Alternatifim Cafe

Sizce Dünyada Neden Her Canlı Karşı Cinsiyle Birlikte Var ?

Discussion started on Felsefe

bizler arkadaşlarla oturup bunları tartışıryoruzz herşey aklımıza gelio ama buna nokta koyamıoruzz sizce dünyada herşeyin bi eşi karşı cinsi var ama neden??????????

yorumlarınızı bekliorumm... :cicek
#1 - Mayıs 08 2007, 03:55:56
« Son Düzenleme: Mayıs 08 2007, 05:53:24 Gönderen: CiRcAsSiAn »
dünya derdi dünya malından ibaret sende bir malmışsın belliki seni dert edinmişim......

eslem

Her şeyden çift çift yarattık ki, düşünüp öğüt alasınız..
Ayetinin gereği olarak..  ;)
#2 - Mayıs 08 2007, 18:26:52

Her şeyden çift çift yarattık ki, düşünüp öğüt alasınız..
Ayetinin gereği olarak..  ;)

bu bilgi içinn teşekkürlerr... şahsen bilmiordummm yorumlarınızı bekliorumm :cicek
#3 - Mayıs 08 2007, 19:06:07
dünya derdi dünya malından ibaret sende bir malmışsın belliki seni dert edinmişim......

üremek için  :muhah muhaha zuha
#4 - Mayıs 14 2007, 23:36:26
Gölgemdeki asaleti farkedince başladı karanlığa hayranlığım...

Tek celsede hayat çekilmez olurdu.
#5 - Mayıs 15 2007, 00:13:18

ya unun çok da gizli bir cevabı yok ki. gayet açık. çoğalmak için.

tek cins olsaydık şu an olmazdık zaten.

daha neresi merak ediliyor ki bunun.

ve eslem arkadaşımıza da katılıyorum

bunun cevaplarına çeşitlilik istiyosanız kuranda fazlasıyla var.
#6 - Mayıs 15 2007, 00:24:53

ama felsefe denilen şey de bunu tek bir şeyle ürememk çoğalmakla cevaplamamıza izin vermiyor başka bir nedeni yok mudur..... ????  bir çok arkadaşın verdiği cvp her zaman üremek çoğalmaktır ama değişik bakış açılarını da deneyinn......

#7 - Haziran 16 2007, 15:30:28

yaaa bcne de bna çoüğalmak içn gelio :alala
#8 - Haziran 23 2007, 22:39:48
İmzanız kural dışı.

ftb

Yanlış bir soru olmuş, cinsiyeti olmayan, yada sadece tek cinsi bulunan onlarca canlı türü vardır.
#9 - Temmuz 12 2007, 22:47:26

evanescence_bep

Evet öncelikle onu söylemek istiyordum ben de . Örneğin deniz yıldızları farklı türdeler 2 cinsi yok tek cinsi var ...

Eğer kastın BAZI canlılar ise cevap veriyorum ;

Canlılar tek cins halinde bir bütün değildir örneğin bir bayan kendinden kilolarca daha ağır olan bir eşyayı kaldıramazken erkek kaldırır...

Ancak erkek yemek konusunda beceriksizdir (istisnalar kaideyi bozmak efem) ve bunu da bayan tamamlar...

Cinsler birbirlerini tamamlamak amacıyla yaratılmıştır...Zaten Kur'an -ı Kerim ayetinde de geçmektedir...

NOT=Bazı arkadaşlar çoğalmak amacıyla demişler...
Onlara şunu atırlatmak istedim ..
Biliyorsunuz ki canlıların üremesi yaşamak için ortak özelliklerden değildir...
Çoğalma ihtiyaç değildir...
Canlı kendi isterse çoğalır....
Bu nedenle başlıktaki sorunun cevabı bu değildir...
#10 - Temmuz 18 2007, 11:37:53

freedom59

tabiki birbirni tamamlaya bilmek için
her konuda tamamlaya bilmek için manevi olarak ve maddi olarak
#11 - Temmuz 18 2007, 11:47:43

bütün canlıların karsı cınsı yok tek cıns olan canlılarda var ama sorunun cevabı bnce cogalmak icin olmalı bska ne olabılırkı
#12 - Temmuz 18 2007, 12:04:49

Lonelyboy

herşey zıttıyla birdir, bir şeyin zıttı olmasaydı diğerini bilemezdik, sıcak olmasaydı soğuk nedir bilirmiydik? ya da adını neye göre soğuk koyacaktık, karanlık olmasaydı aydınlığı kavrayabilir miydik? neye göre ona aydınlık diyecektik.
#13 - Temmuz 18 2007, 12:23:15

herşey zıttıyla birdir, bir şeyin zıttı olmasaydı diğerini bilemezdik, sıcak olmasaydı soğuk nedir bilirmiydik? ya da adını neye göre soğuk koyacaktık, karanlık olmasaydı aydınlığı kavrayabilir miydik? neye göre ona aydınlık diyecektik.

yaklaşımlarınız için gerçekten teşekkürler bence de herşey zıttıyla varki eksik olan yönler tamamlanması için ..... farklı bi bakış açımda var aslındaa ama araştırmadan sölemek doğru değil tek cins varlıkları şahsen billmiodum :s
#14 - Eylül 07 2007, 00:04:24

fortune

ta üstlerdeki cümlede,''çift çift yaratılma''dan bahsediyo.çift'lik eşittir zıtlık mıdır?herşeyi,fizik kurallarla açıklamaya çalışmanın sonucu,ya sonuçsuzluk,ya da bilmediğin,varmak istemediğin ülkelere yolculuktur.
#15 - Eylül 07 2007, 14:58:35

dengelemek içiinn çünkü düşünün kadın olmasa alışveriş dükkanları batardı erkek olmasa maçların izlenme oranı oldukça düşerdi  :P (tabi çok indirgenmiş bi örnek oldu ama :blush ) (:
#16 - Eylül 07 2007, 16:04:15
......this too will pass.....

