Alternatifim Cafe

Şehit Olmuş Biri Üzerinde Kul Hakkı Olsa Dahi Cennet'e Gider mi?

Discussion started on Merak Ettikleriniz

çok merak ediyorum bu sorunun cevabını.. Bir yandan Allah "kul hakkıyla karşıma gelmeyin" demiştir, bir yandan da şehitlerin yerinin cennet olduğu Kur-an'da belirtilmiştir... Beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim :))
#1 - Haziran 23 2007, 18:58:42
Aşkın gücü, güce aşık olmanın önüne geçtiği zaman dünya barışı öğrenecektir...(Jimmy Hendrix)

--MaVi--

kul hakkı Allah-u Tealanın helallik almadan affetmediği bir hadisedir. Nİtekim şehitlerin yeride cennette hazırıdr.hiç bir sorgu suale tabi tutulmadan cennete girerler ancak bunlara kul hakkı dahil değildir.Kul hakkı çok mühim. İnsan şehit olsa, Cennetin kapısına kadar gider. Kul hakkı ödenmedikçe Cennete giremez. İhsanı ilahi, Allahü teâlâ şehitlerin kul haklarını helalleştirecektir :))
#2 - Haziran 23 2007, 21:13:39

eslem

“Kaçmayarak, yalnız Allah’tan sevap bekleyip sabrederek, düşmana karşı durduğun halde öldürülürsen, borçlarından başka bütün günahlarına kefaret olur. Bunu bana Cibril söyledi.”
(Müslim)
Mavi'nin bahsettiği gibi şehitlik kul hakkını kaldırmıyor.Kanıtı bu hadis-i şerif olmalı.
#3 - Haziran 27 2007, 16:44:55

kul hakkını açıklar mısınız arkadaşlar hayyır bilmediğimden değil hiç bişi bilmesem kelime anlamlarında çıkartırım tşkler
#4 - Haziran 28 2007, 01:27:26
hERKes BiR yoLcUDuR yoLuNA KuRBaN oLDuğUm...

Kul hakkı, geniş bir kavram. Kulun bedenine ve malına yapılan tecavüzler maddî hukuk, kalp ve ruhuna verilen zararlar ise mânevî hukuk olarak değerlendirilmeli.

Kulun maddî hukukuna en büyük tecavüz, öldürme hâdisesi. İnsanın yaşama hakkına son verme, onun bu kâinatla olan bütün münasebetlerini bir anda kesip atma, kulu, Rabbine ibadetten alıkoyma, İlâhî eserleri tefekkürden, rahmanî nimetlere şükürden menetme cinayeti. Allah’ı tesbih eden yetmiş trilyona yakın hücrenin bütün bu tespihlerini bir kurşunla delip geçme, yahut bir bıçakla kesip atma ihaneti.

Fıkıh âlimlerimiz katlin üç yerde câiz olduğunu söylerler.

- İmandan sonra küfre girme
- evli olduğu halde zina etme
- haksız yere bir insanın kanına girme.

Bunlar dışında insanın hayatına son verilemiyor.

“Kim bir nefsi, kısas yahut yeryüzünde fesat çıkarma sebeplerinin biri olmaksızın öldürürse bütün insanları öldürmüş gibidir.”
(Mâide Sûresi, 32)

mealindeki âyet-i kerimenin tefsiri sadedinde Üstad Bediüzzaman Hazretleri, şu enteresan beyanda bulunur:

“Bir mâsumun hayatı, kanı, hatta umum beşer için de olsa heder olmaz. İkisi nazar-ı kudrette bir olduğu gibi, nazar-ı adalette de birdir.”
( Sünuhat)

Yâni, Allah’ın sonsuz kudretine nazaran bir insan yaratmakla bütün insanları yaratmak arasında fark olmadığı gibi, Onun sonsuz rahmet ve adaleti noktasında da bir insanın katli ile, bütün insanların katli arasında fark yoktur.

İnsanoğlu her nasılsa, başkalarının hakkını çiğnerken o insanların Allah’ın kulu olduklarını unutuyor. “Ben Allah’ın bir kuluna zulmedersem, Onun kahrına hedef olurum.” diye düşünemiyor. Bunun içindir ki, kendisine İlâhî ikazlar geliyor.

Bu rahmanî ikazlara tercüman olma sadedinde Allah Resulü de (asm.) ümmetini defalarca ve değişik şekillerde ikaz etmiştir.

