Alternatifim Cafe

Atatürk'ün dini inancı

Discussion started on Atatürk Köşesi

Mustafa Kemal Atatürk'ün dini inanışı tartışıldı. Deizme inandığı iddia edildi. Peki bu deizm ne demek?

CNN Türk’te yayımlanan Tarafsız Bölge programının önceki akşamki yayınında Milliyet Gazetesi Yazarı Taha Akyol’un, “Ama Hangi Atatürk” isimli kitabı tartışıldı. Programda Ata'ya ait olmayan sözlerden, dini inancına kadar her şey konuşuldu.

ATA'NIN DİNİ İNANCI

Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Mete Tuncay ise Atatürk’ün dini inanışıyla ilgili olarak, “Deist” değerlendirmesini yaptı. Tuncay, “Atatürk Bulgaristan’daki ataşeliği döneminde İslam ve diğer dinlerle arasındaki mesafeyi tamamen açmıştı. Atatürk sonuna kadar Deistti. Dinlerin biraz safsata olduğunu kabul etmekle birlikte bir yaratıcının, tanrının varlığına inanıyordu” dedi.

O SÖZ ATATÜRK'ÜN DEĞİL

Programa katılan Sabancı Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Cemil Koçak, “Söz konusu vatansa gerisi teferruattır” sözünün Atatürk’e ait olmadığını açıkladı.

Koçak, “Hiç kimse bu sözün Atatürk tarafından söylendiğini iddia edemez. İddia ederse de iş ’belgesi var mı’ noktasına kadar gider” dedi.

DEİST NE DEMEK?
Deist kelime anlamıyla Tanrı'ya inanan ama dinlere inanmayan manasına geliyor. Deistler genelde doğaüstü olayları (kehanet veyahutta mucizeler), yaradanın dinlerle olan bağını, kutsal metinleri ve ortaya çıkmış tüm dinleri reddederler. Bunun yerine; deistler doğru dini inanışların insan mantığında ve doğal Dünyanın kanunlarında görmeyi tercih ederler. Bu doğrultuda da; varolan tek bir Tanrının ya da üstün varlığı kabul ederler.
#1 - Mart 07 2008, 19:48:57
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.


Atatürk'ün içki içiyor olması, namaz kılmıyor olması onun müslüman olmadığı anlamına gelmez..
tabi deist olma ihtimali de var ama bunu bilemeyiz, iman insanın içinde olur çünkü..

bu tür tartışmalar Atatürkü halktan uzaklaştırmak için yapılıyor olabilir veya toplumu ikiye bölmek için..
her duyduğumuza inanmamak lazım..
#2 - Mart 07 2008, 19:54:54
« Son Düzenleme: Mart 07 2008, 21:08:51 Gönderen: HaS NiCktiR »
Hayat aslında basittir, zorlandığında bas ittir olmuyosa hasss.. (6)

Punk- O -Rama

Atatürk mü deistmiş ? .......... oradan.
Hz.Muhammed ile ilgili olan aforizmaları vardır kendisinin,bunu yazan insan lsd çekmiş olmalı.
#3 - Mart 07 2008, 19:59:06
« Son Düzenleme: Kasım 06 2008, 19:38:30 Gönderen: viceza »

yine Atatürk'ü kullanarak sacmaladılar.. alıstık artık
#4 - Mart 07 2008, 20:18:12
dans cette classe il y a des imbeciles,
ce sont des imbeciles heureux,
ils sont heureux d'etre imbeciles...

Bizi yanlış yola yönlendiren soysuzlar, çok kere din perdesine bürünmüşler, saf ve temiz halkımızı hep şeriat sözleriyle aldata gelmişlerdir. Tarihimizi okuyunuz, dinleyiniz… görürsünüz ki milleti mahveden, tutsak eden, perişan eden fenalıklar hep din örtüsü altındaki küfür ve kötülükten gelmiştir. Mustafa Kemal Atatürk...

