Alternatifim Cafe

Dağın Ardına Bakmak - Bejan Matur

Discussion started on Kitap

derjavin

Timaş Yayınları / Düşünce Dizisi, 256 s., 2011

"Onlar dağın ardındakiler. Sözlerinden önce çığlıkları ulaşanlar. Kim oldukları, neye inandıkları bilinmiyor. Görünmez bir güç olarak oradan buraya etki ediyorlar. Adları telaffuz edilse de kim oldukları bilinmiyor. Hepsi buralı, hepsi bizden, binlerce silahlı kadın ve erkek. Dağı mesken tutmuş, hakikatin bildiğimizden farklı olduğunu iddia ediyorlar. Kendi yayınları, medyaları, sivil güçleri var.

Neden dağa çıktılar, neden dağda yaşadılar, dönenler neden döndü ve kalanlar neden hâlâ orada? Bu soruların cevabını almak için önce doğduğum topraklara, yüzlerce evladını kaybetmiş komşu köylere, şehirlere, sonra çoğunluğu için daha büyük bir acı, bir sürgün olan Avrupa'ya gittim. Dağa çıkmış, çatışmalara katılmış, yakalanmış ya da teslim olmuş, cezaevinde yıllarını geçirmiş kişilerle konuştum.
Ve dağın ardına duyduğum büyük merakla bir bayram günü Kandil'e gittim.

Bir masal dağı olmayan, istersek ulaşmamız mümkün olan o dağın ardına bakmaya çalıştım. Anlatılanların içine girmeden sorunun anlaşılmasının ve dahi çözülmesinin mümkün olmadığını gördüm. Yaşananlar her ne idiyse, bu geçen yıllar boyunca Kürt, Türk her kim incindiyse ancak birbirimizi anlamakla iyileştirebiliriz yaralarımızı."
(Tanıtım Bülteninden) .
#1 - Ağustos 26 2011, 00:06:18

Samimiyetsiz bir kitap.
Dağın ardını bu kadar merak ediyorsa kürt hareketinin bir yerlerinde olurdu Bejan Matur; ama en nihayetinde Fethullah'ın eteğini öpüyor. Sürekli pekaka demeleri de kafa siken cinsten. Ben sevmedim.
#2 - Ağustos 26 2011, 00:11:16
« Son Düzenleme: Ağustos 26 2011, 00:13:00 Gönderen: gudrun »

derjavin

İşin aslı okumadım bu kitabı. Elime geçse okur muyum ? Okurum.
#3 - Eylül 14 2011, 21:46:10

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.