Alternatifim Cafe

Kendi Ses Kaydımız Neden Bize İğrenç Gelir ?

Discussion started on Lüzumsuz Bilgiler

İnsan teybe kaydedilmiş kendi sesini dinlerken hayli şaşırır. Hatta o sesin kendisine ait olmadığını bile söyleyebilir. Halbuki bir başkasının sesi teypten dinlenirken normal konuşma sesi ile bir fark duyulmaz.

Ses havada gözle görülmeyen dalgalar halinde yayılır. Bu dalgalar kulağımıza girip orta kulağımızdaki kemikleri titreştirdiklerinde beyne giden sinyaller vasıtasıyla o sesi duymuş oluruz.

İnsanın kendi sesi kendisi için özeldir. Sizin dışınızdaki herkes sesinizi sizin duyduğunuzdan daha farklı duyarlar. Çünkü onlar sizin ağzınızdan çıkıp, havada ilerleyip kulaklarına gelen sesi duyarlar ama siz kendi sesinizi iki farklı yoldan işitirsiniz.

Bir taraftan ağzınızdan çıkan ses havada yol alıp, diğer insanlara ulaştığı gibi kendi kulağınıza ulaşır. Diğer taraftan da başın içinden, kemiklerden, kaslardan geçerek içerden kulaklarınıza ulaşır. Beyin bu iki farklı yerden gelen bilgileri birleştirir ve siz kendi sesinizi duyarsınız.

İnsanın başı içinde kemikler, kaslar, sinüsler, beyin ve çeşitli salgılar vardır. Bunların kimi sert, kimi yumuşak, kimi de sıvıdır. Bunların her birinin sesi geçiriş özelliği farklıdır. Kafa içindeki iletişimde genel olarak sesin düşük frekanslı kısımları kuvvetlenir. Bu nedenle sesiniz kendinize başkasının duyduğundan daha farklı tonda gelir.

Teypteki sesiniz ise kulaklarınıza diğer insanlara ulaştığı gibi havadan ulaşır. Aslında o sizin, herkesin tanıdığı hakiki sesinizdir ama size yabancı gelir. Kafanızın içinden gelen sesi daha iyi duyabilmek için iki kulağınızı sıkı sıkıya kapatın ve konuşun. Duyduğunuz ses aşina olduğunuz sesinizin kafanızın içinden geçip gelen kısmıdır.
--

Dipnot: hep merak etmişimdir (6)
#1 - Mart 02 2008, 22:16:25
Gidişim biraz suskun ama ''Dönüşüm'' böcek olucak.

Gregor Samsa

ScaBieS

Iyy benim sesimi o şekilde duyuyosalar ve hala yanımdaysalar çok şanslıyım demektir :P

Saolasın baya aydınlattın (6)
#2 - Mart 02 2008, 22:29:38

ne yani bana anti-iğrençrapses eRtan mı demek istedin :Ç

bazen vokallik yaparım a-capella tarzında (6) dinlemeye başlar başlamaz silerim...evet aynen böyle :P
#3 - Mart 02 2008, 23:44:17
Bu teknik dilimde mürekkep kadar koyu.
Kayıp bir ortam doğru,uzan yatağıma ve soyun . . .  : Şş

Iyy benim sesimi o şekilde duyuyosalar ve hala yanımdaysalar çok şanslıyım demektir :P

Saolasın baya aydınlattın (6)

aynen yaa irenç inanmıorm konuşmıcam bi daa
#4 - Mart 03 2008, 17:17:02
ölüm korkusu sürekli diil, mezarda biten geçici bi duygudur....

Ben de bunu hep mrk etmişimdir ya tşk  (6)
#5 - Mart 03 2008, 17:27:48

bn de bunu hep merak etmişimdir çok ii oldu öğrendiğim
bu arada iğrenç bi sesim var o zmn :D
#6 - Mart 28 2008, 19:04:32

Konuşmama kararı aLdım:)

KatıLann??:P
#7 - Nisan 12 2008, 22:09:45

beennn... (6)
#8 - Nisan 13 2008, 11:34:08
Şimdi ister dursun ister dönsün dünya
Hiç farketmez çünkü artık sen yoksun ya
sönsün tüm mumLar bitsin sevgiM
ister dursun...ister dönsün dünyaa !..

ben hayaTı çeVrimdıŞı yaŞıyoruM haYat beNi enGeLLese ne oLur ki ?...

bn biliodum bunu  :coolsmiley:
bnm sesim irenç  :Ç
#9 - Nisan 13 2008, 23:02:23

gerçekte te irençaslında (6)
#10 - Nisan 17 2008, 15:55:05

Mandalina Kabuğu

Gönder butonuna basmadan önce bir oku Allah aşkına..
Bak nasıl yazmışsın=p
#11 - Nisan 17 2008, 16:01:14

insanlar nasıl tahammül ediyolar ki bu sese xD inanamıyorum..
bende hep merak etmistim tesekkürler bilgi için :)
#12 - Haziran 06 2008, 17:32:42
'                                                        Siyah Beyaz hayaller peşinde..

bak bu olmadı hiç... o zaman benim sesim iğreeennnççççç  :ühü
#13 - Haziran 06 2008, 17:38:28
Kan Bir Kez Akmaya Başladı Mı Kimse Durduramaz!!!

Hevai

Bunca zaman iyi tahammül  etmişler bana. (6)
#14 - Ocak 24 2009, 22:41:29

Birden kendimden tiksindim bea !
#15 - Ocak 24 2009, 23:30:24
Destiny is for losers.
It's just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen.
-B.

Cok İlginc ... Paylasımın Icın Tesekkurler ... Hep Merak Etmısımdır
#16 - Ocak 25 2009, 19:20:03
UseOfHope

Fena degil benimki ya      (6)   :nohashas
#17 - Ocak 31 2009, 19:53:52
Yeah, we're fucked!

bende merak ederdim bunu iyi oldu öğrenmem .d
#18 - Mart 19 2009, 16:15:48
Piyasadaki tek adam gibi adam, maymun Çarli'ydi...

Motley

Benim sesimi tüm şehir dinledi,herkes çok severdi fakat bir ben sevemedim,çevremdekilerde sesimin hoş oldugunu söyler ama kaydedip kendi konuşmamı dinledim radyoda çok yapardım ama kendi sesim çok tuhaf geliyor hatta dinlerken utanıyorum :Ç
#19 - Mart 19 2009, 16:37:11

sesimi bir-iki kere kaydettim .. sonra hiç kaydetmedim :Ç motley'in dediği gibi dinlerken utanıyor insan :Ç
#20 - Mart 19 2009, 16:39:01
Göründüğü gibi mutlu değildir hiçbir şey.

gerçekten hep bunu merak etmişimdir  (6)
#21 - Mart 25 2009, 16:34:40
adına aşk koyduğun o büyük bosluğa ben koca bi hayat sığdırdım..

мєяαк єTTiqiм ßi ßiLqiчdi Thαηx.. :))
#22 - Haziran 22 2009, 14:42:00
                                                      Sєωqiчi чαLαη єdєηLєяє SαhTє SєωqiLєяє pαчdσS..!
                                                                    ßiя чαzαя dємiş чα
                                                              "Sєη qiT αşк ßαηα кαLSıη .."
                                                                      ßєηdє diчσяuм кi
                                                        !.. Sєη qiT αмα кσLpα αŞкıη Sєηdє кαLSıη ..! 

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.