Alternatifim Cafe

Say'dan Müslüm Baba'ya dava

Discussion started on Magazin

Piyanist Fazıl Say, kendisine "yavşak" dediği gerekçesiyle şarkıcı Müslüm Gürses'e 50 bin TL'lik dava açtı.

Piyanist Fazıl Say, "Arabesk yavşaklığından utanıyorum" şeklinde internette yer alan yazısından sonra kendisi için "Yavşak... Kendisi sanatçı mı?" şeklinde ifadeler kullanan şarkıcı Müslüm Gürses hakkında 50 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı. Dilekçede, Müslüm Gürses’in beyanlarının yer aldığı gazete haberleri de delil olarak yer aldı. Fazıl Say, daha önce de kendisi hakkında "Saçmalamış. Tedavi olması gerekiyor" diyen Hülya Avşar hakkında 100 bin TL’lik manevi tazminat davası açmıştı.
#1 - Eylül 11 2010, 15:42:17
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

arsenik

Para kazanıyor işte oh mis.
#2 - Eylül 11 2010, 16:07:18

O Lafı Yemen İyi Para Kazandırıo Sana Müslüm Babada Haksız Değil Hani Ehehe :D
#3 - Eylül 11 2010, 17:55:00
Sana Yine Dönemem, Dönenem
Göz Göre Göre Seninim Diyemem
Yıkamam Kendimi Yasaklı Sevdandan Geçemem
Dünlerime Dönemem, Dönemem
Göz Göre Göre Yoluna Eğilmem
Sen YIRTILMIŞ DAMARIMSIN Kanarsın Dur Diyemem..

Hevai

Ne kadar üzücü,ülkenin en kaliteli müzik yapan adamlarından birinin böyle boş işlerle uğraşması? Sen ki dünya çapında koskoca müzisyensin, neden popüler kültüre hizmet vermeye çalışıyorsun?  Gülben Ergen-Hülya Avşar tartışmasına döndü artık.
Sen de yalanmışsın Fazıl Say.
#4 - Eylül 11 2010, 18:02:21
« Son Düzenleme: Eylül 11 2010, 18:10:56 Gönderen: _Vaveyla_ »

"Arabesk yavşaklığından utanıyorum" diyen birine, arabesk müziğin en büyüklerinden birinin "Yavşak... Kendisi sanatçı mı?" diye cevap vermesi kadar olağan bir durum daha yoktur.
#5 - Eylül 11 2010, 18:10:47
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Any_one

hakkını da arıyor işte, oh mis. hep boş iş dedirte dedirte insanlığı basitleştirdiler zaten.

"Arabesk yavşaklığından utanıyorum" diyen biri müziğin düştüğü yerden bahsederken arabeskçilerin gelip, üstlerine güzelce alınıp, bu sözü diyenin kişiliğine, sanatçılığına laf ederse haksızlığın alası olur fakat.
#6 - Eylül 11 2010, 18:16:34

Perfect Circle

Müslüm'cüğüm; ki kendisinin de son zamanlarda arabesk çizgisinden kaydıgını görmekteyiz, bu da demektir ki Fazıl Say'ın lafına gelmiş. Eğer savunduğu gurbetçi repi değilse tabii.
bkz: Başıma bir iş gelmeyecekse ben de arabesk yavşaklığından utanıyorum.
#7 - Eylül 11 2010, 18:41:27

bu ülkeyi en iyi tanıtanlardan biriyse, bu ülkede yapılan hemde enlerde olan müzikten utanıyorsa.. neysee.
arabesk müziği kapsayan o kadar sanatçı var ki Türkiyede, ne kadar ayıp Türkiye'nin bir çok sanatçısının yaptığı müziği böyle aşağılaması.
adamın para kazandığı, en iyi yapabildiği bir şeye böyle bir ifade de bulunursa alayıda yavşak der.
bunlar bir yana sanane kardeşim yapılan müzikten, kendi müziğe bak.
başkalarının yaptığı müziğine laf söylemesi çok anlamsız ayrıca.
#8 - Eylül 11 2010, 18:48:36

