Alternatifim Cafe

Niçin Pek Kadın Filozof Yok Sizce?

Discussion started on Felsefe

tR!gonometR!k

farkettiniz mi bilmiyorum ama pek kadın filozof yok..ki adlarını bir 2kez duyduğum için isimlerini bile hatırlayamadığım insanlar....
sebebi sizce ne olabilir?

heralde kadınlar eski çağlardan beri yemekle,ev işleryle felan uğraşmaktan düşünmeye fırsat bulamamışlar...?
#1 - Ekim 27 2006, 14:03:45

Eskiden kadınların düşünme lüksü yoktu  bu yüzden...Bazı kadınların hala böyle bir lüksü yok hatta ben bu durumda olupta halinden şikayet etmeyen çok insan tanıyorum...İnsan örümcek beyinli olmasın işte
#2 - Ekim 28 2006, 18:31:57
Özlemişim buraları =)

... o zamanlar belki kadınlara erkekler kadar hak werilseydi, belki de daha çok kadın filozof olacaktı, belki daha farklı görüşler ortaya çıkacaktı... ama kadınlar bitakım düşüncelerini sölemeye kalktıklarında susturulursa we södeiklerine değer werilmezse tabi ki kadın düşünür sayısı da az olacaktır.. onlar da toplumun koyduğu duwarları yıkabilmiş, azınlıktır ancak...
#3 - Ekim 29 2006, 21:52:00
Kör kuyuların dibinde Yusuf'tum,
Kerbela çölünde Hüseyin.
Zindanlarda Cem Sultan,
Sehpalarda Pir Sultan.
Ve Madımak'ta otuzyedi can...

ewrem

Kadınların saçı uzundur. :sizo
#4 - Ekim 29 2006, 21:56:28

Saçı uzun aklı kısa mı demek istedin... bide kız olarak  :muhah
#5 - Ekim 30 2006, 00:21:01

sdce...

doğru yaaa ben kadın filozof hiç duymadım hep erkek ...

kadınlar eski çağlardan belli sürekli itilmiş kakılmışlardır...belki de ayıp olarak gösteriliyordur....
#6 - Ekim 30 2006, 19:10:26
"Kücük seylere gereginden cok önem verenler, elinden büyük is gelmeyenlerdir."

C_R_A_Z_Y

kadınlar yalan sölemeyi beceremediği icin olamaz... :öff
#7 - Ekim 30 2006, 19:12:23

Haklısın.

Kadınlar sadece ezilmekle kalınmamış,insan sıfatından çıkarılmışlardır.

Ben seni insan yerine koymasam ne yapabilirsin..

Düşünür müsün..?

Yoksa...Düşündürür müsün..?

çok güzel bir noktaya değinmişsn

tarih boyunca kadınlara yapılan 2. sınıf insan muamelesi hala düşündürücüdr gerçekten..

kadınlar yalan sölemeyi beceremediği icin olamaz... :öff

sana söyleyebilecek bir sözümde yok arkadasm!
#8 - Ekim 30 2006, 19:45:16
๒єภเ รєש๓єк เçเภ קг๏ﻮгค๓lคภ๓ค ๔єשгєlєгเภเ אคкคгı๓!!

UYARILDIM : ))) İMZA YOK: )) Üstad Kafamı Bozma :sopa Yap Bi İmza En Şekilinden :urfa By TrAiToR :artis

hemde çok düşündürücüdür
ve hala kadınlara ikinci sınıf insan olarak bakılıyor hatta bazı kesimler insan olarak bile bakmıyo

bunada en hafif cahillik diyebiliyorum hatta şöyle diyenler bile var

havva adem 'in kaburga kemiğinden yapılmıştır burdanda anlayabiliriz ki erkekler kadınlardan üstündür

niçin pek kadın filozof yok belkide düşünce özgürlüklerinin olmamasındandır
ayrıca eski zamanlara bakarsak zaten okur-yazar kadınlar yok denecek kadar azmış böyle oluncada kadın filozofların sayısı bir elin parmaklarını geçmiyo
hem bu sadece felsefe için geçerli değil edebiyat,müzik,resim vs. hepsinde kadınlar çok az

böyle olmasaydı ne olurdu? belkide dünya bu tür dallarda çok ilerlemiş olucaktı,daha fazla görüş olacaktı vs.
#9 - Ekim 31 2006, 02:26:10
Suskun bir tutkuyum ben.
Evde ocaksızım, savaşta kılıçsız.
Ve de hastayım kendi gücümden.

