Alternatifim Cafe

Robinson crusoe & Cuma

Discussion started on Çizgi RomanlarYaratıcısı Gürcan Yurt tarafından ilk kez 1996 yılında L-Manyak dergisinde gözüken Robinson Crusoe & Cuma, Daniel Defoe'nun ölümsüz romanındakine öykünen ancak ondan çok farklı alt konu ve ikili ilişkiler işleyen bir çizgi romandır.

Robinson Crusoe & Cuma, Defoe' nun o bil­dik karakterlerini deforme ederek ve biraz da 'ra­hat' bırakarak içlerindeki çıkarcı insan profilini ön plana çıkarmıştır. Bunu yaparken de L-Manyak okurlarının aşina olduğu argo ve küfürün gırla gittiği bir jargon kullanmıştır. Aşağılamadan dura­madığı Cuma' yı kö­lesi yerine gören Robinson, batan bir gemiden kurtulan tek kazazede olması­na karşın yalnız yaşamaya alışamamış biridir. Issız adada karşısına çıkan kara derili Cuma ise, Batılı edebiyatçıla­rın genelde siyahi ırka biçtiği ikinci sınıf insan rolüne uymaktan başka seçeneği ve repliği olmayan bir za­vallıdır. Çizer Gür­can Yurt' un Robinson' u kendini çok beğenmiş, küfürbaz, zayıfı ezme psikolo­jisini sonuna kadar kullanmaktan çekin­meyen, içinden gel­diği medeniyetin bilim ve icatlarını 'önemli bir şey yapmışlığa' çevirebilen, tuttuğu günlükte kendisine bile yalan söyleyen biridir. Kölesi, uşağı, şamar oğlanı konumuna soktuğu Cuma'ya her türlü hakareti yapmaktan geri kalmayan, iç dünyasında paradokslar olan bir karakteri simgeler. Ancak serinin kısa sürede popüler olmasını sağlayan sebep ise, Cuma'nın her türlü aşağılama içinde dahi kendisine göre bir yaşam yolu bulmasıdır. Issız adanın tek hakimi, patronu, hatta tanrısı konumuna soyunan Robinson' un kendisine yaptıklarına yeri geldiğinde öyle içten sitemler, serzenişler yapar ki, çizgi roman başlığının çizeri Yurt bile bundan etkilenir.


Robinson'un fiziki, sözlü hakaret ve iftiraları­na konumu ve sıfatı gereği aynen karşılık ver­mekten aciz olan Cuma, bir türlü bu işin içinden çıkamaz. Tek yapabildiği beyaz sahibinden öğ­rendiği galiz küfürleri ona yeniden sarf etmekten ibarettir. Uğradığı haksızlıklara karşı elinden bundan başka bir şey gelmeyen Cuma, bir anlamda ülkemizdeki ekonomik ve statüsel adaletsizliğin, sosyalleşememenin ve­ya eksik sosyal, hu­kuki profilin yansı­masıdır. Varolan bu açmazlarda boğu­lan kişilerin kağıt ü-zerindeki versiyonu gibidir. Okulda, iş­te, evde hep karşı­sındaki Robinsonlarla uğraşmak, on­ların çizdiği şablon­da dönüp durmak mecburiyetinde kalan Cumalara bir emsal teşkil etmek­tedir. Toplumsal düzenin nefes alacak boşluk bırakmaması veya bu boşlukları kullanmak için oldukça fazla mücadele etme mecburiyetini iliklerine kadar yaşamak zorundadır. Başlık L-Manyak dergisinin ilk çizgi roman serile­rinden biri olmasına karşın giderek derginin lokomotifi haline gelmiştir. Gürcan Yurt'un naif, ancak net çizgisi, akıcı ve kendini okutan diyaloglarla örtüşerek ortaya alternatif bir çizgi roman anlatım dili çıkarmıştır.


Website:   
http://www.robivecuma.com
#1 - Aralık 21 2007, 16:03:00

severek okuyorum...
#2 - Ocak 02 2008, 22:32:32

Orta okul yıllarımda başlamıştım okumaya ancak bir iki yıldır o-haa, koala dergisine geçince okuyamaz oldum.
#3 - Eylül 08 2008, 23:01:31
He-man in abisi Çetin.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.