Alternatifim Cafe

Bilgisayarınız Zombie mi?

Discussion started on İşletim Sistemleri

Benim Bilgisayarım Zombie mi?

Eğer sizin bilgisayarınıza trojan yüklendiyse , bilgisayarınız her zamankinden daha yavaş çalışacaktır ve internetiniz yavaşlayacaktır. Aynı zamanda da bilgisayarınızın davranışları düzensizleşicektir. Eğer bilgisayar spam gönderiyorsa  veya size karşı internetinizde saldırılar geliyorsa, intenetinizde doğal olmayan olayların uyarısını alacaksınız. Modeminizin veri ışığı uzun bir süre sabit kalacaktır hatta siz internetinizi kullanmamış olsanız bile. Eğer bilgisayarınıza güvenlik duvarı yüklemişseniz bu tür internet saldıralarına karşı güvenlik duvarınız sayesinde uyarılacaksınız.

Bu tür zararlı içeriklere karşı bilgisayrınız antivirüs programlarıyla yada güvenlik duvarıyla koruyabilirsiniz  ancak bu tür programların kendisini güncelleştirmesine özen gösterin ve dikkat edin.

Botnet  ve Zombiler

Zombi bilgisayarları Internete bağlı ve hackerların yada diğer yetkisiz kişilerin uzaktan gidip bilgisayarınıza emir vermelerine izin veren, vrüs ve trojan yazılımları yüklenmiş bilgisayarlardır. Yani bilgisayarınız siz farkında olmadan bir başkasının kontrolü altında olabilir. İnsan yada başka bir varlık tarafında kontrol edilen ve benzer özellikler gösteren bilgisayar serisi botnet (robot network) diye tanımlanır.

Botnet, bazen onlarca hatta yüzbinlerce zombi bilgisayarları içerebilir. Bu botnetlerin bazıları çok geniştir ve onlar, kim kontrol ederse etsin, yasal olarak adlandırılan sitelere geniş kitleler halinde spam mesajı göndermek ve geçersiz servis saldırıları düzenlemek gibi sayısız yasadışı işlemler için kullanılan “bedava” bandwith sağlar. Potansiyel problemlere örnek verirsek, geçersiz servis saldırıları web sitelerine zarar verebilir. Bin botnetli zombi bilgisayarı (512k/brondband bağlantısı ile bağlı olanlar) hackerlara, spam göndermek için yada internet ortamını bombalamak içib kurumsal olarak maksimum 100m/bit i aşkın “bandwith” verir.

Botnetli tek bir bilgisayar günlük binlerce spam mesajları göndermek için kullanılabilir  ve bunlar zombi bilgisayarlarından gönderilen en sık görülmüş spam mesajlarıdır. Çok sayıda zombi içeren bir botnet günük milyonlarca spam mesajı gönderebilir. Zombi bilgisayarların internet sahipleri, spamlara yada geçersiz servis saldırılarına saatlik 100 dolarlığına kiralarlar. İlk Amerikan botnet sahibi olan Jeanson James Anchete kendi botnetine girişi 30 farklı şirkete satarak yaklaşık 3000 dolar kazandığını itiraf etti. Botnetler eskidende spam göndermek ve geçersiz servis mesajı saldırıları dağıtmakta kullanılırdı.

Biri Benim Bilgilerimi Ulaştmı?

Eğer trojan bir zombie bilgisayar üstüne yüklendiyse bu bilgisayr klavyenizde yazılan herşeyi size bu zararlı dosyayı gönderen kişiye gider. Örneğin; kredi kartı numaranıziinternet bankacılığı detaylarınız ..

Trojan programları aynı zamanda bilgisayrınızda kullandığınız ekranları kopyalayarak onları size trojeni gönderene ulaştırır. Günümüz dünyasında internet bankacılığı çok gelişmiştir ve bu gibi uygulamalar (http sayfası) bu alanlarda kullanılmaktadır. Kullanıcıya gerçek gibi bir sayfa hazırlanır kullanıcı bilgilerini girer ancak bilgiler bankaya değil hacker’ a ulaşmıştır. Bir bilgisayrın zombie olabilmesi için trojan yada herhangi bir virüsten etkilenmesi gerekmektedir. Hacker trojan soktuğu bilgisayardan o bilgisayarla görüşen diğer kullanıcıların bilgisayarının açığını arayabilir.

