Alternatifim Cafe

Kriz Dizileride Vurdu,Sektör %30 Küçüldü!

Discussion started on Ekonomi Haberleri

Diziler artıyor, sektör ve ekonomisi küçülüyor. İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nın yaptığı araştırmaya göre, tüm hareketliliğe karşın sektör 2008'e göre yüzde 30 oranında küçüldü. Krizin tek olumlu yanı dizi ihracatına oldu.

Milyonları ekranlara kilitleyen diziler de krizden nasibini aldı.

2008'de 1 milyar TL'ye ulaşan sektör, bu yıl 700 milyon TL'ye düştü. Dizi sektöründe yaşanan bu küçülme istihdamı da etkiledi.

Yönetmeninden senaristine, set işçisinden ışıkçısına kadar önemli bir istihdam yaratmaya başlayan sektörde, kriz nedeniyle 50 bin kişi işini kaybetti...

İzlediğimiz bazı dizilerin de sonunu göremedik. Çünkü her üç diziden biri krize yenilerek ekranlara veda etti.

Kriz, oyuncu ücretlerini de etkiledi. Kanallar, yapım şirketlerinden indirim isteyince, yapımcılar da oyunculardan aynı şeyi talep etti. İşini kaybetmek istemeyen oyuncular da buna mecbur kaldı.

Ama dizilerde, reklamlarda ya da filmlerde oynama umudu taşıyan oyuncu adayları, sadece ajanslara kayıt olabilmek için ceplerinden 100'lerce lira çıkarıyor.

Krizin tek olumlu yanı dizi ihracatına oldu. Bugüne kadar 58 dizi yurtdışına ihraç edildi. Artık Ortadoğu ülkelerinde ve Türk Cumhuriyetlerinde de Türk dizileri büyük ilgi görüyor.
#1 - Temmuz 12 2010, 15:15:03
Ölme diye nefesini dinledim.Sen aldın ben verdim,ben verdim sen aldım.
Yoksa uyuduğumu sanacaktın. Uyanma diye ben öldüm.
Ölmezsem uyanacaktın.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.