Alternatifim Cafe

Küresel Piyasalarda Gözler ABD İstihdam Verilerinde

Discussion started on Ekonomi Haberleri

sabunkopugu

Küresel piyasalar bugün açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisine odaklandı.

Küresel piyasalar ABD istihdam verilerine odaklandı
Küresel piyasalar, dün Avrupa Merkez Bankası (ECB) kararlarının ardından negatif bir seyir izlerken, bugün açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisine odaklandı.

ABD Merkez Bankasının (Fed) aralık ayında faiz artıracağı beklentilerinin yükselmesi ile 7,5 yılın zirvesine çıkan dolar endeksi, ECB kararlarının piyasa beklentilerini karşılamaması üzerine hızlı şekilde düşüşe geçerek 97,75 ile son bir ayın en düşük seviyesine kadar geriledi. Fed Başkanı Janet Yellen'ın, dün gerçekleştirdiği sunumda faiz artırmakta gecikilmesi durumunda ortaya çıkabilecek risklere dikkati çekmesi, Fed'in 15-16 Aralık'taki toplantısında faizlerin artırılacağı beklentisini yükseltti. Yellen'ın toplantıya kadar gelecek verilerin dikkatle izleneceğini vurgulaması ise özellikle bugün açıklanacak tarım dışı istihdam ve işsizlik verilerinin önemini artırdı. Analistler, dün ECB ile piyasalarda artan volatilitenin, bugün tarım dışı istihdam verisi ile devam edebileceğini belirtiyor.
ekonomi
Dün ECB'nin eksi yüzde 0,20 olan mevduat faizini eksi yüzde 0,30'a düşürmesi ve varlık alım programının süresini 2017 yılının Mart ayına kadar uzatmasına karşın, varlık alım tutarında artış bekleyen piyasa beklentilerinin karşılanmaması nedeniyle pay piyasaları sert düştü.

ABD borsaları dün ortalama yüzde 1,5 değer kaybederken, Avrupa borsalarında kayıplar yüzde 4'e yaklaştı. Avro/dolar paritesi ise ECB'nin genişleme adımının beklentilerin altında kalmasının ardından yükselişe geçerek yaklaşık 8 ayın en düşük seviyesi olan 1,0534'ten 1,10 sınırına çıktı.
#1 - Aralık 04 2015, 10:12:28

Amerika'dan alınan bir çok ürüne vergiyi döşediler. Tercih edilmesini zorlaştırmak adına. Boykot etme eylemleri de sürüyorken doların düşmesi kaçınılmazdı ama daha fazla düşüp düşmeyeceğini ilerleyen günlerde göreceğiz. Tahminimce 5'e kadar indirilir. Daha fazlası şu an için zor geliyor bana. Bugün güncel olarak 6 ve 6.5 aralarında sallandı değeri. Şu an güncel olarak bu şekilde ilerliyor. Umut fakirin ekmeği :)Daha düşük sayılarıda görürüz umarım  :urfa


#2 - Ağustos 15 2018, 16:37:42

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.