Alternatifim Cafe

inanç sizin için neyi ifade ediyor

Discussion started on Felsefe

inanç sizin için neyi ifade ediyor?
#1 - Temmuz 17 2008, 22:16:10

Hayatın anlamı :coolsmiley:
#2 - Temmuz 17 2008, 22:43:02
Hayat aslında basittir, zorlandığında bas ittir olmuyosa hasss.. (6)

Her anlamda.

Ama özellikle de dini inanç.
#4 - Temmuz 18 2008, 12:59:19

inanç denildiğinde din aklınıza geliyor tamam.
#5 - Temmuz 18 2008, 13:03:10

güzel bir yaklaşım demek ki her zaman din olarak görmememiz gerek.
#6 - Temmuz 18 2008, 21:17:10

İnanmak kendini kandırmaktır.. Kötü bir şey olduğunda onun olmadığına inandırmaya çalışır bazı kişiler kendilerini, psikolojide gayet iyi açıklanmıştır bu. Buradan da yola çıkarak ulaşabiliriz ki inanmak kendini kandırmaktan öte bir şey değildir. Ha somut şeyler için inanmak insana hırs vs. vereceği için yardımı dokunabilir ama onun da içinde kendini kandırmak vardır. Örnek verecek olursak bir çocuk ÖSS'yi kazanacağına kendini inandırır ve o hırsla deli gibi çalışmaya başlar, ancak yarın ne olacağını kim biliyor ki? Çocuğun ÖSS günü hayatta olacağı ne malum. Bu örnekten de anlaşılacağı üzere inanmak kendini kandırmaktan öte bir şey değildir. Her türlü inanç kendini kandırmaktır.
#7 - Temmuz 19 2008, 11:43:56
A child: What is democracy?
RTE: It must have sometihng to distribute coal when the election season comes..

İnanmak kendini kandırmaksa hiç bişeye inanmayalım boş boş yaşayalım bumudur  ?
#8 - Temmuz 19 2008, 12:13:45

doğru diyorsun, ama bu herkesin kendi görüşü yine de..

bana göre inanmak insanın temel ihtiyaçlarındandır, insanın doasında vardır bu.
#9 - Temmuz 19 2008, 12:21:20

Kendini kandırmanın kötü bir şey olduğunu söylediğimi hatırlamıyorum.. Ha somut şeyler için kendini kandırmak çoğu zaman faydalıdır, önceki mesajımda örneğini vermiştim. Ancak doğruluğuna emin olmadığınız şeylere inanmak da çoğu zaman sizi hayal kırıklığına uğratır. Bir erkek için örnek verecek olursam, bir kız "seni çok seviyorum" vs. der, kız güzeldir de, ona bağlanmaya başlarsın yavaş yavaş, kız "senin için ölürüm" der, o kızın gerçekten seni sevdiğine inanmaya başlarsın, sonra bir bakarsın kız elinden uçup gitmiş.. Somut olarak önünüzde olmayan şeylere inanmak tamamen saçmalık.. Din olarak adlandırılan ve birkaç insan yazması kitaba körü körüne bağlanılan kurallara inanmıyorum.. Somut şeylere inanmak kötü değildir ancak soyut şeylere inanıp hatta inanma ötesinde hayatınızı o soyut şeylere bağlarsanız hayal kırıklığınız çok büyük olur.
#10 - Temmuz 19 2008, 14:15:47

İnanmak kendini kandırmaktır.. Kötü bir şey olduğunda onun olmadığına inandırmaya çalışır bazı kişiler kendilerini, psikolojide gayet iyi açıklanmıştır bu. Buradan da yola çıkarak ulaşabiliriz ki inanmak kendini kandırmaktan öte bir şey değildir. Ha somut şeyler için inanmak insana hırs vs. vereceği için yardımı dokunabilir ama onun da içinde kendini kandırmak vardır. Örnek verecek olursak bir çocuk ÖSS'yi kazanacağına kendini inandırır ve o hırsla deli gibi çalışmaya başlar, ancak yarın ne olacağını kim biliyor ki? Çocuğun ÖSS günü hayatta olacağı ne malum. Bu örnekten de anlaşılacağı üzere inanmak kendini kandırmaktan öte bir şey değildir. Her türlü inanç kendini kandırmaktır.

evet daha farklı bir yaklaşım inanmak boş diyosun.

yanlız soruya cevap verelim.

doğru diyorsun, ama bu herkesin kendi görüşü yine de..

bana göre inanmak insanın temel ihtiyaçlarındandır, insanın doasında vardır bu.

inanmak istediği için inanır diyosun ?

