Alternatifim Cafe

_TrAiToR_ ile Tarih Dersi....

Discussion started on Tarih

_TrAiToR_

1.DERS     
                                     TARİH BİLİMİNE GİRİŞ

GENEL TARİH

Okullar açıldı... Ve birçok öğrenci arkadaşım tarih dersi görecek…Bende onlara yardımcı olmak amacıyla Bölümler halinde genel tarih bilgileri vereceğim..Vereceğim bilgiler Lise 1-2-3 ve Öss’ye hazırlanan arkadaşlara yardımcı niteliklidir…Tarihe giriş ile 1.dersimize başlıyoruz…

TARİH

Tarihin Tanımı : Geçmişte yaşanan olayları yer ve zaman göstererek,neden-sonuç ilişkileri içinde belgelre dayanarak objektif oalrak inceleyen sosyal bir bilim dalıdır…

Tarih biliminin yöntemi

--->   Kaynak Arama
--->   Bilgilerin tasnif,tahlil ve tenkidi
--->   Bilgilerin terkip edilmesi

Tarihin Sınflandırılması

--->   Zamana göre
--->   Mekana göre
--->   Konuya göre

Tarihe yardımcı bilimler

Arkeoloji =          Kazı bilimi
Coğrafya =         Yer bilim 
Kronoloji =          Takvim bilimi
Paleografya =      Yazı bilimi
Filoloji =              Dil bilimi
Diplomatik =       Siyaset bilimi
Epigrafya =          Kitabe bilimi
Sosyoloji =          Toplum bilimi
Etnografya =        Kültür bilimi
Antropoji =          Irk Bilimi
Nümizmatik =      Para bilimi
Heraldik =            Arma bilimi
Toponemi =         Yer adları bilimi

TARİH ÖNCESİ DEVİRLER

TAŞ DEVRİ                                                                             MADEN DEVRİ
--->   Kabataş Devri                                                                             --->         Bakır Devri
--->   Yontmataş Devri                                                                         --->        Tunç Devri
--->   Cilalı Taş Devri                                                                            --->        Demir Devri

TAŞ DEVRİ

Kabataş Devri : Avcılık ve toplayıcılıkla besin ihtiyaçları giderilmiştir.. Bu dönemde sürekli tüketim yapılmıştır..Üretim ile ilgili bir gelişme görülmemiştir..

Yontmataş Devri : İnsanlar bu dönemde de tüketicidirler..Bu dönemde toplu yaşama geçilmiştir..İlkel evler yapıldı,ateş bulundu..

Cilalıtaş Devri : Yaptıkları eşyaları süsleyerek daha kullanışlı hale getirdiler.Tarım başladı,üretim kavramı gelişmeye başladı.Yerleşik hayata geçiş başladı.Hayvanlar evcilleştirildi.Dolmen ve Menhir adı verilen ilk anıtlar yapıldı…

MADEN DEVRİ

Bakır Devri : İlk kasabalar kuruldu.Köy hayatından kent hayatına geçiş başladı.Bilinen ilk medeniyetler ortaya çıktı…

Tunç Devri : Büyük ölçüde ticaret başladı..Site adı verilen Şehir devletleri kuruldu.Şehirleşmenin ilk örneği bu dönemde görüldü…

Demir Devri : Merkezi krallıklar kuruldu..Büyük savaşlar yapılmaya başlandı… Çeşitli Krallık anlayışları ortaya çıktı…

Ders 1 Yorum

Evet arkadaşlar tarihe giriş kısmını genel hatlarıyla inceledik…Tarih biliminin tanımını yaparak ne işe yaradığını gördük…Tanımda önemli bir noktaya değinmek istiyorum..Tarihin tanımı yapılırken şu kavramlar kesinlikle atlanmamalı..Yer,Zaman ve Neden-Sonuç…
Bu kavramlar tarihi tarih yapar..Bunları bildikten sonra tarih ile ilgili bir probleminiz olmaz..Tarih zamana,mekana ve konulara göre sınıflandırılır…Örneğin; İlk çağ medeniyetleri ( zamana göre ).. Anadoludaki Türk Beylikleri ( Mekana göre ) … gibi…

Tarih bilimine yardımcı bilimleri saydık..Bu bilimler tarihe her noktada yardımcıdır…Coğrafya ile bir devletin..Uygarlığın vs. yaşadıkları yer ve özellikleri,Kronoloji ile yaşadıkları zaman vs. bulunabilir..Bu tarihe yardımcı bilimlerin bilinmesi sizin açınızdan iyi olur…

