Alternatifim Cafe

Penguenlerin İlginç Hayatları

Discussion started on Lüzumsuz Bilgiler

Antartika'da uzun kutup gecesi güneşin ufuktan yükselmesiyle biter ve 6 ay
sürecek gündüz başlar.

Çok geçmeden smokinlerini giymiş penguen sürüleri,kısa bacakları üzerinde
hoplayarak ilerlemeye başlar. Önlerinde yürümeleri gereken yüzlerce kilometre
buzlu yol vardır.
Ve onlar 1 adımda yalnızca 10 cm ilerleyebilir. Ama dakikada 120 adım atarlar.
Yürümekten yorulunca da beyaz göğüsleri üzerine yatıp bacaklarını bir kürek gibi kullanarak kızakla kayar gibi yol alırlar. Hedeflerine varınca bir çukur kazarlar. Çevresine taştan bir duvarcık çevirirler. Ve çukurun içine girerek beklemeye başlarlar.

Bekledikleri Şudur:
Güneşin kendilerine erkek yada dişi olduklarını bildirmesi. O zamana kadar cinsiyetlerinden haberleri yoktur.

Güneş ışığı,cinsiyet bezlerini harekete geçirir.Ve hormonlardan biri daha
fazla salgılanmaya başlar.
Cinsiyetlerinin ne olduğunu ancak o zaman anlarlar.

Eğer dişiyse çukurda kalır,ama erkekse yapacak çok işi vardır.

Penguen geleneklerine göre,gagasına bir taş alarak törenle dişinin önüne koyar. Oralarda taş çok nadir olduğundan,bundan daha mükemmel bir düğün
hediyesi yoktur.

Şayet dişi taşı kaldırır ve eğilip kalkarsa erkek dişiyi tavlamıştır. Fakat taş olduğu yerde kalırsa,erkek penguen başka bir kız arar.

Bazen iki erkeğin aynı dişiye göz koydukları olur. Bu durumda,taşları bir kenara bırakıp birbirlerinin üzerine atılırlar. Kanatlarıyla birbirlerine dakikada tam 200 tokat atarlar.

Arada durup dinlenme kuralı da olan dövüş,taraflardan biri yorulup çekilinceye dek sürer. Bu dövüşlerde yaşamını yitiren olmamıştır.

Erkekle dişi birbirini bulduktan sonra yorulmak bilmeden taş biriktirme işine başlarlar. İşin kolayını seçen penguenler komşularının taş kümelerinden taş çalarlar. Yakalanınca da kendilerini savunmaya gerek görmeden cezalarını
çekerler.

Güneş ışınları penguenleri daha çok ısıtmaya başlayınca aşk oyunları başlar.
Bazı çiftler saatlerce karşılıklı olarak eğilip kalkarlar. Bazıları ise başlarını sağa sola döndürüp kendilerini beğendirmeye çalışırlar.

Dişi yumurtladıktan sonra yuvadan ayrılamaz. Çünkü iri martılar yumurta ve yavrular için büyük bir tehlikedir. Kuluçka süresince anne ve baba yemek bile yemezler.

Ancak yavrular çıktıktan sonra baba penguen balık tutmaya gidebilir. Yürüyemeyecek duruma gelene kadar midesini doldurur.Yuvada gagasını ardına kadar açarak yavruları besler.

Yavrular 14 günlük olunca çocuk bahçesine gönderilirler.20 kadar nine ve
dede penguen burada 120 çiftin yavrularının bakımını üstlenmişlerdir.
Anne ve baba penguenler yiyecek bulurlar ve ayrım yapmaksızın tüm yavruları beslerler.

Yüzmek,penguenlerin en büyük zevklerinden biridir. Penguenler bu denli sevseler de hiçbiri denize ilk giren olmak istemez. Yüzlercesi kıyıya toplanır,kanat çırparak birbirlerini suya itmeye çalışırlar. Bu kaygının nedeni fok balıklarıdır.

Yavru penguenler yeterince büyüyünce yüzme dersleri almaya başlarlar. Bu iş yine nine ve dedelere düşer.

Bir sürü yavruyu yanlarına alarak deniz kenarına götürür ve yüzme sanatının inceliklerini bir bir öğretirler.

Mart ayı gelinceye kadar yüzmeyi,dalmayı,balık tutmayı,yürümeyi kısacası bir penguenin bilmesi gereken herşeyi öğrenmiş olurlar.

Çok geçmeden Antartika yazı sona erer.

Kışın gelişiyle penguenlerin cinsel güdüleri de söner.

Artık penguenler için kışı geçirecekleri yerlere yürüme zamanı gelmiştir.

Yüzbinlerce penguenden oluşmuş sürü,gürültüyle yol aldıkça,arkada bıraktıkları kıyı,6 aylığına sessizliğe ve karanlığa gömülür.
#1 - Şubat 16 2008, 16:07:30
« Son Düzenleme: Şubat 16 2008, 16:08:29 Gönderen: ~ туℓєя_ѕ ~ »
Gidişim biraz suskun ama ''Dönüşüm'' böcek olucak.

Gregor Samsa

faitHleSs

Penguenler hakkında yüzlerce belgesel izledim şuana.Gerçekten güzel ve ilginç hayatları var .
Tekrarlamak iyi oldu.Teşekkürler Can.
#2 - Şubat 16 2008, 16:53:36

PosiTive

2006 En iyi Belgesel Ödülünü alan ''İmparatorun Yolculuğu'' nu izleme fırsatım olmuştu.Penguenlerin tek eşli olduklarını,oncası içinden kendi eşlerini sesinden tanıyabildiklerini,yavrusunu aç bırakmamak uğruna kendi canlarını feda edebildiklerine şahit oluyorsunuz.Yaşam tarzları hayran olunmayacak gibi değil.Dayanışmaları ise  günümüz dünyasına baktığımızda inanılmaz geliyor.
Şapşal görünümlerinin altında çok derin şeyler olduğu kesin (:
#3 - Şubat 16 2008, 17:19:17
« Son Düzenleme: Şubat 16 2008, 17:20:31 Gönderen: PosiTive »

cok degisik tatlı hayvanlar yaa
#4 - Şubat 16 2008, 17:38:14
www.askimchat.net

/server irc.askimchat.net    dostlugun ve arkadasligin tek adresi

Kimseye zararları yok hayvancıkların. Kendi hallerindeler işte. Çok mu duygusal davrandım lan (6)
Paylaşımın için sağol Can'm :4
#5 - Şubat 16 2008, 18:18:57

2006 En iyi Belgesel Ödülünü alan ''İmparatorun Yolculuğu'' nu izleme fırsatım olmuştu.Penguenlerin tek eşli olduklarını,oncası içinden kendi eşlerini sesinden tanıyabildiklerini,yavrusunu aç bırakmamak uğruna kendi canlarını feda edebildiklerine şahit oluyorsunuz.Yaşam tarzları hayran olunmayacak gibi değil.Dayanışmaları ise  günümüz dünyasına baktığımızda inanılmaz geliyor.
Şapşal görünümlerinin altında çok derin şeyler olduğu kesin (:

ewt katılıyorum
#7 - Mart 28 2008, 18:41:34

hep farklı gelmiştir bana penguenler hayatlarıda ööleymiş (:
#8 - Haziran 16 2008, 00:58:05
Ya tam ortasındasındır, Merkezinde.. ya da dışındasındır, Hasretinde..

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.