Sadece üç misâl:

“Mazlumun bedduasından sakınınız. Çünkü onun duasıyla Allah arasında perde yoktur.”
(Buharî, Müslim)

“Ümmetimden müflis odur ki, kıyamet günü namaz ve zekâtla gelir. Ama, bu arada sövdüğü şu kimse, dövdüğü bir başka kimse dahi gelir. Bunun üzerine kendisinin hasenatından şuna verilir, buna verilir. Üzerinde haklar bitmeden kendi hasenatı tükenirse, o zaman onların hatalarından alınır kendisine yüklenir. Daha sonra cehenneme atılır.”
(Müslim)

“Kaçmayarak, yalnız Allah’tan sevap bekleyip sabrederek, düşmana karşı durduğun halde öldürülürsen, borçlarından başka bütün günahlarına kefaret olur. Bunu bana Cibril söyledi.”
(Müslim) 

Bu son Hadis-i Şeriften çok önemli bir hakikat dersi alıyoruz: Şehitlik de kul hakkını kaldırmıyor.

Allah yolunda canını veren bir mümin bunun büyük mükâfatını görmekle birlikte, kullara olan borçlarından kurtulamıyor. Zira kul hakkının affını Cenâb-ı Hak kula bırakmış. Aynı şekilde, samimi tövbe eden bir müminin de geçmiş günahları affolunuyor, ama kul hakkı bu affa da girmiyor.

“Tövbekâr olanlar hakkında hukukullah dâvâsı takip edilmez. Ancak hukuk-u şahsiye dâvâsı kalır.”
( Hak Dini Kur’an Dili) 

Meselâ, gıybet eden bir insan gıybet ettiği kimseden helâllik almadıkça bu günahın cezasından kendini kurtaramaz.

Kur’an-ı Hakîm’de, ilk bakışta kul hakkı gibi görünen ve kullar arasındaki adalet esaslarını tespit eden birçok âyetlerden sonra, “İşte bu Allah’ın hudududur, onu tecavüz etmeyin.” mealinde İlâhî ikazlar gelir. Demek ki, kul hakkını çiğnemek, Allah’ın hududuna tecavüz olarak kabul ediliyor. Artık böyle bir cinayeti işleyen insan kime iltica edecek, kimden yardım dileyecektir?

İnsan, Allah’ın kulu olduğundan onun hukukuna riayetsizlik de İlâhî azabı netice veriyor ve bu noktada hukuklar birleşiyor.

Kendi parmağımızı niçin kesemez, hayatımıza neden kastedemeyiz? Çünkü, ne beden bizim, ne de ruh. Haneyi harap etmeye de hakkımız yok, misafiri oradan çıkarmaya da. Yaparsak ne olur? Allah’ın mahlûkatında Onun rızası dışında tasarrufa kalkışmış oluruz. Bu ise hem hukukullah’a karşı bir isyan, hem de kul hakkını ihlâldir. Demek ki aynı fiil ile iki hukuka birden tecavüz ediliyor.

Alıntıdır..
#5 - Haziran 28 2007, 01:33:57
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Bu Ne Ya....!Saçmalık...
#6 - Temmuz 08 2007, 21:26:45
İmzanız kural dışı.

eslem

Hangisi saçmalık?
#7 - Temmuz 08 2007, 21:43:46

--MaVi--

Bu Ne Ya....!Saçmalık...
kul hakkıyla öteki tarafa gitmekmi saçmalık
#8 - Temmuz 08 2007, 23:39:47

tR!gonometR!k

Bu Ne Ya....!Saçmalık...

(!)...

Neyse...
Gerçekten ben de merak ediyordum bu konuyu.Çok sağolun.Daha cevaplanması gereken bir çok sorum var,bana yardımcı olursanız sevinirim. ;)
#9 - Temmuz 09 2007, 09:32:14

“Allah yolunda üç kez şehit dahi olsan ve üzerinde kul hakkı varsa Cennete giremezsin. Tüm günahların affedilir, Kul Hakkı hariç ”

İfade edildiği gibi, Şehitlik sevabı dahi, hiçbir şekilde kul hakkını kaldırmıyor.

Bu doğrultuda, Diğer bir kul hakkıda, insanların aleyhinde yaptığın dedikodu için dahi, o insandan helâllik almadıkça bu günahın cezasından kendini kurtaramıyorsun.