Punk- O -Rama

Açılan konuya mukabele ;


Atatürk'ün Peygamber Efendimize duyduğu hayranlık
Atatürk'ün Kuran-ı Kerim'e duyduğu derin sevgi ve saygısı, İslam dininin en saf şekliyle yaşanmasına olan inancı onun dindar yönünü her dönemde ortaya çıkarmıştır. Her zaman gerçek din ile batıl inançlarla dolu gericiliği net biçimde ayıran Atatürk, birçok konuşmasında, samimi ve içten bir şekilde Allah'tan, İslam'dan, Kuran'dan saygı ve bağlılıkla bahsetmiştir. Hz. Peygamberimizi övmüş ve Türk Milleti'ne, gerçek dine sarılmayı ve daha dindar olmayı tavsiye etmiş. Allah'a yönelmede Hz. Muhammed'i rehber göstermiştir:

"Bütün dünyanın Müslümanları Allah'ın son peygamberi Hz. Muhammed'in gösterdiği yolu takip etmeli ve verdiği talimatları tam olarak tatbik etmeli. Tüm Müslümanlar Hz. Muhammed'i örnek almalı ve kendisi gibi hareket etmeli; İslamiyet'in hükümlerini olduğu gibi yerine getirmeli. Zira ancak bu şekilde insanlar kurtulabilir ve kalkınabilirler." (Atatürk, Nedim Senbai, A.Ü. Dil, Tarih, Coğrafya Yay., s. 102, 1979)

Hz. Muhammed'i överek O'nu kendisine örnek alan Atatürk, Hz. Muhammed'in peygamberliğine kesin olarak iman etmişti. Hz. Muhammed'e duyduğu hayranlığı ve O'nun peygamberliğini heyecanla anlattığı bir sırada yanında bulunan M. Şemseddin Günaltay, Ata'nın o anki halini şöyle anlatmıştır:

"... Atatürk'ün denizlerden renk alıp renk veren gözleri, masanın üzerinde serili haritaya dikildi ve beni kolumdan tutarak masanın başına çekip parmağını bir noktaya dikti. Bu, kendi elleriyle çizdikleri bir askeri harita idi ve Hz. Muhammed'in büyük Bedir Cengi'ni adım adım gösteriyordu. Hz. Muhammed'e ve O'nun peygamberliğine kadar, büyük askeri dehasına hayran olan eşsiz Sakarya Galibi, Bedir Galibi'ni göklere çıkarırken, "O'nun Hak Peygamber olduğundan şüphe edenler, şu haritaya baksınlar ve Bedir destanını okusunlar" diye heyecanlandı.

Ata'nın son sözü şu olmuştu:

- Hz. Muhammed'in bir avuç imanlı Müslümanla mahşer gibi kalabalık ve alabildiğine zengin Kureyş ordusuna karşı Bedir meydan muharebesinde kazandığı zafer, fani insanların karı değildir, O'nun Peygamberliğinin en kuvvetli delili işte bu savaştır. (Atatürk ve Din Eğitimi, Ahmet Gürbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları, s.28)

Atatürk"ün Hz. Muhammed'e duyulacak sevgiyi tarif ettiği sözleri ise şöyledir:

"Büyük bir inkılap yaratan Hazreti Muhammed'e karşı beslenilen sevgi, ancak onun ortaya koyduğu fikirleri, esasları korumakla tecelli edebilir." (Şemsettin Günaltay, Ülkü Dergisi, sayı 100, s. 4)

Atatürk, dinimizin tam anlamıyla ve aslına uygun olarak yaşanmasını ve milletimize doğru, modern, hurafelerden arındırılmış bir din anlayışını benimsetmeyi hedeflemiştir. Hiçbir aşırılığa kaçmadan, Kuran'ın modern bir dünyayı tarif ettiğini çok net biçimde özümsemiştir.

Açıkça anlaşılmaktadır ki, gerçek manada dindarlık, heyecanlı fanatiklerin, tutucu, kapalı görüşlü kimselerinkinde değil; Atatürk'ün tarif ettiği ılımlı, insancıl, modern yapıda kendini göstermektedir.

Büyük Atatürk'ün, İslam dinini, Kuran-ı Kerim'i, Hz. Peygamberi ve dini müesseseleri öven tüm bu sözleri, O'nun dinimize olan içten bağlılığını gösteren somut ve tartışılmaz belgelerdir.


Sindire sindire okunulmalı.
#5 - Mart 07 2008, 20:22:56

çok süper bi kapak oldu (6)
mevzunun uzamasına gerek yok artık..
#6 - Mart 07 2008, 20:25:27
Hayat aslında basittir, zorlandığında bas ittir olmuyosa hasss.. (6)

Saçma düşünceler gelişti etrafta. Millet nasıl taş atacağını bilemeyip saçmalıyor.
#7 - Mart 07 2008, 21:07:42

sacmalık bence deist falan degıl namaz kılmamıs oruc tutmamıs olablır ama bende muslumandı
#8 - Ekim 03 2008, 14:37:52
Boğulmak değil korkum inan nefes alamamak
Rüyayı gerçek etmenin kolayı uyumak
Bir şeyi çok isteyip de hiçbir zaman alamamak
Hayat çocukken oynadığım kırık bir oyuncak

