Alternatifim Cafe

Liselere 4 yeni zorunlu ders!

Discussion started on Eğitim

Milli Eğitim Bakanlığı ders dağıtım çizelgesini değiştirdi. Eskiden seçmeli olan 4 ders şimdi zorunlu oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı, üniversiteye girişin iki aşamalı olarak uygulanması kararına paralel olarak ders dağıtım çizelgesini değiştirdi.

Yeni öğretim yılından itibaren Beden Eğitimi, Resim, Müzik dersleri dokuzuncu sınıftan itibaren “zorunlu dersler” arasına alındı.

Bu üç dersin dokuzuncu sınıfta haftada ikişer saat, üst sınıflarda ise haftada birer saat uygulanacak. Meslek liseleri ile diğer liselerin dokuzuncu sınıflarında “ortak” olarak okutulan dersler arasına Geometri de eklendi.

Bu ders dokuzuncu sınıflarda haftada iki saat okutulacak. Mesleki ve teknik eğitim okullarında haftada 35 olan ders sayısı 40’a yükseltildi. Bu liselerde Türk Dili, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji gibi dersler gruplandırıldı. Her okul ihtiyacı olan derslerden haftada beş saat seçmeli olarak öğrencilerine okutmakla yükümlü olacak.
#1 - Eylül 12 2009, 00:30:07

Resim, Müzik dersleri dokuzuncu sınıftan itibaren “zorunlu dersler” arasına alındı.

Aha sçtık.
#2 - Eylül 12 2009, 00:35:59

En okkalısından bir küfrü hak ettiler ve yediler. :ehem Ya madem yeni bir sınav sistemi oluşturdunuz, Sbs usulü 3 sene sınava giricez filan, müzik, resim, beden ne alaka? Deli misiniz olm? Yoksa delirtmeye mi çalışıyosunuz?
#3 - Eylül 12 2009, 01:49:38
« Son Düzenleme: Eylül 12 2009, 01:50:10 Gönderen: o0O »
İnsan insan olmalı ki, insanlarla insanca yaşayabilsin.

Any_one

Bence gayet iyi olmuş sanatla, sporla ilgili derslerin zorunlu olması. Kimse ek olarak uğraşmıyor onlarla, dershanelere gidiyor, bari okulda görelim. İyi iyi bu yeniliği sevdim ben. Uygulanmaz ama korkmayın.
#4 - Eylül 12 2009, 02:02:14

Sanatla sporla ilgili derslerin zorunlu olması şu zamana kadar işe yaramış mı ki? Herkes için işkence, dayatmayla, zorla spor-sanat olur mu?
#5 - Eylül 12 2009, 02:05:00

Any_one

Bünyemizin onlara dershaneden daha fazla ihtiyacı var, hem hayatta hem de sınavlarda başarılı olabilmemiz için. Kolaylıkla olmadığı için de zorla olması gerektiğini düşünenlerdenim.
#6 - Eylül 12 2009, 02:19:09

İkinizde aynı şeyden bahsediyorsunuz halbuki, durun, açıklık getireceğim. (6) Okullarda resim, spor vs. olmalı mutlaka. Ama zorunlu olmamalı. Seçmeli ders olarak eklenmeli. İsteyen resim derslerine, isteyen beden derslerine katılmalı. İyi bir uygulama, ama başında 'zorunlu' kelimesi olduğu için insan yapmak istemiyor.
#7 - Eylül 12 2009, 02:21:38
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Benim resim yeteneğim var ama okulda resim dersi görmek istemiyorum mesela. Çünkü bana zorlamayla saçma sapan şeyler yaptıracaklarını biliyorum. Dersane falan filan var ama ben onlardan kalan boş vaktimde flüt çalışıp, sulu boyayla resim yapmak istemiyorum açıkçası.
#8 - Eylül 12 2009, 02:23:19

Gökbige

Demek ki neymiş, fene girmekle falan resimden kurtunulmuyormuş. Allah tepenizden baksın. Resimlerimi kime yaptıracağım ben? El insaf arkadaşım!
#9 - Eylül 12 2009, 02:29:30

