Alternatifim Cafe

Çubukçu: Hukuka uygun bulmuyorum

Discussion started on Eğitim

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, bir hukukçu olarak Danıştayın katsayı konusundaki yürütmeyi durdurma kararını "hukuka uygun bulmadığını' belirterek, "1997 yılında katsayı kararını alan YÖK'ün yetkisi varsa, bugün bu kararı kaldırmaya da YÖK'ün yetkisi vardır"dedi.

TBMM Kulisinde gazetecilerin Danıştayın "katsayı" ile ilgili kararı konusundaki soruların yanıtlayan Çubukçu, meslek liselerinin tercih edilebilmesi için bir avantaj sağlanması gerektiğini ifade etti.
Hukukçu olarak kararı "hukuka uygun bulmadığını" ifade eden Çubukçu, dünyada hızla değişen eğitim sistemine Türkiye'nin de entegre olması gerektiğini vurguladı. Çubukçu, bir yandan bazı fakülteler kapatılırken yeni bölümlerin de açılması, bunları yakalayabilmek için esnek hareket edilmesi gerektiğini kaydederek, "Meslek lisesi meselesinin memleket meselesi olduğunu düşünüyorum. MEB olarak bunun, geleceğe dönük planlamamamız açısından çok çok önemli olduğunu düşünüyorum. Dünyayla rekabet eden genç nesli iyi yetiştirmek istiyorsak bugün bu planları doğru yapmak zorundayız" diye konuştu.

Sınav tarihlerinin değişip değişmeyeceği sorusuna Çubukçu, şöyle devam etti:

"Şu aşamada bir şeyin değişeceğini düşünmüyorum, ama gelişmelere göre değerlendirme yaparım. 97 yılında katsayı kararını alan YÖK'ün yetkisi varsa, bugün bu kararı kaldırmaya da YÖK'ün yetkisi vardır. Bu kadar açık. Hukuk böyle oradan buradan...o günkü hukuk bunların yetkisindeydi, bugün YÖK'e, 'sen böyle bir kararı veremezsin' demek, hiç izah edilebilir bir şey değil. Ben bir hukukçu olarak bunu kendime izah edemiyorum. Bir öğrenci meslek okulunda okuyor diye doktor olamayacağı dünyanın neresinde var? Meslek lisesi mezunları da istediği yükseköğrenimi görebilir. Bu, yükseköğrenim tercihlerini engellemeye yönelik bir karar. Bir gencin geleceğe dair hayallerini engelleyen bir karar. Vicdani karşılığı olmayan hiçbir şey adil değil. Bunun, gençlerin ve benim vicdanımda da hiçbir karşılığı yok. Adil bulmuyorum."     

GEREK OLURSA YAPARIZ

Çubukçu, "Danıştayın kararında devam etmesi halinde neler yapacağınızı düşündünüz mü?" sorusuna ise "Elbette var. Ama safha safha ben bunları gerekirse açıklarım" yanıtını verirken, yasal değişiklik konusunda, "Gerek olursa yaparız  dedim. Bu bizim görevimiz zaten" dedi.

Bakan Çubukçu, şunları kaydetti:

"Yaptığımız, bir grup meslek lisesine üniversite kapılarını açmaktan çok daha öte anlamı var bizim için 1997 yılında YÖK bir karar alıyor. MEB, bu kararı kaldırabildi mi zamanında? Ne dendi, 'YÖK'ün yetkisinde' dendi. Şimdi niye YÖK'ün yetkisinde olan bir konu, niye YÖK'ün yetkisinden çıktı? Herhangi bir kanuni düzenleme mi değişti? Ben yargının kararlarını verirken ülkenin her manada, geleceğe dair planlamalar da dahil, ele alması gerektiğini düşünüyorum, ele alacağını da ümit ediyorum. Bu konuda açık bir hukuki aykırılık ve telafisi imkansız zarar varsa, ben bu ikisini bu kararla daha örtüştürüyorum." / AA
#1 - Aralık 01 2009, 19:49:42
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Zeitgeist

Aslanım Çubukçu, konuş lan.
#2 - Aralık 01 2009, 19:55:31

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.