Alternatifim Cafe

Windows'un Büyük Açığı!!!

Discussion started on Teknik Servis

ARKADAŞLAR WİNDOWSUN AÇIINI BULDUM ŞİMDİ MASAÜSTÜNE GELİN VE YENİ KLASÖR OLUŞTURUN VE ADINI con YAZIN BAKIN NE OLUO
#1 - Şubat 05 2006, 18:02:53
« Son Düzenleme: Ağustos 07 2006, 14:01:34 Gönderen: therockula »
‎ "Bir adam tanıdım, kafasız bir kadına yaşamının yirmi yılını verdi. Her şeyi feda etti ona; dostlarını, emeğini, dürüstlüğünü bile.. Ama bir akşam, kadını hiç sevmemiş olduğunu anladı. Canı sıkılıyordu, hepsi bu. İnsanların çoğu gibi canı sıkılıyordu."

ewet arkadaşlar msjlarınızı bekliom
#2 - Şubat 06 2006, 16:34:17
« Son Düzenleme: Ağustos 07 2006, 14:02:03 Gönderen: therockula »
‎ "Bir adam tanıdım, kafasız bir kadına yaşamının yirmi yılını verdi. Her şeyi feda etti ona; dostlarını, emeğini, dürüstlüğünü bile.. Ama bir akşam, kadını hiç sevmemiş olduğunu anladı. Canı sıkılıyordu, hepsi bu. İnsanların çoğu gibi canı sıkılıyordu."

Hiç bişey olmuyo  muhaha
Bravo valla nasıl buldun,  normalde klasörün adı con olması gerekirken ad değişikliği yapmıyor gerçekten ilginç ve tuhaf...
#3 - Şubat 07 2006, 12:45:28
« Son Düzenleme: Ağustos 07 2006, 14:02:13 Gönderen: therockula »
Bilgi Paylaştıkça Çoğalır
Sizin katkılarınızla büyüyoruz: //www.alternatifim.com

Forum Kullanımıyla İlgili Genel Yardım, Forum Kuralları, İmza Kuralları, Rütbeler, Sıkça Sorulan Sorular
Özel mesajla yardım etmiyorum, sorununuzu forumda belirtebilirsiniz.

ewetttt olmuoo da peki niye? :sizo
#4 - Şubat 07 2006, 12:47:40
« Son Düzenleme: Ağustos 07 2006, 14:02:22 Gönderen: therockula »
İmza kural dışı.

bunun sebebi sanırım xpde dos/nt tabanlı çalıştığı için çünkü bu win98 tede vardı.Hatta sadece con değil "prn, aux, clock$, nul, com1, com2, com3, com4, com5, com6, com7, com8, com9, lpt1, lpt2, lpt3, lpt4, lpt5, lpt6, lpt7, lpt8, lpt9" ismiyle klasör oluşturamıyorsunuz.
her gönderilen forwat maili buraya yapıştırırsak oHoOOo :haydut
sadece klasör değil dosyada oluşmuyor.
FAT dosya sisteminde verilen dosya isimlerinde kullanılamayacak bazı karakterler bulunmaktadır.

. " / \ [ ] : ; | = , * ? (boşluk) bu karakterleri dosya ve dizin ismi verme sırasında kullanamamaktayız. Ayrıca dosya ve isimlere bazı kelimelerde veremiyoruz.

CON, AUX, COM1, COM2, COM3, COM4, LPT1, LPT2, LPT3, PRN, NUL
Bu isimlerde hiç bir şekilde dosya veya dizin ismi olamamaktadır. Bunun sebebide FAT dosya sisteminde bu isimlerin daima kullanılmaya açık isimler olmasından dolayı kilitlenmesidir.

Tüm dosya sistemlerinde bulunan cluster boyutu her bir dosya sistemine göre değişmektedir. Bu nedenle hard diskimizin boyutuna göre doğru dosya sistemini seçmemiz performans ve hard diskin boş yer miktarını randımanlı olarak kullanabilmemiz açısından gereklidir.

