Alternatifim Cafe

XBOX360 ı olanlar,alacak olanlar,ilgilenenler,sorusu olanlar buraya...

Discussion started on Xbox

arkadaşlar aramızda xbox360 almayı düşünenler, ilgilenenler, sorusu olanlar hepimiz bu topicde birleşelim ve bilgilerimizi paylaşalım.sorusu olanlar bu topice iyice göz atsın ;)

1-) Xbox360 nedir?

Xbox360, Microsoft tarafından üretilmiş yaklaşık 1,5 yıldır piyasada olan bir next generation oyun konsoludur.

2-) Xbox360 hangi bölgelerde satışa sunulmuştur? Ülkemizde resmi satışı var mıdır?

Xbox360, Amerika, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere tüm dünya üzerinde satışa sunulmuştur. Ancak korsan oyun pazarının geniş olduğu ülkelerde Xbox360 satışı yapılmamaktadır. Maalesef Türkiye'de bu ülkelerden biridir. Xbox360 almak istiyorsanız ya yurtdışından ya da Türkiye'den spot olarak almanız gerekiyor. Ben eminönü/tahtakale den aldım almak isteyenler bana ulaşsın :okey

3-) Xbox360 ve aksesuarlarının fiyatı ne kadardır?

Xbox360'ın Core ve Premium Paket olmak üzere 2 çeşiti vardır. Premium pakette; Xbox360 oyun konsolunun yanında, Ethernet kablosu, kablosuz gamepad, 1 aylık bedava XboxLive Gold üyeliği, Component kablosu, 20 GB HDD bulunmaktadır. Ancak Core pakette bu ekstralar yoktur, kutu içeriğinde sadece kablolu gamepad, Xbox360 oyun konsolu, Komposit kablo bulunmaktadır. millitary pack fiyatı 500ytl pal elite fiyatı ise 600-650ytl civarıdır :okey

4-) Region kodu nedir?

Region kodu Xbox360'larda bulunan bölge kodlarıdır. NTSC-U[Amerika], PAL[Avrupa], NTSC-J[Japonya] ve Region Free[Korumasız] olmak üzere 4 tane region kodu vardır. Her oyunun bir region kodu vardır. Mesela PAL bir oyunu NTSC-U makinada çalıştıramazsınız. Ancak Region Free oyunlarda koruma olmadığından tüm region kodlarında çalışır.

5-) Xbox360'ın desteklediği çözünürlükler nelerdir?

X360 yüksek çözünürlüğü destekleyen bir konsoldur. Bu nedenle Komponent veya VGA bağlantıyla[HDMI desteklenmiyor];

640x480 [480i, 480p] [Komposit kabloyla normal TV'lerle alınabilir, daha yüksek çözünürlükler için HDTV ve dolayısıyla Komponent veya VGA bağlantı yapmak gerekir.]
800x600
848x480
720i
720p
1024x768
1280x768
1360x768
1080i
1080p

6-) Yüksek çözünürlük için HDTV illa ki şart mı?

Eğer bütçeniz HDTV almaya yetmiyorsa konsolunuzu PC monitörlerinize de bağlayabilirsiniz. Yalnız monitörün 16:9, 16:10 gibi widescreen aspect radiolara sahip olmasına dikkat etmeniz lazım, 4:3 monitörlerde alttan ve üstten siyah şeritler oluşuyor. 20$'a alabileceğiniz bir VGA kablo ve dişi-dişi VGA çeviriciyle konsolunuzu her türlü monitöre bağlayabilirsiniz. Samsung 940BW ve BenQ FP202W gibi monitörler Xbox360'a bağlamak için idealdir.

7-) 3 kırmızı ışık nedir?

3 kırmızı ışık, Xbox360'ın herhangi bir hatayla karşılaştığı zaman verdiği uyarıdır. Konsol bu hatayı verdiği andan itibaren, tekrar düzeltilene kadar kullanılmaz hale gelir. Güç veya AV kablosunun yerinden birazcık oynaması bu hatayı almanıza neden olabileceği gibi, ekran kartının bozulması veya konsolun aşırı ısınması gibi çeşitli nedenlerden dolayıda bu hatayı alabilirsiniz. Microsoft'un açıklamasına göre donanımsal problemler nedeniyle 3 kırmızı ışık veren cihazların oranı %4 ile %5 arasında değişiyor (Bu yüzde elektronik eşyalar için normaldir). Eğer aşırı ısınma nedeniyle bu hatayı alıyorsanız probleminizi Pelican Fan Stand gibi aksesuarlarla çözebilirsiniz. Ayrıca bu hatayı genellikle ilk fabrikasyon (Kasım 2005'de üretilmiş konsollar) konsolların verdiğini de hatırlatayım.