SnoWays

Bu nebiçim konu ya insanları Atatürkden uzaklaştırıyolar bu sayede :öff
#9 - Ekim 03 2008, 14:53:55
« Son Düzenleme: Ekim 03 2008, 14:56:09 Gönderen: Eeyore »

Taha Akyol saçmalamış bence de kendisinin somut bi kanıtı var mı peki ?!
#10 - Kasım 06 2008, 19:41:30
Piyasadaki tek adam gibi adam, maymun Çarli'ydi...

çok süper bi kapak oldu (6)
mevzunun uzamasına gerek yok artık..

bencede.. hem onun dini inançları değil yaptığı inkılaplar ilgilendirir bizi. ben öyle düşünüyorum
#11 - Aralık 20 2008, 14:04:09
Göründüğü gibi mutlu değildir hiçbir şey.

Atatürk Müslümandı. Ama bence onun asıl inancı Türk olmaktı...
#12 - Aralık 23 2008, 13:37:42
Menino quem te fez?
Quem te deu tanta guarida,
Quem te mostrou a beleza
De dançar dentro da briga?

ataürkle ilgli saçma sapn birüsrü yorum yapılmasndan herks bıktı..atatürk devlet meseleleriyle uraşırken blki 5 vakit namaza zmn ayıramamıştr ama snçta insnn dini içndedir..zamnında engizisyonun ellrinden kurtulmak içn yahudiler din deiştrmiş gbi görndükleri hlde içnde dinlerini yaşattıklarına göre herkes içnde yaşatır..snçta din görünen bişey diildr..ibadetle olmasada kalpten inanılan bişeydir..ataürkte tanrı'ya bağlılığını eminmki göstermştr..illaki içki içmemesi yada namz kılması grkmez..dini kalıplara ayırmak saçma olur bnce..ataürk nası yaşmak istiosa yaşamıştr..snçta ne yskki hayatta diil..bu tarz knşmlar yerne onn yaptığı yenilkleri konuşmak dah mntıklı..
#13 - Ocak 19 2009, 21:59:11
King of pop is not dead..!Micheal Jackson is live in his song..!

rihanna_m

Son gönderilen yazıyı 'Deist' olduğunu iddia eden profesör arkadaşa okutmalı. Ne diyeceğini merak ediyorum açıkçası.
#14 - Ocak 22 2009, 15:30:13

Düz Mantık

Para ile imanın kimde olduğu bilinmez .. Müslüman ya da değil.. Müslümansa eyvallah değilse de Allah bildiği gibi yapsın ne diyelim..   
#15 - Ocak 22 2009, 16:16:31

Öf bizene Atatürk'ün dini inancından. Millet olarak ne kadar da içli dışlıyız ölmüş bir insanın inanışlarıyla. Dini inancı ülkemiz için kötü birşey mi ? Deistse de deist. Bize bir zararı olmadı değil mi? Olmuyor da hala. Nedir yani bu. Yok içkisi varmış sigarası varmış. Sanki şimdikilerinde yok böyle birşey. Onun özel hayatından bizlere ne. Hatice değil neticeye bak diye bir laf var biz hala işin hatice kısmını didikliyoruz. Mustafa filmi çıktığında da böyle olmuştu. Sanki şuanki durumumuzdan o sorumluymuş gibi. Gerçekten pardon ama yakında Atatürk'ün seks hayatı nasıldı gibi konularlada karşılaşırsam şaşmam yani.
#16 - Ocak 22 2009, 16:27:27
Eskiden buralar hep hayat, yaşamdı.

"Dini ve namusu olanlar kazanamazlar, fakir kalmaya mahkûmdurlar. Böyle kimselerle memleketi zenginleştirmek mümkün değildir. Onun için önce din ve namus telâkkisini kaldırmalıyız. Partiyi, bunu kabul edenlerle kuvvetlendirmeli ve bunları çabuk zengin etmeliyiz. Bu suretle kalkınma kolay ve çabuk olur.." Kamâl Atatürk

Kamâl atatürk, kesinlikle inançsızdır. Bu belgeleriyle, kanıtlarıyla ispatlıdır. Kazım Karabekir, Dr. Rıza Nur hatıratlarında anlatmıştır hepsini. Yukarıdaki söz de o hatıratlardan bir alıntıdır.

