* 1959 - CHP Genel Başkanı İsmet İnönü, Uşak'ta, sayıları bine yaklaşan kalabalığın saldırısına uğradı. İnönü, atılan taşla yaralandı.

* 1977 - İstanbul Taksim Meydanı'nda kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları sırasında yaşananlarda 34 kişi öldü, 136 kişi yaralandı. Olay tarihe Kanlı 1 Mayıs olarak geçti.

* 1984 - Devlet Güvenlik Mahkemeleri sekiz ilde göreve başladı.

* 1996 - İstanbul Kadıköy, 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları sırasında çıkan olaylarda 4 kişi hayatını kaybetti.

* 2003 - Bingöl'de meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki depremde 176 kişi öldü, 521 kişi de yaralandı.

#1 - Mayıs 06 2008, 10:07:22

Sana kurdum saatimi geceden
Seni vurdum yüzüme ayıldım
İşim gücüm tek sensiz bügün
Bu sabah yar sana uyandım

"1 Mayıslar tüm dünyada işçilerin, emekçilerin, geçimini çalışarak sağlayanların renk, dil, din, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin kutladığı bir bayramdır. İşçiler, sosyal bir varlık olarak yaşamak istemişler, “gün doğumundan gün batımına” çalışmayı reddetmişlerdir."

Bu 1 mayıs bayramının türk milletiyle ne alakası var avrupada daki sömürgecilerin sömürdükleri insanların bayramın bize ne oluyo

Osmanlıda sömürgemi vardı sabahtan akşama işçimi çalıştırılıyordu ne alakamız var kendi bayramlarımız bize yeter ithal bayramlara gerek yok

Ne Kominizim Ne Faşizim Biz Bize Yeteriz
#2 - Mayıs 06 2008, 10:09:26

"1 Mayıslar tüm dünyada işçilerin, emekçilerin, geçimini çalışarak sağlayanların renk, dil, din, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin kutladığı bir bayramdır. İşçiler, sosyal bir varlık olarak yaşamak istemişler, “gün doğumundan gün batımına” çalışmayı reddetmişlerdir."

Bu 1 mayıs bayramının türk milletiyle ne alakası var avrupada daki sömürgecilerin sömürdükleri insanların bayramın bize ne oluyo

Osmanlıda sömürgemi vardı sabahtan akşama işçimi çalıştırılıyordu ne alakamız var kendi bayramlarımız bize yeter ithal bayramlara gerek yok

Eheheh ulan ne adamsın nurcu. Öyleyse bu saatten sonra bunu görev bellemek lazım. Türkiye ve Ortadoğu'nun halklarına ve tabii Latin Amerika'nın halklarına "hey bu avrupa'da sömürülenlerin bayramı yeea, bize ne oluyor?" diye bağırmak, ardından "doğru lan aslında, bize ne oluyor. Biz sömürülmüyoruz ki anasını satayım, gerçekten lan kimin başının altından kalktı bu, hayatımı verdim lan ben buna" diye uyanmalarını beklemek lazım. Doğru ya, bak güneş nasıl da gülüyor, bulut kardeşle gökyüzünde oynuyor, hayat ne güzel buradan bakınca. Seeev çünkü sevmek en kolaaaay...
#3 - Mayıs 06 2008, 19:22:49

işçilerin din dil ırk benimsemeksizin kutladığı bayramdır diyoorsun türkiyeyle ne alaksı var diyprsun günümzde işçiler 12-13 saat çalışıyor emeklilik yaşı 65 olmuş işçilerin çalıştıkalrı yerlerde can güvenliği yok
yok tabi neden kutlasnlar sömürülüyorlar mıki!!
#4 - Mayıs 06 2008, 19:26:23

night

işçilerin din dil ırk benimsemeksizin kutladığı bayramdır diyoorsun türkiyeyle ne alaksı var diyprsun günümzde işçiler 12-13 saat çalışıyor emeklilik yaşı 65 olmuş işçilerin çalıştıkalrı yerlerde can güvenliği yok
İşçiler zorla mı çalıştırılıyor ki ??? Çalışmasınlar keyifleri bilir çalışmazlarsa aç kalırlar. :) Kimse kimse için çalışmıyor herkes kendi ailesi için çalışıyor. :)
#5 - Mayıs 14 2008, 23:44:41

