Alternatifim Cafe

Muse

Discussion started on Yabancı Sanatçılar - Gruplar

chilekesh

Yaşları 25 civarında olan İngiliz üçlü grup Muse, punk ve progressive rock'ı birleştiriyor. Birçok progressive rocker gibi çalışmaları
operaya benziyor; sağlam bir altyapı üstüne Matt Bellamy'nin soprano aryalarını dinliyoruz. İlk albümlerinin yapımcılığını Radiohead'in The Bends albümünün de yapımcısı olan John Leckie üstlenmiş fakat Nirvana ve Tom Waits'ten olduğu kadar Jeff Buckley ve Deftones'tan da esinlenen Muse'u Radiohead taklidi olarak nitelendirmek çok acımasız olur...

Güney İngiltere'de küçük bir şehirde Muse grubunu kuran üç delikanlının, bulundukları can sıkıcı, tekdüze ortamdan müzik yaparak uzaklaşmaktan başka amaçları yoktu başlangıçta... Matthew Bellamy (gitar, vocal), Chris Wolstenholme (bass) and Dominic Howard (drums) çok erken yaşlarda bir araya geldiler ve birlikte müzik yapmaya başladılar...

13 yaşında Gothic Plague adında ilk kayıtlarını yaptılar. Basta Chris, davulda Dominic ve Matthew gitarist ve solist olarak yer aldı; 90'ların hit şarkılarının kendi soundlarıyla coverlarını yaptılar; bu onlara önemli bir başarı getirmedi; Gothic Plague'dan sonra Fixed Penalty, ve ardından Rocket Baby Dolls...

Grup üylerinin söylediklerine göre, bu başarısızlık onları yıldırmadı tam aksine daha da hırslandırdı. Daha seçici davranarak ve daha özenli çalışarak kendi şarkı sözlerini yazmaya, bestelerini yapmaya başladılar ve bir daha asla cover yapmayacaklarına yemin ettiler. Kendi şarkılarını seslendirmeye başladıklarında da her şey bir anda değişmedi, izleyicisiz konserler veriyorlardı...

Müzikte kendi kimliklerini ve tarzlarını arayışları devam etti. Britpop onlara klişe ve tutkusuz geliyordu, (Britpop, 90'ların başından günümüze dek, İngiltere'nin popüler grupları -özellkle alternatif rock grupları- için kullanılan genel bir tanımlama) kendi müziklerinin bu kategoride olmasını istemiyorlardı. Bütün ülke Blur ve Oasis'e kilitlenmişken onlar ilgilerini Atlantik'in öteki yakasına çevirdiler. Günler ve geceler boyu Amerikan alternatif rock gruplarını dinleyip incelerken, dinlemekten asla vazgeçemedikleri iki albüm vardı: Nirvana- Nevermind ve Radiohead- The Bends; bu iki albüm onlara müziğin anlamıyla ilgili net bir fikir veriyordu...

Bu ciddi arayış sonrasında ne yapacaklarına karar verdiklerinde "Muse" adını aldılar ve her şey esas bu noktada başlamış oldu. Müzik artık bi kaçış olmanın ötesinde bir tutku haline gelmişti onlar için... Provalar daha da sıklaştı, özellikle canlı performans fırsatlarını kaçırmamaya çalışıyorlardı, küçük büyük bir çok salonda sahne alıyorlardı. Daha hırçın bir müzik, atom-smashing gitar ve görkemli bir vokal, derin ve bol kelime oyunlu şarkı sözleri... Bütün bunlar Muse'u kendi tarzına ulaştırmıştı. İlk iki single Muse (1997) ve Muscle Museum(1998) ilk önemli başarıları oldu. insanlar bu dinledikleri şey her neyse, gerçekten hoşlanıyorlardı... Bu iki single'ın yanına canlı performaslarını da ekleyerek "Dangerous Records" adında bir bantta birleştirdiler. Giderek merak uyandırıyorlardı ve basınının kendilerine olan ilgisi artmıştı; New York'taki CMJ festivaline davet edildiler, Mercury Lounge'daki olağanüstü şovlarından sonra Amerika'da da ilgi uyandıran bir grup haline geldiler... Bundan bir yıl sonra Maverick Records'la antlaştılar ve ilk albümleri Showbiz'i Eylül 1999'da çıkardılar.

Showbiz New Musical Express dergisinde haftanın albümü seçildiğinde şöyle bir başlık atılmıştı : "Muse'a bakın, bu kadar genç insanların nasıl olup da böyle iç acıtan şarkılar yapabildiklerini merak edeceksiniz..." ve başlık şu ifadeyle devam ediyordu: "Muse öyle bir müzik yapıyor ki hem rock müzik tutkunlarına hem de duygusal romantiklere hitap ediyor... balo saonunda dans ettiren punk şiirler... gözlerindeki ateşle ve damarlarındaki cesaretle... Bu grup çok büyük olacak..."