>>TIKLA>>
<<TIKLA<<

fortune

indirgenmiş olsa da,ki çok insanın okuyup anlayabilmesi için indirgemek en insaflı yöntem,en doğruya yakın yaklaşım olarak görüyorum.ve o kadarıyla katılıyorum.
#17 - Eylül 07 2007, 20:35:44

dengelemek içiinn çünkü düşünün kadın olmasa alışveriş dükkanları batardı erkek olmasa maçların izlenme oranı oldukça düşerdi  :P (tabi çok indirgenmiş bi örnek oldu ama :blush ) (:

çok şeker bi yaklaşım olmuş teşekkür ederimm  :muhah

ben bi çok arkadaşımla bunu oturup tartışırız ciddi anlamda kavga usulü değil soruya soruyla cvap vermek gibi bişeyy.....
biz farklı bakış açısı olarak yanlış anlaşılmasın yada abes gelmesin  allah tek olduğu için belkide çift nasıl olurdu die görmek istedğini düşündük...
tek bir şey yaratılmış ve oda onun gibi eşsiz olmaması için ona benzer bir eş yaratmıştır.. yalnızlık allaha mahsustur derler bu da yalnızca tek olan benim ve öift yaratılan herşey birbirini bir şekilde tamamlar ve bende bunu görmek yaşatmak istedimmi demiştir...   :hımm
#18 - Eylül 09 2007, 22:34:59

ta üstlerdeki cümlede,''çift çift yaratılma''dan bahsediyo.çift'lik eşittir zıtlık mıdır?herşeyi,fizik kurallarla açıklamaya çalışmanın sonucu,ya sonuçsuzluk,ya da bilmediğin,varmak istemediğin ülkelere yolculuktur.

Arkadaş çok güzel söylemiş ama biraz eksik söylemiş.

Dünyada faydası olmayan bilgiler vardır. Mesela tanzanya cumhuriyetinde ekmek kaç paradır bilgisi insanın hiç bi işine yaramaz. Çift konusunuda aynı, bunun bilgisi insana fayda sağlamaz. Sonuç:Sonuçsuzluktur o zaman işte...
#19 - Eylül 12 2007, 18:32:58
AŞIRI HIZ DEĞİL, DİKKATSİZLİK KAZA YAPTIRIR...

fortune

tanzanyada ekmek bedava dağıtılıyor.
o limona,bu sirke......
#20 - Eylül 16 2007, 03:26:12

arkadaşlar valla çok soalun ya.. bigün bu bilgide yardımcı olcak ama zamanını biz bilmioruz... :D:D:D:

bence haşa yarabbim tek bir varlık değilmi... e dolayısıyla da çift nasıl olurdu demiş olabilirmi acaba... sonuçta o tek bir varlık ve belkide onunda yarattıklarının onun gibi tek olmasını istememiştir.. hani iktidar benim gibileirndenn..
yada birbirini tamamlayan iki farklı cins en ii hangi şekilde olur die birr düşüncede olamasmı....
#21 - Eylül 22 2007, 17:17:21

fortune

arkadaşlar valla çok soalun ya.. bigün bu bilgide yardımcı olcak ama zamanını biz bilmioruz... :D:D:D:

bence haşa yarabbim tek bir varlık değilmi... e dolayısıyla da çift nasıl olurdu demiş olabilirmi acaba... sonuçta o tek bir varlık ve belkide onunda yarattıklarının onun gibi tek olmasını istememiştir.. hani iktidar benim gibileirndenn..
yada birbirini tamamlayan iki farklı cins en ii hangi şekilde olur die birr düşüncede olamasmı....

hıı..aynen öyle.ben zaten şüpheleniyordum hep.iktidarı kaptırmama peşinde mi diye.
şaka bir yana,O'nun bir deney yapma sevdasıyla kalkışmadığını düşünüyorum böyle birşeye.O'nu hiç tanımıyoruz.hatta öyle ki,tanımaya ve düşünmeye bile korkuyoruz.çok ulaşılmaz ve işte öyle birşey ya!!(haddimi aştıysam O bilir ancak,kimse karışmasın please).
çok daha derinlerde yatıyor bence cevap.
#22 - Eylül 22 2007, 21:15:16

zaten bi şekilde cvp bir yerlerde saklı ama iktidarlığı kaptırmama düşüncesi insanlara bencilliği hatırlatır ve allahda bencilliği yasaklamıştır...  çok tuhaf değilmi =allahım gücüne gitmesin kızme emi= sanki iktidarlığı elinden bırakmamak için önce allaha sora herkesi birbirine muhtaç etmiş....
#23 - Eylül 23 2007, 22:05:37

fortune

burayı çok anlamadım..yani karşı cins 'muhtaçlık'ın bir yansıması mı?mümkün,ama basit.
#24 - Eylül 23 2007, 23:07:28

NuRSeN_18

kadının tamamlayıcısı erkek erkeginki de kadın bu dünyada hiçbişi tek deildir herşeyin bi cifti vardır
#25 - Eylül 23 2007, 23:17:05

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.