Alternatifim Cafe

Eva Cassidy

Discussion started on Yabancı Sanatçılar - Gruplar

Punk- O -Rama

Eva Cassidy
Bu aralar Ingiliz televizyonlarinda gosterilen bir reklam var. Bir cift, Sting'in FIELDS OF GOLD sarkisi esliginde dansediyor. Yanliz sarkiyi soyleyen bir kadin. Hem de inanilmaz berrak sesli bir kadin. Merak ettim, arastirdim, karsima EVA CASSIDY ismi cikti. Kadin esasen 1996 yilinda 33 yasindayken olmus, ancak arkasinda oyle bir katalog birakmis ki, jazz/blues/folk karisimi muzik sevenler icin tam bir ziyafet.
Esasen Cassidy'nin muzigi tamamen cover versiyonlari. En son cikan albumu (2002) IMAGINE. Icinde FEVER, IMAGINE,IT DOESN'T MATTER ANYMORE tanidik cover sarkilari. Her ne kadar IMAGINE albumunu buyuk ihtimalle "folk" bolumunde bulacaksaniz da, Cassidy'nin tarzi daha cok Tori Amos'un SMELLS LIKE TEEN SPIRIT ve Sarah McLachlan'in sadece piyano ile soyledigi POSSESSION'a cok benziyor. Hani oldurmeyen ama kesinlikle surunduren bir tarz. Roberta Flack'a de benzeten oluyor. Ben acikcasi Billie Holiday'e de benzettim bazi yorumlarini. Fleetwood Mac'dan SONGBIRD, Cyndi Lauper'den TIME AFTER TIME, Impressions'dan PEOPLE GET READY hep harika versiyonlar...

Kataloguna baktigimiz zaman LIVE AT THE BLUES ALLEY, EVA BY HEART, THE OTHER SIDE, SONGBIRD ve TIME AFTER TIME diger albumleri. Eminim zaman gectikce Jeff Buckley usulu bir suru daha albumu cikacaktir. Olmeden once, Cassidy sadece Washington klup cevrelerinde biliniyormus. Ulke capinda bile taninmiyormus adi yani.

Acikcasi, muhtesem bir vokali olmasina ragmen, pek herkesin zevkine gore de degil. Eger ki Tori Amos, Sarah Mclachlan'in genel slow sarki ve coverlarindan hoslaniyorsaniz, Billie Holiday -Lady sings the Blues-, George Michael -Songs from the Last Century-, Sinead O'Connor -Am I not your girl?- hic elinizden gecmemisse, Eva Cassidy size biraz ters gelebilir. Ancak ozellikle SONGBIRD ve TIME AFTER TIME albumleri cok guzel bir baslangic olur. Ya da en guzeli, indirin FIELDS OF GOLD versiyonunu Kazaa'dan, bir dinleyin, tuyleriniz diken diken olursa hemen Eva Cassidy albumlerini almaya baslayin.

"Eva Cassidy had the power to leave the nerve-centre tingling. Popular consensus has it that Eva Cassidy was too
eclectic to ever have found full-blooded commercial success."
Q Music Review
#1 - Nisan 19 2008, 16:10:22

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.