Alternatifim Cafe

The Beatles

Discussion started on Yabancı Sanatçılar - Gruplar

miccheck

The Beatles, İngiltere'nin Liverpool kentinde kurulmuş bir müzik grubuydu. The Beatles hem sanatsal hem de ticari başarılarıyla tarihte büyük bir üne kavuşmuştur. Modadan müziğe kadar geniş yelpazede bügünkü gelişime payları büyüktür. Grup, birçok satış rekorları kırıp elliden fazla şarkisıyla liste başarısı göstermiştir. Amerika'da büyük bir başarıya ulaşmış ilk İngiliz grubu olan the Beatles, sadece Amerika'da liste başı olan yirmi tane şarkı bestelemiştir. Bu olay, yirminci yüzyılın en büyük müzik akımı olarak görülmektedir. EMI, 1985'te grubun yaklaşık olarak bir milyarın üzerinde satış yaptığını hesaplamıştır. Grubun, Paul McCartney tarafından yazılıp söylenen "Yesterday" adlı şarkısı müzik tarihinin en çok coverlanan şarkısıdır.

The Beatles, kendi materyallerini besteleyen ve birçok müzik tarzını içeren (ezgi, ska, psychedelic müzik, blues, heavy metal, country müzik) ilk rock akımlarındandır. Birçok yeni müzik tarzına kapı açan grup aynı zamanda birçok yenilikçi prodüksyon tekniklerine de öncülük etmiştir. 1965 yılının Aralık ayında çıkardıkları Rubber Soul ve 1966'da çıkan Revolver popüler müzik için devrim niteliğinde iki albümdür. 1967'de çıkardıkları Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band albümleri genel olarak ilk konsept albümü olarak görülür. Grubun giysileri, saç tarzları, müzik enstrumanı seçimleri, etkin oldukları dönemin modasını belirlemiştir. Grubun bu etkisi de, müzik sahnesini aşıp sosyal ve kültürel bir devrim niteliğine ulaşmıştır.

"Fab Four" (Türkçesi Muhteşem Dörtlü olarak çevrilebilir) olarak nitelendirilen the Beatles'ın üyeleri John Lennon (1940-1980), Paul McCartney (1942), George Harrison (1943-2001) ve Ringo Starr (1940)'dır. Grupta Harrison'ın bariz katkıları olsa da şarkıları genellikle Lennon ve McCartney yazmaktaydı. İlk albümlerinin prodüktörlüğünü üstlenen George Martin, Let It Be albümleri dışındaki tüm albümlerinin prodüktörlüğünü de yaparak grubun müziğinde açıkça etkili olmuştur.

The Beatles, 1963'ün sonlarında İngiltere'de sansasyon yarattı. Beatlemania olarak anılan bu çılgınlık 1964'ün başlarında Kuzey Amerika'ya da sıçradı ve daha sonraları tüm dünyaya yayıldı. Amerika'daki kariyerlerine eski Amerikan rock 'n' roll ve R&B öncülerinin şarkılarını coverlayarak başladılar. Elvis Presley, Buddy Holly, Bob Dylan ve Carl Perkins gibi beyaz sanatçılara saygı duymalarının yanında Chuck Berry, Little Richard, Ray Charles ve Larry Williams gibi siyahi sanatçıları da örnek aldılar. Kariyerlerinin başında bu sanatçıların stillerini örnek alırken daha sonraları kendi sanat fikirlerini ortaya çıkardılar. Müzik anlayışları beş yıllık bir sürede hareketli ve basit olan "She Loves You" ve "I Want to Hold Your Hand" gibi şarkılardan Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band ve Abbey Road albümleri gibi sanatsal eserlere dönüştü. Kendi şarkılarını yazarak, kayıt stüdyolarının tüm olanaklarını genişleterek, kalite ve özgünlük için çabalayarak the Beatles popüler müzikte uzun yıllar süren bir etki yaratmıştır. The Beatles müzik kariyerlerinin dışında beş filmde de oynamışlardır (A Hard Day's Night, Help!, Magical Mystery Tour,Yellow Submarine, Let It Be). 1960lardaki gençlik akımlarının sembolü olmaları konusunda basından daha önce hiç görülmemiş bir şekilde tepki alan grup, 1970'de grup üyeleri arasında çıkan sorunlar yüzünden dağıldı.
#1 - Mart 30 2007, 18:30:33

EFSANEVİ GRUP!!!!
#2 - Haziran 07 2007, 20:13:38
Aşkın gücü, güce aşık olmanın önüne geçtiği zaman dünya barışı öğrenecektir...(Jimmy Hendrix)

miccheck

Evanescence, Linkin Park gibi süper(!) grupların sayfasının 5'lere 6'lere ulaşması, Beatles gibi Clash gibi gruplarınsa bu sayıya sadece cevap olarak yetişmesi ne kadar kötü dimi? Hoş bu soru büyük ihtimalle cevapsız kalcak...
#3 - Eylül 06 2007, 16:29:06

