Alternatifim Cafe

[düşünüyorum o halde varım]peki düşünmeyen canlı yok mu?

Discussion started on Felsefe

arkadaşlar sokrates demiş ki 'düşünüyorum o halde varım'peki düşünmeyen canlı yada madde yokmu? kalem silgi yada hayvanlar mesela veya bitkiler bunlar düşünemiyo ozaman bunlar yokmu?sokrates bu sözü ne için söylemiş?düşünmek derken neyden bahsetmiş?
yoğun bakımdaki bir adam varsayalım.bu adamın beyin ölümü gerçekleşmiş düşünme fonksiyonlarını kaybetmiş peki bu adam yokmu?
bu konu hakkında biraz düşünüp yorumlarınız buraya yazarsanız sevinirim :))
#1 - Eylül 10 2006, 18:08:29
bir ilişkide araya özlem girsin iyidir, ilişki kuvvetlenir falan diye düşünülür ama araya sadece özlem girmez! buse girer, selin girer, melis girer, ece girer... girerde girer =)

ewrem

Azimle s.çan da betonu deler demiş atalarımız, sen hiç deldin mi?
#2 - Eylül 10 2006, 18:10:17

SnoWays

Hayatımda böyle bir soru+böyle bi cevap görmedim
 :kop :kop
#3 - Eylül 10 2006, 18:18:35

:muhah esprimi yaptın bana mı öle geldi
#4 - Eylül 10 2006, 18:19:29
bir ilişkide araya özlem girsin iyidir, ilişki kuvvetlenir falan diye düşünülür ama araya sadece özlem girmez! buse girer, selin girer, melis girer, ece girer... girerde girer =)

espri yapmak yerine biraz düşünsek  ;)

bence insan düşünceleriyle vardr.yada herhangi bir varlık düşünceleriyle kendini bulur.bir ortam düşün.herhangi konu hakkında pek fikri olmaynlar,orada bedenen var olmalarına rağmen aslında yokturlar,çünkü düşünceleri yoktr.
düşünmek her seyin başlangıcı olduğu gibi var olmanın,ayrıcalıklı olmanın da başlangıcıdr.
ben böle düşündüm,demek ki varım  :nohashas
#5 - Eylül 10 2006, 18:21:18
give me something to kill the pain
there is no tomorrow and no today
my soul is not for eternity
...and i know i will fade away in memories

evet haklısın..doğru sokrates bu sözü madde olarak var olmaktan bahsetmemiş dimi
bencede insan düşünebildiği akıl fikir yürütebildiği kadar vardr.çünkü insanlar düşünceleriyle var olur yanlışmıyım :alala
#6 - Eylül 10 2006, 18:39:22

BENCEDE HAKLI  :)CEVAP BUDUR rap89 ARTIK ARAMANA GEREK YOK kioptum :kop
#7 - Eylül 11 2006, 11:42:45

...LaL...

Konuya bak...Cevaplara bak...
#8 - Eylül 12 2006, 00:11:16

ewrem

Böyle bir konuya adam gibi cevap verilmez heralde :öff
#9 - Eylül 12 2006, 00:14:01

...LaL...

Herhalde...
#10 - Eylül 12 2006, 00:22:44

niye verilmesin?amacınız sadece geyik değilse verilir.şekil A ben üstte verdim.istersen okuyabilirsin. :Ç
#11 - Eylül 12 2006, 23:04:45

Nefes alması için düşünmesi lazım bir canlının..
Mecbur yani..
 ;)
#12 - Eylül 12 2006, 23:14:04
Uçacakmışım gibi hissediyorum, ama ne zaman denesem hiçbir şey olmuyor..

eslem

Nefes alması için düşünmesi lazım bir canlının..
Mecbur yani..
 ;)

hayvanlar düşünerekmi nefes alıyo kızz (6)
#13 - Eylül 12 2006, 23:50:41

eslem onlarınki sadece bedensel varlık.nefes almak yasamak ama düşünmeden,farkında olmadan ysamak anlamında kullanılmıs sanırım aslının cümlesinde  ;)
#14 - Eylül 12 2006, 23:53:09

ewrem

niye verilmesin?amacınız sadece geyik değilse verilir.şekil A ben üstte verdim.istersen okuyabilirsin. :Ç
Sorunun amacı da geyik olduğuna eminim, onun için düzgün cevap vermedim, sen istemişsin vermişsin güzel :)
#15 - Eylül 13 2006, 00:01:27

eslem

eslem onlarınki sadece bedensel varlık.nefes almak yasamak ama düşünmeden,farkında olmadan ysamak anlamında kullanılmıs sanırım aslının cümlesinde  ;)
hımm dooru kız bu açıdan bakmadım  :okey
#16 - Eylül 13 2006, 00:22:08