Bu aşamada zaten belli bir büyüklük den sonra bazı dosya sistemlerini kullanamadığımızı da görmekteyiz. Örneğin Windows ve MSDOS içinde 2GB dan büyük partition FAT 16 da yaratmak mümkün değildir. Bu büyüklük NT işletim sistemlerinde FAT 16 için 4 GB olmaktadır. Eğer Windows 9x içerisinde 2GB dan büyük partition yaratmak istiyorsanız FAT 32 kullanmak zorundasınız. Aksi takdirde partition yaratılamayacaktır. (Bilmeyenler için basitçe açıklamakta fayda var. Partition dediğimiz kavram bir hard diskin C olarak veya D olarak tanımlanan bir kısmı veya tamamıdır diyebiliriz.

Eğer 10GB lık bir HD satın aldıysak 10GB yalnızca C olarak kullanabiliriz, bu durumda tek partition kullanılmış olur. Veya onu C - 4GB, D - 6GB olsun diyebilir ve iki partition a bölebiliriz. Böldüğümüz her bölüme veya kullandığımız tek parçaya partition denilmektedir.)
Aşağıdaki tabloda hangi boyutlarda hangi dosya sistemi kullanılırsa cluster boyutları ne olur görebilmekteyiz. Burda unutulmaması gereken en mühim nokta daima cluster boyutunu en düşük seviyede tutmamız gerekmektedir.

Aksi takdirde çok büyük cluster boyutuna sahip olan harddiskimizden boş alan açısından çok randıman alamayız. Bunu daha açık anlatmak gerekirse clusterları harddiskinizi oluşturan küçük kutucuklar olarak düşünün. Ve dosyalar kopyalandıkça küçük kutucuklar dolmakta. Ancak kutucuk boyutu örneğin 64KB olursa siz 68KB lik bir dosya kopyaladığınızda 64KB lik bir cluster dolacak ve kopyaladığınız dosyanın geri kalan 4KB lik bölümü koskoca 64KB lik diğer clustera geçmek zorunda kalacak.

Bir cluster da tek bir dosya bilgisi yeralabildiğinden bu durumda siz ikinci clusterdaki 60KB yi çöpe atmış olacaksınız. Yani kullanamayacaksınız. Bunun gibi bir çok küçük boyutta dosya kopyaladığınızı düşünün. İnanılmaz derecede yer kaybı başgösterecektir. İşte bu adımda ilk başta Harddiskinize doğru dosya sistemi seçmeniz çok önem kazanmakta.

ÖNEMLİ NOKTALAR

· Fat dosya sisteminde 16 MB dan düşük parttionlara FAT 12 formatı atılmaktadır.
· NT tarafında eğer FAT 16 dosya sisteminde 2 GB dan büyük bir partition yaratıldıysa (önceki konuda gördüğünüz gibi yanlızca NT işletim sisteminde 2GB - 4GB arası format atılabilmektedir) bu alana MSDOS - Windows 9x İşletim sistemlerinden erişelemez
· Fat32 dosya sistemi teorik olarak 2 Terabyte a kadar partition yaratabilir. Ancak en son çıkmış olan işletim sistemi Windows 2000 den yanlızca 32GB a kadar formatlama yapabilmektesiniz. Ancak başka bir işletim sisteminden 32GB dan büyük bir şekilde formatlandığı takdirde FAT32 dosya yapısı, Windows 2000 bu alanı okuyup yazabilmektedir.
· Windows 2000 içinde FAT32 dosya sistemi için olan bir kısıtlamada toplam cluster sayısı. Fat32 de kullanılabilecek toplam cluster sayısı 4.177.918 dir.
· Fat12 dosya sistemi Windows 2000 içinde ancak çok küçük partitionların ve disket sürücülerin formatlanmasında yaratılabilir.
· Cluster sayısı olarak;
o Fat12 - 212
o FAT 16 - 216
FAT32 - 228 (Windows 2000 için) Olarak hesaplanmaktadır.

bu arada ben denedim oldu alın işte  :yeah :yeah
#5 - Şubat 07 2006, 22:57:51
« Son Düzenleme: Ağustos 07 2006, 14:02:35 Gönderen: therockula »
Bu kullanıcı adı ile yazılan (ilk 13 mesaj hariç) mesajların aslı salih nickli kişiye aittir. Forum içerisinde düzeltilemeyen teknik bir problem nedeni ile inferno adı altında gözükmektedir.

