Alternatifim Cafe

Aforizmalar

Discussion started on Edebiyat

Sevdiğiniz, beğendiğiniz kişilerin, düşünürlerin, yazar ya da şairlerin aforizmalarını burada paylaşabilirsiniz. İyi forumlar. (:

Aforizma, çeşitli konularda kesinlikle bilinmesi gereken kural ve özellikleri birkaç kelime ile öz ve âhenkli olarak anlatan cümle, bir çeşit vecize veya bir slogandır. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Bana öyle geliyor ki erkeklerin zayıf ve tehlikeli oldukları nokta, kibirleri. Kadının bir merkezi vardır, bir merkezdir kadın. Ama erkekler öyle değil, onlar erişmektir, uzanmaktır. O yüzden uzanırlar ve bir şeyler koparırlar, bunları etraflarına istif ederler ve 'ben buyum, ben şuyum, bu benim, şu da benim, benim ben olduğumu size kanıtlayacağım' derler. Ve bunu kanıtlayayım derken de bir çuval inciri berbat ederler.

Ursula K. Le Guin
#1 - Mayıs 16 2009, 19:40:52
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Açıkça büyük amaçlar tasarlayan ve daha sonra bu amaçlar için oldukça yetersiz olduğunu gizlice kavrayıveren kimse, çoğu zaman bu amaçlardan vazgeçecek kadar da güçlü de değildir. İşte o zaman ikiyüzlülük kaçınılmazdır.

Nietzsche
#2 - Mayıs 16 2009, 19:51:09
''Cehennem, başkalarıdır. ''

Hevai

"Sadece aptallarin ciddiye alindigi bir dunyada yasiyoruz. O halde “beni anlamiyorlar” diye üzülmek niye?"

Oscar Wilde
#3 - Mayıs 17 2009, 17:49:07

Tarihçiler ne derse desin, dinlemem. İstanbul'un tarihi ikiye ayrılır;
1. Kebaptan önce,
2. Kebaptan sonra...
Bitti.

Aydın Boysan

#4 - Mayıs 17 2009, 21:10:12
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

İnsan, içinde yok edilemez bir şeyin varlığından sürekli emin olmadan yaşayamaz; ancak gerek bu yok edilemez şey gerekse de bu güven kendisinden daima gizli olabilir. Bu sürekli gizliliğin kendini açığa vurma yollarından biri, kişisel bir tanrıya inançta kendini gösterir.

Kafka
#5 - Mayıs 20 2009, 13:56:49
Eskiden buralar hep hayat, yaşamdı.

Cehennemle cennetin buluştuğu "cehen-net" burası...
Bir ayakla sevdanın, öbürüyle nefretin toprağına basılabilen sıra dı??ı hudut noktası...
Coşkuyla zulmün, cezayla ödülün, cenazeyle düğünün kolkola gezdiği diyar...
Bağrından sanatçılar doğuran, doğurduğu sanatçılara acımadan kıyan alacakaranlık bir kuyu...
Hiç umut kesmeden yattığımız müebbet...
Sevgimizin de şiddeti kadar orantısız olduğu memleket...

Can Dündar
#6 - Mayıs 21 2009, 17:13:05
Mercey.

İnsanlar hatalarına tecrübe derler.

- Oscar Wilde -
#7 - Mayıs 21 2009, 21:25:10

Şu dünyada yüzlerce ahmak, etek dolusu altın verir de, şeytandan dert satın alır.

Mevlana
#8 - Mayıs 21 2009, 21:43:56
Mercey.

Dünyada anlamlara bağlı olarak yaşarız. Onların ağırlığı altındayız.

İlhan Berk
#9 - Mayıs 21 2009, 21:52:16

“Alçalan insanların yükselen değerlerinden uzak duruyorum.”

Murathan Mungan
#10 - Mayıs 22 2009, 17:42:12
Mercey.

“Vazgeçin demiyorum. Ben insanlık ruhundan yanayım, o da ne demekse! Ama polisler ortaya çıkınca sizi dualarınızla baş başa bırakıp toz olan palavracılardan da uzak durun. Parklarda bas bas bağırıp sizi kahramanlığa çağıranlar, mermiler vızıldamaya başlayınca en uzak olanlardır. Hayatta kalıp anılarını yazmak isterler.”

Bukowski
#11 - Mayıs 23 2009, 22:52:12
« Son Düzenleme: Mayıs 23 2009, 22:52:20 Gönderen: Mercey »
Mercey.

