Alternatifim Cafe

Prof. Neumark'ın 'Avrupalı Türkleri Neden Sevmez' Sorusuna Cevabı!

Discussion started on Tarih

Ord. Prof. Fritz Neumark (1900-1991), Hitler'den kaçarak 1933'te Türkiye'ye gelir. İstanbul Üniversitesi İktisat ve Hukuk fakültelerinde dersler vermiştir.

20 Temmuz 1936'da kurulan ve 1937 yılı yaz sömestresinde faaliyete geçen İktisat Fakültesi'nde (Umumi İktisat ve Maliye Teorisi Kürsüsü) başkanlığı da yapmıştır. 1952�de döndükten sonra Frankfurt Üniversitesi�nde rektörlük yapmıştır.]

Alman profesör Neumark ile bir kısım talebesi Boğaziçi'nde geziye çıkarlar. Talebelerden biri Prof. Neumark'a, (Avrupa bizi neden sevmez?) diye sorar. Prof. Neumark şu cevabı verir:

(Çok samimi olarak itiraf edeyim ki, Avrupalı, Türkleri sevmez ve sevmesi de mümkün değildir. Asırlardır kilisenin Türk ve İslam düşmanlığı Hıristiyanların hücrelerine sinmiştir. Sebeplerine gelince:

1- Müslüman olduğunuz için sevmez.

2- Sizler farkında değilsiniz ama, onlar şu gerçeğin farkındadırlar: Tarihten Türk çıkarılırsa tarih kalmaz. Osmanlı arşivi tam olarak ortaya çıkarsa, bugünkü tarihlerin yeniden yazılması gerekir.

3- Avrupa'nın pazarı idiniz. Şimdi Avrupa'yı pazar yapmaya başladınız.

4- En az 400 yıl Avrupa'da sırtımızda ve ensemizde at koşturdunuz.

5- Selçuklular Anadolu'yu, Osmanlılar ise orta Avrupa ve Balkanları Haçlı ordusuna mezar ettiler.

6- Sizi silah ile yenemeyenler, sizleri kendilerine benzeterek hakimiyet sağladılar.

7- Selçuklu ve bilhassa Osmanlı, İslamiyet uğruna her şeyini feda etmeseydiler, İslamiyet bugün belki sadece Hicaz'da varlığını devam ettirirdi, kaldı ki Vehhabiliği kuranlar da, İngiliz Dominyon Bakanlığı'nın adamlarıdır. Batı her yerde İslamiyet�i, sapık inançlara kanalize etti. Ama Osmanlı, Asr-ı Saadeti devam ettirdi.

8- Kilise size kin kusmaktadır, sebepleri yukarıdadır.

9- Ben Türkiye'ye geldiğimde 2 üniversiteniz vardı, şimdi 19 üniversite var. [O tarihteki sayı]

10- Sizler, gerçek hüviyetinize döndüğünüz an Avrupa'nın refahı ve medeniyeti yıkılır.

11- Yine sizler, Avrupa'nın tarihi düşmanısınız ve daima düşman olarak kalacaksınız.)

#1 - Nisan 05 2007, 16:21:27

gercekleri bide bastakiler görebilse o zman türkler yine hak ettiği yere cıkardı ama yakındır avrupa saltanıtını yine biz yıkcaz inş.
#2 - Aralık 16 2007, 23:14:15
Kural Dışı İmza

zsem

vay anasını :öff
bu kadar mı cekememezlik var...bir an gurur duydum Türklüğümden yani her an...ama suan ki durumumuz pek ic acıcı deil..Allah sonumuzu hayır etsin...
#3 - Aralık 16 2007, 23:23:36

Avrupalının yerinde ben olsam bende sevmezdim heralde.kolay değil osmanlıyı hazmedebilmek onun büyüklüğünü kabullenebilmek her baba yiğidin altından kalkabileceği bir yük değildir.Ne Mutlu Türküm Diyene demekten gurur duyuyorum bu can bu bendenden cıkıncaya kadar da her daim arkasındayım.
#4 - Aralık 21 2007, 16:13:55
''  Kaybedecek neyin var,ihtimalinden başka...

