Alternatifim Cafe

Süperstar tez konusu oldu

Discussion started on Magazin


Ajda Pekkan'ın yıldız olmanın tüm kriterlerine uyduğu belirtilen tezde sanatçının adının çay bardağına bile verildiği hatırlatıldı

 
"Türkiye'nin süperstarı" olarak tanınan Ajda Pekkan, bilimsel tez konusu oldu. Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi İletişim Bölümü Araştırma Görevlisi Sanem Bengü Uygunkan'ın hazırladığı "Yıldız Sistemi ve Popüler Kültür Arasındaki İlişki - Türkiye'nin Süperstarı Ajda Pekkan Örneği" başlıklı tezde, Pekkan'ın sanat yaşamında zirveye çıkışı ele alındı.
Tez kapsamında Ses dergisinde 1962-1992 yıllarında Ajda Pekkan ile ilgili olarak yayımlanan 287 haber tarandı, yıldız olma ölçütleri, popüler kültürle ilişkisi bakımından ele alındı. Tezde, sanatçının derginin kapağında 25 kez tek başına, 4 kez de dönemin ünlü şarkıcı veya oyuncularıyla yer aldığı kaydedildi.


46 yıldır sahnede
Sahneye 15 yaşında adım atan sanatçının yaklaşık 46 yıldır medya ve sanat dünyasında varlığını sürdürdüğüne dikkat çekilen tezde, Pekkan'ın her zaman sınırları zorlamaya çalışan bir sanatçı olduğu, yıldız olmasında büyük payı olan İlham Gencer, Fecri Ebcioğlu ve Fikret Şeneş'i hiçbir zaman unutmadığı vurgulandı.


Her dönemin yıldızı
Tezi hazırlayan Uygunkan, Ajda Pekkan'ın ünlü Fransız reklamcı Jacques Seguela'nın "Yıldız olmak, kalıcı olmaktır", "Sınırlarını zorla" gibi cümleleri içeren 34 ilkesiyle ilgili kriterlerin tümüne sahip olduğunu belirtti.
Pekkan'ın her dönemin yıldızı olduğu ifade edilen tezde sanatçının adının çay bardağına bile verildiği hatırlatıldı.


Yıldız var, yıldızcık var!
Uygunkan, Ajda Pekkan'ı yıldız kriterlerine uygun olması ve geniş halk kitlelerine hitap etmesi nedeniyle tez konusu yaptığını belirterek şöyle devam etti:
"Ülkemizde gerçek yıldızlar fazla değil. Yıldızcıklar var. Pekkan, sınırlarını zorlamış, tanınmış olmayı yıldız olmak saymamıştır. Sınır olarak gökyüzünü kabul etmiştir. Popüler kültürü yayan, ikonlardır. Pekkan da bir çeşit ikondur. Pekkan, insanların olmak istediği, tahtta duran yıldızı simgelemektedir."
#1 - Eylül 06 2007, 15:33:40
Hayatım Kural Dışı Olmuş.Kendimin Kuralıyım ߣN ...

 
£я§@N_05

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.