Yeni!
Ben bu konuda Berkeleyci bi düşünce sistemine sahibim..
Var mıyız yok muyuz...
Descartes ''Düşünüyorum o halde varım'' der Berkeley ise düşünüyorum öyleyse varım' değil 'algıladığım için varım'' der bence bu dağa mantıklıdır...

insanlarda çeşitli algılar var ve bunlar insanda gerçekliği oluşturur. bunlar: zeka, duyu organları ve tecrübelerden kaynaklanan gerçekleşmekte olan olayların sonucunu kestirebilme;yani öngörüdür. bunlardan bazıları bazı insanlarda ön plana çıkıp gerçekliğe dayanak noktası oluşturur. ama abartılması bir çok rahatsızlıklar ve sorunlar ortaya çıkartır. mesela zekasıyla bir dünya kurmaya çalışan bir insan diğer algılarından uzaklaşıp bu algısına yüklenirse gerçekte var olduğunu sandığı bir dünya inşa eder buna öyle inanır ki sonunda herşeyi doğru yaptığını ve bu tersliklerin nereden kaynaklandığını kendine söyleyerek çelişki içine girer ve bu hastalığın ilerlemiş hali paranoyadır(ateistlerin sık karşılaştığı bir problemdir). bir başka durum da beş duyu organına yüklenen bir insandır. zaman kavramından çıkar. sadece maddeleri somut şeyleri algılayıp onları yaşadığından diğer algılarının tetiklediği bazı duygulardan dolayı korku yaşamaya başlar. (materyalistler bu konuya örnek verilebilir.)bu konuda GÜCÜ TÜKENENLER gidişatı algılayamaz ve rüzgarla birlikte savrulan bir bensizliğe girer. diğer bir tanesi de tecrübelerin ne zekayla ne de algıyla açıklanabileceğini; yalnızca şimdiye kadar gelmiş olan bazı düşüncelerin ve tecrübelerin hiç sorgusuz sualsiz kabul edilmesi gerektiğini savunan insanlardır. bir noktadan sonra hiçbir şeyi bilmediklerini, söylenen tecrübelerden ve başka yapabilecek hiçbir şeylerinin olmadığını ve bunlar olmazsa yaşayamayacaklarını düşünmeye başlarlar. ve artık bağımlı olmuşlardır. belli kalıpların içinde kendini çaresiz hisseden, düşüncelerin arkasına sığınan ve grup oluşturma ihtiyacı hisseden bir topluluk haline gelirler. ve yönetilmesi kolay kendine olan güvenleri zayıflamış bir toplum haline gelirler(bunlara da tutucu insanların ve yobaz inançlara sahip insanlar örnek verilebilir.) bu insanların hepsi gerçeklik kavramından çıkarak varlığı anlayamazlar. bu üç algı güzel ve dengeli bir şekilde insanda var olduğu zaman ise insanlar mutlu ve dengeli yaşamaya başlayacaktır. kendine güvenleri olan, gerçekleşen her şeyi kabullenebilen, ve uygun mücadeleyi veren, bağımsız düşünüp kararlar alan olgun ve kendini üstün görmeyen her şeyi ciddiye alan ama takıntı yapmayan sağlıklı insanlar ortaya çıkar

saygılar...
#17 - Eylül 13 2006, 17:15:29
« Son Düzenleme: Ekim 09 2012, 17:20:52 Gönderen: yamuk_prenses »

saol cvp için
#18 - Eylül 13 2006, 21:29:48

rap89 post olsun diye cevap atma.
Yamuk_prenses, çok farklı bir yön bence ama aklıma yatmadı fikir.
#19 - Eylül 14 2006, 02:10:24
Uçacakmışım gibi hissediyorum, ama ne zaman denesem hiçbir şey olmuyor..

eheueh süpEr oLmuş başLık yaa
hakikatEn
akLı oLupta fikri oLmayan birsürü canLı var,
sokratEs sanırım bu kanıyı sadEcE insanLar için söyLEmiş (6)
#20 - Eylül 14 2006, 15:59:15
...Senin aydınlığındır ay'a ışığını veren geceleyin.
Ben bir geceyim, sen bir ay'sın madem,
Gökyüzünde bensiz gitme, istemem...