_DaRkdreams_

OLmaz olmaz :Ç
Bütün yorumlara Seviyorum bu grubu yazarım 2-3 günde 6 sayfaya uğraşır :Ç
İstediğin şeye bak :Ç

Saygı duyulası grup
Her ne kadar bende fazla şarkısı olmasada bu grubu bilmeyeni en az bi şarkısını dinlemeyeni döverler :Ç
I saw her standing there güzeldir :Ç
Ayrıca Chris Cornell de Helter Skelter ı yazmak istermiş :Ç
#4 - Eylül 06 2007, 16:37:59

miccheck

Ha Helter Skelter diyince; bi cinayete isim vermiştir bu şarkı.. Charles Manson denen adam (Marilyn Manson denen ecinninin soyadını kullandığı şahıs) bu şarkıyı dinleyip, gaza gelip, çetesini toplayıp, yönetmen Roman Polanski'nin evini basıp, hamile karısıni öldürüp, evin her yerine Helter Skelter yazmıştır... Çok sonra, U2 Battle and Hum (yanlış hatırlamıyosam) konserinde bu parçayı çalmadan önce, Bono 'Çarls Mansın bu parçayı Bidıls'dan çaldı.. Biz de ondan geri alıyoruz' demiştir..
#5 - Eylül 06 2007, 16:52:20

the beatles yalnızca bir "müzik grubu" değil, bir çok insanın hayatına yön vermiş olan, vermekte olan ve verecek olan dört adet insanüstü varlıktan oluşan bir mucizedir
 her beatles şarkısından alacağınız bir şeyler vardır mutlaka, her şarkıda kendinizden ayrı bir parça yakalarsınız
 ne hissediyor olursanız olun, her türlü hissinizi bir beatles şarkısıyla dillendirebilirsiniz
 the beatles tuhaftır, the beatles içinize işler, ruhunuza işler
 bir kere de işledi mi biraz zor çıkarırsınız onu ordan
 zaten çıkarmak istemezsiniz ki!
#6 - Eylül 06 2007, 18:15:06

_DaRkdreams_

Ya bugün anneme taptım resmen :Ç

Beatles posterimi göstererek " Ooo ceren hanım bizim zamanımızın müziklerini dinliyon demek" didi . bununlada kalmayıp gruptakilerin ad-soyadlarını teker teker söylemeye başlayınca ağzım 1 karış açık kaldı :P " vay be anne " didim " sen neymişsin :Ç "

john lennon ' ın yoko onoylan bi ilişkisi vardı dimi didi :Ç bu gruptakilerden  paul yaşıyo tam emin diilim ama bi taneside kanserden ölmüştü sanırsam dedi :Ç

Ringo o vurmalı şeylerden çalıyodu dimi dedi :Ç John u da bi hayranı öldürmüştü galiba dedi :Ç

Anneme hayran kaldım canım benim (6)
#7 - Şubat 07 2008, 19:12:57

En sevdiğim 3 grup arasında.''Michelle'' adlı şarkısı beni hayattan soyutlar.John Lennon başlı başına hayranı olduğum bir insan,Paul McCartney ise müthiş besteleri ve o harika kadife sesiyle,George Harrison az sayıda ama şaheser olan bazı besteleriyle (While My Guitar Gently Weeps,Something,Here Comes The Sun) beni büyüler.Favori parçalarım:

Michelle (McCartney)
Girl(Lennon)
While My Guitar Gently Weeps(Harrison)
Hey Jude(McCartney)
Eleanor Rigby(McCartney)
Twist and Shout(Lennon)
I Want To Hold Your Hand(McCartney)
Help!(Lennon)
Yesterday(McCartney)
And I Love Her(McCartney)
Paperback Writer(Lennon)
Something(Harrison)
Love Me Do(McCartney)
Here Comes The Sun(Harrison)
Yellow Submarine(Ringo Starr soyler o yuzden dinlenmeli)
A Day In The Life(Lennon)
aklıma gelmeyen nicesi..
#8 - Nisan 05 2008, 01:29:02
From the houses of the holy
We can watch the white doves go

do you want to know a secret
#9 - Mayıs 24 2008, 22:50:59
Beatles'te Beş Minare

Yesterday,Hey Jude parçalarını ama en çok Let it be parçalarını severim..
#10 - Mayıs 24 2008, 23:49:37
« Son Düzenleme: Mayıs 24 2008, 23:50:50 Gönderen: Diyez »

Yesterday'i dinlemekten büyük bi zevk aliyodum.
Flütte neyin de calabilirim bu parcayi (6)
#11 - Mayıs 25 2008, 00:28:22
maRaz-ı mevT