Muse'un şarkı sözleri gerçekten, kelimenin tam anlamıyla iç acıtıyordu. "Size tuhaf gelebilir ama bu şarkıların nereden geldiğiyle ilgili olarak hiçbir fikrim yok" diyor Bellamy ve ekliyor, " açıkçası bunların içimden, derinlerde bir yerden çıkığını düşünüyorum ama nasıl olduğunu anlamıyorum, dürüst olmak gerekirse anlamak da istemiyorum; bir gün bunun yanıtını bulursam kaybedeceğimden korkuyorum..." :yeah
#1 - Mart 24 2006, 14:18:34
« Son Düzenleme: Mart 26 2006, 17:03:13 Gönderen: TuuCem »

sıradan biri

ben bir tek muscle  museum'u biliyorum.güzel şarkı.eğer diğerleri de böyle ise güzel gruptur.
bir kaç tane önerdiğin şarkısını yazarsan sevinirim.
#2 - Mart 24 2006, 22:31:16

sıradan biri

Hysteria mutlaka dinle çok güzel bi şarkıdır

güzelmiş.
bu arada muscle museum ile ilgili birşey söyleyeyim.
muse sözlükte muscle ile museum'un tam ortasında imiş sanırım.bir yerlerden okumuştum ve ilgimi çekmişti... :okey
#3 - Mart 25 2006, 21:42:19

sıradan biri

umarım yanlış hatırlamıyorumdur ama ekşisözlük'te sanırım.
#4 - Mart 25 2006, 22:11:23

muse sevılmezmı ya bende forumda muse baslını arıyodum olmasaydı accaktım ama varmıs gerk kalmdı yanee  :Ç
#5 - Mayıs 14 2006, 22:28:15
İmzanız kural dışı

seweim bu grubu... hysteria,plug ın baby,muscle museum,suburn,uno parçalarını sewerim...
#6 - Haziran 07 2006, 17:43:54
moving on is a simple thing
what it leaves behind is hard
you know the sleeping feel no pain
and the living are scared

şarkılarının hepsini bilmiyorum ama dinlediğim şarkıları gerçekten mükemmel ;)
#7 - Haziran 15 2006, 12:30:32
saplanmış kalbine şuursuz oklar yine.
kim bilir, kim sorar halini?

T!Z!C!K

ya sanırım kendileri bu yılki rockn coke geliyolar öyle bi söylenti dolaşıyo aynı şekilde hım de...
#8 - Haziran 15 2006, 14:36:34

ya sanırım kendileri bu yılki rockn coke geliyolar öyle bi söylenti dolaşıyo aynı şekilde hım de...

muse geleceği kesinleşti
#9 - Haziran 24 2006, 00:02:08
İmzanız kural dışı.

sonuna_dek_akman

evt kesınlesıtı gelıyo muse rockun cokeye
#10 - Haziran 25 2006, 20:21:11

xxx
#11 - Haziran 25 2006, 20:26:49
« Son Düzenleme: Ağustos 26 2009, 17:13:01 Gönderen: S.B.K. »

supermassive black hole  :yeah  :yeah  :yeah   :yeah  :yeah
#12 - Ağustos 23 2006, 03:44:28
İmzanız kural dışı

ewrem

şarkılarının hepsini bilmiyorum ama dinlediğim şarkıları gerçekten mükemmel ;)

ayNeN... :4
#13 - Ağustos 25 2006, 21:08:07

sonuna_dek_akman

tanımıyom :öff
#14 - Ağustos 25 2006, 21:39:20

xxx
#15 - Ağustos 26 2006, 12:16:03
« Son Düzenleme: Ağustos 26 2009, 15:17:14 Gönderen: S.B.K. »

museee!! harika yaff offf offf rockn coke  X(  X(
#16 - Ağustos 26 2006, 16:19:14
yoksa yiteN beNMiyiM deRkeN...
NeRdeN geLDiN seN??...
kaybedeN beNMiyiM deRkeN...
NeRdeN geLdiN seN??... 

ya bana MUSE güsel şarkılarından önerir misiniz?
#17 - Ağustos 26 2006, 16:19:55
Sorarlarsa, "Ne iş yaptın bu dünyada?" diye, rahatça verebilirim yanıtını: "Yalnız kaldım. Kalabildim! Altı milyarın arasında doğdum. Ve hiçbirine çarpmadan geçtim aralarından..."

[Hakan Günday]

bence ''supermassive black hole'' u kesinlikle dine

bide muscle museum  :kisss
#18 - Ağustos 26 2006, 16:26:15
İmzanız kural dışı

saol cnm ama daha fazla öneri de buluna bilrimsin?
#19 - Ağustos 26 2006, 16:38:13
Sorarlarsa, "Ne iş yaptın bu dünyada?" diye, rahatça verebilirim yanıtını: "Yalnız kaldım. Kalabildim! Altı milyarın arasında doğdum. Ve hiçbirine çarpmadan geçtim aralarından..."

[Hakan Günday]

''please please please'' olabilir o da güsel canım  :kisss
#20 - Ağustos 26 2006, 21:58:18
İmzanız kural dışı

poison_black!!

bende arıodum fun club aççaktım ama baksana çok sefen yok hiç msj atmıolar yaa X(
#21 - Ağustos 27 2006, 17:01:04

beyeniyorum onları sesleride güzel! :))
#22 - Ağustos 28 2006, 17:21:13
PARAMORE

buRcHu

süperLerr :okey
#23 - Ağustos 28 2006, 17:40:08

sonuna_dek_akman

museee!! harika yaff offf offf rockn coke  X(  X(

banada muse dınnet kıssss
#24 - Ağustos 28 2006, 17:45:15

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.