Alternatifim Cafe

"Bizden ne ogrendin?"

Discussion started on Dinî Hikâyeler

Mursid-i kâmilin birisi, bir talebesine sorar:

- Evladim, kac senedir bizi taniyorsun?

- 22 senedir efendim.

- Bu kadar zamanda bizden ne ogrendin?

- Uc sey ogrendim efendim.

- Nedir onlar?

- Birincisi, efendim demistiniz ki: (Yaptigin isin, soyledigin sozun hesabini ver. Kime? Kim soruyorsa. Âmirine ver, insanlara ver, kanunlara ver, vicdanina ver, dinine ver. Bu hesap bir gun nasil olsa sorulacak sana. Ona gore hareket et, ona gore konus.) Bunu kendime prensip edindim ve uygulamaya calisiyorum.

- İkincisi ne?

- Yine demistiniz ki: (Akilla mantikla din olmaz. Olsaydi Peygamberlere, kitaplara luzum kalmazdi. Dinimiz nakil dinidir. Allahu teâlâ ne bildirmisse, Peygamber efendimiz nasil aciklayip ne bildirmisse, mezhep imamlarimiz, ehl-i sunnet âlimleri bunlari nasil sistemlestirip, herkesin anlayacagi sekilde nasil nakletmisse, oylece inanip tâbi olmak lazim. Yoksa insan felaketten kurtulamaz. Muctehidlerin farkli ictihadlari rahmettir, bunu Peygamber efendimiz buyuruyor. Allahu teâlâ boyle olmasini murad etmistir. Yoksa tek hukum bildirirdi, o zaman Muslumanlarin isi zor olurdu, yapamayanlar harama veya kufre dusebilirlerdi. Bu kolaylik, bir ihsan-i ilâhidir.) Bunun boyle oldugunu bizzat yakînen yasadim ve aklimi attim, rahat ettim.

- Ucuncusu ne evladim?

- Yine demistiniz ki: (İnsanlarin en alcagi, buyukleri kendisi gibi zannedendir. Buyukler, Peygamber efendimizin vârisleridir. Ana karninda saki olanlar, buyuklere dil uzatir. Said olanlar ise ne kadar gunahkâr olsa bile, onlara dil uzatmazlar. Allahu teâlânin rizasi, onlarin iki dudagi arasindadir. Buyuklerin munkirleri, Peygamber efendimizin zamaninda yasasalardi, Onu da inkâr ederlerdi. Sevip tâbi olanlari o zaman yasasalardi, eshab-i kiram olurlardi. Cunku yol aynidir. Allahu teâlâdan gelen nimetlerin sarti yoktur, dinli dinsiz, istesin istemesin herkese gelir. Ancak Peygamber efendimizden gelen nimetlerin iki sarti vardir, birincisi Onu tasdik etmek, ikincisi Onu sevmektir. Gelen nimetlerin derecesi bu sevgiye baglidir. Bu, Resulullah efendimizin sagliginda boyle idi. Vefatindan sonra ne oldu? Ne oldugunu bizzat kendisi bildiriyor: (Kalbimde ne varsa, kardesim Ebu Bekir'in kalbine akittim) buyuruyor. Bu emanetler silsile yoluyla vârislerindedir. Sevmenin ve inkârin nereye gittigini unutmamak lazim. Sevmek itaat demektir, tam yapamasa bile boyun bukup, kusurunu kabul etmektir.)

İste hocam, bu uc sey, bana cok tesir etti, inandim, uygulamaya calisiyorum, cok rahat ettim.

- Ucuncu ogrendigin saraya malik olmaktir. İkinci ogrendigin bu sarayin anahtaridir. Birinci ogrendigin de, sarayda rahat etmenin, selamet bulmanin sartidir. Bu uc seyden baska bir sey ogrenmedin mi? Mesela Ehl-i sunnet itikadi, namaz, oruc, bid'atin zarari gibi hususlari ogrenmedin mi?

- Evet hocam onlarin hepsini ogrendim ama, bu ucu beni etkiledigi icin, bunlari saydim.

- Bu hâl uzere devam edersen umduklarina kavusur, korktuklarindan emin olursun.

#1 - Temmuz 25 2006, 17:18:06
Islami kurtarmaya degil; Islamla kurtulmaya calisalim...

Allah'ın ezeli sırlarını ne sen ve ne de ben bilirim,
Ve bu muammalı harfleri ne sen okuyabilirsin ne de ben
Perde arkasında ki dedikodumuz, mücadelemiz devam ediyor, Fakat perde kalkınca ne sen kalırsın ne de ben

Çok önemli  ve güzel konulara değinmişsin arkadaşım Allah c.c senden razı olsun.Mürşidi kamil,varisünnebi,evliyaullah Rabbim kendisine nimet verdiklerinin yoluna iletsin.Sıratımüstekımden ayırmasın.
  Mürşidi olmayanın,mürşidi şeytandır.
  Mürşidi karga olanın burnu pislikten kurtulmaz.
                                                                            A.E.O
#2 - Temmuz 25 2006, 23:03:46

teşekkürler hich çok güzel bi hikaye saol...
#3 - Ağustos 02 2006, 17:10:12
A&A         Seni ÇOK seviyorum!!!!   

asenaa....

eslem

Mürşidi olmayanın,mürşidi şeytandır.

Burda bahsedilen mürşid Kuran değil mi? Onun dışında anlamak mümkün değil çünkü ;)
#4 - Mart 11 2007, 15:42:42

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.