Alternatifim Cafe

The Mamas & The Papas

Discussion started on Özgün Müzik

The Mamas & The Papas

The Mamas & the Papas (ilk albüm kapağında The Mama's and the Papa's olarak geçer) Amerikalı müzik grubu. 1965`ten 1968`e kadar aktiftir, toplam 5 albüm yayımlamıştır. Grup müzik piyasasında kısa bir süreliğine görünmesine rağmen müzik tarihinde önemli bir yer tutar, günümüzde de sıkı hayranları hala bulunmaktadır.

Grup adını bir televizyon şovundan esinlenerek aldı. Önceki adları -kısa bir süreliğine de olsa- "The Magic Circle" idi. Fakat elemanlar gruba akılda kalması daha kolay bir isim arıyorlardı. Evlerinde otururken bir televizyon şovunda "... Bazıları bizim kadınlarımıza ucuz diyor, fakat biz onlara sadece "Anne" diyoruz." ifadesini duydular. Cass yerinden zıplayarak "Evet' Ben bir Anne olmak istiyorum!" dedi. Michelle de ona katıldı. John ve Denny de birbirlerine bakarak "Baba?" dediler, ve grubun adı böylece kurulmuş oldu.

Denny Doherty, Cass Elliot, John Phillips ve Michelle Phillips dörtlüsünden oluşan grup ilk ve en büyük patlamasını California Dreamin parçasıyla 1965 yılında gerçekleştirdi.Diğer bir hitleri ise Monday, Monday adlı parçalarıdır.

Lirik sözleri ve yumuşak soundları ile, başka hiçbir Flower Power akımlı grubun ifade edemediği kadar yaşam duygusu ve sevincini ifade ettiler. Fakat grup elemanları, kayıt sırasında (hatta günlük hayatlarında) sık sık marijuana gibi uyuşturucular kullandıklarını söyleşilerde belirtti.

John ve Michelle Phillips boşandıktan sonra 1972 yılındaThe Mamas & the Papas grubu dağıldı. Cass Elliot 1974'te, John Phillips 2001'de Los Angeles'de, Denny Doherty ise 19 Ocak 2007'de hayatlarını kaybettiler.

Dream A Little Dream Of Me'yi dinleyin derim.Çok tatlı ninni gibi bir şarkıdır.
Bende başka şarkılarını bilmiyorum zaten  (6)
#1 - Ekim 10 2008, 20:22:19

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.