eğer bu soruyu soran arkadaş bu dünyadan sonra var olan hayat inanıosa şöle cvp veriim...cennet cehennem olayı otlar için börtü böcekler için geçersizdir...var olmak onlar için yaşamı düşünmek değildir...çünkü bilinçleri yoktur.sokratesin görüşüne gelince...düşünmekten kastı algılayabilmektir...algılamaktan kastı ise doğruyu yanlışı ayırt edebilmektir...soru bana saçma gelmedi bu arada.çünkü bende bunun ne demek olduunu düşünüp araştırmıştım 3-4yıl önce...başlık saçma olmuş olabilir ama bence sormak istediği şey biraz farklı...
#21 - Eylül 28 2006, 22:16:32
« Son Düzenleme: Eylül 30 2006, 16:23:12 Gönderen: daisy07 »

Beni bütünde aramayın artık ...
Satırların sözcüklerin arasına sakladım kendimi ...
Kimse bulamasın, daha fazla silemesin diye çabalarım ...

Buket''im :bite

Yorumsuz .!
#22 - Eylül 28 2006, 22:20:46
Hakkımda bilmen gerekeni ;  Hakkın olduğunda söylerim ...

El çükü ile gerdege girene damat degil godoş derler ... ; )

bu kadar farklı cevaba nerden vardınız anlayamadm..

soruda mantısız değil, bilgisizlik üzerine sorulmuş diye düşünüyorum..

sokratesin dediği ise aynen şudur;

ben düşünüyorum düşüncemle varım,

ve ben bir ağacı yontup şekil veriyorsam ve onu masa yapıyorsam ki bu da

onu aklımla yönettiğimi gösterir ve onu algıladığımı öyleyle

benım algılamam çerçevesinde cansız varlık veya hayvanda , bitkide vardır

mantıkıszmı sizce? bence oldukça mantıklı...
#23 - Eylül 30 2006, 18:14:57
๒єภเ รєש๓єк เçเภ קг๏ﻮгค๓lคภ๓ค ๔єשгєlєгเภเ אคкคгı๓!!

UYARILDIM : ))) İMZA YOK: )) Üstad Kafamı Bozma :sopa Yap Bi İmza En Şekilinden :urfa By TrAiToR :artis

ben tartışmaya katılmadım,

soruya cevap verdim

ve nacizane bi soru ekledim

cevap verin diye değil

birde bu yönden bakın diye

nacizane...
#24 - Ekim 01 2006, 22:10:44
๒єภเ รєש๓єк เçเภ קг๏ﻮгค๓lคภ๓ค ๔єשгєlєгเภเ אคкคгı๓!!

UYARILDIM : ))) İMZA YOK: )) Üstad Kafamı Bozma :sopa Yap Bi İmza En Şekilinden :urfa By TrAiToR :artis

Düşünüyorum,fikir üretiyorum yani  varım.Bazı hayvanlar düşünemez yani yoklar.Bu var-yok kavramları fiziki anlamda değil düşsel bazdadır yani hayvan düşünemediği için yok biz düşündüğümüz için varız...
#25 - Ekim 07 2006, 03:25:03
Özlemişim buraları =)

Sokrates degil Descartes demiştir bu sözü..

ayrıca o insan olduguna göre, insanlar için düşünsel anlamda varolmaktan bahsetmiştir yani sadece düşüncelerin oldugu bir evrendeki varolustan...

zaten düsünmek yalnızca insana özgüdür benim bildigim.
#26 - Şubat 04 2008, 21:40:27
dans cette classe il y a des imbeciles,
ce sont des imbeciles heureux,
ils sont heureux d'etre imbeciles...

Bizi yanlış yola yönlendiren soysuzlar, çok kere din perdesine bürünmüşler, saf ve temiz halkımızı hep şeriat sözleriyle aldata gelmişlerdir. Tarihimizi okuyunuz, dinleyiniz… görürsünüz ki milleti mahveden, tutsak eden, perişan eden fenalıklar hep din örtüsü altındaki küfür ve kötülükten gelmiştir. Mustafa Kemal Atatürk...

yoo düşünmezsende varsın ama inek kadar varsın o da düşünmüyo çünkü
#27 - Şubat 13 2008, 00:21:43
Özlemişim buraları =)

fortune

burda düşünmenin ne ve nasıl oldugundan çok var olmanın ne ve nasıl oldugu sorusuna cevap verebilirsek önce,sanırım herkes var olmaının eşigine gelmiş olaca k\gız.
#28 - Şubat 13 2008, 20:54:16