Bu mesajlardan doğacak her türlü sorun ilgili kişiyi ilgilendirir.
AlternatifimCafe

evet tebrikler
#6 - Şubat 11 2006, 23:10:24
« Son Düzenleme: Ağustos 07 2006, 14:02:52 Gönderen: therockula »
>>TIKLA>>

<<TIKLA<<

SAĞOLUN
#7 - Şubat 13 2006, 00:16:17
« Son Düzenleme: Ağustos 07 2006, 14:03:04 Gönderen: therockula »

bunu bende duymuştum hatta yanlış hatırlamıyorsam 98 de idi bu isimlerle klasör açılabiliyor diye bir güvenlik paketi bile çıkartmışlardı.
#8 - Şubat 13 2006, 17:32:48
« Son Düzenleme: Ağustos 07 2006, 14:03:14 Gönderen: therockula »

ilginç bişey saol :okey
#9 - Şubat 13 2006, 20:58:18
« Son Düzenleme: Ağustos 07 2006, 14:03:26 Gönderen: therockula »
Piyasadaki tek adam gibi adam, maymun Çarli'ydi...

benim pc media center o yüzden olmuo
#10 - Şubat 15 2006, 01:48:19
« Son Düzenleme: Ağustos 07 2006, 14:03:34 Gönderen: therockula »

windows ta açık diye bişey yhok Ki d:))
     sadece gizli OlanLar Ve buLunan Lar vars d:DD

anLAsıldı COn diye ckLasor adı koymıyacaz d:))
#11 - Temmuz 11 2006, 03:14:47
« Son Düzenleme: Ağustos 07 2006, 14:03:45 Gönderen: therockula »

══════════════════════════
- SerCs - MerFe - DiLa - CanaN - ViceZa - Mc DeviL - TuuCeM - zenciri - Ebru - Mc NighT - FataLFeaR -   ███████████████████████████
══════════════════════════

Yanlız feat yaptığın (con -> işte) çok yapmacık olmuş arada boşluk war yada paint ten iyi kopyala yapıştır yapamamışsın :muhah :muhah :muhah :muhah :muhah :muhah :muhah gülünç,, asla con yazılmaz :muhah :muhah :muhah :yanlis :yanlis :yanlis :yanlis :yanlis :yanlis :yanlis :yanlis :yanlis :yanlis :yanlis :yanlis :yanlis :yanlis :yanlis :yanlis :yanlis :yanlis

istersen benimkine bak daha inandırıcı :muhah :muhah :muhah :muhah :muhah
#12 - Temmuz 25 2006, 14:35:15
« Son Düzenleme: Ağustos 07 2006, 14:04:18 Gönderen: therockula »
тαη-ѕυ¢υк'um
ΔşĸImŝlŋ ΣbΞd!ŷЗn
Иę !ŜדєҐЇΜΚĬ §ЄňdeŅ вαşќά
ЅαDЭСЄ ѕэn νє ьэN
ЦЅĽǍИМΛZ іÇїdëĸİ ΔŞK - sOИЅυzĿƯĸ DǙЛЧΔУά ЏģŔĄЧαЛΛ DЄК

kelis

Windows'un yaratıcısına sormak lasım...
#13 - Ağustos 17 2006, 20:23:10
« Son Düzenleme: Ağustos 28 2006, 14:33:00 Gönderen: therockula »

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.