Alternatifim Cafe

Shakira

Discussion started on Yabancı Sanatçılar - Gruplar

  Latin müziğinin en genç isimlerinden olan Shakira yaptığı başarılı albüm ve klip çalışmalarının yanısıra müziğinin farklılığı ile de dikkat çekiyor. Genç yaşına rağmen kısa zamanda şöhrete ulaşmış olan sanatçı, basit bir şarkıcının gerçekten çok ötesinde.

  Shakira Mebarak Ripoll, Kolombiya'nın kıyı şehirlerinden Barranquilla'da dünyaya geldi. Müzik dünyasına ilk adı olan Shakira ile girmeye karar verdi. Bunun nedeni Arapça'da "çok zarif bayan" anlamına gelen 'Shakira'nın karizması ve insanlarda uyandırdığı hayranlıktı. Aslına bakılırsa gerçekten karizmatik olan bu isim onun tek seçeneğiydi. Diğer ismi olan Mebarak, genç ve güzel bir bayan için biraz kabaydı.

  Mücevher satıcısı ve aynı zamanda yazar olan babası, onun şarkılarındaki arap esintisinin en büyük nedenlerinden biridir. Arap kültürü ile ilgili çok zengin bilgilere sahip olan babası, onu bu yönde gerçekten çok etkilemişti. Shakira, henüz 10 yaşındayken kendi yaş kategorisindeki müzik yarışmalarına katılıp başarılar kazandı.

  13 yaşındayken ilk kayıt anlaşmasını imzaladı. Bu gencecik yaşa rağmen anlaşmayı imzaladığı firma dünyaca ünlü Sony firmasıydı. Bu kayıt anlaşması ona ilk albümü olan "Magia" (Sihir) 'yı getirdi. Bu albümün çok genç yaşta çıkarılmasının yanında daha da ilginç bir yanı vardı. Bu albüm, onun 8-13 yaşları arasında yazdığı parçalardan oluşuyordu.

  Bu mucizevi başarının ardından İspanya'da düzenlenen OTI Festivalinde Kolombiya'yı temsil etmesi gündeme geldi. Ancak 16 yaşından küçük olduğu için katılım talebi olumsuz yanıt aldı. Bu projenin yerine Shakira, ikinci albümü olan "Peligro" (Tehlike) 'nun çalışmalarına başladı ve birbirinden güzel ve özgün parçalar içeren bu albümü bitirip 16 yaşında gelmeden ikinci albümünü çıkararak ilginç bir başarıya imza atmış oldu.

  Ardından Shakira, okulu nedeniyle müziğe bir süre ara vermek durumunda kaldı. Tüm hayatı mucizelerle ve sürprizlerle dolu olan sanatçı, 15 yaşında yüksek okuldan mezun oldu ve müzik dünyasına geri döndü.

  Dönüşü gerçekten muhteşemdi. "Pies Descalzos" adlı çalışması dünya çapında tam 4 milyon sattı. 2 sene boyunca çeşitli ülkelerde konserler verdi. Artık bütün dünya onu çok iyi tanıyordu. "Pies Descalzos" ile yalnızca Brezilya'da 900 bin hayranına ulaşan Shakira, Brezilyalı dinleyenleri için parçalarını onların dilinde söyleyerek yeni bir albüm çıkardı.

  Shakira'nın bu büyük başarılarına birbirinden olumlu tepkiler gelmeye başladı. Emilio Estefan, Shakira'nın özgün müzik yaptığını, kendine özgü bir tarzı olduğunu "Onun müziğinin adı Shakira." sözleriyle ifade etti.

  Shakira, 1998'in Mayıs ayında Fransa'da yapılan World Music Awards (Dünya Müzik Ödülleri) yarışmasında "Yılın Latin Bayan Sanatçısı" ödülünü aldı.
 
  Shakira, 2005 yılında yeni ispanyolca albümü Fijacion Oral’ Vol. 1’ı yayınladı. Albümden çıkan tek single, Alejandro Sanz’a birlikte söylediği La Tortura oldu. Shakira’nın ilk düet çalışması olan bu single büyük bir başarı getirdi. Albümün ikinci CD’si Oral Fixation Vol. 2 ise İngilizce şarkılardan oluşuyordu ve 2005 yılının sonlarına doğru yayınlandı. Bu albümle birlikte Shakira MTV tarafından 5 Star projesiyle desteklendi. Albüme sonradan eklenen Hips Don’t Lie single’ı, listelerde bir numaraya kadar ulaştı.

  2006 Nisan ayında Latin Billboard Ödülleri’nden altı tane ödülle dönen Shakira, Haziran ayında “Oral Fixation” turnesine çıktı. Aynı zamanda MTV Video Müzik Ödülleri’ne yedi dalda aday gösterilen sanatçı, sadece “En İyi Koreografi” ödülüne sahip olabildi.

 2007 senesinde Beyonce ile “Beautiful Liar” adlı single’da beraber çalışan Shakira, en son Grammy Ödülleri’nde Wyclef Jean ile birlikte sahne aldı.

  Shakira henüz 30 yaşında. Buna karşın bugüne kadar kazandığı ödüller ve olağanüstü başarılarıyla sürekli gündemde. O, özgün müziği ve güzel sesiyle yeni neslin sesi. Shakira'nın bundan sonra da büyük başarılara imza atacağına, birbirinden güzel albümler ile karşımıza çıkacağına hiç şüphe yok.
#1 - Şubat 17 2008, 14:03:50
« Son Düzenleme: Ocak 31 2009, 21:26:46 Gönderen: Mercey »

faitHleSs

Shakira ne ryhthm ne de blues.Taşınsın konu pop bölümüne.
#2 - Şubat 17 2008, 16:05:30

Fade

Did it again. Hem şarkı hem klip bi hoş, tabi kliple beraber dinlenirse daha da hoş. :)
#3 - Mayıs 27 2010, 17:22:11

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.