İşçiler zorla mı çalıştırılıyor ki ??? Çalışmasınlar keyifleri bilir çalışmazlarsa aç kalırlar. :) Kimse kimse için çalışmıyor herkes kendi ailesi için çalışıyor. :)
mantık yokki konuşmanda bir kere .. senin gibi dar düşünceyle ufkunu genişletip azıyla yetinirse böyle düşünür herkes.çalışıyor çünkü ailesini geçindirmek zorunda emeklilik yaşının 65 olduğu işçilerin 12-13 saat çalıştırıldığı yani adeta köle edildiği bir toplum düşünülemez
#6 - Mayıs 15 2008, 12:58:01

evet onlar çalışmasında gör neler oluyor ..
evet kendileri için aileleri için çalışıyor olabilirler.sonuç olarak yararı bizlere ulaşıyor.
tabi kısıtlı bir yoldan bakıldı için konuya normaldır,anlıyorum seni .
#7 - Mayıs 15 2008, 13:08:25
''Cehennem, başkalarıdır. ''

night

Evet her şey karşılıklı işçiler hem çalışıyor vatanına hizmet ediyor, hem de ailesini geçindiriyor. Nankörlük etmeyin tabiri caizse hangi işçinin ayağına zincir vurulduğunu gördünüz de köle gibi çalıştırıldığını söylüyorsunuz. Benim babamda işçiydi zamanında, abilerim de çalışıyor şimdi, zamanı geldiğinde ben de çalışacağım. Ama hiçbiri şikayetçi değil halinden. Abim sabah 8'de gider, akşam 8'de gelir. Çünkü kendi işi kendisi isteyerek çalışıyor onu orada zorla tutan da yok.
Kim çalışıyor 13 saat matematiğin mi yok? en erken saat 8'de iş başı yapsan 12:30'da öğle yemeği molası 1 saat sonra akşam en geç 6 da paydos, hepsini toplasan 9-10 saat ve ayrıca çok çalışan çok para kazanır az çalışan az para kazanır. ya da yaptığı işin önemine göre kazanır sonuçta  Herkes de hakkını alır. Amele inşaatta sabahtan akşama kadar çalışır 800-1500 arası para kazanır. Mimar masa başında 5-10 milyar belki de daha fazla kazanır. Kimin dar düşündüğü gayet belli. Nankör olmayın, aza kanaat etmeyen çoğu hiçbir zaman bulamaz. Şükür etmediğiniz sürece nankörlük ettiğiniz sürece daha çok sürünürsünüz. Benim babam gençliğini su-elektrik tesisatı yaparak geçirdi, şimdi Müteahhit bina yapıyor işçi çalıştırıyor.
#8 - Mayıs 15 2008, 15:14:24
« Son Düzenleme: Mayıs 15 2008, 15:16:34 Gönderen: Lonelyboy »

Sen nerede yaşıyorsun yalnız kovboy? 6 da paydos eden kaç işçi gördün? Çok çalışan çok kazanır diye birşey yok bu düzende. Sermayesi olan kazanır, emek veren değil. Emeğin karşılığını istemek ne zamandan beri nankörlük oldu? Asıl emeğin karşılığını vermeyen sermaye sahipleri nankördür. Şükrede şükrede, şükredecek bir hâlimiz kalmadı çok şükür.
#9 - Mayıs 15 2008, 15:53:29

night

Evet bizim çalıştırdığımız işçiler 5'te paydos ediyor ve emeklerinin karşılığını kat kat alıyorlar mesela. İşçinin parasını vermeyen adilerden bahsetmiyorum ben, ayrıca konu bu değil, konu, insanların köle gibi çalıştırılıp çalıştırılmaması. Sonuçta işçi hem kendisi için hem de vatanı için çalışıyor.

Neyse boşver  :p
#10 - Mayıs 15 2008, 16:08:29
« Son Düzenleme: Mayıs 15 2008, 16:09:22 Gönderen: Lonelyboy »

Sizin çalıştırdığınız işçilerin haklarını alması dünya genelinde proletaryanın ezilen sınıf olduğu gerçeğini değiştirmez.

Neyse boşver smile smile
#11 - Mayıs 15 2008, 16:13:31

night

İnsanlar arasında sınıf derecelerinin olduğu bir gerçek ama bu gerçeğin neden var olduğunu da bilmek gerek :p

Selametle...
#12 - Mayıs 15 2008, 16:17:31

gerekli cevabı orome vermiş ama bizim yalnız kovboy dünyaya at gözlüğüyle bakmaya kararlı ehee
#13 - Mayıs 15 2008, 16:34:30

Sizin çalıştırdığınız işçilerin haklarını alması dünya genelinde proletaryanın ezilen sınıf olduğu gerçeğini değiştirmez.