Any_one

hayır efendim, bu fikrini belirtmekte son derece özgürdür. ben de o seviyeye gelmiş bir sanatçı olsaydım, herkesin gözleri önünde aynı sözü söylerdim. madem haksız, arabeskçiler açsın dava. bakalım kim kazanıyor. kimseye zarar vermeden, kişiliğe laf etmeden, düşünce ve düşündüklerimizi belirtme özgürlüğümüz yok muydu yoksa?
#9 - Eylül 11 2010, 18:59:02

son 1 yıldır sanatı yerine ortaya attığı abuk subuk laflarla gündeme gelen biri bu fazıl say. 'nazım hikmet oratoryosu'nu kim biliyor lan, hanginiz duydunuz en basitinden? ama ''arabesk yavşaklığı'' denildiği zaman ilk akla gelen isim fazıl say oluyor. yalan mı? değil... sırf daha çok gündemde kalsın diye türkiye'nin orta sınıf kitlesinenin(kemalist, ulusalcı, çakma solcu) sırtını sıvazlamakla meşgul şu sıralar. kendisini çağdaş gören herkes fazıl say'ın arkasında duruyor ne hikmetse. dünya tanıyormuş, büyük bir sanatçıymış. eee, sanatını yapsın abi o zaman? mahalle karıları gibi ordan o insanı, bu değeri yereyim derken harcanmasın.

popüler kültürün kokan değerlerinden yılmaz özdil bir, fazıl say 2'dir bana göre. hiçbir konuşması inandırıcı değil. bildiğin tribüne oynuyor bu herif. dünya tanıyor ama türkiye'de o kadar fanım yok, bari ortaya bi'şeyler atayım da sürekli dönsün dursun ismim. mantık bu yönde. devam etsin. gülüyoruz ailecek.
#10 - Eylül 11 2010, 19:11:21
« Son Düzenleme: Eylül 11 2010, 19:12:20 Gönderen: Tylers »
Gidişim biraz suskun ama ''Dönüşüm'' böcek olucak.

Gregor Samsa

'Resim yavşaklığından utanıyorum.' sözüne, hangi ressam cevap vermez?
'Müzik yavşaklığından utanıyorum.' sözüne, hangi müzisyen cevap vermez?
'Sinema yavşaklığından utanıyorum.' sözüne, hangi sanatçı cevap vermez?
'Edebiyat yavşaklığından utanıyorum.' sözüne, hangi yazar cevap vermez?

İlla bir isim mi belirtmek gerekiyor birine küfretmek için? Zekeriya Beyaz repliği bu, siz etmeyin bari. Düşünce özgürlüğü değil, hakarettir bu olan. 'Arabesk müziğini sevmiyorum.' dese ne kayberdi Fazıl Say? Ortaya bir yavşaklık girmişse, olabiliecek tek şey zaten yavşaklıktır. Kısasa kısas. Başkasına yavşak derken sorun yok, başkası sana yavşak deyince; 'anne kamil beni dövdü!'
#11 - Eylül 11 2010, 19:15:45
« Son Düzenleme: Eylül 11 2010, 19:16:46 Gönderen: Mercey »
Mercey.

o seviyeye gelmiş bir sanatçıysa, müziğiyle ilgilensin.
onu o seviyeye getiren müzikle.
arabeskin ne kadar büyük bir dinleyici kitlesi var.
bu sadece arabesk müziği yapana değil, dinleyenlere yani Türk halkının çoğunu kapsıyor.
şu ülkede yaşayan onca insandan kim bir arabesk parça dinleyip beğenmemişliği vardır acaba.
ya arabesk bu ülkede yapılan dinlenen müzik, o seviyede bir sanatçıysa eğer neden arabesk yavşaklığı gibi bir şey kullanıyor.
kimse kimsenin yaptığı müziği beğenmek veya dinlemek zorunda değil.
ama kimse kimseninde yaptığı veya dinlediği müziği aşağılyamaz.
çok manasız.
#12 - Eylül 11 2010, 19:17:57