ya zaten filozofların çoğu batıdan tabi doğudan da var ama doğuda zaten kadının yerini biliyoruz ama batıda kilise isadan sora hristiyanlığın erkek tekelinde olması için dine uymayan ve geniş düşünceli tüm kadınları cadı diyerek kötüledi ve bu tür kadınların çoğu kilise tarafından öldürüldü...

hatta rahiplerin bu tür kadınları nasıl öldüreceği ve ne çeşit işkenceler yapacağına dair bir kitap bile yayınlamıştır kilise...

bu şartlar altında da kadın yaşamayı zor becermiş...

düşünmek yükümlülükmüş hale bakın...
#10 - Kasım 05 2006, 17:41:41

ewrem

Saçı uzun aklı kısa mı demek istedin... bide kız olarak  :muhah
Saçlarımı kestirdim de :Ç
Sen de çok zekisin bakıyorum..Delikleri kapamayı unutma :artis
#11 - Kasım 06 2006, 16:49:00

ioanna kucuradi-türkiye'deki tüm felsefe bölümlerinin kurulmasında büyük emeği geçmiş önemli bir felsefecimiz.sanirim su anda hacettepe felsefede..
iris murdoch irlandali (dubliner) has kadin yazar. felsefeci, sartre'in fahri esi
cleobulina-düşünme biliminde teizm-ateizm savunucluğunu felsefi görüşlerle anlatan kadın
lou andreas salome -neitczche ile YAKINDAN bir bayan
ayn rand-objektivizm'i ortaya cikaran kadin.. aristo delisi..
hannah arendt-tam bir liberal olmakla birlikte önemli bir siyaset bilimcisi. kendisi olmasaydı francis fukuyama şu an anladığımız şekilde varolamazdı.
simone de beauvoir-fransız felsefeci

rosi braidotti, helene cixous, marjorie garber, heloise, hildegard von bingen, julia kristeva, ayn rand, edith stein, simone weil, mary wollstonecraft gibi daha bir çok isim vardır...
bence az değil
ki kadınlarımızın tarihler boyunca 2.seviyede sayılmaları göz önüne alınarak fazla bile!!!
#12 - Kasım 08 2006, 22:45:10

tR!gonometR!k

fazla olma durumu yok..
sayısını bile bilmediğimiz erkek filozof sayısına nazaran oldukça az bence!

#13 - Kasım 11 2006, 14:57:58

fazla olma durumu yok..
sayısını bile bilmediğimiz erkek filozof sayısına nazaran oldukça az bence!

KONU BAŞLIĞINA BAKARAK YORUM YAPTIM BEN! CANIM!
#14 - Kasım 11 2006, 15:02:25

tR!gonometR!k

iyi ben de senin  cvbına göre yorum yaptım! cnm!
#15 - Kasım 11 2006, 15:08:11

kadın peygamber niye yok?? dini de felsefeyi de kabul etmiyorum!
#17 - Mart 09 2011, 11:15:30

Kadın kamyon şöförü neden yok? Hafriyat sekötrünü de inkar edelim o vakit.
#18 - Mart 09 2011, 21:40:25

Kadın kamyon şöförü neden yok? Hafriyat sekötrünü de inkar edelim o vakit.
ha benim yiğidime hafriyat sekötrünü de inkar ediyoruz!!! unutmuşum teşekkürler. daha varsa devam edebiliriz bence.
#19 - Mart 09 2011, 21:53:40

Daha yok. Sen sağdan sağdan devam et.
#20 - Mart 12 2011, 21:54:15

İlk kadın filozof Havva'dır. Adem hanzo gibi dururken kadın merak etmiş. Elma mı, ne, yesek mi, yesek n'olur deyip sorgulamıştır. Sonuncu da benim işte. Aradakileri bilmeseniz de olur.
#21 - Mart 15 2011, 03:37:21

Daha yok. Sen sağdan sağdan devam et.
daha olup olmadığını bilemezsin, aklımda daha yok diyebilirsin kıps? ayrıca sen devam et derken, var olabileceğini belirtiyorsun, iki sözün çelişki içinde kalıyor kıyamazlar. bak ben buldum: kadın çöpçü de yok; hem dünyadaki tüm çöpleri hem de çöplerin oluşmasını sağlayanları inkar edip, çöpçülerin yararına ve öğretilerine inanmıyorum. çöpçülerin tüm amacı kapitalist düzeni ayakta tutmak.
#22 - Mart 15 2011, 11:47:55

Üzerimde iki filozof var. Sanırım bu ağırlığı kaldıramayacağım.
#23 - Mart 16 2011, 21:29:20

Yukarıda bir kaç arkadaş bahsetmişya hani kadınların 2. sınıf hayatından işte islamiyetten önce kadın 2. sınıf bile değildi. Kadına ilk değer kazandıran islamiyet oldu. O şartlar altında kadın peygamber ne işe yarardı ki? Erkek peygamberlerin bile neler yaşadığı, ne kadar zorluğa dayandığı ortadayken.
Her neyse.
Dini kabul etmemen aynı şelikde felsfeyi de sana kalmış. Saygı duyarım.