Any_one

Anladım. Dersler tamam, ama içerikler yanlış diyorsun. Ciddiye alınmalı işte o dersler, öğretmenler ve öğrenciler tarafından. Aman girelim çıkalım diyerek başlanıyor o derslere. Halbuki tekniklerini öğrenmek lazım. Flüt çalmakla, boş kağıt doldurmaya çalışmakla geçmemeli tabii o dersler. Benim okulumda gayet ciddiye alınıyor bu yüzden şanslı hissediyorum kendimi. Evet, şanslıyım. Belki siz de şikayet ederseniz bir şeyler yapabilirler, ama uğraşılmaz ki bu konuyla da. Neyse efendim, ben burada ne dersem diyeyim etkileyemeyeceğim hiçbir sistemi, susuyorum bu yüzden.
#10 - Eylül 12 2009, 02:30:34

Oysa benim karşıma çıkan öğretmenler ilkokulda da şu an okuduğum lisede de üstelik anadolu lisesi olmasına rağmen zerre ciddiye almıyor bu konuyu. Öğretmenin tek derdi var, benim de dersim ders oturup eşşekler gibi buna da çalışacaksın. Böyle düşündükçe kompleksleri yüzünden öğrenciye de yüklendikçe yükleniyorlar tabi. Ben ilkokulun son senesinde Oks'yi resim, müzik ve bedenden daha ciddiye aldığım için o derslerim 3 ve 4 geldi, sonuç olarak teşekkür aldım. Okulun en iyi öğrencilerinden biriydim ve teşekkür almış olmam çok moralimi bozmuştu. En azından ortalamam düşmüştü falan filan. Yine aynı şeyleri yaşayacağımın bilincinde olduğum için karşıyım ben bu derslerin zorunlu olmasına.
#11 - Eylül 12 2009, 02:35:34

Any_one

Sen haklısın, ben de benim anlattıklarımda haklıyım. Farklı konular üzerinde yorum yapıyoruz. Henüz düzeltme aşamasında oldukları için mi bu kadar oldu bilmiyorum ama eğer bu düzelmiş haliyse eğitim sisteminin içine sçılmış bir vaziyette okuyoruz. sçık bünyeler olarak yetişmekteyiz geleceğimize.
#12 - Eylül 12 2009, 02:40:40

Dinimiz Amin.
#13 - Eylül 12 2009, 02:42:29
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

E tabi psikopat bir aile çocuğunu 8 sene dersaneye gönderebilir artık hem de büyük bir baskıyla. Sonra o kenara çekil ve o çocuğun ruh sağlığını gözlemle. Fazla saçmaladılar ama hayırlısı yine de...
#14 - Eylül 12 2009, 02:44:50

Lisede değil ilkokulda birinci sınıftan itibaren zorunlu olmalı. Ama öyle 23 Nisan ya da Kızılay Haftası gibi konular veya sadece flüt ve İstiklal Marşı olmamalı. Özgür bıraksınlar biraz. Çocuklar içlerinden geldiği gibi uğraşsınlar. Ki sanatla uğraşmayı sevsinler.
#15 - Eylül 12 2009, 03:00:37
kısmet

İyi de hem müzik hem de resim niye zorunlu ki? Herkesin ikisine yeteneği olmayabilir, ben şahsen resim dersinden nefret eden ve resme de en ufak yeteneği olmayan biriyim  :öff Bilmiyorum uygulanır mı...
#16 - Eylül 12 2009, 03:25:03
We all learn to make mistakes.