Any_one

yaa evet, Fazıl Say'ı çok iyi tanıyor ve onun hakkında bu tür yorumları bu kadar rahat yapabiliyorsunuz demek. onu tanımayıp, bu lafını konuşanlara laf edeceğinize önce siz birkaç bilgi edinin hakkında lütfen. bunu yaparsanız eğer, onun popüler olma, hatta Türkiye'nin çoğunluğu kültür seviyesi, anlayışı düşük olan insanları içinde popüler olma gibi bir isteği, ihtiyacı olmadığını görürsünüz. adamın bk attığı falan yok, açıklamış zamanında bir tartışma sonucunda söylemiş bu sözünü. durup dururken işi yok da laf atacak elin müziğine. gelmeyin şu medyanın oyunlarına.

ayrıca 'nazım hikmet oratoryosu'nu çoğunluk biliyor, bilinmedik bir oratoryo değil o, senin çevrende bilmiyorlarsa kimsenin bilmediği kanısına varman yanlış tylers'cım.

buyrun;

"Ben kimseyi hiçbir topluluğu böyle tanımlamadım. Ben bir olguyu böyle tanımladım. Bu bir ruhtur anlamındadır ve böyle bir ruhu böyle bir şekilde tanımlamak doğru değildir. Bu sadece benim kişisel Facebook sayfamda sürügelen bir tartışmanın; artık gerginleşip benim sinirlendiğim bir noktaya gelince söylediğim bir cümle.

Şimdi bu sert cümle Facebook'ta 20-25 gün öylece kaldı. Daha sonra benim özellikle kavgaya tutuştuğum, genç bir bayan onları herhalde kopyalayıp Radikal gazetesine yollamış. O da bastı, ilk kez daha sonra da medyaya bomba gibi düştü. Dediğim gibi ben bir basın açıklaması falan yapmış durumda değilim. Önemli bir kültür yozlaşması ve sosyal yozlaşma olduğu için tartışmanın arkasında durdum."
#13 - Eylül 11 2010, 19:29:08
« Son Düzenleme: Eylül 11 2010, 19:35:37 Gönderen: Netoçka Nezvanova »

Mesele tanıyıp tanımamak değil, mesele ortadaki bu sözdür. Birinin sanatına yavşak dedi mi bu adam? Dedi. O zaman ona yavşak denilmesini de yadırgamayacak. Aynı şey size ya da bize de dense, aynı tepkiyi verirsiniz. Kimse kıvırmasın. Çocukluktan başka birşey değil bu dava olayı!
#14 - Eylül 11 2010, 19:36:56
Mercey.

Perfect Circle

Olayı kişiselleştirenin müslüm gürses olduğunu gözardı ediyorsunuz. Verdiğiniz örnekler üzerinden; mesela ben tutup da ''sinema olayı çok b,ktan abi yaaa'' desem, bir zeki demirkubuz'un, ya da Kartal Tibet'in bana tutup da COCUK gibi ''sensin b,k'' diyeceğini sanmam. Kimin medyaya düşme cabasında oldugu belli. 
#15 - Eylül 11 2010, 19:46:49

Aydınlığın, çağdaşlığın ve öncülüğün, sanatçılığın sırtına külfettir. Emek karşıtıdır, duyarsızlıktır ve yaratamamaktır! Etik dışı “yalan dolanla” doludur. Ortadoğu işi, 3. sınıf, acındırmaca, tembellik, yeteneksizlik, rant, çamur, muallaklıklar üzerinden yaşar.

yazısında kullandığı ifadeler bunlar.
1.sınıf insan ya bunları kullanabiliyor kendisi.
dünyaca ünlü piyanistimiz işte.
yaptığı müzik arabeskten fazla dinlenmiyor bu ülkede.
oda bu ülkede yaşıyor ve çok iyi biliyor.
bu kültür seviyesiyle ilgili bir şeyse, yapılan müziğe 3.SINIF,ACINDIRMA,YETENEKSİZLİK gibi kelimeler cidden onun seviyesini göstermiş.
bir müzisyenin yapılan başka bir müzikle ilgili bu sözleri..  
yeriz onun bizi dünyaya tanıtmasını.
#16 - Eylül 11 2010, 19:50:36

Any_one

arabeski gel de başka şekilde anlat, isteyen istediğini dikkate alsın, isteyen istenilen fikrin arkasında dursun. fikirdir bu, seviyesizliğin nasıl belli olduğu da kişinin kendi seviye anlayışına göre değişir. önyargısız yorumlar yapmanız dileğiyle.