8-) Xbox360'dan 5+1 ses almak mümkün müdür?

Optik çıkışa sahip bir 5+1 ses sistemini, optik kablo yardımıyla konsola bağladıktan sonra Dolby Digital 5+1 ses alabilirsiniz. (Logitech Z-5500, Z-5400 gibi...) [Konsolun optik girişi AV kablosu üzerinde bulunmaktadır]

9-) Xbox360 ile Xbox1 oyunları oynanabilir mi?

Evet, oynanabilir. Uyumlu oyunlar için buraya bir göz gezdirebilirsiniz.

Birkaç Püf Nokta;

- Makinanız 3 kırmızı ışık hatası verirse fazla zorlamadan profesyonel teknik hizmet veren yerlere götürün.
- Xbox360 ile en iyi görüntüyü şu an için 720p çözünürlük ile alırsınız. (720p>1080i)
- 150$'a özel HD-DVD aparatı almadan konsolda HD-DVD filmler izleyemezsiniz. Xbox360'da normal DVD vardır.
- Xbox360, güncel demo, trailer, theme, dizi film gibi birçok şeyi indirebileceğiniz bir platforma, Marketplace'ye sahiptir.
- Online oyun oynamak için XboxLive Gold hesap almanız gerekmektedir. Normal, ücretsiz Silver hesaplarla online oyun oynayamazsınız.
- Eğer PS3 ile Xbox360 arasından birisini almayı düşünüyorsanız, Xbox360 alın. PS3 şu an için çok pahalı ve fazla iyi oyunu yok.
- Eğer makinanızın regionu NTSC ise, sakın 110-220 voltluk voltaj çevirici kullanmadan çalıştırmayın konsolunuzu. Amerika'daki voltaj değeri 110 olduğundan, Türkiye'deki prizlere voltaj çevirici kullanmadan takarsanız patlar. 350 wattlık bir çevirici işinizi görecektir.

evet arkadaşlar umarım sizi yeterince bilgilendirmişimdir.ben yaklaşık 1 aydır millitary pack ntsc-u(usa) kullanıyorum ve aletten cok memnunum.yüksek çözünürlükte çok kaliteli oyunlar oynuyorum.sizide aramızda görmek istiyorum alternatifimcafe olarak live üzerinden güzel oyunlar oynayarak hoşca vakitler geçireceğimize inanıyorum.ilgilenen arkadaşların bana ulaşması yeterli size daha geniş bilgiler verebilirim ;)

#1 - Ekim 20 2007, 13:18:11
He-man in abisi Çetin.

hitmancbb

paylaşımın için saol
#2 - Ekim 20 2007, 13:49:24

bişey diil arkadaşım. inş xbox la ilgilenen birileri çıkarda burda toplanır görüşrüz.
#3 - Ekim 20 2007, 14:25:08
He-man in abisi Çetin.

Next-gen konsollardan birini almaya and içtim. Öyle böyle değil, çok fena and içtim hem de. Yazın çalışıp ya 360 alacağım ya PS3. Ama PS3 için HDTV lazım sanırım. Bu da biraz kötü. XBOX'ı 37 ekranda da oynuyorsun sanırım. :p Ama nebleyim çıkan oyunlar tatmin etmedi beni, sen memnun musun konsoldan, oyunlardan? Bir de oyunları nerden buluyorsun - alıyorsun?
#4 - Ekim 20 2007, 14:27:39

kardeş ben cok memnunum aletten. bana sorarsan x360 al derim.oyunları internetten indiriyosun dvd ye yazıp oynuyosun.ve ps3 ve pc den daha çok oyun içeriyor bu alet.oyunları ikinci el forumlarında takılırsan bulursun 10ytl ye.en son fifa08 i aldım ve oynadım pc ile arasında dağlar kadar fark var grafik ve oynanıs açısından.çok memnununm valla senide beklerim xbox dünyasına.
#5 - Ekim 20 2007, 14:33:17
He-man in abisi Çetin.

Microsoft'a güven olmuyor be abi. :p Sanki biraz aceleye getirdiler aleti. Birde XBOX LIVE olayı var, biliyorsundur o'nu. Orada da banlanmalar başlamış, yani biraz Sony eziyor gibi geliyor bana. Ama PS3 için HDTV lazım. O da en azından şimdi olmayacağına göre XBOX'a yöneleceğim ben. Her iki konsola da çıkan oyunların grafiklerine bakıyorum da, "neden ben" diye yakarıyorum rabbime. :p Nereden - kaça aldın abi sen?
#6 - Ekim 20 2007, 14:37:00

live olayı var evet eternet kabloyu takıp giriyosun baayadır ban lanana rastlamadım o olay cok nadir oluyor.zaten 12 aylık bedava üyelik veriyor sana aldığınn yer +4 orjinal oyun veriyor.eminönü tahtakale den aldım atik elektronikden.herşey içinde + ceviricisiyle beraber 525ytl
#7 - Ekim 20 2007, 14:46:53
He-man in abisi Çetin.

