Alternatifim Cafe

Konut Satışlarında Durgunluk

Discussion started on Ekonomi Haberleri

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş, geçen yıl son çeyreğine göre bu yılın ilk çeyreğinde konut satışlarının yüzde 26 oranında düştüğünü belirterek, "Sektörde büyük bir durgunluk hakim. Üst gelir grubundakilerde de son dönemde hareketlilik gözlenmiyor" dedi.

Ateş, yaşanan durgunluk nedeniyle sektörde konut satışında önemli düşüş meydana geldiğini söyledi.

Vatandaşların alım yapmak için temkinli davrandığını ve konut kredisi faiz oranlarının halen yüksek seviyelerde olduğunu ifade eden Ateş, 5 yıl vadelide yüzde 0,90, 20 yıl vadelide ise faizin yüzde 1,16 seviyesinde olduğunu bildirdi.

Ateş, 5 yıl vadeli 100 bin lira konut kredisi çekmek isteyen bir kişinin ayda masraflarla birlikte bin 675 lira civarında ödeme yapması gerektiğini, asgari ücretlinin ise bunu gerçekleştirebilmesinin mümkün olmadığını ifade etti.

Yaşanan durgunluk nedeniyle, Türkiye genelinde geçen yılın son çeyreğine göre bu yılın ilk çeyreğinde konut satışlarının yüzde 26 oranında düştüğünü belirten Ateş, "Konut satışı 2010'un ilk çeyreğinde 85 bine geriledi" dedi.

Ateş, "herkesin ayağını yorganına göre uzatmaya çalıştığını" belirterek, şöyle devam etti:

"İnsanlar borçlu oldukları için son derece temkinli. Kredi kartı mağdurları çoğaldı. Daha önce konut kredisi çekip ödemeyenlerde de artış var. Toplumun büyük bir kesimi darboğaza girince, bu durum sektörü de olumsuz etkiledi. Türkiye genelinde yaklaşık yüzde 25 oranında üst gelir seviyesinde olan bir grup var. Bu gruptakilerin yaklaşık yüzde 3'ü proje aşamasında gayrimenkul alıp daha sonra satıyordu.

Ancak şimdi sektörde büyük bir durgunluk hakim. Üst gelir grubundakilerde de son dönemde hareketlilik gözlenmiyor. Aldıkları ellerinde kalınca bu kesimde bile sirkülasyon olmuyor."
#1 - Temmuz 12 2010, 10:18:45
Ölme diye nefesini dinledim.Sen aldın ben verdim,ben verdim sen aldım.
Yoksa uyuduğumu sanacaktın. Uyanma diye ben öldüm.
Ölmezsem uyanacaktın.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.