Alternatifim Cafe

Sokrates'ten bir Nükte...

Discussion started on Felsefe

eslem

Sokrates evliliğinde çok sakin bir kimsedir hanımının tüm sıkıntılarına katlanan bir kişiliğe sahipmiş günlerden birgün hanımı sokratese laflar söylemiş sokrates karşılık vermeyince hanımı daha çok laf etmeye başlamış sokrates okadar sakinmişki hanımı en sonunda bir kova suyu sokratın basından asağıya döker.

Ve tarihe geçen Sokratesin ünlü sözü,

derki...

" Her Yağmur yağmadan önce şiddetli gök gürültüsü olur. "

Hapishaneye götürülmektedir Sokrates. Karisi der ki: “Seni haksiz yere götürüyorlar.” Üzgün ve bitkindir kadin.

Sokrates o tarihî cevabini bomba gibi patlatir: “Hakli yere götürseler, daha mi iyiydi .
#1 - Nisan 28 2006, 18:52:56
« Son Düzenleme: Nisan 29 2006, 22:43:34 Gönderen: _TrAiToR_ »

öledir yaw....boşuna adamın hastası değilim....2 gb'lik yazılı arşivim var onla ilgili... :urfa :urfa

wayy güzel  :4 eslem in gönderdiği çok güzel  :4
#2 - Nisan 29 2006, 21:53:38
İmza Kural Dışı

Tabi her yagmurun öncesinde firtina vardir... Benim sahsen de en cok korktugum yagmur'dan öte o firtina'dir... Cünkü sonunda o firtina'nin nerde nasil patlayacagini bilmezsin... Patladiktan sonra en azindan ona karsi ne yapabilecegini bilirsin, cözüm ararsin...

Ikinci lafinda da kisaca "hatice'ye degil netice'ye bak sen" demis karisina bence... Hakli ya da haksiz bir sekilde oraya vardiysan, geri dönüs yoksa vardigin yerde nasil en mutlu sekilde yasayabilirsin onu cözmelisin... Yoksa yaptigin kendine olur zaten...
#3 - Mayıs 29 2006, 22:55:50
Alıntı yapılan: Wiiliam Shakespeare
love all
trust a few
do wrong to none

Samet'in gönderdigi söz'e :sizo:

Felsefe'de de ne kadar isik tutarsan tut, düsünürsen düsün gercegi buldugun anda onun ta derinlerinde baska bir gercek oldugunu farkedersin ve aramaya devam edersin; ne kadar isik yakmis olursan ol o hep yetersizdir ve gerisi vardir... Hep arama icindesindir ve hep öyle kalacaksindir, felsefe budur zaten...

(Bilmiyorum bu lafta bu mu kastedildi, ama bence mümkün öyle olmasi... :sizo)

Ve ayrica ben de Eslem'e de Samet'e de paylasimlari icin cok tesekkürler ediyorum... :kisss :cicek
#4 - Mayıs 29 2006, 23:08:56
love all
trust a few
do wrong to none

ben de sokrat la ilgili bi şey yazayım hoşuma giden bir kişi..

sokrates e "otuz zalimler seni ölüme mahkum ettiler" dedikleri zaman onun cevabı:"doğa da onları!" olmuş..
bu söz beni etkilemişti..  :cicek
#5 - Mayıs 29 2006, 23:11:08
give me something to kill the pain
there is no tomorrow and no today
my soul is not for eternity
...and i know i will fade away in memories

Cok dogru bir laf gercekten de... Hepimiz bir gün ölecegiz tabi ki de, bu doga'nin kurali...

Bu laftan sonra o zalimler kesin sinir olmuslardir, cünkü Sokrates onlari resmen kafasina takmamis oluyor degil mi?

Zaten hepimiz eninde sonunda ölecegiz demis kisaca, ha sizin elinizden ha doga'nin benim icin farketmez demis yani...

Tesekkürler California... :cicek
#6 - Mayıs 29 2006, 23:16:39
love all
trust a few
do wrong to none

:cicek madem beğendin,bir tane daha yazayım

sokrat a birisi için:"seyehat onu hiç değiştirmedi" demişler.o da,"çok doğal,çünkü kendisini de beraberinde götürmüştür" demiştir..

yani doktorların seyahate çıkın önerisini de yıkıyor sokrates..  ;)
#7 - Mayıs 29 2006, 23:20:25
give me something to kill the pain
there is no tomorrow and no today
my soul is not for eternity
...and i know i will fade away in memories

Bence diyebiliriz kesinlikle... Adam felsefe'nin Einstein'i gibi birsey bana kalirsa... Her lafina katiliyorum...
Hepsi de ilk basta cok sacma ve basit gibi geliyor insana, ama sonra düsününce arkasinda ne kadar gercegin yattigini görüyorsun her defasinda... O0

Nietzsche'nin tam tersi yani bu adam degil mi Samet? :sizo
#8 - Mayıs 29 2006, 23:22:17
love all
trust a few
do wrong to none

...LaL...