Biri Benim Bilgilerime ulaşmış mıdır?

Trojan, Zombi bilgisayar üstüne yüklendiğinde klavyede tuşlanan her düğmeyi, şifreleri, kredi kartı numaralarını,ve internet bankacılığı detaylarını Botnet kullanıcısına gönderir. İllegal kullanıcı isterse yasal kullanıcı ekranına ulaşabilir ve bilgisayarda dosya kopyalayabilir ve daha bir çok eylemi izinsiz bir şekilde gerçekleştirebilir.

Bu günün dünyasında internet bankacılığı geliştiği için kullanıcı bilgilerini korumak hassasiyet (bu tür yazılımlardan korunmak) istiyor. Bir bilgisayarın zombi olabilmesi için o bilgisayrın bir virüs  yada trojan yazılımı tarafından etkilenmesi gerekiyor. Bu da bilgisayrda mail adresleri kayıtlı olan kullanıcılara zarar verilebiliceği anlamına geliyor, ancak hackerlar internet üzerinde güvenlik duvarı bulunmayan bilgisayarları tarayarak bulabiliyor ve bilgisayardaki açıkları tarayarak açıktan bu tür yazılımları bilgisayara yüklüyor. Eğer bilgisayarınıza bu tür yazılım yüklendiyse Botnet kullanıcısı monitör görüntünüzü kendi bilgisayarına, bir zombi bilgisayarına yada bütün zombi bilgisyarlarına gösterebiliyor. Yani bilgisayar monitörünüz Botnet kullanıcı tarafından kullanılabilir hale gelmiştir. Başka birsey de bilgisayarına trojan yüklendiğinde olur; trojan yazılımı bilgisayarda web sayfalarını bulmak için kullanılan dosyaları kendi leyhine modifiye eder. Örnek verirsek; bir banka sayfası açmak istersiniz ancak trojan yazılımı sayesinde siz sahte banka safasına yönlendirilirsiniz ve bu tür sayfalar gerçeğinin aynısı gibidir. Kendi bilgileriniz girersiniz sahte sayfa bunu kaydeder botnet kullanıcısına gönderiri ve artık banka hesabınız hiçbirşey içermez.

Alıntıdır. Emeğe Saygı :D
#1 - Temmuz 10 2006, 09:31:40
« Son Düzenleme: Temmuz 28 2006, 14:31:04 Gönderen: Spy-CX5 »

yukarıda yazılanlara tamamen katılıyorum.

:) eline sağlık
#2 - Temmuz 10 2006, 21:00:23

ooo spy cx5 sen böle şelerdemi yapardın ben seni hep espiri yaparsın zannetmştmmmmmm :nanik:))
#3 - Temmuz 10 2006, 22:27:50
...

Bu sitede bole seylerden anlayan yok sanardım ondan olsa gerek :))Ama harbiden yok bak konu kaç gündür var cvp sayısı 2 :))
ooo spy cx5 sen böle şelerdemi yapardın ben seni hep espiri yaparsın zannetmştmmmmmm :nanik:))
#4 - Temmuz 12 2006, 18:38:39

yukarıda yazılanlara tamamen katılıyorum.

özgür saol ;)
#5 - Temmuz 19 2006, 22:16:06
...... :)))))))))

daniel7226

keske alıntı yaptıgınıda yazsaydın dostum emege saygı en buyuk huzurdur bence ;)
#6 - Temmuz 26 2006, 16:11:05

emeğine sağlık
#7 - Ağustos 07 2007, 20:14:08
Hayatım Kural Dışı Olmuş.Kendimin Kuralıyım ߣN ...

£я§@N_05

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.