Zeitgeist

Ben 3 senedir beden eğitimi dersi görmüyorum. Okulda öğretmen eksikliği var, ühü ühü. Ne acılar çekiyorum bilemezsiniz. Bize zorunlu dersler sökmez. Akıllı olucanız.
#17 - Eylül 13 2009, 20:01:30

Anti-tiKKy

Biz fenciyiz ya bide bunları mı çekicez tıy tıy. Zaten bizim okula sökmeyeceğini düşünüyorum.
#18 - Eylül 22 2009, 21:25:36

Müziğimiz yoktu bizim (6) oh oh bir boş ders daha ne güzel
#19 - Eylül 23 2009, 00:13:36

ohh iyiki bitirmişim liseyi :D
#20 - Eylül 23 2009, 00:14:22

Laf aramızda geçen Avusturya Lisesindeydim okul boşken bile doluydu o derece eğitime yönelik atmosferi vardı hani. Şansım yaver giderse bi back to future  olayı tamamdır.
#21 - Eylül 23 2009, 22:25:35

Sınavın nefesini ensemde hissetmeye başlayan bir Lise 3 olarak kimya hocamdan resim dersi göreceğimizi öğrendiğimde yıkıldım. Pastel boyamı alacam lan ben yine  (6)
#22 - Eylül 23 2009, 23:16:03

Ne Fizik ne geometri zor gelmiyor bana şu resimin zor geldiği kadar.
#23 - Eylül 23 2009, 23:21:48

Zeitgeist

Ne Fizik ne geometri zor gelmiyor bana şu resimin zor geldiği kadar.
Hakkaten ya. 2 senede tek bir resim bile yapıp götürmedim hocaya. 'Bırakıcam seni' diyordu bir de mal. slkdjaskjdlasd (6) Utan utan, gören de matematik dersine giriyorsun sanacak. :D Artiz.
#24 - Eylül 23 2009, 23:29:19

Son anda yırtmışım. Müzikten. :Ç
#25 - Eylül 23 2009, 23:31:31
Başım dönsün, her şey dönsün, salla beni dünyam dönsün gönül salıncağında. :)

Beden Eğitimi tamam. Müziğe de eyvallah ama şu resim hiç olmadığım kadar geriyor beni. 
#26 - Eylül 24 2009, 14:10:41

Beden eğitimine çok sevindim. Resimi de severim ama bu resim öğretmenine de bağlı tabii. İlla da güzel resim yapmanız gerektiğini söyleyen bir resim öğretmeni sizi resimden soğutur. Gelsin öğretsin gitsin, iyi resim yapanlarla ilgilensin ama diğerlerine de baskı yapmasın. Olması gereken de bu zaten. Müzik dersinde de flütten kurtulamadık. O da bir başka acı gerçek.
#27 - Eylül 24 2009, 14:24:17
Göründüğü gibi mutlu değildir hiçbir şey.

Zeitgeist

Beden, Müzik ve Resim seçmeli ders bizde yine. :Ç
#28 - Eylül 24 2009, 15:00:56

Gökbige

Resim yok lan. Oh. :Ç Beden var haftada iki saat. Müzik de yok. 8 saat İngilizce. :Ç
#29 - Eylül 24 2009, 17:02:15

1 ders Beden var sadece. Başka da birşey yok. (6)
#30 - Eylül 24 2009, 18:11:14

Anti-tiKKy

Of bu Çapkın yüzünden Çarşambaları öğleden sonraları boş değil. Namıs yık bınnarda. Resimden yırtarım diye düşünüyorum tahmin ettiğim kişi gelirse, sarı lalem. (L) Bedenci kankam zaten, lakabıyla çağırıyorum. Müzikçide eğer rüyalarımdaki kadınsa ovv şet. :Ç
#31 - Eylül 24 2009, 20:02:01

tamam bizim zamanımızda seçmeliydi de yine de zorunlu olarak seçiyorduk zaten zorunlu gbi oluyordu :D
#32 - Şubat 14 2010, 16:37:11
give me something to kill the pain
there is no tomorrow and no today
my soul is not for eternity
...and i know i will fade away in memories

bize de seçmeli olarak geometri ile fizik dersi koydular.. :Ç

ne resim,ne müzük,yok sadece 1 ders beden :D

#33 - Şubat 14 2010, 17:01:40
Yağma yağmur sağanak bu sağanak için yok sığınak.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.