Bu sözün tamamı şu şekildedir hatırladığım kadarıyla;
Mutlak olan tek şey var o da her şeyin doğruluğundan şüphe etmek. Şüphe etmek ise düşünmeyi gerektirir. Düşünmek ise var olmaktır. Bu durumda var olduğum şüphesizdir. Düşünüyorum, o halde varım. İlk bilgim budur. Şimdi bütün her şeyi bu bilgiden çıkarıp, üstüne kurabilirim.
#29 - Şubat 13 2008, 21:45:34

serzenişte

Okuduğun son kitap bu görüş üzerine...

'Rendekar doğru mu söylüyor? Düşünüyorum, öylese varım. Oldukça makul. Fakat bundan tam tersi bir sonuç, varolmadığım, bir düş olduğum sonucu da çıkar: Düşünen bir adamı düşünüyorum. Düşündüğümü bildiğim

için, ben varım. Düşündüğünü bildiğim için, düşlediğim bu adamın da varolduğunu biliyorum. Böylece o da benim kadar gerçek oluyor. Bundan sonrası çok daha hüzünlü bir sonuca varıyor. Düşündüğünü düşündüğüm bu

adamın beni düşlediğini düşlüyorum. Öylese gerçek olan biri beni düşlüyor. O gerçek, ben ise bir düş oluyorum.

Puslu Kıtalar Atlası - İhsan Oktay Anar
#30 - Mart 01 2008, 01:44:49

fortune

ya bıraktım var olmayı yok olmayı da;
aklıma bitkiler geldi.şöyle ki;
bazı bitkiler yüzünü (yani yönünü falan güneşe dönüyor.bazıları gün ışıgına ulaşmak için uzuyor da uzuyor.) güneşe dönüyor.acaba bu dönmeleri bir düşünme yetenegi mi? yoksa içgüdü mü!? yoksa ne olabilir? beyin var mı onlarda? düşünmek beyinde mi olup biten bir yeti? midede mi? işkembede mi? 'bilme' denilen muamma ne? falan da filan da işte......
bakmayın öylesine takıldı da mideme!
#31 - Mart 02 2008, 02:59:52

düşünme yeteğine sadece insanoğuluna verilmiştir...
#32 - Mart 10 2008, 20:53:59
Yağma yağmur sağanak bu sağanak için yok sığınak.

fortune

her düşünme , anlama mı?  kavrayabilme mi? ilişkileri nitelendirebilme mi?
#33 - Nisan 22 2008, 18:14:12

Düşünüyorum öyleyse varım derken yaşıyorum demek istemiş bence var olmak ta ki kasıt yaşamak. Hayvanlarda düşünemiyor öyleyse yaşamıyor mu diceksiniz düşünür onu sadece insanlar için kullanmış olsa gerek.
#34 - Mayıs 24 2008, 23:26:26
Allah'ın BİLDİĞİNİ VARSIN KULLARIDA BILSIN....

geyiğe vuruldu bence ban
#35 - Temmuz 17 2008, 22:05:55
Boğulmak değil korkum inan nefes alamamak
Rüyayı gerçek etmenin kolayı uyumak
Bir şeyi çok isteyip de hiçbir zaman alamamak
Hayat çocukken oynadığım kırık bir oyuncak

esasında cümle okunduğu gibi değil "düşünür ve teorini uygulama geçirdiğin andan itibaren varsındır".
#36 - Temmuz 17 2008, 22:19:31