Neyse boşver smile smile

Yaw sanane dünya genelinde proletaryanın ezilen sınıf olduğu gerçeği sen kendi ülkene bak..........
Aha sana bir süper kahraman dünya işçilerini kurataracak ezilen halkın  temsilcisi :) peh peh peh
#14 - Mayıs 15 2008, 18:50:57

Neyse boşver smile smile

Yaw sanane dünya genelinde proletaryanın ezilen sınıf olduğu gerçeği sen kendi ülkene bak..........
Aha sana bir süper kahraman dünya işçilerini kurataracak ezilen halkın  temsilcisi :) peh peh peh

Evet, çok haklısın nurcu'cum ..
İşçi sınıfı ezilen sınıf mı bizim ülkemizde yeaa ?..
Ezilmiyorlar ki, hiç ezilirler mi, bizim ülkemizde işçiler ezilmeden öldürülüyorlar, direk.
Son olarak, evet o bir temsilci, o bir mürit.
Üstün insan o, Nietzsche'ye saygılar.
#15 - Mayıs 15 2008, 19:16:09

Neyse boşver smile smile

Evet, çok haklısın nurcu'cum ..
İşçi sınıfı ezilen sınıf mı bizim ülkemizde yeaa ?..
Ezilmiyorlar ki, hiç ezilirler mi, bizim ülkemizde işçiler ezilmeden öldürülüyorlar, direk.
Son olarak, evet o bir temsilci, o bir mürit.
Üstün insan o, Nietzsche'ye saygılar.
süper kahramanlıkla ilgisi yok çünkü bu tek başına değil tüm halklarla yapılabilinecek birşeydir bu 1
daha sı bu kadar kör olmanıza şaşıyorum buda iki işçi sınıfının ezildiğini görmemek için gerçekten kör olmak lazım
#16 - Mayıs 15 2008, 19:57:51

Nereye koyacağımı bilemedim, en uygun yer burası sanırım, şu videoyu koyayım: http://www.sendika.org/yazi.php?yazi_no=16936
Bu arada belirtmek isterim ki "olmaya devlet cihanda" ne güzel gitmiş o güne, pek sevdim.
#17 - Mayıs 17 2008, 23:13:28

Şu 1 mayısçıların dağdaki pkk dan acaba ne farkı var pkk kürt hakları deyip terör estiriyor 1 mayısçılarda işçi hakları deyip terör estiriyor

belki bir gün 19mayısı da kutlarlar ama rusyanın falan kabul etmesi lazım yoksa türkiyenin bayramını kutlamazlar
#18 - Mayıs 20 2008, 16:44:07

Mevlana ne sabırlı bir adammış, "cahil kimsenin yaninda kitap gibi sessiz ol" lafında sessiz olan adama ne özenirdim be arkadaş, ama olmuyor anasını satayım.
Terör estiren işçi haklarını savunanlar mı, yoksa sınırsız vahşet uygulayan, yoldan geçenleri, işyerinde oturanları rastgele döven, hatta hastanelere gaz bombaları atarak ağır hastaların canını tehlikeye atan polis mi?
1 mayıs'ı birlik-mücadele-dayanışma günü ilân eden Sovyetler değildir ve de despotik/bürokratik (sosyalist değil) Sovyetler 1991'de yıkılmıştır, kafana sok artık be Nurcu.
Ayrıca 19 mayıs'ta ben bir güzel sporumu yaptım mesela, Mustafa Kemal'in hangi hareketi işçinin yanında olmuştur da işçiler 19 mayıs'ı "sevinçle" kutlasın?
#19 - Mayıs 20 2008, 22:19:36

Mustafa Kemal'in hangi hareketi işçinin yanında olmuştur da işçiler 19 mayıs'ı "sevinçle" kutlasın?

burayı anlayamadım biraz daha açarmısın ?
#20 - Mayıs 22 2008, 20:45:41
İmza kural dışı.

Şöyle yazılara her zaman cevap vereceğim, lâkin diğer mesajlara artık cevap vermeyeceğim, zaman kaybından başka birşey değil.
Gayet açık yazdım sanıyordum, açmak gerekirse, evet Mustafa Kemal işçinin yanında olmamıştır. Cumhuriyetin kuruluşunun ardından, karma ekonomi modeliyle özel sermayeyi devlet eliyle desteklemesinin yanında, yerli bir sermayedar sınıfı yaratmak gerektiğini
söylemiş, batı tipi bir kapitalist ülke yaratmayı amaçlamıştır.
#21 - Mayıs 23 2008, 14:00:01

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.