Alternatifim Cafe

pozitif-negatif-vs bilimler

Discussion started on Felsefe

fortune

bilim ya da bilgi neye hizmet etmeli?
ve tarihte neye hizmet etmiştir ?
günümüzde ise neye hizmet etmektedir?
#1 - Haziran 14 2008, 00:05:17

barbie9138

''Nerden geldim,nereye gidiyorum?'' sorularına  cevap bulmalıdır.İnsanın kendisini tanımasına yardımcı olmalıdır.  Kısaca Yunus Emre'nin ''İlim ilim bilmektir. İlim kendin bilmektir. Sen kendini bilmezsin ,Ya nice okumaktır'' dizeleriyle özetleyebiliriz.

#2 - Haziran 14 2008, 14:16:27

fortune

evet Hipokrat da 'Kendini bil' demiş.bir digeri,  'Kendini bilen Tanrı'sını bilir.' vs vs vs.demiştir.
ama günümüzde pek de öyle degil sanırım.bakıyorsun bir gün domatesler elde kalmasın,fındıklar çok ve fahiş fiyattan satılsın,falan filan işlerine hizmet eder oldu.mevsimlik salata gibi yani.utanmıyor mu acab bu kendini bilim adamı diye yutturan şaklabanlar hiç.
#3 - Haziran 18 2008, 23:01:38

fortune

hatta ondan da öte ve daha vahim olanı,güce ve sermayeye hizmet ediyor olması bilimin.ve bunu övünerek yapması.
#4 - Haziran 18 2008, 23:10:49

bilim ya da bilgi neye hizmet etmeli?  İNSANA
ve tarihte neye hizmet etmiştir ? İNSANA
günümüzde ise neye hizmet etmektedir????????????
 Günümüz  de  bilim eskisine oranla daha fazla
önem kazandı.
Hatta şu an ülkemiz bilim alanın da geri plan da kaldığı için
gelişmekte olan bir ülke.
yani bizim de bişeyleri artık görüp,
iyi bilim adamları yetiştirmemiz ve
gerçekten insanlara yararlı buluşlar gerçekleştirmemiz gerekli.
#5 - Haziran 18 2008, 23:14:31

barbie9138

Bilim çağı denilen bu devirde herşeyin daha da kötüye gittiğini kim inkar edebilir? Bilim çığrından çıkmış,başka kalıplara sokulmuştu.r Mesela atomun bulunmasıyla insanoğlu kendini bulmada büyük bir yolculuğa çıkabilirdi. Fakat bazı bilim adamları o masum buluşu büyük bir felakete döndürerek yüzbinlerce masumun canını almışlardır.  Bilim, yapıcı olması gerekirken yıkıcı olmuştur.
Fortune,keşke bilimin negatif yanı sadece üretim vb. şeylerde olsaydı. En azından insana hizmet ederdi.
#6 - Haziran 21 2008, 23:36:16

fortune

üretim de mi? o daha öldürücü degil mi dostum?
#7 - Haziran 22 2008, 01:15:52

barbie9138

Benim kastettiğim üretimin sürekliliği gibi konulardır. Bunu insan sağlığına zarar vermeden yapmaları en doğrusudur.
Bilim, bazı sorulara cevap bulabileceği gibi insan hayatına da katkı da bulunmalıdır.
#8 - Haziran 22 2008, 10:54:32

fortune

zaten 'o' sorulara cevap vererek katkı yapmalıdır evet.
ama ya dolaylı ya da dolaysız insan türünü yoketmeye (ya da en azından kalıcı zarar vermeye) yönelik sanki tüm bilimsel girişimler gibime geliyor bazen.
paranoyak mıyım ne?
#9 - Haziran 23 2008, 23:54:53

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.