Alternatifim Cafe

Artık ben de ev alabileceğim

Discussion started on Magazin

Barış Manço’nun zamansız ölümünün ardından, yaşadıkları acıları unutmak için Amerika’ya giden Batıkan ve Doğukan Manço kardeşler aradan geçen 8 yıldan sonra okullarını bitirip Türkiye’ye döndü. Doğukan Manço, 8 yılda neler yaptığını ve babasının adını yaşatmak için gerçekleştireceği projeleri anlattı.

BABASININ KOPYASI   

Yıllar sonra Bahadır Akkuzu’nun cenaze töreninde görüntülendiniz ve babanız Barış Manço’ya olan benzerliğiniz çok konuşuldu.

- Evet, 8 yıldır yoktum. Yıllar geçtikçe ben de babama benzediğimi fark ediyorum. Geçenlerde tamamen keyfi bir bıyık bıraktım. Çünkü babamı özlüyorum ve onun resmine bakar gibi aynada kendime bakıyordum; o akşam maalesef Bahadır abinin kayıp haberini aldık. Cenazeye gittiğimde ise o haberler çıktı.

Neden kestiniz peki?     

- Çünkü Bahadır abinin ölümünden sonra hassas bir döneme girdik. Orada ister istemez babamın yakın çevresinden çok insanla karşılaşıyoruz. Beni gören herkes kendisini çok kötü hissetti.

Anneniz sizi bu bıyıkla gördüğünde nasıl karşıladı?             

- O bıyığı ilk bıraktığımda saçlarımda uzundu ve Annem beni gördüğünde hayalet görmüşe döndü. Tüyleri diken diken oldu. Burnum hariç her yanım babama benziyor. Yaşım ilerledikçe ona benzemek bana büyük keyif veriyor. Umarım bu da insanlar tarafından yanlış anlaşılmaz.

Neden yanlış anlaşılsın ki?   

- Bir kere kariyer açısından benim aşmakta çok zorlanacağım bir şey var, hep Barış Manço’nun oğlu olarak kalacağım. Bu benim için gurur verici olmasının yanında Doğukan Manço olarak bir şeyler yapmak istediğimde; insanlar ister istemez babamın yaptığı işlerle kıyaslıyorlar. Yanlış anlaşılmak istemiyorum, bunu çok iyi anlatmalıyım. Benim iki misyonum var. Bir kendi hayatımı kurmak, iki Barış Manço adını yaşatmak ve yeni nesillere aktarmak. Altını çizerek söylemek istiyorum; kesinlikle ona benzeyen bir imaj yaratıp, onun üzerine çıkmak gibi bir şey değil bu.

8 yıldır yoktunuz, bu sürede Amerika’da eğitim aldınız. Neden Amerika’yı seçtiniz?

- Babam vefat ettikten sonra bu olayı üzerimizden kolay atamadık. Çünkü her bizi gören acıyla yaklaşıyordu hatta biz onları teselli ediyorduk. Talihsiz şeyler yaşadık. Annemin çok üstüne gittiler, bizim çok üstümüze geldiler. Saçma sapan dedikodular çıktı. Bizim maddi durumumuzdan annemin ruh sağlığına kadar her şeyimize karıştılar. Batıkan da, ben de robot gibi yaşıyorduk. Annem bu acıyı atlatmamız için bir karar verdi ve bizi Amerika’ya gönderdi. Çok doğru bir karar verdi. Orada üniversiteyi bitirdim ve döndüm.

ORTAKLARIMIZ BİZİ DOLANDIRDI

Hangi bölümü bitirdiniz...

- Makine Mühendisliği’ne başladım sonra bölüm değiştirip Şehir Bölge Planlama bölümünü bitirdim.

Şu anda eğitimini aldığınız işi yapıyor musunuz?

- Şu anda başka projelerim var ama ileride bu projelerim olmazsa elimde böyle bir altın bileziğin olması güzel.

Ne gibi projeleriniz var?

- İnsanlar ister istemez kardeşime de bana da “babanızı yaşatmak sizin göreviniz” gibi bir sorumluluğu çok önceden yükledi, bunu da yapacağız. Bir kere babamı içeren çok fazla proje var, bunlarda yer alacağım. Bunlardan bir tanesi Kurtalan Ekspres’le birlikte yapacağımız bir yarışma programı. Manço Ekspres adında bir müzik yarışma programı olacak. Biz tam bu program için hazırlıkları yaparken Bahadır abiyi kaybetmemiz ağır bir darbe oldu. Ama daha sonra bunun bizim hızımızı kesmemesi gerektiğini ve rock müziği için değerli bir müzik adamını yaşatmak için bunu yapmamız gerektiğini düşündük.

Siz Amerikan vatandaşı oldunuz mu?

- Hayır. O kültür bana çok uzak geldi. Her şeye çok saygım var ama o kültürü benimseyemedim. Ayrıca ben orada kaldığım 8 yıl boyunca, dönebilmenin savaşını verdim. Ben kendi toprağımı çok özledim ve bu topraklarda yaşamak istiyorum sonuçta gelemeyişimizin başka sebepleri de vardı.

Neydi onlar?

- Talihsiz bir takım olaylar yaşıyorduk. Ben bir mal sahibi olamıyordum mesela. Haciz geliyordu hemen. Bu sene çözüldü sorunlar.

Tam olarak ne oldu o zaman?

- Biz ortaklarımız tarafından çok ağır bir şekilde dolandırıldık. Barış Manço ömrü boyunca hiç kimseye borcu olmamış biri olmasına rağmen, kefil olduğu ortaklarının dolandırıcılıkları yüzünden her şeyimizi kaybettik. Köşk, antik araba koleksiyonu her şeyimizi banka aldı götürdü. Neyse ki artık bu sene o bitmek bilmeyen faiz ailem tarafından kapatıldı. Artık ben bir araba, ev ve banka cüzdanı sahibi olabileceğim.

Armut dibine düşmemiş, sesim güzel değil   

Müzikal anlamda neler yapmayı düşünüyorsunuz?

- Babamın bütün eserlerinin kayıtları duruyor bunları kullanarak onun şarkılarına yeni düzenlemeler yapmak istiyorum. İyi bir dinleyiciyim aynı zamanda radyo programı yapımcısıyım.

Radyo programı yapmayı düşünüyor musunuz?

- Amerika’da yaşadığım sürede orada Florida Türk Radyosu’nu kurduk. Bu radyoda benim “Biçilmiş kaftan” diye bir programım vardı, bu formatta bir radyo programı yapmayı düşünüyorum. Eğlenceli, öğretici bir program.

Sesiniz güzel midir?

- Maalesef armut dibine düşmemiş. Etrafımdakiler “sesin iyi” diyorlar ama biraz yükseldiğim zaman detone oluyorum. Barış Manço gibi bir babam olmasına rağmen küçüklüğümden beri insanların önünde şarkı söylemeye utanmışımdır.
#1 - Ağustos 25 2009, 11:48:28
Gölgeye çarpan kan gibiyim

Aynaya diyorum bu yalan mı

Kendime diyorum: "Uyan artık"!

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.