Do You Want To Know A Secret
Ask Me Why
Please Please Me
Lucy In The Sky With Diamonds
Oh! Darling
Back In The USSR
Why Don't We Do It In The Road
Come Together
Helter Skelter (bu McCartney sarkısı 68 yılında nasıl punk muzik yapılabilir sorusunun cevabıdır,muthistir)
I Saw Her Standing There
Dear Prudence
Rocky Racoon
Across The Universe
A Hard Day's Night
Can't Buy Me Love
All My Lovin'
Penny Lane
Strawberry Fields Forever
All You Need Is Love
In My Life
Run For Your Life
Nowhere Man
Think For Yourself
Maxwell's Silver Hammer
I Want You (She's So Heavy)  (bu parcada 7 dklık bir muzik ziyafetidir)
Sun King
When I'm Sixty-Four
She Said
And Your Bird Can Sing

üstte yazmadıgım guzel parcalarından bazıları.
Grupla ilgili cokca tartısılan sey ise Lennon'un mu McCartney'in mi daha iyi bir vokal oldugudur.İkisinin de cok iyi soyledigi parcalar vardır,biri hızlı biri yavas sarkıları daha iyi soyler,Lennon'u daha cok sevsem de McCartney gibi vokal cok cok az var bence.
#12 - Mayıs 28 2008, 01:48:04
From the houses of the holy
We can watch the white doves go

Dionysus.

Ne varsa eskilerde var anacım.Nerde şimdiki ibişler, nerde efsanevi gruplar..
Onları dinleyeceğinize Let it be, Yesterday yada Here Comes The Sun dinleyin.

Ayrıca seni seviyorum George  :Ç
#13 - Eylül 12 2008, 22:07:47

The Beatles... Bu aralar taktığım grup.. Gece gündüz dinliyorum desem yeridir..
#14 - Eylül 12 2008, 22:14:54
out of the ash
i rise with my red hair
and i eat men like air.

sevilmez mi.. ? sevilir.. :Ç
#15 - Eylül 13 2008, 17:13:00
Göründüğü gibi mutlu değildir hiçbir şey.

Bu aralar en çok dinledigim grup. Daha yeni indirdim bir kaç parçasını da. Let it me,Hello- Goodbye
 ,Come Together,yesterday dinledigim parçalar arasında.
#16 - Eylül 13 2008, 17:22:43
Allah'ın BİLDİĞİNİ VARSIN KULLARIDA BILSIN....

Yesterday, all my troubles seemed so far away now it looks as though they are here to stay,
Oh I believe in yesterday.
:dondurma
#17 - Eylül 14 2008, 22:28:26

here comes the sun..
bu şarkıyı dinlerken kendimi uzun bir yolda üstü açık eski model bir arabayı sürer gibi hissediyorum..
ne güzel bir yolculuk olurdu!
#18 - Ekim 06 2008, 20:00:33
Beatles'te Beş Minare

Any_one

Ne varsa eskilerde var. Şanslı nesiliz aslında eskileri de dinleyebiliyoruz hala.
#19 - Ekim 06 2008, 21:27:17

canozgur_91

Şi lavz yu ye ye ye :Ç
#20 - Ekim 06 2008, 22:44:26

Dionysus.

"Why she had to go I don't know, she wouldn't say
I said something wrong, now I long for yesterday
Yesterday, love was such an easy game to play
Oh, I believe in yesterday"

..sözlerinin yaratıcıları.
Ne zaman bıkacağım len sizden :/
#21 - Ekim 07 2008, 20:39:07

let it biii let it biiiii let it bii let it bii :Ç
#22 - Aralık 15 2008, 17:20:09
Göründüğü gibi mutlu değildir hiçbir şey.

john lennon vatikanı affetmesin, papa bi biskrem alsın gelsin :Ç
#23 - Aralık 17 2008, 15:27:36
Beatles'te Beş Minare

Az önce Beatles'la ilgili bir belgesel izledim. (Hani şu radikalin kuponla verdiği) Bir kez daha heyecanlandım, her ne kadar belgesel kısacık da olsa(20dk kadar).
#24 - Aralık 17 2008, 19:52:44
out of the ash
i rise with my red hair
and i eat men like air.

Yeni bir çığır açmışlar adamlar müzikleriyle. Bir çok kişiye idol olmuşlar, esin kaynağı olmuşlar. 60lı yılların ortasına doğru yaşanan olayların da yer aldığı bir kitap okumuştum zamanında. Tamamiyle gerilim/korku olmasına rağmen, Beatles da hatrı sayılır bi kısımda yer alıyordu kitapta. Onlar sadece müzisyen değiller kesinlikle. ve her ne kadar bu sözleriyle hristiyan aleminin tepkisini üstlerine çekmiş olsalar dahi, onlar gerçekten bi dönem isa'dan bile daha popülerlermiş (:
#25 - Nisan 16 2009, 16:28:16

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.