Yani öneriyorsun oradan alma mı? Bir sorun felan yaşamadın değil mi hocam?
#8 - Ekim 20 2007, 14:48:07

evet banada herkes orayı önerdi bayaa yardımcı oluyolar.şuan bi sorun yok alette ama inş 3kırmızı fln görmem:) aleti kapalı ortamlarda oynamamayı öneriyolar hava delikleri hava alıcak bi yere koyman lazım ve dik calıstırman lazım aleti yatay değil.oda yetmiyorsa ek bir fan takıcaksın.bir iki hafta içinde ek fan alıp takmayı düşünüyorum ben.
#9 - Ekim 20 2007, 14:55:28
He-man in abisi Çetin.

Şimdi biraz gözüm korktu. :p İyice püf noktaları öğrenmek lazım. Ek fanı microsoft öneriyor mu yoksa illegal olay mı bu? Aceleye getiriyorlar sonra böyle işlerle uğraşıyorsun. Almayı istiyorum baya da, sorunları gözümü korkutuyor.
#10 - Ekim 20 2007, 14:58:52

eğer almak istiyosan yardımcı olurum sana :okey ek fanı önermiyo ms ama genelde intercooler marka fan ı öneriyolar.biraz riske giriceksin ama emin ol değiyo (6) dehşet oyunlar var oynamamak için zor tutuyorum şuan kendimi :okey
#11 - Ekim 20 2007, 15:05:27
He-man in abisi Çetin.

PS3'te karar kılsaydım yazın onun için para atacaktım kenara da şimdi XBOX için bu gerekmiyor. 2 ya da 3 ay içerisinde alabilecek kıvama gelirim sanırım. Sende bu konuda yardımcı olabilirsen sevinirim hocam.
#12 - Ekim 20 2007, 15:10:21

tamam alacağın zaman bana ulaş sen.her konuda yardımcı olurum sana.
#13 - Ekim 20 2007, 15:11:23
He-man in abisi Çetin.

Eyvallah, sağolasın.
#14 - Ekim 20 2007, 15:12:47

bende oynadimm walla super bisi tavsiye ederim grafikler harika...
#15 - Ekim 26 2007, 23:09:46
Karşılıksız Ölesiye ... !!!

arkadaşlar buda pgr4 oyunundan bi video.

http://www.youtube.com/watch?v=2gcRu-wZm7o
#16 - Ocak 06 2008, 18:02:47
He-man in abisi Çetin.

Güzel bir sey lan bu.
Bizim evde var ve 7 gün 24 saat açik.
Xbox live imis.
Cok anliyorum ya =p
Avantajli yönü, oyunlardaki kazandigin puanlarla indirebildigin filmler.

Sevdim ben bu aleti :ehem
#17 - Ocak 06 2008, 18:10:00
maRaz-ı mevT

Güzel bir sey lan bu.
Bizim evde var ve 7 gün 24 saat açik.
Xbox live imis.
Cok anliyorum ya =p
Avantajli yönü, oyunlardaki kazandigin puanlarla indirebildigin filmler.

Sevdim ben bu aleti :ehem
dikkat et 7/24 açık diyosun 3 kırmızı yemesin cihaz :D
#18 - Mart 08 2008, 11:11:39
He-man in abisi Çetin.

up.
#19 - Eylül 08 2008, 16:48:27
He-man in abisi Çetin.

Güzel konu olmuş eray eline sağlık Gerçekten harika bir cihaz xbox360 alıcaz en sonunda bizde ama ne zaman :D  Özellikle oyun ve grafikleri harika
#20 - Eylül 09 2008, 12:59:37

slm kardes bende ogluma aldim xbox 360 yurt disindayim internet indirdigim oyunlari dvd cd sine yazdirip konsola takiyorum ama okumuyor nasil bi yol izlememiz lazim bana anlatirmisin ayrintili bir sekilde..
#21 - Aralık 27 2008, 19:19:43

Eğer yurtdışındaysanız aldığınız makine fw sizdir.Firmware yazılımı yükletmeden internetten indirdiğin oyunları oynayamazsın, dvd rom okumaz.Türkiye de 25tl gibi bir fiyatla atılıyor.Eğer makinenize fw yüklüyse oyunu doğru yazdığınızdan emin olun.
#22 - Ocak 03 2009, 00:39:03

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.