Alternatifim Cafe

Christine Nöstlinger (Ünlü GünIşığı Kitaplığı Yazarlarından)

Discussion started on Kitap

CHRISTINE NÖSTLINGER
Günümüzün tartışmasız en çok sevilen çocuk ve gençlik kitapları yazarlarından biri olan Nöstlinger, 1936'da Viyana'da doğdu. Çocukluğu, iki yaşındayken Hitler ordusunun işgali altında kalan Avusturya'da bodrum sığınaklarında geçti. Polonya'ya kaçmak zorunda kalan sevgili babasının yokluğuyla ağırlaşan bu savaş yıllarında, bomba isabet eden evlerinin enkazından iki kez sağ olarak çıkarıldı. Ancak, dokuz yaşındayken, Kızıl Ordu Viyana'ya girdiğinde bodrum yaşamından kurtulan Nöstlinger, Viyana Uygulamalı Sanatlar Akademisi'nde öğrenim gördü. 1950'lerin sonunda evlenip iki kız çocuğu sahibi olduktan sonra "ev kadını" kimliğiyle yetinemeyeceğini anlayıp, iyi yaptığını düşündüğü kitap resimleme işine başladı. Ancak iki yıl üstünde çalıştıktan sonra yayıncıya göndermeyi göze aldığı ilk kitabı "Die feuerrote Friederike" düşündüğünün tersine çizimleriyle değil, yaratıcı öyküsüyle büyük ilgi çekince, Nöstlinger kitap resimlemeyi bırakıp yazmaya başladı. Kendisi, yazma konusunda "tembel" olduğunu ileri sürse de, Nöstlinger, son otuz yıl içinde yüzün üstünde kitabı ve sayısız makalesi yayımlanmış çok üretken bir yazar. Çocuklara ve gençlere yazmanın yanı sıra yetişkinlere de, özellikle Viyana lehçesinde şiirler ve öyküler kaleme alıyor. Çeşitli gazete ve dergilerle Avusturya Radyosu için de çalışıyor. Günümüzde dünya çocuk edebiyatının klasikleri arasında sayılan "Kim Takar Salatalık Kral'ı" ile 1973'te Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü'nü kazanan yazar, pek çok ödülün yanı sıra 1984'te uluslararası Hans Christian Andersen Ödülü'nü ve 2003'te de yine uluslararası Astrid Lindgren Edebiyat Ödülü'nü aldı.
Yabancı düşmanlığına karşı etkin bir sosyal örgütlenmeye destek veren Nöstlinger, genellikle orta halli aile çocuklarının gündelik yaşamlarını ele aldığı kitaplarında, geleneksel aile yapısını ve okul kurumunu esprili bir üslupla eleştiriyor.

Christine Nöstlinger'in ödülleri:
1973 Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü
1984 Uluslararası Hans Christian Andersen Ödülü
2003 Uluslararası Astrid Lindgren Edebiyat Ödülü

Christine Nöstlinger'in Günışığı Kitaplığı tarafından yayımlanan kitapları:

• Kim Takar Salatalık Kral'ı
• Konrad ya da Konserve Kutusundan Çıkan Çocuk
• Konuk Değil Başbelası
• Lollipop
• Susi'nin ve Paul'ün Gizli Günlükleri
• Benjamin Anna'yı Seviyor
• Hadi Ama Baba!
• İşte Şimdi Hapı Yuttum!
• Arkadaş Dümeni
#1 - Ekim 13 2006, 21:34:26
_  /¯_     /\    \_/  |_¯  _
¯  \__|  /---\  _/   |__  ¯

Hadi Ama Baba!
yı okumuştum o çok güseldi..en kısa zamnda kitaplıımda yeri olacak zaten yazarın...
#2 - Ekim 13 2006, 21:39:08
İmza kural dışı.

O kitap bende de var.
#3 - Ekim 13 2006, 21:56:01

ben de lollipop u okumuştum çok hoş bi kitaptı beğenmiştim   :okey
#4 - Ekim 13 2006, 22:25:36
varlığın benii kahrediyoor... :öff

onu da okudum o da kutuphanemde farr
#5 - Ekim 14 2006, 00:03:17

Arkadaş Dümeni hariç hepsi var:P
#6 - Ekim 31 2006, 20:47:39
Bir bardak su içsem...
Geçer mi hiç'kırığım ?

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.