"Kul hakkı" gibi görünen ve kullar arasındaki adalet esaslarını tespit eden birçok bildirimlerde, önemine atfen sık sık
“İşte bu Allah’ın hudududur, ona tecavüz etmeyin.” anlamında uyarılar yapılmıştır.

Demek ki, kul hakkını çiğnemek, Allah’ın hududuna tecavüz olarak kabul ediliyor.

Alıntıdır..
#10 - Temmuz 09 2007, 11:17:38
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

“Allah yolunda üç kez şehit dahi olsan ve üzerinde kul hakkı varsa Cennete giremezsin. Tüm günahların affedilir, Kul Hakkı hariç ”

İfade edildiği gibi, Şehitlik sevabı dahi, hiçbir şekilde kul hakkını kaldırmıyor.

Bu doğrultuda, Diğer bir kul hakkıda, insanların aleyhinde yaptığın dedikodu için dahi, o insandan helâllik almadıkça bu günahın cezasından kendini kurtaramıyorsun.

"Kul hakkı" gibi görünen ve kullar arasındaki adalet esaslarını tespit eden birçok bildirimlerde, önemine atfen sık sık
“İşte bu Allah’ın hudududur, ona tecavüz etmeyin.” anlamında uyarılar yapılmıştır.

Demek ki, kul hakkını çiğnemek, Allah’ın hududuna tecavüz olarak kabul ediliyor.

Alıntıdır..

Affedilmez diyemezsin çünki Allah apaçık kitabında '' ben bütün günahlar AFFEDEBİLİRİM ama şirk hariç diyor bunu düşün
#11 - Ağustos 03 2007, 23:20:31
herkesin ağzında bir  fanilik dırıltısı
Sonunda tek bir şarkı tabutun gıcırtısı

allah şehitlerin kul hakkı ve şirk dışındaki bütün günahalarını affeder.
#12 - Ağustos 30 2007, 18:45:07
SEN BENİM FARKIMI FARK EDEMEDİN!AMA ARTIK FARKETSENDE FARKETMEZ!ÇÜNKÜ BENİM FARKIMI FARKEDENLER SENDEN ÇOK FARKLI!!!!!!!!

YA SİZE KİM DİYO ŞEHİTLER KUL HAKKI HESABINI VERECEK DİYE...
ŞEHİTLER KUL HAKKI HESABI VERMEZLER VE ONLARIN CESETLERİ ÇÜRÜMEZ.AYRICA ÖLÜNCE YIKANMALARINA GEREKTE YOKTUR.ÖLDÜĞÜ GİBİ TOPRAĞA VERİLEBİLİR...
neyse gelelim kul hakkına.ölen kişi gerçekten şehit tabirine uyuyosa allh ondan o hakkın hesabını sormaz,ama şu var mesela o şehit benim hakkımı yemişse allah tarafında o yenilen hakkım bir şekilde bana geri gelir ama tekrarlıyorum şehitten o hesap sorulmaz.
#13 - Ekim 11 2007, 14:03:29
BİR HİLAL UĞRUNA YARAB NE GÜNEŞLER BATIYOR.
Derken Mehmet Akif bizi düşündümü acaba.
herşey hilal uğruna.

night

YA SİZE KİM DİYO ŞEHİTLER KUL HAKKI HESABINI VERECEK DİYE...
ŞEHİTLER KUL HAKKI HESABI VERMEZLER VE ONLARIN CESETLERİ ÇÜRÜMEZ.AYRICA ÖLÜNCE YIKANMALARINA GEREKTE YOKTUR.ÖLDÜĞÜ GİBİ TOPRAĞA VERİLEBİLİR...
neyse gelelim kul hakkına.ölen kişi gerçekten şehit tabirine uyuyosa allh ondan o hakkın hesabını sormaz,ama şu var mesela o şehit benim hakkımı yemişse allah tarafında o yenilen hakkım bir şekilde bana geri gelir ama tekrarlıyorum şehitten o hesap sorulmaz.
zaten şehitten onun hesabını Allah değil sen soracaksın, mahşerdeki durumunun binde birini bile şuanda tahmin edemezsin, orada öyle bir korku kaplayacak ki seni cehennemden kurtulmak için iğnenin dahi hesabını yapacaksın!!!
Allah cennetlik kullarından eylesin... AMİN...
#14 - Aralık 13 2007, 20:10:36

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.