bu laf descartes' in değil miydi?
öyle hatırlıyorum

herneyse
bence insanın fikirleriyle, mantığıyla var olabileceğini anlatıyor bu laf
düşünmesi bilmeyen(bilinçaltı düşünceden farklı olarak), fikri olmayan insan boş insadır gibi birşey olsa gerek
ek olarak daha önceden edindiğim bilgilerin ışığında, hayvanların düşünemediğini, tek düşünen varlığın insan olduğunu öğrenmiştim
bu yargı bana saçma gelmişti, çünkü hayvan da yaptığı işleri planlayarak ,doğal olarak düşünerek yapar, diye düşünmüştüm
lakin hayvanların düşünmediğini, algıları sonucu haraket ettiklerini öğrendim(bilinçaltı düşüncedir bence bu)
bu benim görüşüme göre biraz programlanmış yaşam gibi bişey
öte yandan insana geldiğimizde, insan da düşünerek haraket ediyor, öyle olması gerek, aksi takdirde tüm insanlar aynı olurdu bana kalırsa, düşünek, kavrayarak insan doğru yolu en azından kendine uygun (herhangi bir) yolu bulur
ve bu da kişisel görüşler, deneyimler sonucu farklı olabilir, olur da
her insan farklıdır ve düşünebildiği ve fikrini ortaya koyduğu sürece vardır
bu mudur?
budur=P
#37 - Aralık 15 2008, 20:16:19
« Son Düzenleme: Aralık 15 2008, 20:17:25 Gönderen: Maksim »

'Rendekar doğru mu söylüyor? Düşünüyorum, öylese varım. Oldukça makul. Fakat bundan tam tersi bir sonuç, varolmadığım, bir düş olduğum sonucu da çıkar: Düşünen bir adamı düşünüyorum. Düşündüğümü bildiğim

için, ben varım. Düşündüğünü bildiğim için, düşlediğim bu adamın da varolduğunu biliyorum. Böylece o da benim kadar gerçek oluyor. Bundan sonrası çok daha hüzünlü bir sonuca varıyor. Düşündüğünü düşündüğüm bu

adamın beni düşlediğini düşlüyorum. Öylese gerçek olan biri beni düşlüyor. O gerçek, ben ise bir düş oluyorum.
#38 - Ocak 06 2009, 18:06:33

Önyargıları yok etmek, atom çekirdeğini parçalamaktan daha zordur.   Albert Einstein.

Düşünen canlı kendini ifade eder, varlığını kanıtlar. düşünmeyen canlı ise kendini ifade edemez, kendini fark etirmez..
#39 - Ocak 08 2009, 15:29:22
Menino quem te fez?
Quem te deu tanta guarida,
Quem te mostrou a beleza
De dançar dentro da briga?

Motley

Evet öncelikle güzel bir konu açmışsın ama sokrates degil,descartes yazıcaktın sanırım,neyse.

Misal; bitkiler düşünemiyor ama yokmular? Var ama bir yararları oldugu için var. Ünlü düşünür bunu şöyle düşünerek demiş olmalı, düşündügümü bildigim için ben varım,Düşündüğüme göre varlığımın olmaması olanak dışıdır.
O halde sonuç tartışılmaz şekilde ortadadır:
Cogito ergo sum (6) Yani düşünüyorum,öyleyse varım.
#40 - Ocak 08 2009, 15:51:30

Ama bunu söyleyen kişi sözü insanlar için söylemiştir. İnsanın diğer canlılardan farkı da buradadır...Düşünmeyen varlık var mıdır? Bence yoktur. Hayvanlar ve bitkiler bence düşünürler. Ancak cisimler bana hayli mantıksız geldi...Onlar da sonuçta canlılardan var edilirler. Amma düşünmediklerini düşünüyorum
#41 - Ocak 22 2009, 13:43:37

İlk olarak şunu belirteyim o sözü Sokrates değil Descartes söylemiştir. -o kadar felsefe çalıştık bilelim yahu-
Ayrıca sözün tamamı bu değildir. Sözün başında "Düşündüğüme göre, düşünen biri olarak var olmam gerekir. Çünkü düşündüğüm halde var olmamam olanaksızdır.'' gibi birşey vardır daha öncesi de vardır fakat önemli olan kısmı bu.
Ayrıca açıklamasını da yapayım hemen kısaca. Bir eylem yapan her şey vardır. İnsanın eylemi de düşünmektir. Yani düşünüyorsak eğer var olduğumuz gerçeği doğrudur. Bir de felsefedeki var olmak ile normal yaşamda, günlük dilde kullandığımız var olmak tam olarak aynı anlamda değildir. Bunu da unutmamalıyız düşünürken.
#42 - Aralık 05 2009, 21:43:41

allahım 5 yıl önceki beni gördüm  :hii?   :Ç 
la insan hiç mi kitap okumaz  hiç mi ders çalışmaz ve bukadar mı belli eder felsefeden gram anlamadığını Saçmalama rekoru kırmışım resmen  :sizo  :sizo
arkadaşlarr hepinize çok teşekkür ederim vallahi bakın işte ben bu forumu bu yüzden seviyorum yaa..
#43 - Eylül 09 2011, 16:18:56

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.