Alternatifim Cafe

Bursa Nutku ...

Discussion started on Atatürk Köşesi

efendisiz

Her Türk gencinin okuması gereken Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ün Bursa Nutku ...Ne orta okul da ne lise de kitaplarımızda okutulmuştur ... gençliği şiddete yönlendirir gerekçesiyle Bursa Nutku hep bir köşelerde kalmıştır .. Yani bize ATATÜRK ü dahi sansürlemişlerdir ... Halbuki Bursa Nutku Gençliğe Hitebe gibi her yerde baş köşede durması gereken , baş köşeye koymak dışında gönülden anlanılması gereken bir vasiyettir...

Türk genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük kıpırtı ve davranış duydumu, 'bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır' demeyecektir. Hemen araya girecektir. elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
        Polis gelecek, asıl suçluları bırakıp suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç, 'polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir' diye düşünecek, ama hiçbir zaman yalvarmayacaktır. Mahkeme onu yargılayacaktır. Yine düşünecek, 'demek adalet örgütünü de düzeltmek, yönetim biçimine göre düzenlemek gerek!' Onu hapse atacaklar. Yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, İsmet paşa'ya ve Meclis'e telgraflar yağdırıp, haksız ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasını istemeyecek.
        Diyecek ki, 'ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. araya girişimde ve eylemimde haklıyım. Eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek benim görevimdir!'
        İşte benim anladığım Türk genci ve Türk gençliği!''

6 şubat 1933 / Bursa Atatürk Köşkü
[/color]

#1 - Haziran 26 2007, 14:07:47

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.