Kadın filozof konusuna gelirsek; kadınların beyni fazla karmaşık. Ben bile bazen ne düşündüğümü, ne istediğimi anlamıyorum. Aynı anda birden fazla şey, birden fazla insanı düşünüyoruz. Tek bir şeye yoğunlaşmamız neredeyse imkansız. Vefalıdır kadınlar. Bir arkadaşının derdi mi var, sevglinle sorunun mu var , annen mi hasta al bakalım aynı anda hem arkadaşını hem sevglini hemde anneni düşünürsün. Asla birisi üzerinde yoğunlaşamazsın. Birisi üzerinde yoğunlaşamazken kadının filozofluk yapması pek muhtemel değildir.
Hadi bunları geçtim kadının söyledikleri ciddiye alınmaz pek. Hani dedim ya beyni karmaşık; işte karmaşık diye onların doğru düşünemediğini sanarlar. Oysa ki kadın kaç farklı olay kişi düşünürse düşünsün mantıklı düşünür-istisnalar kaideyi bozmaz.- yani karmaşık diye aptal değiller.
Bir anne düşünün. Sizce çocuğunun derdini bir kenara bırakıp kendini dünyadan soyutlayıp düşüncelere dalabilir mi? Hayır. Olay bu.
Fazla uzattım konuyu.
Sonuç olarak filozof kadınları tebrik etmek gerekir. Büyük iş başarmışlar.
#24 - Mayıs 24 2011, 17:19:06
« Son Düzenleme: Mayıs 24 2011, 17:20:16 Gönderen: Gece Yürüyüşü »
Binlerce kez baktım aynaya. Her seferinde farklıydı gördüğüm bakışlar. Sanki her geçen gün biraz daha yorgun, yıpranmış.

Yukarıda bir kaç arkadaş bahsetmişya hani kadınların 2. sınıf hayatından işte islamiyetten önce kadın 2. sınıf bile değildi. Kadına ilk değer kazandıran islamiyet oldu. O şartlar altında kadın peygamber ne işe yarardı ki? Erkek peygamberlerin bile neler yaşadığı, ne kadar zorluğa dayandığı ortadayken.
Her neyse.
Dini kabul etmemen aynı şelikde felsfeyi de sana kalmış. Saygı duyarım.
Kadına değer kazandıran islamiyet oldu ? Sen çok yanlış gelmişsin kardeş diyesim geldi. (Buradaki kardeş kelimesini yanlış algılamayın, kalıptır ondan dedim.)
İslam kadına meta gözüyle bakmıştır her daim. İkinci plandadır, ataerkillik hakimdir islamda.

Kadın filozof konusuna gelirsek; kadınların beyni fazla karmaşık. Ben bile bazen ne düşündüğümü, ne istediğimi anlamıyorum. Aynı anda birden fazla şey, birden fazla insanı düşünüyoruz. Tek bir şeye yoğunlaşmamız neredeyse imkansız. Vefalıdır kadınlar. Bir arkadaşının derdi mi var, sevglinle sorunun mu var , annen mi hasta al bakalım aynı anda hem arkadaşını hem sevglini hemde anneni düşünürsün. Asla birisi üzerinde yoğunlaşamazsın. Birisi üzerinde yoğunlaşamazken kadının filozofluk yapması pek muhtemel değildir.
Hadi bunları geçtim kadının söyledikleri ciddiye alınmaz pek. Hani dedim ya beyni karmaşık; işte karmaşık diye onların doğru düşünemediğini sanarlar. Oysa ki kadın kaç farklı olay kişi düşünürse düşünsün mantıklı düşünür-istisnalar kaideyi bozmaz.- yani karmaşık diye aptal değiller.
Bir anne düşünün. Sizce çocuğunun derdini bir kenara bırakıp kendini dünyadan soyutlayıp düşüncelere dalabilir mi? Hayır. Olay bu.
Fazla uzattım konuyu.
Sonuç olarak filozof kadınları tebrik etmek gerekir. Büyük iş başarmışlar.
Bu sözleri bir kadından duymak bir erkek olarak beni bile utandırdı gerçekten. Bir olgu bu kadar mı kanıksanır yahu.
#25 - Mayıs 24 2011, 23:41:26

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.