Yakında karşınızda faşist bir Türk ilerleyişi gördünüz mü ne yapıcaksınız..?..Çok merak ediyorum..!

#5 - Aralık 21 2007, 20:33:52
İmzanız kural dışı.

o günlerde yakındır tekrar.. kafamızı yoralım..
#6 - Aralık 31 2007, 21:39:34
kısmet

mg

gercekleri bide bastakiler görebilse o zman türkler yine hak ettiği yere cıkardı ama yakındır avrupa saltanıtını yine biz yıkcaz inş.

inş :))

Yakında karşınızda faşist bir Türk ilerleyişi gördünüz mü ne yapıcaksınız..?..Çok merak ediyorum..!

Ha benim tosunuma maşallah...

#7 - Ağustos 06 2009, 22:52:25
« Son Düzenleme: Ağustos 06 2009, 22:52:46 Gönderen: mg »

Attila'yı ve dürtüklediklerini unutmayın ^^
#8 - Ağustos 06 2009, 23:08:34
  :ask düş #

Kimseyle bu konuyu tartışmak da istemem. Fikirlerimi dile getirdim, gittim.
lafımı soktum çeker giderim. :Ç

bugün hala "Osmanlı"yı, o zamanki refahı ve huzuru özledik diyenler var. hem balkanlarda hem de orta doğuda.
daha bir de "başka birşeyi var mıymış Osmanlı'nın?" soruluyor, ne kadar akıllıca?

evet atalarım çok güzel adamlar öldürdü fetihlerde, "çokta öldü". doğanın kanunu nedeniyle.
bugün barbar dedikleri Attila bile Asya medeniyetinin önemli ürünlerinin Avrupa'ya gitmesine vesile olmuştur.

aslında biliyoruz Avrupalı'nın Türkleri neden sevmediğini.
Türkler diğerlerine ne yapmışta sevmiyor onu araştırmak lazım ^^

“Geçmişini bilmeyen, geleceğini bilemez”
#9 - Ağustos 07 2009, 08:32:30

insanoğlunun nefsi var oldukça bu savaşlar devam edecek, ne senin ne de bi başkasının değiştirmek için gücü yeter.
eğer tahmin ettiğim şeyi Türkler kabullenmiyor diyorsan, bence sen yaşama.
Türkler yapsa taş üstünde taş, baş üstünde baş koymaz. ^^
böyle bir ırkın mensubu olduğum için gururluyum. çünkü tarihte bu kadar şerefli bir yoktur...
#10 - Ağustos 08 2009, 10:18:16

asitli kuyuları mı söylüyorsun?
iyi yapmışlar ^^

merak etme bende çok şeye şahit oldum, şahit olanlarla oturup kalktım
#11 - Ağustos 08 2009, 19:54:25

muehehehe :)
#12 - Ağustos 08 2009, 23:24:05

keske bizde görsek bazı seylerıde bu avrupa hayranlıgına bi son versek
#13 - Ekim 11 2009, 13:44:19
« Son Düzenleme: Ekim 11 2009, 13:44:49 Gönderen: sosyolog »

Yeni!
100810
#14 - Ekim 14 2009, 03:26:22
« Son Düzenleme: Nisan 07 2010, 15:32:38 Gönderen: hebâL-i fesâne »
Hakk ulaşır. Hakkı bırakmaz, alır.

Alıntı
6- Sizi silah ile yenemeyenler, sizleri kendilerine benzeterek hakimiyet sağladılar.

Bütün meramım bu. Her dış etkiyi politika görmemin sebebi bu.
#15 - Ocak 01 2010, 13:24:20
Biz ol nesl-i kerîm-i dûde-i Osmaniyânız kim
Muhammerdir serâpâ mâyemiz hûn-ı hamiyetten

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.