Alternatifim Cafe

Dünya Dönüyor => İslam Dünyası => İslami Download => Konuyu başlatan: !_By_Gizli_! - Ocak 10 2007, 13:10:45

Başlık: Arapça - Osmanlıca Klavye
Gönderen: !_By_Gizli_! - Ocak 10 2007, 13:10:45
Arapça harfleri dijital ortama dökmek Arapça öğreten ve öğrenmek isteyenler için büyük zorluktur. İmam Hatip Liselerinde, Arapça derslerinde öğrenciler için soru hazırlarken metinleri elle yazmaktan başka bir çaremiz yoktu. Çünkü Türkiye'de Arapça bir daktilo bulmak, zor olduğu gibi bulsanız da Arapça daktiloyu öğrenip de kullanmak ise ayrı bir zorluktur.
Öğretmenin el ile yazdığını öğrenci okurken, öğrencinin yazdığı metinleri biz okurken sürekli zorluk çekiyorduk. İnternette bir araştırma yapıp çözüme ulaşmak istedim. Ancak bulduğum bir çok program bilgisayara kurulum gerektirdiği gibi Arapça konuşulmayan bir ülke için hazırlanmamıştı. Ayrıca " hareke " kullanım desteği yoktu. Bazılarında da Arapça rakamlar ve semboller de yoktu. Microsoft Word' de simgeler içinde Arapça harfler vardı ve "bunlar bir html dosyası içinden çalıştırılması mümkün olabilir mi?" düşüncesiyle yola çıkıp zamanla önce harfleri , daha sonra hareke ve rakamları yazdırmayı başardım.
Şimdi ise " Arapça Klavye " hem fare, hem de elimizin altındaki tuşlara basarak çalışıyor. Bu program İmam Hatip Liselerinde görev yapan öğretmenler, Öğrenciler, Edebiyat Fakültelerinde Osmanlıca ders gören öğrencilerin ihtiyacını karşılamak için kullanılabilir.


http://www.muallim.biz/diniprogramlar/ArapcaOsmanlicaklavye.zip
Başlık: Ynt: Arapça - Osmanlıca Klavye
Gönderen: ..ÇoRaP.. - Ocak 31 2007, 14:05:40
abi bi yardım etsen çalıştıramadım yaw..
Başlık: Ynt: Arapça - Osmanlıca Klavye
Gönderen: Guardian34 - Ocak 31 2007, 19:11:29
abi bi yardım etsen çalıştıramadım yaw..
dosyanın içinde kurulum bilgisi yokmu
Başlık: Ynt: Arapça - Osmanlıca Klavye
Gönderen: .KopYacI. - Şubat 05 2007, 13:43:42
çOk güzel bu klavye hem artık
arapçada öğrene biliriz.
kurulumu birazcık zor ama kullanışlı.