Kendini kandırmanın kötü bir şey olduğunu söylediğimi hatırlamıyorum.. Ha somut şeyler için kendini kandırmak çoğu zaman faydalıdır, önceki mesajımda örneğini vermiştim. Ancak doğruluğuna emin olmadığınız şeylere inanmak da çoğu zaman sizi hayal kırıklığına uğratır. Bir erkek için örnek verecek olursam, bir kız "seni çok seviyorum" vs. der, kız güzeldir de, ona bağlanmaya başlarsın yavaş yavaş, kız "senin için ölürüm" der, o kızın gerçekten seni sevdiğine inanmaya başlarsın, sonra bir bakarsın kız elinden uçup gitmiş.. Somut olarak önünüzde olmayan şeylere inanmak tamamen saçmalık.. Din olarak adlandırılan ve birkaç insan yazması kitaba körü körüne bağlanılan kurallara inanmıyorum.. Somut şeylere inanmak kötü değildir ancak soyut şeylere inanıp hatta inanma ötesinde hayatınızı o soyut şeylere bağlarsanız hayal kırıklığınız çok büyük olur.

kendini kandırmak bence kötüdür bu polyanacılık değil! ayrıca somut şeylere inanarak sonunu kestirebileceğiniz olayları doğurur ve kendinizi kandırmaya gerek kalmaz çünkü olacağın soru işareti yoktu nokta vardır. öbür türlüsü inanmak ve inandığının gerçekleşmesi için çaba sarf etmektir sonucu bilmeden.
#11 - Temmuz 19 2008, 14:41:01

barbie9138

Dini inanca değinmeyeceğim,tartışma çıkabilir.
Dini inancın haricinde inanmak,eyleme geçmede büyük bir adımdır. Kişi inandığı inancın,fikrin doğrultusunda hareket eder.
''Ben hiçbirşeye inanmam,inanç insanı kandırır.'' sözlerini sarf eden bir kişi de inançsızlık inancının tesiri altındadır.
#12 - Temmuz 19 2008, 14:48:41

"tesiri" hafif bir tabir inançsızlık bir inançtır.
#13 - Temmuz 19 2008, 20:47:55

fortune

basitlik ve zavallılıgın sıgınma dünyası.
#14 - Temmuz 21 2008, 04:16:35

Any_one

Bir insanın kendine göre gerçeklere dayanarak, hayatta tek başına ayakta durabilmesini sağlayan unsur.
#15 - Temmuz 21 2008, 23:34:03

fortune

yoksul insanların tanrıları, çok zengin ,

güçsüz insanların tanrıları, herşeye güç yetiren ,

aptal insanların tanrıları, çok bilgili ,

erkekligine düşkün erkeklerin tanrıları, muhteşem güzellige sahip melekler sahibi ,

vs vs vs vs vs vs vs vs .........................

benzer binlerce örnek çıkarılabilir..

''inanç'' bu ve benzerlerinden oluşur insan topluluklarının.
#16 - Temmuz 21 2008, 23:39:44

Any_one

Yeni!
.
#17 - Temmuz 22 2008, 00:09:35
« Son Düzenleme: Ekim 25 2009, 18:06:46 Gönderen: Netoçka Nezvanova »

Punk- O -Rama

Dini inanç benim için bir anlam teşkil etmiyor.
#18 - Temmuz 22 2008, 00:18:25

Dini inancım yok.. Din diye bir şeyin varlığına inancım yok.. Deistim. Ha başka türlü şeylerde sonucunda kendime zarar vermeyecek kadar, kendimi hırslandırma amaçlı olarak bazı şeylere inanırım.. Ancak daha önce de dedim; inanmak başlı başına saçmadır ve kendini kandırmadır..
#20 - Temmuz 28 2008, 12:35:02

Dini inanç benim için bir anlam teşkil etmiyor.
#21 - Temmuz 28 2008, 12:39:39
Ölümsüzlüğüyle çürümüş anıların öncüsüydü sadece kara karga,
milyonlarca insanın ölümünü gördü kara gözleriyle.
Sonra tuhaf uzak zamanlarda çırptı kara kanatlarını kara bir gökyüzünde kondu karaağacın dalına,
yumdu gözlerini ve kendi ölümünü bekledi sessizce..

Çok şükür dini inancım var.Kendimi kandırmayı seviyorum anlıycağın :)
#22 - Temmuz 28 2008, 12:45:04

Kafamı neyin yazdığı bilinmez bir kitabın içine sokup onun doğrularıyla yaşayacağıma, hayatta kendi doğrularımı bulurum daha iyi. Onun için dini inanç falan gereksizdir. Önemli olan insanın kendisine inanmasıdır, aklının doğruları bulacağına inanmasıdır.
#23 - Temmuz 29 2008, 23:37:58
Eskiden buralar hep hayat, yaşamdı.

Any_one

Önemli olan insanın kendisine inanmasıdır, aklının doğruları bulacağına inanmasıdır.
ve bulmak için çabalamasıdır.
#24 - Eylül 08 2008, 02:54:24

İnanç; acizlik,zayıflık,zavallılık,muhtaçlık o olmadan insanın ruhen,psikolojik olarak rahatlaması mümkün degil gibi birşey.
İnanç büyük görmek birşeyi yada birini,genel anlamda inanç bunu ifade ediyor. İnançsızda yaşanmayacagını bilmek gerek ki,korktugumuz zaten,sıkıştıgımız zamanlarda birine dua etme yalvarma kurtulmak isteme içgüdüsü oluşur. Bu her insan da böyledir.
#25 - Kasım 18 2008, 16:13:42
Allah'ın BİLDİĞİNİ VARSIN KULLARIDA BILSIN....

aklıma direk bağnazlık geliyor nedense
#26 - Aralık 15 2008, 20:18:29

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.