Alternatifim Cafe

Dünya Dönüyor => Haberler => Ekonomi Haberleri => Konuyu başlatan: Fettane Şatifil - Ağustos 01 2010, 18:33:11

Başlık: Aselsan’ın insansız aracı ‘Peri’ Avustralya’da birincilik arıyor
Gönderen: Fettane Şatifil - Ağustos 01 2010, 18:33:11
Aselsan, “Peri” adlı insansız kara aracıyla takım lideri olarak katıldığı MAGIC-2010 Uluslararası İnsansız Araçlar Yarışması’nda yarı finali de geçerek, finale kalan ilk 6 takım arasında yer aldı.

Aselsan’ın liderliğinde kurulan “Kapadokya” takımı hazırladığı sistem çözümüyle, geçen yıl sonunda yapılan ve beş ülkeden 23 takımın başvurduğu yarışmanın ilk elemesinde adını ilk 10’a yazdırdı.
50 bin dolar kazandı
Geçen ay yapılan yarı finalde Aselsan’ın “Kapadokya” takımının yanı sıra ABD, Avustralya, Japonya ve Kanada’dan ilk elemeyi geçen takımlar sistem gösterileri ve sunumlarla yeteneklerini ABD ve Avustralya’dan oluşturulan jüriye gösterdi. Aselsan’ın yanı sıra Bilkent, Boğaziçi ve Ortadoğu Teknik üniversiteleri ile ABD’den Ohio State Üniversitesi’nden alanında uzman araştırmacıların biraraya  geldiği “Kapadokya” takımı yarı finali de geçerek ABD, Japonya ve Avustralya  ile adını finale yazdıran 6 takımdan birisi oldu ve 50 bin dolarlık ödüle de hak kazandı.
750 bin dolarlık ödül
MAGIC-2010 Uluslararası İnsansız Araçlar Yarışması’nda finale kalan robotlar ve takımları, 8-13 Kasım 2010’da Avustralya’da karşı karşıya gelecek. Avustralya Savunma Bakanlığı ve ABD Savunma Bakanlığının birlikte düzenlediği ve insansız araçlar alanında dünyanın en güçlü şirketleri ve en  başarılı üniversitelerinin katıldığı yarışmayı kazanan takım 750 bin dolarlık ödülün de sahibi olacak. Yeni nesil otonom insansız kara araçlarının geliştirilmesini teşvik etmek amacıyla düzenlenen yarışmada finale kalan 6 takım robot teknolojisinde en ileri  noktada yer alıyor.
En az üç robot
Yarışmada başarılı olmak için en az üç robotun insan müdahalesi olmadan, birbirleri ile koordineli olarak bilinmeyen bir bölgenin haritasının çıkarılması, bu haritada tehditlerin yerlerinin belirlenerek, komuta merkezine iletilmesi ve tehditlerin robotlar tarafından etkisiz hale getirilmesi şartlarının yerine getirilmesi gerekiyor. Uluslararası alanda birçok yeni projenin de önünü açması beklenen bu  yarışmada başarısını kanıtlayan Aselsan, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu akıllı  robotları geliştirip üretmeyi hedefliyor.