Alternatifim Cafe

İşte yılın çürük domatesleri

Discussion started on Magazin

Posta Gazetesi televizyon eleştirmeni Mesut Yar, yıl boyunca köşesine gelen maillerle oluşturduğu "halk jürisi"nin seçtiği yılın en kötü televizyon yapımlarına ve oyuncularına "*** Domates Ödülleri" dağıttı. İşte sonuçlar...

Mesut Yar/POSTA *** Domates Ödülleri 2009 Bu mevsimde domates sadece seralarda yetişiyor. O yüzden organiğini filan bulmak mümkün değil. Bu yüzden ödüllerimiz de çakma olacak...

Bu ödülleri bütün bir yıl ekranları işgal ettiği halde içimize bir türlü sinmeyen TV yapımlarına verdik. Çoğul konuşmamın nedeni yalnız olmamam...

Yıl boyunca bu köşeye gelen maillerle küçük de olsa bir halk jürisi oluşturuldu önce. Sonra televizyonculuğuna güvendiğim beş önemli isme soruldu ve fikir alındı...

Ödülleri açıklıyor olmam hepsine katılıyorum anlamına gelmesin. Jürimizin kimi yapım ve kişilere çok acımasız davrandığını söylemek isterim; ben bu kadarını yapamadım hiç. Neyse...

Ödül alanların listeye nasıl girdiğini ve hangi nedenlerle zirveye oturduğunu küçük notlarla açıklayacağım aynı zaman. İşin adaletine bir de bu yöntemle bakmak gerekiyor çünkü...

Şimdiden hayırlı olsun ödüllerimiz. Amacımız bu ödülü gelenekselleştirip, her yılın sonunda sektörün kendisine dikkatle bakmasını sağlamak. Dilerim başarırız...

* En Kötü TV Dizisi: Kahramanlar (Show TV). Toplam 10’dan fazla yabancı diziden uyarlanarak ekrana taşınan dizide özgün hiçbir şey bulamadık. Sanırım bundan böyle de bulamayacağız...

* En Kötü Kadın Oyuncu: Vildan Atasever (Samanyolu/atv). Elbette mevcut kötülerin içinde ödüle layık bulunması acı. Ama dizideki karakterine yaş olarak oturmadığı gibi hep aynı türden oyunculukla izleyicisini şaşırtamıyor oluşu kendisine ödül getirdi...

* En Kötü Erkek Oyuncu: Murat Han (Ömre Bedel/Fox TV). Aslında en iyi kötüyü oynayan oyuncu bana göre. Hayatımıza beyaz perdeden giriş yaptı. Hızla yükseldi. Ama yükseldiği yerle adımları arasında ciddi bir fark var. Pişmesi gerekiyor...

* En Kötü Sit-com; Sıkı Dostlar (Fox TV). Ortaya çıktığı kanalda belirli bir kitleye hitap ederken yapımcıları tarafından yeni kanalına taşındı. İzleyiciler büyük suda boğdular diziyi. Oyunculukları iyi, işletmesi kötüydü. Dolayısıyla bitti, gitti...

* En Kötü Kadın Sunucu: Hande Ataizi. Yıllar sonra Yaş 15 yarışmasıyla sunucu olarak döndüğü ekranda, işine odaklanamaması, jürinin ismini dahi hatırlayamaması izleyicisini çileden çıkardı. Çok sayıda tepki maili aldı ve zirveye oturdu...

* En Kötü Erkek Sunucu: Sinan Çetin. Yaptığı her işte olduğu gibi Kanal D’deki Hayat Sineması programında da hep kendine oynadı. Racon kesen ağabey gömleğini üstünde taşıyamadı. Plastik torbadan da nefret edermiş, ödülü kese kağıdında gidecek...

* En Kötü Yarışma Programı: Benim Kocam Bir Melek (Show TV). Ne kocalara ne de eşlerine yaranamadı bu program. Düşük reytingine rağmen yayından da kaldırılmadı. İnatla sürdürüyor ekran hayatını. O inatlaştıkça kötülük katsayısı artacak...

* En Kötü Spor Programı: Futbol Pazarı (Fox TV). Büyük reklam atağı ve olmayacak vaatlerinin altını dolduramamasıyla neredeyse tamamı kötü olan futbol analiz programları içinde en kötüsü oldu. Genel müdürü severek izliyormuş; izleyicisinin değerini bilsin! * En Kötü Haber Tartışma Programı: Bu dalda jüri bütün programları ödüle değer buldu. Hep aynı konukları ekrana taşı*** farklı bir algı yaratamayan, sonunda kendinden nefret ettirip haber ve fikirden soğutan tüm programlara bir sera dolusu domates geliyor...

* En Kötü Kuşak Programı: Esra Ceyhan’la Hayat (TRT 1). Hem bütçesiyle hem de içeriğiyle TBMM’ye kadar taşınan ilk kuşak programı oldu. Eski kanalındaki başarısını yeni kanalına taşıyamadı. Yapaylık alanında birinci. Benim şerhime rağmen ödül ona gitti...

* Yılın En İyi Düşüş Yapan Programı: Devler Ligi (Show TV). İlk bölümüyle oturduğu zirveden çok hızlı indi. Futbol sevgisini kullanmaya çalıştı ama o sevginin ekmeğini yiyemedi. Orijinal bir format değildi ve yılın golünü yiyerek erkenden bitirildi...

* Yılın Umut Kıran Erkek Oyuncusu: Serhan Yavaş (Unutulmaz/atv). İki kadın arasında bocalayan bir erkeği bocalayan bir oyunculukla canlandırmaya çalıştı. Önceki dizisi Yemin’deki oyunculuğunun yanına bile yaklaşamadı. Umudumuzu kırdı...

* Yılın Umut Kıran Kadın Oyuncusu: Müjgan Gönül (Tek Türkiye/STV). Bir köy içinde yaşanan akıl almaz olayları konu alan dizide sırıtan her şeyin arasında daha bir sırıtabilen olarak tarihe geçti. Dila Hemşire yılın ilk Domuz Gribi olan oyuncusuydu aynı zamanda.

* Yılın Düşüğü: Yaş 15 (Fox TV). Hiçbir format henüz 15 yaşındaki çocukları şov dünyasının göbeğine atan bu yarışmadan daha itici olamadı. Kısa ömrüne büyük kötülükler sığdırdı. Bittiği zaman üzülmediğimiz iki yapımdan biri olarak tarihe geçti.

* Yılın En Kötü TV Figürleri: Esra ve Ceyda Ersoy kardeşler. Ödülün analizine bile gerek görülmedi...

* Yılın Kötüleri Kazanındakiler; 3-2-1 Pişir (Kanal D), Dr. Öz Show (Star TV), Her Cevhere Bir Altın (Flash TV), Çalar Saat (Fox TV/ Büyüklerine Saygısızlık Özel Ödülü) ve Tek Türkiye (STV). Onlar salata domatesi ile salçalık domates arasında özel bir yerdeler. İşleri zor!
#1 - Aralık 25 2009, 18:38:52
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.