“Adem ve Havva: Yasak elmanın tadına varınca farklılılarını gördüler ilk defa, utanıp incir yapraklarıyla örtmek istediler çıplaklıklarını, ama birinde bir, ötekinde üç incir yaprağı vardı. Sayı saymayı öğrenince bir daha hiç aynı olamadılar.”

Elif Şafak
#12 - Mayıs 24 2009, 23:28:39
Mercey.

''Kişioğlu da ağaca benzer, ne denli yükseğe ve ışığa çıkmak isterse, o denli kök salar yere, aşağılara, karanlığa, deliliğe, kötülüğe.''

- Nietzsche -
#13 - Mayıs 24 2009, 23:33:52

“Sevilenin yanlışı görünmez, sevilmeyenin görüntüsü yanlıştır.”

Özdemir Asaf
#14 - Mayıs 25 2009, 19:47:43
Mercey.

"Kendimi yargılamadan, kimseyi yargılamadım."

Albert Camus

#15 - Mayıs 25 2009, 19:58:19

Sevgili isteyen, eziyete hazırlanmalı; define arayan yılanı göze almalıdır.

Fuzuli
#16 - Mayıs 25 2009, 20:03:23
Kimseyi tanıyamıyorum. Daha doğrusu kendimi tanıyamıyorum . Ben kimimki sizleri tanıyayım.

Zeitgeist

Bir şeyden hoşlanmaktan söz edilir, aslında doğrusu, bu şey aracılığıyla kendinden hoşlanmaktır.
Nietzche.

Bir de bana bencil derler, koskoca Niçe bile benim kafadan. -___-
#17 - Mayıs 25 2009, 20:14:50

"Anlamak, yorumlamaktır."

- Susan Sontag -

Yep.
#18 - Mayıs 25 2009, 20:22:15

Zeitgeist

Homo Homini Lupus. (insan insanın kurdudur.)
Thomas Hobbes.
#19 - Mayıs 25 2009, 20:25:36

xX_NightmarE_Xx

"Ne kadar çok kişi benimle aynı fikirdeyse, o kadar çok yanıldığımı düşünürüm."

Kendi yazdığı bir oyunun galasında, oyunun sona ermesiyle seyirciler tarafından alkışlanarak sahneye çağrılmış ve o sırada kuliste sigara içtiği için önce çıkmak istememiş, yaklaşık yarım saat süren ısrarlı alkışların sonunda elinde sigarasıyla sahneye gelerek bir nefes çektikten sonra, aralarında dönemin önemli kişiliklerinin bulunduğu seyircilere doğru dumanını üfleyip; "Eminim şu anda sahnede sigara içmemi saygısızlık olarak değerlendireceksiniz ama sizlerin de beni sigara içerken rahatsız etmesi büyük saygısızlıktı" sözlerini sarfetmiş.

Oscar Wilde
#20 - Mayıs 26 2009, 16:10:01
« Son Düzenleme: Mayıs 26 2009, 16:10:56 Gönderen: Dişi Kurt »

“Yalnızca ateşli bir sabır ulaştırır bizi muhteşem bir mutluluğun kapısına.”

Pablo Neruda
#21 - Mayıs 26 2009, 21:26:36
Mercey.

“Ne merhamet dileniriz ne de mucize;
yaşayacağız, öleceğiz, sinek öldüreceğiz, *** maçlarına ve
hipodromlara gideceğiz, hayatımızı sırf talih ve yetenekle sürdüreceğiz.”

C. Bukowski
#22 - Mayıs 27 2009, 23:54:28
Mercey.

“'Birinin gelip senin içinde yüzmesine, senin içine yerleşmesine, senin içine alçı dökmesine izin veriyorsun ve sen hâlâ kendin olmak istiyorsun!' ”

Henri Michaux
#23 - Haziran 02 2009, 21:22:40
Mercey.

Ölüm hakkında tek sorun, sonsuza kadar sürüyor olmasıdır.

- G.G.Marquez -
#24 - Haziran 02 2009, 22:04:02

“Üşüyordun ve bunu biliyordum; çünkü her şey ortada, her şey! Bak, kimin temiz bir göğü varsa kirletip bırakmışlar avuçlarına. Bu yüzden insanlar elleri ceplerde çıkıyorlar sabahlara.”

Yılmaz Odabaşı
#25 - Haziran 04 2009, 19:19:16
Mercey.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.