Alternatifim Cafe

Veliefendi'nin Kralı

Discussion started on Efsaneler

Bu sayfada at yarışı oynayanların bankosu, efsanevi Arap atı Mirhat’ın ani ölümünün ardındaki şehir efsaneleri var. Bu söylentiler 1998 yazında  Aktüel dergisine de haber olmuştu. İlk üç yarışını kaybeden ama sonraki 26’sını kazanan müthiş at esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolmuş, bi zaman sonra sahibi “bağırsak düğümlenmesinden” öldüğünü açıklamıştı.
Oysaki Mirhat henüz 5 yaşındaydı. Atların ortalama ömrü ise 40 yıl olarak kabul ediliyor. Üstelik ölmesine sebep olan hastalık için atın yarıştan hemen sonra yem yemiş olması gerekiyo. Mirhat’ın öldüğü 2 Temmuz 1998’de açıklanmıştı. Ama o, 21 Haziran’dan beri pistten uzaktı. Neticede şaibeli bi ölümdü gerçekten de. Ardından yarışseverlerin neredeyse taptığı bu atla ilgili yığınla efsane üretildi. Hatta Elvis Presley örneğinde olduğu gibi atın aslında hala yaşadığı bile anlatılıyodu.

Mirhat’ın karşısında rakip yoktu. Koştuğu yarışlarda milyarlar kazandırdı sahibine. Bu da at sahiplerinin tepkisini topluyordu doğal olarak. Mirhat’ın koştuğu bi yarışa at sokmak demek onca emeğin, paranın zayi olması demekti aynı zamanda. Yani bütün diğer atlar fasulyeden koşuyordu aslında, galip en başından belliydi. Bu yüzden atın sahibi tepkilerden korkup Mirhat’ı Konya’nın ücra bir kasabasındaki ahıra götürmüş. Sonra da “Mirhat öldü” diye açıklama yapmış. Asıl niyeti atını göz önünden çekip, unutturmakmış. Birkaç yıl sonra başka isimle koşturacakmış yine.

Öldüğüne inananlar da vardı tabii ki. Ama onlar da hikaye üretmekten geri kalmıyorlardı.

“Atın sahibi çok hırslı bi adam. Para kazanıcam diye Mirhat’ı her yarışa sokardı. Ama bu at Arap atı. Bunlar da gururlarıyla, inatçılıklarıyla ünlüdür. En son Bursa’da B sınıfı atlarla koşturmuştu Mirhat’ı. Bunun üzerine zavallı hayvan içine kapanmış. Tek bi lokma yem yememiş. Acısından, kahrından ağlaya ağlaya ölmüş Mirhatçık.

Atın öldüğüne inananlar arasındaki çok yaygın bi efsaneye göre ise Mirhat ölmeden önce kendisi kadar hızlı, asil, yıldırım gibi bi oğul-tay bırakmış geriye. Görünüşe bakılırsa babasından daha da ileride olacakmış bu at. Gerçi sahibi, bakıcısı, jokeyi dahil herkes böyle bi tayın olmadığını söylüyor ama efsane üreticileri doğal karşılıyo bunu: “Öyle diyecekler taabi. Diğer atların sahipleri babasından az mı çekti. Yavruyken işini bitirelim deyip hemen öldürtürler Mirhat’ın oğlunu vallaha.”
#1 - Mayıs 09 2006, 19:42:01

yok canım daha neler... :muhah  güzel efsane ipexy teşekkürler..  :ask
#2 - Mayıs 15 2006, 22:24:03
beyhan

çok teşekkürler ipexy güzel olmuş
#3 - Mayıs 16 2006, 16:18:20
iki yabancı birlikte ama yalnız iki yabancı biz de böle olduk dimi artıq inkar etme biz iki yabancıyız ama birlikteyiz bu da bana yeter

çok teşekkürler ipexy güzel olmuş
beeendine sewindim...

yok canım daha neler... :muhah  güzel efsane ipexy teşekkürler..  :ask
bişey değil...

#4 - Mayıs 16 2006, 16:21:05

hayvanda çok anlicaktı ya 2.sınıf atlarla koştuğunu.çok komik ya..saol ipek güzel efsaneler paylaşıyorsun bizimle :kisss
#5 - Haziran 15 2006, 19:01:09

ay çok garip bi olay yaa yazık olmul hayvancağıza erken ölümüne üzüldüm atları severim ben
#6 - Ekim 13 2006, 00:04:27

hayvanda çok anlicaktı ya 2.sınıf atlarla koştuğunu.çok komik ya..saol ipek güzel efsaneler paylaşıyorsun bizimle :kisss
#7 - Şubat 10 2008, 16:38:08
*Ah bu iyiler!
İnsanlar doğruyu söylemezler hiçbir zaman; bu türlü iyi olmak, ruhun bir hastalığıdır.

ay çok garip bi olay yaa yazık olmul hayvancağıza erken ölümüne üzüldüm atları severim ben
#8 - Şubat 11 2008, 22:36:24

at gibi efsane :Ç ilgin yürü be oglumcuların efsanesı böyle olur tek gectım senı rakımınnnn mezesııııı evımın kirasısın yüreeeeee beeeeeeeeeeeeeeeee mitrat :Ç
#9 - Şubat 11 2008, 22:43:03
Kadınlar'a bayılıyorum harika varlıklardır,öyleki salak ve beyinsiz erkekleri ilk görüşte anlarlar,ama asla  zekisinden anlamazlar.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.