"Benim bir dinim yok ve bazen bütün dinlerin denizin dibini boylamasını istiyorum." Kamâl ATATÜRK

Peygamber Efendimiz(sav) ile ilgili görüşünü de şu sözlerinde açıkça görebiliriz:

Kazım Karabekir anlatıyor:
"M. Kemal Paşa, beyanatıma karşı hiddetle bütün zamirlerini (içyüzünü) ortaya attı:

-- M. Kemal: Evet Karabekir, arap oğlunun yavelerini (saçmalıklarını / yalanlarını) Türk oğullarına öğretmek için Kur'ân'ı Türkçeye tercüme ettireceğim. Ve böylece de okutacağım. Ta ki budalalık edip de aldanmakta devam etmesinler..."

Birileri, Müslüman mı demişti? Peygamber Efendimiz(sav)'e hayran mı demiştiniz? : )

#17 - Şubat 03 2012, 03:03:45
« Son Düzenleme: Şubat 07 2012, 11:41:48 Gönderen: etc. »
"Dini ve namusu olanlar kazanamazlar, fakir kalmaya mahkûmdurlar. Böyle kimselerle memleketi zenginleştirmek mümkün değildir. Onun için önce din ve namus telâkkisini kaldırmalıyız. Partiyi, bunu kabul edenlerle kuvvetlendirmeli ve bunları çabuk zengin etmeliyiz. Bu suretle kalkınma kolay ve çabuk olur.."   Kamâl Atatürk

etc. bilimsel gerçeklerle gel artık :Ç
#18 - Şubat 05 2012, 12:31:33
‘Olgunlaşmamış insanın özelliği, bir dava uğruna soylu bir biçimde ölmek istemesidir; olgun insanın özelliği ise, bir dava uğruna gösterişsiz bir biçimde yaşamak istemesidir’

J.D. Salinger

Yeterince bilimsel. : ))
#19 - Şubat 05 2012, 13:21:32
"Dini ve namusu olanlar kazanamazlar, fakir kalmaya mahkûmdurlar. Böyle kimselerle memleketi zenginleştirmek mümkün değildir. Onun için önce din ve namus telâkkisini kaldırmalıyız. Partiyi, bunu kabul edenlerle kuvvetlendirmeli ve bunları çabuk zengin etmeliyiz. Bu suretle kalkınma kolay ve çabuk olur.."   Kamâl Atatürk

Bilimsel ne demek bilmiyosun değil mi :Ç
#20 - Şubat 05 2012, 16:27:56
‘Olgunlaşmamış insanın özelliği, bir dava uğruna soylu bir biçimde ölmek istemesidir; olgun insanın özelliği ise, bir dava uğruna gösterişsiz bir biçimde yaşamak istemesidir’

J.D. Salinger

Uğraşma benimle. (6)
#21 - Şubat 05 2012, 16:34:03
"Dini ve namusu olanlar kazanamazlar, fakir kalmaya mahkûmdurlar. Böyle kimselerle memleketi zenginleştirmek mümkün değildir. Onun için önce din ve namus telâkkisini kaldırmalıyız. Partiyi, bunu kabul edenlerle kuvvetlendirmeli ve bunları çabuk zengin etmeliyiz. Bu suretle kalkınma kolay ve çabuk olur.."   Kamâl Atatürk

Tehdit mi ediyosun :Ç
#22 - Şubat 05 2012, 16:43:47
‘Olgunlaşmamış insanın özelliği, bir dava uğruna soylu bir biçimde ölmek istemesidir; olgun insanın özelliği ise, bir dava uğruna gösterişsiz bir biçimde yaşamak istemesidir’

J.D. Salinger

derjavin

Kendi dinini yarattı: Kemalizm.
#23 - Şubat 06 2012, 21:59:11
« Son Düzenleme: Şubat 06 2012, 22:06:52 Gönderen: Toprak »

yalnız etc. var ya, ağır baydın he. her gün atatürk ve kemalizm ekseninde eleştirilerin haklıysan bile haksız duruma düşürüyor seni. bırak artık, sakin ol. ne oldukları belli zaten.
#24 - Şubat 07 2012, 00:00:33
Gidişim biraz suskun ama ''Dönüşüm'' böcek olucak.

Gregor Samsa

Aklın yolu bir.
#25 - Şubat 07 2012, 00:51:36

ha benim cerenime ne güzel de savunmuş atatürkün islama olan sevgisini. kıhıhıs.
#26 - Mart 23 2012, 23:53:22

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.