Baside indirgenemeyecek bir söz...
#9 - Aralık 02 2006, 16:37:35

sokrates işte ne olacak :muhah
#10 - Aralık 02 2006, 16:41:26
www.askimchat.net

/server irc.askimchat.net    dostlugun ve arkadasligin tek adresi

Gençler! Muhakkak evlenin. Eşiniz iyi çıkarsa mutlu, kötü çıkarsa benim gibi filozof olursunuz.
SokRates

Buda benden oLsun  (6)
#11 - Aralık 02 2006, 16:45:37
« Son Düzenleme: Aralık 02 2006, 16:46:03 Gönderen: RéßèŁŁíõN »
Özlemişim buraları =)

Bencede  :okey
#12 - Aralık 02 2006, 16:47:32
Özlemişim buraları =)

C_R_A_Z_Y

ölürken bile yaşamın onuru korumak;sokrates'in savunması..

Siz Atina erkekleri, belki de sözlerimin yeterli olmadığını; sizleri ikna edebileceğim sözlerden imtina edişimin davayı kaybetmeme yol açtığını düşünüyorsunuz. Hiç de öyle değil.

Bir yoksunluktan ötürü yenildim, ama bu sözlerin yetersizliği değil, arsızlığın, küstahlığın ve terbizyesizliğin yetersizliğiydi ve ağlayarak, sızlayarak, yakınarak, şikayet ederek ve başka bir çok şey yaparak,onuruma yakışmadığını inandığım şeyleri söyleyerek başkalarından duymaya alışkın olduğunuz, duymaktan hoşlanacağınız şeyleri dile getirmeye razı olmayışımdan ötürü oluşan eksiklikti.

Ayrıca ne daha önce durumumun vehametine bakıp özgür bir erkeğe yakışamayacak şekilde davranmam gerektiğine inandım, ne de şimdi kendimi böyle savunmuş olmaktan pişmanlık duyuyorum; bu tarz savunmayla ölümüme yol açmayı, öteki tarz savunmayla yaşamaya yeğ tutuyorum.

Çünkü ne mahkemenin karşısında, ne savaşta, ne de başka bir yerde insan kendini ölünden kaçmak için her şeyi yapacak duruma getirmemeli. Muharebelerde sık sık,silahlarını atıp kendini kovalayanlara yalvarıp yakaranların canlarını kurtardıkları görülmüştür ve hiç bir eylemden ve sözden kaçınmamayı göze aldıktan sonra her türlü tehlikeden ve ölümden kurtulmanın başka bir yolu bulunmaktadır. Ancak, siz erkekler, zor olan, ölümden kaçınmak değildir; bundan çok daha zor olan, kötülükten kaçınabilmektir, çünkü o, ölümden çok daha hızlı koşar.

Ve şimdi yavaşlamış ve yaşlanmışken, daha yavaş olan tehlike bana yetişti; (benden) daha güçlü ve çevik olan davacılarıma ise hızlı olanı, kötülük yetişti. Ve şimdi çekip gidiyoruz artık: ben sizlerce ölüm cezasına çarptırılarak, sizler ise doğruluk tarafından alçaklık ve adaletsizlikten suçlu bulunarak. Ve ben, aynen sizler gibi (ama farklı nedenlerle), bu hükümden memnunum. Bu böyle sonuçlanmalıydı ve böylesinin iyi olduğuna inanıyourum.

Şimdi size, beni ölüme mahkum etmiş olan sizlere, bir kehanette bulunup bundan sonra ne olacağını bildirmek istiyorum; malum, ben insanların kehanette en yakın oldukları konuma erişmiş bulunuyorum: yani ölüme. Dolayısıyla beni ölüme havale etmiş olan sizleri, ben ölür ölmez, tanrı inandırsın ki, bana verdiğinizden çok daha sert olan bir ceza bekliyor. Bundan sonra hayatınızı yönlendirişinizin hesabını vermekten kurtulacağınızı sandığınız için böyle davrandınız; ama umduğunuzdan bambaşka şeyler gelecek başınıza diyorum size; sizden hesap soracak olan ve şimdiye kadar öne çıkmalarına engel olduğum için hiç bir şey fark etmediğiniz çok kimse gelecek.

