Alternatifim Cafe

Bilgisayar-Teknoloji-Internet => Teknoloji Dünyasından Haberler => Konuyu başlatan: Mercey - Haziran 04 2010, 19:40:10

Başlık: Google'a da sansür!
Gönderen: Mercey - Haziran 04 2010, 19:40:10
Yeter artık dedirtecek yasaklama yüz binlerce kullanıcıyı çıldırtmış durumda!

(http://cnetturkiye.com/images/2010/06/google2_anasayfa.jpg)

Son günlerde Google servislerinde yaşanan yavaşlamalaın ve bağlantı sorunlarının Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) yeni bir yasaklama dalgası olduğu ortaya çıktı.

Yakın zaman önce kendi içinde bazı servislerin IP adreslerini değiştiren Google'ın bu hamlesine karşılık vermeye çalışan TİB tam anlamıyla işi eline yüzüne bulaştırdı! Youtube yasağını devam ettirmeye çalışan TİB'nin yasaklanması istediği yeni IP numaraları diğer pek çok Google servisini de etkiledi.

TİB'nin ADSL servis sağlayıcı firmalara, bazı Google servislerine ait IP numarlarını göndererek erişimin engellenmesini istemesi tam anlamıyla bir karmaşaya yol açtı.

ADSL firmalarının kullanıcılarına gönderdiği bilgi notunda, Google'a erişimde sorun yaşanması, Google Analytics, Google Maps, Google Translate gibi Google uygulamalarına erişimin yavaşlayabileceği uyarısı yapıldı.

Google Toolbar yüklü bilgisayarlarda bazı sitelere, internet siteleri dahilinde “Google Search” kullanan alan adlarına erişimde yavaşlama olabileceği ifade edildi.

Firmalara ait Google uygulamalarıyla entegre veya Google Search'e dayalı bazı uygulamaların bu erişim kısıtlamasından etkilenmesinin de söz konusu olabileceği duyuruldu.

Yasak getirilen sitelerin arasında Google Translate, Google Earth ve Google Docs gibi popüler Google servisleri de bulunuyor.

İşte o bilgi notu

    Değerli Müşterimiz,

    3 Haziran 2010 tarihinde Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’ndan firmamıza iletilen karar sebebi ile Google’a ait bazı IP’lere hukuksal nedenlerden dolayı erişim engellenecektir. Erişimi engellenen IP’ler dolayısıyla, Google’in bazı uygulamalarına erişememe ya da yavaşlık yaşanması beklenmektedir. Bu engellemenin muhtemel etkileri içerisinde;

    - Google web sitesine erişimde sorun yaşanması,
    - Reklam vb. analiz verisi için web sitelerinde Google analytics, Google maps gibi Google uygulamalarını kullanan portal veya web sitelerinde erişimlerin yavaşlaması,
    - Google Toolbar yüklü bilgisayarlarda bazı sitelere yavaş erişme,
    - Web siteleri dahilinde “google search” kullanan alan adlarına erişimde yavaşlama,
    - Firmanıza ait Google uygulamalarıyla entegre ya da Google Search’ a dayalı bir takım uygulamalarınızın bu erişim kısıtlamasından etkilenmesi, söz konusu olabilecektir.

    BiRi adsl’in internet erişim performasından bağımsız şekilde, yaşanacak olası erişememe ve yavaşlık probleminden minimum ölçüde etkilenmeniz için konuyu bilginize sunarız.

    Saygılarımızla, BiRi
Başlık: Ynt: Google'a da sansür!
Gönderen: €mrê ©Âñ - Haziran 11 2010, 17:27:12
sansür felan yok google kendi kaşınıyor yasaklı olan youtube un ip lerinide kendi başka uygulamalarını eklemiş o yğzden bazen erişilemiyebilinir.