Alternatifim Cafe

Insan Ne Için Yaşar

Discussion started on Konu Dışı

Insan Ne Için Yaşar

gecenlerde tolstoyun insan ne için yasar adli kitabini okudum çok etkilendim ver sizlerlen paylasmak istiyorum..ivan bir kunduracidir bir gun karisi onun yaptigi çizmelerin parasini almasi icin koye gidip palto almasini söyler...ivan eline bir dal alip köyün yolunu tutar köye ulastiginda çizmeleri satigi kisinin kapisini çalmaya baslar.o adamin karisi kapiyi açar ivan parasini ister ama kadin hic pasinin olmadigini soyler ancak size haftaya verebilirim söz verir...ivan paltocuya gider borc ister ama paltocu onu tanimadigi icin borc vermez....ivan bir votka alir koye gitmek icin yola koyulur yolda hava soguk oldugu icin votkayi içmeye baslar sonra dusunur aman karima ne diyecem yaparsin satarsin parasini vermezler bumudur insanlik aman takmayacam degmez bosverecem bosver...turbe görür aman der buda ne beyaz bir sey görür korkmaya baslar yaklasitiginda çiplak bir insan görür...korkmaya baslar dusunur acaba bu insana ne oldu basina kötü bir seymi geldi yoksa soydularmi yada yaina gitsem ya bogazima sarilirsaivan o insani birakip yoluna devam eder ama bir an durur aman ALLAH im ne yapiyorum ben belkide o insanin yardima ihtiyaci vardir ya ben onun yerinde olsaydim baska birisi gorup yardim etmeyip gitseydi ne olursa olsun diyor geri donup gidiyor...turbeye yaslanmis çiplak adami görüruyor neden burdasin diye soruyor kafasini saliyor konusmuyor bile ivan paltosunu cikarip veriyor çizmeleride istersen gel gidelim bize isinirsin az bir seyler yiyeriz senin herhalde yatacak yerinde yoktur a damlan yola kouyluyorlar yolda giderken nerde geldigini soruyor adama adam diyorki ben cvazalandirildim baska bir seyde demiyor...yolda ivan dsunmeye basliyor ben simdi karıma ne hesap verecem paltoda anlamadim birde yanimda bir adam getiriyorum karisida evde yemek yapar ivani bekler ivan gec gelince yemegi yerler ekmekleride az kalmistir az kalan ekmegi ivana ayirirlar bu ekmekte biterse ne yapacam yarin ekmekte yok ivan kapiya gelir içeri girer karisi bakar ivanin elinde paltoda yok yoksa yinemi icti der birde yetmemis gibi alkolik arkadasini getirmis sinirden bakmaz bile ivan derki karisina yemek hazirlarmisin karisi derki sen hazirla bende sana hazirlayacak yemek yok der cok kizar bagirir der yetmemis icmiste birde içki arkadasini getirmis ivan giderr karisini koseye ceker ve konusur gittim borcu isteme karisi cikti haftaya verebilecegini soledi soz verdi ve gelirken bu adami turbeye yalanmis olarak gördüm çiplak bir vaziyette birakip gelsemiydim ivanin karisi yumayama baslar adamin yuuznede bakarken yemegi hazirlar ve oadam ilk defa gulmeye baslar hic gulmuyordu sasirirlar yemek yedikten sonra karisi ivan derki eger gidecek yerin yoksa bu gece burda yatabilirsin...yatmak icin adam cati katina gider ve ivan onlarda karisyaln yatar ve tayakta dusunurler karisi derki zaten ekmek yok yarin nasil yapacam birde bu adam karisi komuslarina gider odunc ekmek alir sabah yemegi yedikten sonra ivan adamlan konusur bu sekil olmaz yasayabilmen icin calisman gerekli istersen yanimda calisabilirsin oda evet der.. çizme yapmaya baslarlar o adamin ismi micheel michelin nami her yerde duyulur ivandan güzel çizme yapmaya baslar ivanda durumlari iyi olur bir gun kapilarinin onunde bir araba durur cok lüx bir araba kapi calinir iri yapili bir adam içeriye girir derileri gösterir bundan bana bir çizme yapacaksin bir sene bir yeri sokulmeyece sokulurse caninizi okurum eger yapabilirseniz alin yoksada yapmayin sotrumluluk kabuletmem ivan michele bakar michelde alalim der adam gider michel deriyi keser ivanin karsi bakar michele bakar ve sasirir o zengin adam çizme istemisti micheel terlik yapiyor ivanda gelir aman tanrim ne yapiyorsun boyle sen adam çizme istemisti ve sen terllik yapiyordun sana guvenmistim michell kapi caliniyor o zengin adamin usagi adam birazdan oldu arabadan iner inmez karisi dediki terlik yapin ona michelde terlikleri verir.....ve cok zaman ceker michell 6 sene orda kalir ve bir gun iceriye bir bayan girer yaninda iki cocuk cocuklarin ise ayaklari sakat kadin bakimli zengindi ivana cocuklar icin terlik yapmasini soyler ivanda cocuklara bakar acir kadina soyler bunlar dogustanmi oyle diye kadin der hayir ben evlatlik aldim bizim komsu bundan yillar once vefat etti o vefat etigi sira kocasida ormanda agac ustune dusup olmustu bakacak kimseleri yoktu benimde oglum vardi oglum oldu simdi ben bu cocuklari oglumdan cok seviyorum o an pencerede bir isik sacilir herkes hayretlen bakar ve kadin gider michele sorar ivan simdi sen kimsin der michell ben cezalandirirldim tanri tarafindan bu cocuklar geldi ya tanri bunlarinin anesini canini almam icin beni gönderdi geldigimde kadin ölüyordu cocuklarin ustune dusmustu cocuklar ondan sakat kadin bana yalvardi ne olursun alma canimi ben olursem cocuklarima bakacak kimse yok micheel melek ya almaz acir gider tanrinin yanina neden almadin cabuk gidip al gel der michel gider alir ve takrar gokyuzune ucmak ister ucamaz insan olur olumlu turbeye ciplak yaslanir tanri derki git bir kotluk ucte iyilik ogren ole gel der michel ibana derki bir karin acinca guldum iki kotuluk ise o zengin adamin 1 seene hic bir seyi dusunmeden cizmesini dusundugu icin 3 de bu cocuklar simdi tanri katinda cezam bitti o cizmeyi yapan zengin adam gelince arkasinda melek arkadasimi gordum biliyordum olecegini terlikleride onun icin yaptim ...

siz olsaydiniz turbede duran adama yardim edermiydiniz??

neden tanri cezalandiriryor melegi???

arkadaslar bir yazar gibi yazamadim yazarda degilim zatensi,zlerlen paylasmak istedim yorumlariniz yazarsaniz and  +Karizma sevinirim....
#1 - Kasım 07 2006, 20:35:13

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.