Ve ne kadar gençseler o kadar inatçı ve ısrarcı olacaklar ve sizler buna çok daha fazla öfkeleneceksiniz. Doğru yaşamadığınız için insanları öldürerek suçlanmaları önleyebileceğinize inanıyorsanız, yanlış hüküm veriyorsunuz demektir; çünkü bu tarz bir temizlenme gerçekleşmesi tamamen imkansız bir temizlenmedir ve güzel değildir; daha güzel ve kolayı, başkalarını rahatsız etmeyen ve mümkün olduğu kadar iyi olacak şekilde kendini yükselten temizlenmedir. İşte beni mahkum etmiş olan sizlere önceden söyleyeceklerim bunlardır ve sizlere veda ediyorum.
#13 - Aralık 02 2006, 16:52:07

C_R_A_Z_Y

felsefe hocam okudugu bi kitaptan sonra.sokrates'in peygamber oldugunu düşünmüş..ve o düşüncelerini hala savunmakta..bencede haklı yanları var..
#14 - Aralık 02 2006, 16:59:04

Siyasal Düşünceler Tarihi dersinin başında kendisini iki hafta okuyacağımızı duyup niye?! dediğimiz ve fakat öğretilerinden 5 senedir kopamadığımız, üstün insan-kendisine takan Nietzsche'nin deyimiyle.

Sokrates bir gün yürürken , tek kişinin geçebileceği kadar mesafe olan bir mevkiide dönemin soylularından biriyle karşı karşıya gelir ve ikisi de durur...kısa bir süre bakıştıktan sonra :
soylu: " ben senin gibi pis bir zavallıya yol vermem!"
Sokrates: "ben veririm..."

"Bir kere değil bin kere ölmem gerekse bile yolumu değiştirmeyeceğim."
                                                                                                 Sokrates
#15 - Aralık 02 2006, 17:32:19

Bir de Nietzsche'nin Sokrates'e takması durumu vardır. Kimisi bunu Nietzsche'nin takmadığı birşey kalmaması durumuyla ve hatta kıskançlıkla niteler oysa elimizde bununla ilgili şöyle bir bilgi vardır:

"nietzsche'ye göre sokrates kahramandır, ama düşmandır aynı zamanda nietzche için. biz düşmanlık kısmını inceleyelim..

şimdi, nietzche'nin üzerinde durduğu konulardan birisi yaşamın "kendisinin" değeridir, yani varoluşçu anlamda tutkularla birlikte bir yaşamın değeri. nietzche'ye göre sokrates tutkuları felsefe dışına itti; tamam, bilimi dinin, hurafenin etkisinden kurtaran da buydu ama bu duruş aynı zamanda felsefeyi aklın zorbalığına hapsetti. sokrates, bunu, bu dünyadan daha iyi başka bir dünyanın varlığını savunarak yaptı. nietzche'nin sokrates düşmanlığı bu bağlamda ortaya çıkıyor: "başka dünya" fikri sokrates tarafından keşfedildi diyor. buna bir gerekçe de bulur nietzche: sokrates çirkindir*, yunanlıların güzel anlayışının çok dışındadır; sokrates mutsuz bir adamdır, hayattan nefret eder, "ruhunun felsefe yapmaya devam edeceği başka bir dünya" fikriyle çirkinliğinden kaçmaya çalışır, tutkularını ve kendisini gemler, herşeyi akla* indirger, aklı zorbalıkla öne alır, tutkuları hep arka plandadır. oysa aklın kendisi, yani tutkulardan kaçmanın kendisi, nietzche'ye göre bu dünyadan kaçmaktır. bu bağlamda platon'u da sevmez nietzche, sokrates-platon-aristoteles üçlüsünde en çok aristoteles'e yakındır ama eski yunandaki asıl hayranlığı bu üçlüye değil, sokrates'ten öncekileredir, mesela yaşamı iyi ve acı yönlerinle birlikte gören ama "başka dünya" fikrine kaçmayan herakleitos'adır, homeros' adır, sophokles'edir.
(kaynak: robert solomon, nietzche on nihilism)

nietzsche'nin bu konuda haksızlığını savunan tarafsa az ve öz konuşuyor:

nietzsche nin sorun yapmadigi birsey kalmadigini gosteren sorundur, akla ,
-hey dostum senin asil sorunu ne biliyo musun
-neymiş
-o beyaz, buyuk k.cin ..
gibi bi diyalog getiren hede.
  (6) (alıntıdır)

#16 - Aralık 02 2006, 17:48:20

İyi ama felsefenin kendi de bir tutku değil midir?  (6)
Ve tutkulardan arınmış sade bir akıl, insanüstülükte olabilir(sokrat gibi)
ama bana tutkuları olmayan bir insanoğlu gösterebilir misin onun dışında..
ki onun da bazı tutkuları olmalı her halükarda..  :öff
#17 - Aralık 02 2006, 18:04:02
« Son Düzenleme: Aralık 02 2006, 18:04:35 Gönderen: komiksey »

Zeitgeist

Sokrates'in bir halt bilmediği, düşüncelerini, felsefesini ve idealarını karısından çaldığı da bir iddaadır.
#18 - Mayıs 12 2009, 16:21:25

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.