Olayı kişiselleştirenin müslüm gürses olduğunu gözardı ediyorsunuz. Verdiğiniz örnekler üzerinden; mesela ben tutup da ''sinema olayı çok b,ktan abi yaaa'' desem, bir zeki demirkubuz'un, ya da Kartal Tibet'in bana tutup da COCUK gibi ''sensin b,k'' diyeceğini sanmam. Kimin medyaya düşme cabasında oldugu belli. 
#17 - Eylül 11 2010, 19:55:50

'Ben ona yavşak dedim, o da bana sensin yavşak dedi, anne, anneciğim!' Vuhhuu... Tamam o zaman, herkes yavşaksa bu kadar, kabullenmeye razıysa yavşaklığı, sorun yok. : ) Gerici gençler, aydın gençlere saygı göstermeli. : )
#18 - Eylül 11 2010, 19:59:06
Mercey.

tabii canım, herkes nazım hikmet oratoryosunu konuşuyordu her köşe başında. fazıl say dendiği zaman ''ah gördün mü azizim, nasıl da güzel döktürmüş fazıl bey'' diyordu. herkes duymuşmuş. türkiye'de yaşadığımızı unutuyoruz sanıyorum. yav bu adamı sırf atatürkçü ve tayyib'e laf soktu diye sevenler var bu ülkede, neyin sanatından söz ediyorsunuz siz, kimi yiyorsunuz? daha bi eserini dinlemeden eşi görülmemiş sanatçı ilan edenler var diyorum olm, ayıktın mı?

ee böyle olunca da tabiki olur olmaz her yerde, alakası olmadığı konularda giydirdikçe giydirir ve böylece alkışı toplar. adam tanımış türk halkını. negzel.
#19 - Eylül 11 2010, 20:02:05
Gidişim biraz suskun ama ''Dönüşüm'' böcek olucak.

Gregor Samsa

Z.M.S

Arabeske laf söyleyenin ciğerini sökeriz aga.
#20 - Eylül 11 2010, 20:47:52

Arabeskle Büyüdük Arabesk Bitmez Sana Kalmadı Arabesk in İyi Yada Kötü Olması Fazıl Kendine Gel Koçum
#21 - Eylül 12 2010, 17:07:33
Sana Yine Dönemem, Dönenem
Göz Göre Göre Seninim Diyemem
Yıkamam Kendimi Yasaklı Sevdandan Geçemem
Dünlerime Dönemem, Dönemem
Göz Göre Göre Yoluna Eğilmem
Sen YIRTILMIŞ DAMARIMSIN Kanarsın Dur Diyemem..

İnsanlar da sizin avrupaya yavşaklanmanızdan utanıyor.
Ayrıca bunu sanatınızla yapmak varken utanıyorum dediğiniz cisimcikler üzerinizden nemalanarak yapıyor olmanız da aklı başında insanların size bir yerleriyle gülüyor olmasına da sebep.
#23 - Eylül 15 2010, 13:00:47

Müslüm aga doğru diyor .. : )
#24 - Eylül 17 2010, 11:39:46

Fazıl Say'ın kastı arabesk dinleyen bir çok kişinin hoyrat tavırlarından ötürü olmalı. Dinleyenlerin kendini jiletlediği bir sanatçı ki kendisi son zamanlarda her telden çalar oldu olayı kişiselleştirip o konu dahilinde yorum yapacağına direk söyleyen kişiye hakaret etmesi sığ düşüncesinin eseridir bence. Elbette bende arabesk dinlerim. Ama burada direk müslüm gürsesi koruyan ve dünyada tanınan bir sanatçımızı yerlere vurmak isteyen büyük düşünürlere soruyorum hanginiz elinde tespih veya şahin model arabaya 5 kişi binen veya sağa sola tüküren tiplerden bıkmadı ki?
#25 - Eylül 17 2010, 23:23:29

hülya avşar da kendisine 'hasta' dediği için onu da dava etmiş.bu ara pek bi gündemde davaları ile.
#26 - Eylül 19 2010, 16:34:34
'

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.