Tarih Öncesi devirleri inceledik..Ve sizde farkettiyseniz olaylar birbirine bağlı şekilde ilerliyor…Taş devri mesela.. İlk önce insanlar avcılık ve toplayıcılıkla sadece tüketim yapıyorlar..Yani devamlı kaybediyorlar…İlerleyen zamanlarda yontmataşa gelindiğinde yavaş yavaş ilerleme adına birşeyler yapıyorlar..hep bir arada yaşama isteği doğuyor..Ateşi buluyorlar..En önemlisi bu..Sonra ise cilalı taş devrine geliyoruz…Bu devir karanlık çağın yavaş yavaş aydınlanmasıdır…Üretime geçiliyor..Artık birşeyler değişiyor..Süs eşyacılığı ortaya çıkyor..Ve ilk eserler yapılıyor…

Maden devrine geldiğimizde ise daha modern bir ortam görüyoruz…Kasbalar kuruluyor..Köyden kent hayatı denen bir hayata geçiliyor…İlk medeniyetler ortaya çıkıyor..Büyük anlamda ticaret yapılıyor… Büyük savaşlar sahne alıyor…

Birinci dersimiz bitti arkadaşlar…Sorusu olan varsa alabilirim..Anlatımda veya bilgide yanlış diye düşündüğünüz yerleri bana buradan iletiniz…Umarım işinize yarar…

Saygılar..

_TrAiToR_
#1 - Eylül 22 2006, 19:03:44

çok teşekür  :kisss bunlar benim aklıma öle kazınmış ki biliyom...ama bu ilk derse ilerki derslerde çok yardımc olursun...takıldığımızda bakarız  ..çok saol :cicek
#2 - Eylül 22 2006, 19:43:57
Etme çoluk çocukla muhabbet,koy g.tüne çekme zahmet. . .

...LaL...

Yazdığın sürece arkanda olurum....
Umarım devamı gelir...
#3 - Eylül 22 2006, 21:42:59

Yazdığın sürece arkanda olurum....
Umarım devamı gelir...

aynen...hep arkadayım :Ç
#4 - Eylül 23 2006, 10:55:36
Etme çoluk çocukla muhabbet,koy g.tüne çekme zahmet. . .

lise 1 de görüyoduk bu konuları, devamını bekliyoz. tşkler
#5 - Eylül 25 2006, 20:13:16

valla hemşo taihle aram pek ii diildir ama hoca sen olunca ders zevkli olur heralde... (6)
yorum yapmasam da okudum ve okumaya devam edicem...
ayrıyetten bu bi çok kişinin işine yarayabilir.bu kadar kişi mi cvp vermiş  :alala
#6 - Ekim 05 2006, 05:34:54

Beni bütünde aramayın artık ...
Satırların sözcüklerin arasına sakladım kendimi ...
Kimse bulamasın, daha fazla silemesin diye çabalarım ...

Buket''im :bite

vaLLa ben pek katıLmam beLki dediğim gibi ama okurum sürekLi...
sana koLay geLsin hemşo...  ;)
hatta ii dersLer hocam
  (6)
#7 - Ekim 05 2006, 05:42:03

Beni bütünde aramayın artık ...
Satırların sözcüklerin arasına sakladım kendimi ...
Kimse bulamasın, daha fazla silemesin diye çabalarım ...

Buket''im :bite

t-mac

sen koy abi ben çalışırm burdan işime yarıyo :okey
#8 - Ekim 06 2006, 08:52:47

çoq çoq çoq tşk ederim işime yaradı walla öss ye hasırlanıorum okuldada bunları görürous tekrar tşk :kisss :cicek
#9 - Ekim 12 2006, 17:53:22
haY Bu ÖsS nin...bIktIm yAwss ::yea

tarihten hiç çakmıorm yaw yardımcı ol ciddyim  :okey
#10 - Kasım 29 2006, 22:55:20
"Bir kız öğrenciyi başını örttüğü için tahsil hakkından mahrum etmek,İstiklal Savaşı başlarında ve Maraş'ta düşmanlar tarafından başörtüsü çekilip düşürüldüğü için başlayan milli şahlanışın ruhuna tükürmektir."
Necip Fazıl Kısakürek;);)

uyuşturuc uya HAYIR!! OKUMADAN GEÇMEYİN ;) //forum.alternatifim.com/index.php?topic=68882.0

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.